Havlupan

Havlupanlar, çeşitli boyut, stil ve tasarımları ile banyolarınızda önemli bir fark yaratabilir. Havalar soğuduğunda radyatörler evinizi sıcak ve rahat hissettirmek için hayati bir rol oynar. Bu, özellikle rahatlamanıza ve gevşemenize yardımcı olan banyonuzdaki radyatör seçiminizin için de geçerlidir. Banyonuzun görünümünü değiştirmek için tasarlanmış havlupan modellerini inceleyebilirsiniz. İster geleneksel, ister modern, en işlevsel tasarımlar arasından ihtiyaçlarınız için en iyi radyatörü bulabilirsiniz.

Havlupan Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Radyatörünüzü tuğladan yapılmış sağlam bir duvara asıyorsanız, seçtiğiniz radyatörün boyutu ve ağırlığı ile ilgili sorun yaşamazsınız. Ancak, alçıpan gibi bölünmüş bir duvara havlupan kurulumunda yerleşim yerine dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca belirli boyut ve ağırlık açısından sınırlı modeller arasından seçim yapmanız gerekebilir. Radyatörler genellikle kombi ya da kazanın evinizdeki radyatörlerde kullanılan suyu ısıttığı merkezi ısıtma sistemi ya da su kullanmayan bir elektrik sistemi olmak üzere ısıtma yönteminden birini kullanır. Elektrikli radyatör modelleri evinizin her odasında ayrı ayrı kontrol edilir. Bu nedenle kullandığınız ısıtma sisteme göre havlupan seçmeniz gerekir. Ayrıca banyonuzun büyüklüğüne, pencere sayısına ve dış duvar sayısına bağlı olarak, ısıtmanızın ne kadar güçlü olması gerektiğine karar vermeniz gerekecektir. Her radyatörün ısı çıkışı “BTU” olarak bilinir.

Havlupan Ölçüsü Nasıl Belirlenir?

Havlupan boyutuna vermeden önce, banyonuzun büyüklüğünü ve banyoyu kullanan kişi sayısını düşünün. Kalabalık bir aile için daha fazla havlu bölmesine sahip modellere ihtiyacınız olabilir. Havlupanın BTU çıkışını ürün bilgilerinde bulabilirsiniz. Bir banyo için yeterli ısı sağlamak için havlupanı tek ısı kaynağı olarak kullanacaksanız, dış duvarı, küçük penceresi ve iyi yalıtımlı bir banyo için metrekare başına 400 BTU uygun olabilir. Havlupanınıza çok sayıda havlu asmayı düşünüyorsanız,  oda ısısının düşmemesi için biraz daha yüksek bir BTU ısı çıkışına sahip modelleri seçebilirsiniz.

Havlupan Modelleri Nelerdir?

Havlupan modelleri yatay ya da dikey olarak tercih edilebilir. Beyaz ya da krom kaplamalı çelikten üretilen havlupan çeşitleri minimal tasarımları ile verimli ısıtma sağlar. Bununla birlikte, modern üretim teknikleriyle çok daha dekoratif havlupan modelleri de bulunabilir.Yatay havlupan modelleri, zeminden geçen boru tesisatı ile daha iyi uyumludur. Bir pencerenin altına yerleştirilebilirler. Daha modern bir seçenek olarak sunulan dikey havlupan modelleri, duvar alanını en iyi şekilde kullanmaya yardımcı olur. Banyo mobilyaları, duş, küvet ya da rezervuar yakınına monte edilebilirler. Banyonuz darsa, sınırlı alanlar için ideal ola, ince ve alandan tasarruf sağlayan kompakt tasarımlar arasından seçim yapabilirsiniz.

Havlupan Renkleri Nelerdir?

Bazı renkler ısı transferine yardımcı olduğundan geleneksel radyatörler sınırlı bir renk paletine sahiptir. Ancak günümüzde gelişen ısı ve kapıl teknolojileri sayesinde havlupan modellerinde çok sayıda renk alternatifi bulabilirsiniz. Beyaz renk, havlupanlarda ve diğer radyatörlerde en çok kullanılan renktir. Kullanıldığı alandaki diğer renklerle kolay bir şekilde uyum sağlar. Bununla birlikte çağdaş veya geleneksel bir banyoya cesur bir son dokunuş eklemek istiyorsanız, siyah havlupan da göz alıcı bir seçenektir. Gri havlupan modelleri ise rahatlatıcı ve nötr bir  banyo görünümü ve hissi sağlayabilir. Krom kaplama gibi metalik renkler havlupan trendleri arasında öne çıkan renkler arasında yer alır. Çarpıcı ve modern bir görünüm için banyonuza krom veya fırçalanmış paslanmaz çelik havlupanları tercih edebilirsiniz.

Havlupan Fiyatları ve Modelleri

Havlupan; banyoyu ısıtırken aynı zamanda havluları kurutmak ve sıcak tutmak için kullanılan, çok fonksiyonlu bir ısınma aracıdır. Çoğunlukla konfor amaçlı kullanılsa da aşırı düşük sıcaklıklara maruz kalan yerlerde çok faydalı olabilir. Ne kadar önemli olduğu kış mevsiminde daha iyi anlaşılır. Duştan çıkınca sıcak bir havluya sarınma imkanı sağlamasının yanı sıra hem banyonuzu sıcak tutar hem de havlularınızın kuru kalmasını sağlar.

Isınma Amacıyla Havlupan Kullanmak

Havlupan, genellikle, banyoyu ısıtmak için yeterli ısı sağlar; ayrıca havlularınızı yumuşak ve sıcak tutar. Bununla birlikte, daha büyük bir banyonun yeterince ısıtılması için başka bir ısıtma kaynağı gerekebilir. Havlupanların çeşitli kullanımları ve uygulamaları vardır. Öncelikle havlu ve bornozları sıcak ve kuru tutmak için kullanılırlar. Kullanıldıktan sonra nemli kalan havlular küf ve koku üretebilir; bunu önlemek için havlupan kullanımı çok yararlıdır. Havluları kurutmak için kullanılan bir havlupanın aynı zamanda banyoyu ısıtmak için kullanılabilmesi, hem enerji tasarrufu hem de yerden tasarruf etmeyi sağladığı için, oldukça avantajlıdır. Havlupanları; banyo dışında mutfak, garaj, çamaşır odası gibi alanlarda da kullanabilirsiniz. Evinizdeki küçük alana sahip tüm bölmelerde kullanabileceğiniz havlupanların bu alanlarda hem ısınma hem de kurutma ya da sıcak tutma işlevlerinden yararlanabilirsiniz.

Havlupan Fiyatları ve Modelleri

Havlupanlar, genel olarak iki tipte üretilir; elektrikli ve hidronik. Elektrik ısıtmalı havlupan, elektrikli radyatörlere benzer bir sistemle çalışır ve elektrik kaynağı olan herhangi bir yere monte edilebilir. Bazı modellerde havlu çubuklarının borularına monte edilmiş teli ısıtan kuru bir sistem kullanılırken, bazı modellerde havlupan borularının içindeki yağı veya suyu ısıtmak için elektrik kaynağından yararlanılır. Kurulumu çok basittir ve tüm yıl boyunca kullanılabilir. Elektrikli havlupanlar, evdeki ısıtma sisteminizden bağımsız olarak çalışan bağımsız birimlerdir. Hidronik bir havlupan ünitesi, bir radyatör sistemi veya kazan üzerinden sıcak su ile ısıtılır. Hidronik ünite; sıcak suyun ısıtılmış havlu askısından akmasını, ısıtılmasını ve sonuç olarak havlupanın ısınmasını sağlayan bir valf ile kontrol edilir. Evdeki ısınma sistemi kapalı olduğunda hidronik havlupanı ısınma ve kurutma amaçlı kullanmak mümkün olmaz. 

Havlupan; çelik, paslanmaz çelik veya alüminyum gibi farklı metallerden yapılabilir. Bazı tiplerde pirinç veya bakır kullanılır. Son işlem krom kaplama, parlatılmış çelik veya lake olabilir. Alüminyum havlupan, alüminyum yapısı gereği hafif, ısı verimliliği yüksek, neme ve korozyona karşı dayanıklı bir üründür. Paslanmaz çelikten üretilen havlupan da dayanıklılık, sağlam görünüş ve bakım kolaylığı sağlar; ayrıca paslanmaya karşı dayanıklıdır. Havlupanlar; beyaz, krom, antrasit ve altın gibi farklı renklerde üretilir ve banyonuzdaki dekorasyona uygun renk seçimine olanak sağlar. Havlupan fiyatları; üretildiği malzeme, model ve ebatlara göre farklılık gösterebilir.

Havlupan Değişimi Nasıl Yapılır?

Eskiyen havlupanı değiştirmenin en pratik yolu, aynı ebatta yeni bir havlupanla değiştirmektir. Eğer radyatörü çıkarıp yerine havlupan monte etmek istiyorsanız da aynı ebatlarda bir havlupan edinmek doğru olacaktır. Değiştirme işlemine başlarken kalorifer sistemini kapatın; eski üniteyi duvardan çıkarmadan önce her iki taraftaki vanaları kapatarak yalıtın ve eskiyen havlupanı yerinden çıkarın. Ardından yeni üniteyi mevcut boru sistemine bağlayarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Havlupan Kullanmanın Yararları

  • Kurutucuda kurutulamayan narin çamaşırları kurutmak için kullanılabilir. Islak çizmeler, ceketler, eldivenler veya ayakkabılar bornoz kancalarına asılarak kurutulur.
  • Banyoların ılık, kuru ve rutubetsiz kalmasına yardımcı olur ve banyonun genişliğine göre radyatör veya ısıtıcı olarak da kullanılabilir.
  • Çamaşır kurutmanın zor olduğu soğuk mevsimlerde çamaşır kurutucusu olarak kullanabilirsiniz.
  • Duş almadan önce bornoz veya banyo havlunuzu asarak ısınmasını sağlayabilirsiniz.
  • Günlük kullandığınız havluların ıslak kalmasını havlupan kullanarak önleyebilirsiniz. Mutfağa monte edeceğiniz bir havlupanla el altında kullandığınız el havlularını ve el bezlerini kolaylıkla kurutabilirsiniz.

Havlupan Hangi Malzemeden Yapılır?

Havlupan çeşitleri ısı verimliliğine göre çeşitli metallerden yapılabilir. Radyatör imalatında kullanılan en iyi malzemelerden biri olan hafif çelik sağlam, kolayca şekillendirilen ve üretim maliyetlerini düşük bir malzemedir.  Alüminyum radyatörler hafif olmasıyla ünlüdür. Bölme duvarları için idealdir. Çabuk ısındığı için enerji tasarrufu sağlar.  Şık ve uzun ömürlü bir havlupan için  paslanmaz çelik birinci sınıf bir seçimdir. Paslanma önleyici özelliği ile kullanım ömrü boyunca çok az bakım gerektirir.

 


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Havlupan Fiyatları ve Modelleri

2197 ürün listeleniyor
Radiva
Şimaş Havlupan
Warma
Toprak Havlupan
Decopan
Tekno Trust
Hammam
Digisu
DUFFMART
Mernes
E.C.A
Eurasia
Aeon
Simas
Florad
Termofer
Lojimax
Termorad
BEZE
Demirdöküm
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Ebatlar
Toplam 41 / 2197 ürün
Popüler Aramalar
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?