Ayakkabı Dolabı Modelleri ve Fiyatları

İnsanlar için günlük hayatta bazı eşyalar önemi büyüktür.  Bu eşyalar içerisinde yer alan ürünlerden biri de ayakkabılık çeşitleridir. Kullanıcıları açısından büyük önem taşıyan ayakkabıların doğru şekilde muhafaza edilmesi için ayakkabılık kullanılması gerekir. Ayakkabılık çeşitleri içerisinde temiz ve bakımlı şekilde saklanan ayakkabılar daha uzun süre sağlam şekilde giyilebilir. Çeşitli tasarımları bulunan ayakkabılık çeşitleri içerisinde en fazla 4, 5, 6 sayıda olmak üzere farklı sayılarda raflar bulunabilir. Ayakkabılar kullanımlarının sonrasında temiz bir şekilde bu ayakkabılıklar içerisinde muhafaza edilebilir. Ayakkabı çeşitlerine göre farklı muhafaza şekilleri olabilir. Bazı ayakkabı çeşitleri için ayakkabılık kullanımı çok gerekli olmasa da bazı ayakkabı çeşitleri için ise mutlaka bir ayakkabılık gereklidir. Ayakkabılık tasarımlarına bakıldığında birçok kritere bağlı olarak değişiklik gösteren çeşitleri olduğu görülür. Öncelik olarak yapıldığı malzemelerdir. Plastik, ahşap, metal gibi başlıca malzemeler ve bunun dışında da farklı materyallerden yapılan ayakkabılık modellerine rastlamak mümkündür. Ayakkabılık modelleri farklı amaçlar doğrultusunda meydana gelir. Bazıları ayakkabıları daha güvenli bir biçimde koruma amaçlı üretilirken bazıları ise ayakkabı giyme aşamasında kullanıcıya rahatlık sağlamak amacıyla meydana getirilir. Ayakkabılık çeşitleri içerisinde yer alan puflu modeller tamamen kullanıcının rahatlığı ve konforunu düşünerek tasarlanmıştır. Bu tarz ayakkabılık çeşitleri daha kısa bir boya sahiptir. Üst kısmında oturma amaçlı olarak konulan bir puf minder bulunur. ayakkabıları giyerken ya da çıkarırken kullanıcılar bu minder üzerine oturarak rahat edebilir. Ayakkabı giyme ve çıkarma işlemi sırasında üzerine oturulacağı için genellikle evin çıkış kısmına monte edilir.

En Kullanışlı Ayakkabılık Çeşitleri

Ayakkabılık ürünleri farklı alanlarda hizmet etmek üzere farklı sayıdaki kullanıcılara hitap eder şekilde çeşitlendirilir. Bu nedenle ürün çeşitliliği oldukça fazladır. Küçük aileler için daha küçük ayakkabılık çeşitleri doğru bir seçim olurken daha kalabalık aileler için boyutları çok daha büyük olan ayakkabılık seçenekleri düşünülmelidir. Ayakkabılık yapılırken pek çok farklı malzeme kullanılabilir. Bu malzemelerin başlıcaları ahşap, plastik ve metal ürünlerdir. Bu malzemeler kullanılarak her ihtiyaca uygun farklı tasarımlar ortaya konulur. Meydana gelen bu tasarımlar evlerde farklı yerlerde konumlandırılabilir. En fazla konumlandırıldığı yerler evin girişi ya da çıkışıdır. Bunun dışında farklı yerlerde de kullanılabilen ayakkabılıklar eve giriş ve çıkış esnasında daha fazla ihtiyaç duyulan bir mobilya olması dolayısıyla en fazla bu alanlarda bulunur. Evin genel dekorasyonu yada bulunduğu alanın renk ve dekorasyonunu uygun olarak seçilen ayakkabılık çeşitleri asıl amacının dışında görsellik açısından da katkı sağlar. Farklı türlerde kullanılan ürünler evin görünümünü oldukça değiştirir. Metal malzemeden yapılmış olan ürünler bu değişikliğe en fazla katkısı olan mobilyalardır. Metal mobilyaların genelinin sahip olduğu modern görünüm ayakkabılık çeşitlerinde de geçerlidir. Metal ayakkabılık seçenekleri evlerin iç ya da dış kısmı fark etmeksizin modern bir görüntü sağlar. Aynı zamanda metal malzemelerin sağlamlık ve dayanıklılığı sayesinde uzun yıllar boyunca aynı ayakkabılık kullanılabilir. Metal ayakkabılık modelleri farklı renk seçenekleri ile kullanıcılarına sunulur.

Puflu ayakkabılık modelleri yine en fazla tercih edilen ürünler içerisinde yer alır. Ayakkabılık işlevinin yanı sıra aynı zamanda oturma yeri bulunması ürünün diğer modeller arasında kendini göstermesini sağlar. Bu modele sahip olan ayakkabılıklar boyutlarının daha küçük olmasında rağmen fazla sayıda raf ve çekmece içermeleri sebebiyle daha fazla ayakkabıyı muhafaza edebilirler. Diğer çok fazla tercih edilen ayakkabılık çeşidi ise çok katlı ahşap modellerdir. Kapak kısmının sürgülü ya da açılıp kapanan şeklinde farklılık gösterebildiği bu modeller çok fazla ayakkabıyı aynı anda muhafaza edebilir. Genellikle ev dışında kurulumu gerçekleştirilen bu çeşit ürünler dışarda yer bulunmaması durumunda ev içerisinde de rahatlıkla konumlandırılabilir. Raf aralarının küçük ya da büyük olması durumuna göre ayakkabı, bot ve çizmeler rahatlıkla buralarda saklanabilir. Uygun yüksekliklere sahip olmayan raflar ise hareket edebilir oldukları için rahatlıkla ayarlanabilir. Ahşap çeşitlerinin fazlalığı ile ayakkabılıklar da farklı çeşitlerde üretilebilir. Hem renk hem de ahşap cinsi bakımından farklı tasarıma sahip yüzlerce ayakkabılık çeşidine rastlamak mümkündür. Şeffaf ayakkabılık modelleri de son zamanların en çok kullanılan ürünüdür. Bu modeller genellik ayakkabılık için ekstra yer açamayan ya da ayakkabılık modelinin ayakkabılar için yeterli gelmediği durumlarda kullanılır. Tekli ürün olarak tasarlanan şeffaf ayakkabılıklar ihtiyaç doğrultusunda daha fazla sayıda satın alınarak üstü üste konularak kullanılabilir. Aynı zamanda günlük kullanılan ayakkabıları özel günlerde giyilen ayakkabılardan ayırmak için de bu modeldeki ürünlere başvurulabilir.

Ayakkabılarınızı İlk Günkü Gibi Saklayın

Ayakkabılar özellikle bazı kişiler için giyimden çok daha önce gelir. Dolayısıyla sadece giyilmesi sırasında değil muhafazası sırasında da dikkatli olunması gerekir. Bunun için ayakkabıların güvenli biçimde saklanmasını sağlayan ayakkabılık modelleri ortaya konulmuştur. İhtiyaca göre seçilen farklı çeşitleri ile evin farklı bölümlerinde monte edilir. En fazla evin girişi, çıkışı ya da koridorda görülen ayakkabılıklar ayakkabıların kullanılmadığı zamanlarda düzenli ve temiz şekilde kalmasını sağlar. Bu ürünler sadece dolap şeklinde üretilmez. Bunun dışında ayakkabı kutusu ya da rampası şeklinde de kullanıcılarına sunulabilir. Dolap kadar bu ürünleri kullanarak da istenilen düzene kavuşmak mümkün olur. Rampa olarak adlandırılan ürün adından da anlaşılacağı üzere eğimli şekilde dizayn edilir. Bu şekilde ayakkabılara ulaşmak ve bulunduğu yerden almak oldukça kolaylaşır. Ayakkabıların doğru şekilde muhafazasını sağlayan ürünlerden biri de şeffaf ayakkabı kutularıdır. Bu kutular standart ayakkabı muhafazasının dışında aynı zamanda sezon geçişlerinde de büyük kolaylık sağlar. Bu kutu içerisinde uzun süre boyunca kullanılmayacak olan ayakkabıları yerleştirerek bir sonraki seneye kadar temiz ve bakımlı şekilde kalmasını sağlamak mümkündür. Üstelik bu ürünler bir çift ayakkabı için üretildiğinden dolayı istenilen her yerde rahatlıkla saklanabilir. Büyük bir ayakkabılık, gardrop, portmanto gibi kapalı alanlar bu modellerin en sık saklandığı alanlardır. Bu ürünler öncelik olarak ayakkabıların temiz ve sağlam kalması için tasarlanan ürünler olsa da arka planda evin geneli için de aynı durum geçerlidir. Ayakkabıların bulunduğu bölüm de evin bir parçası olduğu için buraların tertip ve düzen içerisinde olması evin de düzenli durmasına katkı sağlar. Üstelik bu ayakkabılık seçenekleri ev içerisindeki ve dışarısındaki ayakkabılar için ayrı ayrı düşünülebilir. Bu şekilde ev için çok daha düzenli bir durum yaratılmış olabilir.

Mevsim geçişlerinde ayakkabı tarzları baştan sona değişir. Daha açık tarzda ve daha rahat ayakkabıların yerini çok daha kalın ve soğuktan koruyan ürünler alır. Ya da tam tersi durumda daha rahat ve açık ayakkabılara ihtiyaç artar. Böyle durumlarda bazı ayakkabıların uzun süre kullanılmaması söz konusu olur. Bu süre zarfında olduğu gibi bırakılan ayakkabılar istenen kadar sağlıklı muhafaza edilemeyebilir. Bunun için ayakkabılara destek olarak bazı işlemler yapılabilir. Örneğin ayakkabı içerisinde yerleştirilen kağıt ve benzeri malzemeler ayakkabının zamanla aşağıya çökmesini ve üst kısmının zarar görmesini engeller. Kağıt koymak istemeyenler bu işlem yapılmış olan özel malzemeleri de kullanılabilir. Evinde yeterli yeri olmayan kişiler için de ayakkabılarını saklayabilecekleri ayakkabılıklar mevcuttur. Bez olan ayakkabılık modelleri bazı dolap içlerine asılarak ayakkabıların muhafazasını sağlayabilir. Bu tarz ayakkabılık modelleri için geçerli kriter ise çok ağır olmayan ürünlerin saklanmasıdır. Meydana geldiği malzemenin bez olması sağlamlık açısından ürünün alt seviyelerde yer almasına neden olur. Bu ürün ile çok ağır olan ürünlerin taşınabilmesi çok mümkün olmaz. Babet, sandalet ve terlik gibi ürünler bez modeller için en uygun seçeneklerdir. Çok fazla sayıda ayakkabıya sahip olanlar ve ayakkabı yükseklikleri farklı olanlar için katlanabilir raflı seçenekler de mevcuttur. Ayrıca ürünün ayakkabılığın tamamen katlanabilir olduğu çeşitler de bulunur. Genellikle küçük alana sahip evlerde kullanılmadığı zamanlarda katlanarak yer açmak amaçlı olarak tercih edilirler.

Ayakkabılık Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Eve alınan her bir eşyada olduğu gibi ayakkabılık satın alırken de bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Öncelikli olarak hangi özelliklere sahip bir ürüne ihtiyaç olduğu belirlenmelidir. Sonrasında ise buna uygun olarak kolaylıkla seçim yapılabilir. İhtiyaçlar belirlenirken düşünülmesi gereken sorulardan ilki ortalama kaç adet ayakkabı için bir ayakkabılık ihtiyacının bulunmasıdır. Ayakkabıya fazlasıyla önem verenler ve kalabalık aileler için daha çok ayakkabıyı aynı anda muhafaza edebilen ürünler olduğu gibi yalnız yaşayan kişiler ya da küçük aileler için küçük boyutlarda ayakkabılık çeşitleri bulmak da mümkündür. Aynı zamanda ayakkabıların genişlik ve yüksekliklerini düşünerek kullanışlı çeşitler seçmek dikkat edilmesi gereken bir başka detaydır. Özellikle kış aylarında sıkça tercih edilen bot ve çizme modelleri için raf aralarının yüksekliği önemlidir. Ayrıca ayakkabılık modellerinin çeşitlenmesinde rol oynayan bir faktörde evin hangi bölgesinde konumlandırılmak istendiği olur. Buna uygun olarak farklı özelliklere sahip olan modeller ortaya konabilir. Evin dışarısına yer alan ve büyük olan bölgeler için çok daha büyük boyutlarda modeller değerlendirilebilir. Evin iç kısmında ise genellikle çok daha küçük ebatlara sahip ayakkabılıklar kullanılır. Bunun temel nedeni az yer kaplaması olduğu gibi aynı zamanda görsellik açısından da küçük boyutlu ürünler evin iç kısmı için daha uygun mobilyalardır.

Ayakkabıların doğru şekilde saklanmasında önemli olan bir kriter de ayakkabının temiz olmasıdır. Ayakkabıların temizliği ve bakımı yapılmadan ayakkabılıklara kaldırılması ile bu bölümlerin de toz ve kire maruz kalması söz konusu olur. Ayakkabıları günlük olarak kullanım sonrasında temiz bırakma durumunda hem ayakkabıların hem de ayakkabılıkların ömrünün daha uzun olması sağlanır. Ayakkabı seçiminde bir diğer kriter de ayakkabılığın ev dekorasyonu ile uyumudur. Özellikle ev girişinde bulunan portmanto ya da dresuar gibi mobilyalar bulunuyorsa ayakkabılık da bu eşyalara uygun formatta ve renkte seçilmelidir. Aksi halde dekorasyonun bir bütün halinde görünmesini sağlamak mümkün olmaz. Portmantolar ile uyumlu olarak alınan ayakkabılık modelleri uygun yer olması durumunda portmantonun hemen yanına yerleştirilebilir. Bu şekilde tarz ve renk olarak uyumlu olan ürünler dekoratif açıdan güzel bir görüntü oluşmasını sağlar. Seçim yaparken hangi malzemeden yapıldığına da dikkat etmek önemlidir. Ayakkabılığın yapımında kullanılan her bir malzeme farklı bir özelliği ile önce çıkar. Bu da ihtiyaç hangi öncelik ile bağdaşıyor ise buna uygun bir seçim yapmak anlamına gelir. Evin genel durumu da ayakkabı seçiminde etkili olan bir detaydır. Apartman dairelerinde genellikle yeterli alan az olduğu için buna uygun ürünler seçilir. Ancak müstakil, geniş balkonlu ve bahçeli evlerde ayakkabılık için çok daha büyük bir alan açılabilir. Böyle durumlarda seçim yaparken bu özellik de mutlaka göz önüne alınmalıdır. Zeminde yer bulunmayan durumlarda ise duvara monte edilebilen ayakkabılık ürünleri tercih edilebilir. Bu şekilde hem zeminde yer açılır hem de kullanışlı bir ayakkabılığa sahip olunur.

Ayakkabılık Bakımı Ve Fiyatları

Ayakkabılık kullanırken ayakkabıların temizlik ve bakımına dikkat edildiği kadar ayakkabı dolaplarının da bakımına dikkat etmek gerekir. Evde bulunan her mobilya gibi ürünün daha uzun ömürlü olması gerekli olan bakımın yapılması ile yakından ilişkilidir. Bakımın başında yeterli bir temizlik gelir. Öncelikli olarak temizlik ürünü eklenmiş ya da eklenmemiş bir bez ile raflarının düzenli olarak silinmesi gerekir. Bezin seçimini ayakkabılığın meydana geldiği materyale bağlı olarak seçmek en doğru adım olur. Bunun dışında meydana gelen materyalin uzun ömürlü olmasını sağlayan bir bakım ürünü bulunuyorsa bu ürün ile gerekli bakım yapılmalıdır. Ayakkabılığın bakımının bir kısmı da ayakkabıların kendi temizliğidir. Özellikle daha sık kullanılan ayakkabılara daha inatçı olan tozlara maruz kalabilir. Bu ayakkabıları olduğu gibi ayakkabılığa kaldırmak doğru bir davranış değildir. Bu durum hem ayakkabının hem de ayakkabılığın ömrünü azaltıcı bir hareket olur. Böyle durumlarda özellikle ayakkabının tabanı doğru bir şekilde temizlenmelidir. Temiz ayakkabılar ayakkabılıkta bir kirlenmeye yol açmayacağı için kullanım süresi açısından olumsuz bir durum teşkil etmez.

Evlerde bulunan ayakkabılar pek çok kritere bağlı olarak farklı çeşitlere ayrılır. Bu kriterler kullanılan malzeme ve materyal, tasarım, boyut gibi kategorilerdir. Oluşan bu çeşitlilik ürünlerin fiyatlarının da değişmesinde etkilidir. Çeşitlilik arttıkça fiyatlar açısından da oluşan skala genişlemeye devam eder. Öncelikli olarak malzeme farkları ilk fiyat farkını oluşturan durumdur. Ahşap, metal ve plastik başta olmak üzere farklı malzemelerden yapılan ayakkabılık modelleri farklı fiyatlar ile satışa sunulur. Bunun temel sebebi bu malzemelerin her birinin maliyetinin farklı olmasıdır. İkinci bir durum ise tasarım farklılıklarıdır. Aynı malzeme kullanılarak yapılan farklı iki tasarımın aynı fiyatlara sahip olması beklenen bir durum değildir. Tasarımların değişmesi kullanılan malzeme miktarı ve sarf edilen işçiliğin de değişmesi anlamına gelir. Bu da fiyatlarda da değişiklik olmasına neden olur. Son olarak ise fiyatlara en büyük etkiyi ürünün boyutları gösterir. Ürünün boyutları büyüdükçe çok yüksek fiyatlar söz konusu olur. Alışverişi yapmadan önce gerekli ihtiyaçlar doğrultusunda uygun ürünün belirlenmesi fiyat açısından da en uygun ürünün seçilmesi anlamına gelir. Bu kritere bağlı olarak seçilen ayakkabılık modeli en verimli şekilde kullanılabilir.

Neden Ayakkabılık Kullanılmalı?

Ayakkabılar gün içerisinde pek çok alanda kullanıldığı için toza ve kire maruz kalır. Bu durumda kullanılmadığı durumlarda ayakkabının temiz ve bakımlı şekilde muhafaza edilmesi gerekir. Muhafaza etme işleminin düzgün yapılması ile ayakkabıların ömrü çok daha uzun olur. Ayakkabıların muhafazası en uygun şekilde bir ayakkabılık ile mümkün olur.

Ayakkabılık Yapımında Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Ayakkabılık çeşitleri kullanım sıklığına, kullanılan alana, bulunduğu alandaki dekorasyonun geneline bakılarak farklı malzemelerden yapılmış çeşitler arasından seçilebilir. Bu çeşitlerde kullanılan başlıca malzemeler ahşap, metal ve plastiktir. Her bir materyalden farklı tasarımlar yapılabilir. Bu üç materyal içerisinden ise çok daha sık rastlanan ahşap malzemelerdir.

Ayakkabılık Fiyatları Ne Kadar? 

Evlerde kullanılan ayakkabılık modelleri yüzlerce farklı model ile kullanıcılarına sunulur. Bu çeşitlilik temelde bazı kriterlere bağlıdır. Kullanılan malzeme, ürünün boyutu, tasarımı gibi etkenler çeşitliliğin artmasında rol oynar. Bu çeşitlilik arka planda fiyatların değişmesini sağlar. Çeşitlilik arttıkça fiyatlar açısından geniş bir skala açılır. Bu da her bütçeye sahip kullanıcının kendi ihtiyaçları doğrultusunda bir ürün bulup satın alabilmesi anlamına gelir.

 

 

 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...
1/1
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ayakkabılık Fiyatları

1761 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Güvenle Kapında
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Genişlik
Toplam 47 / 1761 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?