Banyo Lavabo Bataryası

Mutfak, banyo, tuvalet gibi lavabo bulunan her yerde, kullanım suyunun aktarımını sağlamak amacıyla kullanılan lavabo bataryası, su armatürü veya musluk olarak da bilinir. “Lavabo bataryası nedir?” sorusuna verilebilecek detaylı yanıt ise “lavabolar ile birlikte kullanılan ve su şebekesine bağlı olan su iletim takımı” olur. Sıcak ve soğuk suyun kontrollü olarak akmasını sağlayan bu gereçler, belirli bir sistem sayesinde konforlu bir kullanım sunar. Marka ve modele göre değişen ek özellikleri ile kullanıcılara beklenti ve ihtiyaçlarına uygun alternatifler sunan söz konusu gereçler, aynı zamanda uzun kullanım ömürleri ile dikkat çeker. Yapım malzemesi, su tasarrufu sağlayıp sağlamaması, tek veya çift kumandalı olması gibi pek çok etkene göre değişen fiyatlar ile kullanıcılara sunulan söz konusu lavabo bataryaları, genel olarak ulaşılabilir ürünler arasında yer alır.

Lavabo Bataryası Özellikleri

Evden ofise, atölyeden üretimhanelere kadar pek çok yerde kullanılan banyo lavabo bataryası, model ve türe göre farklı özelliklere sahiptir. Gövde uzunluğu, çıkışı, kanal sayısı, kumanda sayısı, görsel tasarımı, üretim malzemesi açısından farklı alternatifler sunan banyo lavabo musluk bataryası, genellikle montaj yapılacağı lavabo veya tezgaha göre seçilir. Başka bir ifadeyle her lavabo bataryası her lavabo ile uyumlu değildir. Örneğin, lavabo bataryası ölçüleri, başka bir ifadeyle lavaboda yer alan çıkış sayısı, bataryanın boyun uzunluğu ve lavabonun geometrik şekli mutlaka dikkate alınması gereken özellikler arasındadır. Söz konusu teknik özellikler lavabo bataryası montajı sonrasında bataryadan tam verim almak ve olası su sızıntılarını önlemek açısından önemlidir. Ayrıca, lavabo bataryası değiştirme sırasında da kolaylık sağlar. Öte yandan su bataryası lavabo uyumunun yanı sıra malzeme de çok önemlidir. Genellikle pirinç ve pirinç üstü krom kaplama olarak kullanıcılara sunulan lavabo bataryaları, paslanmaz yapıdadır. Uçlarında yer alan filtreler ise kullanım suyunun daha temiz olmasına katkı sağlar. İki veya tek kumandalı olarak geldikleri için hem sıcak hem de soğuk su kullanımına olanak tanıyan söz konusu bataryalar aynı zamanda sıcak ve soğuk su ayarını yapma avantajı da sunar.

Lavabo Bataryası Çeşitleri

Çamaşır ve bulaşık makinelerinin duvardan gelen su tesisatına bağlanmasından mutfaktaki kullanım suyuna erişime kadar pek çok işe yarayan lavabo bataryaları montaj tipine ve tesisat deliği sayısına göre farklı seçenekler sunar. Örneğin, bulaşık ve çamaşır makinelerinin bağlantısında duvar tipi lavabo bataryası kullanılır. Tuvaletlerde ise yine duvara bağlanan tuvalet lavabo bataryası modelleri tercih edilir. Ayrıca, bazı modern tezgahlı lavabo bulunan tuvalet ve banyolarda duvar lavabo bataryası yerine lavabo veya tezgaha bağlanan bataryalar da kullanılabilir. Kullanıcıların sık tercih ettiği kuğu lavabo bataryası ise daha çok küçük lavabolarda ve mutfak evyelerinde kullanım için üretilir. Minyatür lavaboların bulunduğu banyo ve tuvaletlerde ise kısa kuğu lavabo bataryası olarak adlandırılan ve daha kısa musluk boynuna sahip küçük lavabo bataryası modelleri tercih edilir. Tüm bunların yanı sıra küvetlerde kullanılan ve yuvarlak bir montaj ayağına sahip olan ayaklı lavabo bataryası da sık kullanılan batarya türleri arasındadır.

Lavabo Bataryası Modelleri

Yerli ve yabancı lavabo bataryası markaları tarafından üretilerek kullanıcıların beğenisine sunulan söz konusu ürünler hem görsel tasarımları hem de ek işlevleri ile farklı alternatifler arayanlara hitap eder. Söz konusu lavabolar arasında modern görünümlü olan aç kapa lavabo bataryası modellerinin aynı sıra retro görünümlü modeller de yer alır. Öte yandan banyo dekorasyon tarzına önem veren kullanıcılar için banyo tezgahı ve banyo dolapları ile uyumlu olan renkli lavabo bataryası modelleri de bulunur. Bu sayede, klasik gümüş bataryalar yerine siyah, beyaz, turuncu, mavi, mor, pembe gibi rengarenk bataryalar bulmak mümkündür. Tıpkı renkli bataryalar gibi sensörlü başka bir ifadeyle fotoselli bataryalar da vardır. Su israfının önüne geçmesi için tasarlanan bu bataryalar aynı zamanda hijyenik bir kullanım da sunar. Tezgahı bulunmayan banyolarda sık karşılaşılan yere sabitlenen lavabolarda ise yerden lavabo bataryası modelleri tercih edilir. Uzmanların lavabo bataryası tavsiye ve önerilerinde ise konforlu bir kullanım sağlayan ek işlevlerin yanı sıra teknik detayların da dikkate alınması vurgulanır.

Lavabo Bataryası Montajı

“Banyo lavabo bataryası nasıl takılır?”, “Mutfak lavabo bataryası nasıl takılır?”, ve “Lavabo bataryası nasıl değiştirilir?” sorularının da yanıtı olan söz konusu bataryaların söküm ve montaj aşamaları şu şekildedir:

  • Kullanım ömrünü yitiren lavabo bataryasını değiştirmeden önce ana vananın kapatılması ve musluk sisteminde kalan suyun tamamen boşaltılması gerekir.
  • Eski bataryanın çıkarılması için lavabonun alt kısmında yer alan bağlantı somunları çıkarılır ve eski bataryanın tamamen lavabodan ayrılması sağlanır.
  • Söküm işleminin ardından “Lavabo bataryası nasıl bağlanır?” sorusu tüm kullanıcıların aklındadır. Yeni batarya montajında dikkat edilmesi gereken en önemli şey sıcak ve soğuk su bağlantılarının doğru yapılmasıdır. Bu aşamada hortum renklerinden yardım alınabilir.
  • Yeni batarya yerine yerleştirildikten sonra bağlantı somunları iyice sıkılarak montaj tamamlanır. Peki, “Lavabo bataryası nasıl sıkılır?” Tornavida veya altıgen anahtar kullanarak, musluk üzerinde yer alan tespit vidasını sıkmak yeterlidir.
  • Son olarak olası su sızıntıları için ana vana açılıp gerekli kontroller yapılır. Su sızıntılarını önlemek adına musluğu bağlantı noktalarına silikon uygulaması yapılabilir.

Lavabo Bataryası Fiyatları

Birçok marka tarafından farklı ek özellikler ile donatılarak kullanıcılara sunulan banyo bataryaları, zengin ürün yelpazesi nedeniyle oldukça geniş bir fiyat aralığına sahiptir. Banyo lavabo bataryası fiyatları, tıpkı havlupan fiyatları gibi marka, model ve kullanım malzemesi gibi çeşitli faktörlere göre değişse de genel olarak ulaşılabilir seviyelerdedir. Öte yandan bataryanın modeli ve türü de fiyat farklılıklarına neden olabilir Örneğin, teknik özellikler nedeniyle duvardan lavabo bataryası fiyatları ile kuğu lavabo bataryası fiyatları arasında farklılık söz konusudur. Bununla birlikte krom kaplı olduğu için paslanma sorununa neden olmayan kaliteli lavabo bataryası modellerine uygun fiyatlar ile sahip olmak da mümkündür. Siz de yeni bir lavabo bataryasına ihtiyaç duyuyorsanız, lavabonuzun türüne ve teknik özelliklerine uygun olan modelleri yakından inceleyebilir, dilediğiniz batarya için sipariş oluşturabilirsiniz.

Lavabo bataryası alırken nelere dikkat edilmeli?

İhtiyaç, beklenti ve kullanım alışkanlıklarının yanı sıra kullanılacak lavabo türü ile uyumlu bataryaların tercih edilmesi önerilir. Öte yandan sıcak ve soğuk su bağlantısı bulunan yerlerde, musluktan sadece soğuk veya sadece sıcak su akmasını önlemek için mutlaka iki su girişine sahip modeller tercih edilmelidir.

Lavabo bataryası nasıl temizlenir?

Bol su ve sabun kullanarak düzenli olarak temizlenmesi önerilen lavabo bataryalarının musluk ucunda yer alan filtrelerinin ise periyodik olarak yenisi ile değiştirilmesi veya kireç çözücü ile temizlenmesi önerilir. Söz konusu bataryaları temizlerken aşındırıcı özellikteki kimyasallar ve ovma teli gibi gereçlerin kullanımından kaçınmak gerekir.

En iyi lavabo bataryası hangisi?

Lavabo bataryaları marka ve modelden bağımsız olarak üretim malzemeleri, kaplamaları ve ek özelliklerine göre farklı avantajlar sunar. Özellikle, krom kaplama olan veya tamamen pirinçten yapılan bataryalar oksitlenme ve kireçlenme sorunlarına neden olmadığı için uzun bir kullanım ömrü vadeder.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Lavabo Bataryası Fiyatları

10.000+ ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 44 / 10000+ ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?