Lavoba Dolabı

Banyoların dekorasyonunu tamamlamak için gerek duyulan en önemli mobilya banyo dolabı çeşitleridir. Banyo dolapları pek çok özelliği nedeniyle son zamanlardaki dekorasyonların olmazsa olmasıdır. Öncelikli olarak dekoratif bir görüntü vererek banyonun olduğundan çok daha güzel görünmesini sağlar. Diğer bir özelliği ise fonksiyonel bir yapıları olduğu için içerisinde çok fazla kişisel ürünü muhafaza etmek mümkün olur. Dolaplar, bu kişisel ürünler için oldukça hijyenik bir ortam sağlar. Banyo dolapları çeşitli kombinasyonlar halinde kullanılabilir. Tamamen kullanıcıların zevkine ve banyonun büyüklüğüne bağlı olarak dolap kullanım şekli belirlenir. Tek olarak bağımsız bir şekilde, yine tek olarak lavabonun altında ya da üstünde ve ya hem üst hem de alt kısım olarak farklı dizaynlar ile kullanılabilir. Üstte kalan bölüm dolap olarak değil aynı zamanda raf olarak da planlanabilir. Ancak lavaboya monte şekilde kullanılan dolap setleri daha hoş ve estetik bir görünüm verirken aynı zamanda banyonun genel alanından da tasarruf etmeyi sağlar. Dolap çeşitleri farklı malzemeler kullanılarak yapılabilir. Ancak bunlar arasında en fazla kullanılan malzeme ahşap çeşitleridir. Ahşap ürünler kullanılarak klasik tasarımları ya da kişiye özel tasarımlar yapılabilir. Ahşap malzemeden sonra en sık kullanılan malzemeler ise plastik ürünlerdir. Plastik banyo dolabı çeşitlerinin de kendine özgü bazı avantajları bulunur. Plastik ürünler kullanılarak nemli olan banyo ortamına dayanıklı dolap çeşitleri meydana gelir. Plastik malzemeler hafif olmaları sayesinde ekstra bir ağırlığa sebep olmaz.  Bunların dışında fiyatları da diğerlerine göre çok daha avantajlıdır. Banyo dolabı denildiğinde en fazla akla gelen dolap çeşitleri aynalı olan ürünler olur. Bu tarz dolaplarda ayna bir görsel obje değil bir gerekliliktir. Bu nedenle de dolap çeşitlerinin büyük bir kısmında ayna bulunur. Genellikle lavabonun üst kısmındaki dolap çeşitleri üzerine yerleştirilir. Bu şekilde bir set olarak yapılan dizaynlar kullanım açısından da oldukça özel ürünlerdir. Banyo dolabı seçenekleri arasında bulunan çamaşır makinesi dolabı da oldukça sık talep gören modellerdir. Bu ürünler dolap olarak kullanımının dışında çamaşır makinesinin korunması, temizlik malzemeleri ve deterjanların muhafaza edilmesi gibi farklı görevler için de ideal mobilyalardır. Çamaşır makinesi için tasarlanan banyo dolabı çeşitleri de diğer dolaplar gibi farklı malzemeler kullanılarak birbirinden farklı modeller şeklinde kullanıcılarına sunulur. Bu dolapların banyo dekorasyonuna olan etkileri de unutulmamalıdır. Mobilyalarda işlevsellik isteyen kullanıcılar için dolapların içerisine eklenmiş olan kirli çamaşır sepeti yerleştirilmiş olan alternatifleri de görmek mümkündür. Ayrı bir banyo sepetine ihtiyaç duyulmaması ile banyo dekorasyonu daha sade ve şık bir hal alır.

Farklı Tasarımlara Sahip Banyo Dolabı Çeşitleri

Banyo dekorasyonunda büyük bir payı bulunan banyo dolaplarının tercih edilmesinde farklı işlevsellik göstermelerinin de payı bulunur. Banyo dolapları yerden tasarruf etmek, farklı ürünleri muhafaza edebilecek yer açılması gibi sebepler için de tercih edilebilir. Bu nedenle banyo dolabı tasarımları birbirinden farklı binlerde seçenek içerir. Bu seçeneklerin bir bölümü duvara monte edilen tasarıma sahiptir. Banyo dolabının duvara monte edilmesi, ürünün zeminden yukarda olması ile nemden uzaklaşmasını ve zeminde yerden tasarruf edilmesini sağlar. Bu tarz seçeneklerin sağladığı avantajlar bu ürünlerin çok daha fazla tercih edilmesini sağlar. Dolapların duvara montajı sırasında işlemin yüzeylere zarar vermeden özenle yapılması önemli bir noktadır. Aksi halde ilerleyen zamanda dolap yenilemesi gerektiğinde istenmeyen durumlar ile karşılaşılabilir. Asma dolapların zeminden yüksekliği ise kullanıcının isteği ve banyonun alanında bağlıdır. Banyonun alanının dar olduğu durumlarda dolabın ideal yükseklikten daha yukarıya monte edilmesi çok daha uygun olur. Bu durumda banyonun alanı normalden daha az daralır ve yerden tasarruf edilmiş olur. Duvara monte şeklinde kullanılan bir dolap çeşidi ikili set halinde lavabonun üstüne ve altına monte edilen seçeneklerdir. Genellikle iki parçadan oluşan setlerdir. Üst kısım daha görünür kısımda olduğu için bazı aksesuarlar ilave edilerek görüntüsü güçlendirilir. Ayna bu tarz dolapların olmazsa olmazıdır. Saç yapımı, makyaj, tıraş gibi aktiviteler bu aynalar yardımıyla kolaylıkla tamamlanabilir. Bu durumda başka bir ihtiyaç doğar. Yapılan bu işlemler için gerekli olan kişisel malzemelerin yakın bir yerde muhafaza edilmesi gerekir. Bu ihtiyaç için banyo dolabının üst kısmı mutlaka raflar kullanılarak fonksiyonel hale getirilir. Açık raf şeklinde tasarlanan çeşitleri olduğu gibi aynı zamanda kapaklı modeller de bu kategoride yer alan ürünler arasındadır. Bunların dışında havlu gibi tekstil ürünlerinin asılması için askılık ya da havlupan gibi farklı aksesuarlar da yine bu dolapların tasarımlarında bulunur. Lavabonun alt kısmı dış görünüm olarak üst modül ile aynı tasarıma sahiptir. Ancak iç dizaynı farklı şekilde tasarlanır. Alt kısımlar kapaklı dolaplar bulunduğu gibi çekmeceler de bulunabilir. Bu kısımlarda havlular ya da isteğe bağlı olarak deterjanlar muhafaza edilebilir. Alt kısımda hangi ürün ya da eşyaların muhafaza edileceği kişisel tercihler ve banyonun dekorasyonu ile alakalı bir konudur. Bazı seçeneklerde ise alt kısım sadece lavabonun altında kalan kötü görüntünün kapanması adına için tasarlanmış olabilir. Bu durumda ürünün sadece dış iskeleti bulunur. İç kısmında raf ya da bölme gibi aksamlar bulunmaz.

Banyo dolabı seçimi yaparken kişisel tercihleri göz önünde bulundurmanın yanında aynı zamanda banyonun genel durumu ve büyüklüğü de değerlendirilmelidir. Ayrıca banyonun genel dekorasyonunda kullanılan malzemeler de uyumlu olmak adına göz önüne alınmalıdır. Renk, malzeme, tasarım gibi kriterler banyonun genel dekorasyonuna aykırı düşmemelidir. Bunun dışında dolabın kullanımı sırasında hangi ürünlerin içerisinde muhafaza edilmek istendiği de belirlenmelidir. Kullanımında planlanan durumun dışına çıkılması ile üründen istenen verimin alınması mümkün olmaz. Yani belirlenen deterjan, temizlik malzemesi, kişisel ürünler gibi materyalleri tamamı ile muhafaza edemeyen dolaplar arzulanan kullanımı sağlayamaz. Kullanım sırasında da bazı özelliklere dikkat edilmesi gerekir. Üst kısımda bulunan ve duvara monte edilen banyo dolabı çeşitleri zemin ile aralarında uzak bir mesafe bulunduğu için dikkatli bir şekilde doldurulmalıdır. Kaldırabileceğinden daha fazla eşya ile doldurulmuş dolaplar düşme tehlikesi ile karşılaşabilir. Buna karşılık alt kısımda ise hijyen açısından riskli ürünlerin muhafaza edilmesi uygun bir durum olmaz. Alt kısmın kirlenmeye çok daha elverişli olması sebebiyle kişisel ürünlerin bu kısımlarda muhafaza edilmesi sağlık riskleri doğurabilir. Eğer elektrik aletler banyoda bulunduruluyor ise bunların kapalı kısımlarda su ve buhardan uzak şekilde saklanması gerekir. Kişisel temizlik ürünleri ile genel temizlik ürünlerinin ayrı bölmelerde bulundurulması da ayrı bir gerekliliktir. Bahsedilen dolap bölmelerinin her birinin temiz kullanılması da ayrı bir önem teşkil eder. Temizlik, dolabın yapımında kullanılan malzeme ve materyallere uygun temizlik ürünleri kullanarak ve gerekli zamanlarda yapılmalıdır. Kullanımında dikkat edilmesi gereken noktaları göz önünde bulundurarak, temizlik ve bakımını uygun şekilde yaparak dolapların ömrünü uzatmak mümkün olur. Bu şekilde dolaplar beklenenden çok daha uzun süre dayanıklı ve sağlam olarak kullanılabilir.

Dolapların Üretiminde Kullanılan Farklı Malzeme Çeşitleri

Banyo dolapları çeşitliliğin fazla olması sebebiyle satın alınması sırasında iyice düşünülmesi gereken mobilyalardır. Çeşitliliğin fazla olmasının yanında banyo ortamının nem ve sıcaklık sebebiyle deformasyona oldukça elverişlidir. Bu ayrıntı da banyo dolabı seçerken göz önünde bulundurulmalıdır. Uzun süreli bir kullanım hedefleniyorsa bu noktalara mutlaka dikkat edilmelidir. Dolap çeşitleri açısından değerlendirilmesi gereken noktalardan en önemlisi hangi malzeme ile imal edilmiş olduğudur. Dolaplar çok farklı malzemeler kullanılarak üretilebilir. Banyo dolapları içerisinde en sık rastlanan ürünlerden biri her zaman plastik ürünler olur. Plastik ürünlerin seçilmesinin bazı sebepleri bulunur. Bu sebeplerden en önemlisi plastik dolapların daha az yer kaplaması sayesinde banyolarda ekstra bir yer israfına sebep olmamasıdır. Ayrıca plastik malzemelerin hafif olması yer değiştirmesi sırasında ürünün kolayca taşınabilmesini sağlar. Plastik malzemeler nem ve sıcaklığa da dayanıklı ürünlerdir. Bu da banyo ortamında kullanıma uygun olması anlamına gelir. Maliyet açısından bakıldığında plastik hammaddeler diğerlerine göre daha uygun fiyatlara sahip oldukları için kullanıcılar bu ürünlere daha uygun şartlarda sahip olabilir. Tüm bunların ötesinde plastik eşyalar çok yüksek dirençte kuvvet uygulanmadığı sürece sağlam ve dayanıklı ürünlerdir. Bu sayede içerisine konulan ürünler güvenli bir biçimde muhafaza edilebilir. Bir diğer tercih edilen dolap çeşitleri ise PVC malzemelerden yapılan modellerdir. Bu ürünler plastik ürünler ile benzer özellik gösterir. Oldukça rahat ve kolay kullanımları bulunur. Bu nedenle de sıklıkla tercih edilir.

Yaygın bir kullanıma sahip olan diğer ürünler ise ahşap malzemelerden yapılan dolap çeşitleridir. Ahşap malzemeler kendi aralarında da farklı gruplara ayrılır. Mdf, suntalam, ceviz gibi farklı ahşap çeşitleri banyo dolabı alternatiflerinin artmasını sağlar. Ahşap ürünlerin diğer malzemelerden yapılan dolap seçeneklerinden daha avantajlı olan bir yönü renk açısından oldukça geniş bir skalaya sahip olmasıdır. Her bir ahşap çeşidi kendi içinde farklı renk alternatiflerine sahiptir. Bu da her kullanıcı için kendi tarzına uygun dolap çeşidi bulmak anlamına gelir. Ahşap ürünlerin seçiminde en fazla dikkat edilmesi gereken nokta ise ürünlerin cila ve boya işlemlerinin nem ve sıcaklıktan etkilenmeyen malzemelerden yapılmış olmasıdır. Ahşap malzemeler nem ve sıcaklığa duyarlı ürünlerdir. Özellikle yüksek nem derecesine sahip alanlarda çürüme ya da küflenme gibi bozulmalara uğrayabilir. Bunun önüne geçmek için farklı boya ve cila malzemeleri ile işleme tabii tutulması gerekir. Bu işlemler sayesinde ürün ısı ve nemden asla etkilenmez. Ahşap banyo dolaplarının en çok istenen kısmı ise ayna bölümleridir. Ayna hem görsel hem de ihtiyaç açısından oldukça önemli bir malzemedir. Ahşap ürünlerin gösterişli görüntüsü ile birleşerek banyo dekorasyonunda harika bir görüntü oluşturur. Bu sebeple de ahşap banyo dolabı ürünlerinin çok büyük bir kısmında mutlaka bulunur.

Boyutlarına Göre Banyo Dolabı Çeşitleri

Banyo dolabı satın almadan önce bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Bu noktalardan biri banyoda bu dolap için ayrılan alanın ölçüsüdür. Her evin banyo bölümünün ölçüsü farklıdır. Buna bağlı olarak banyo dolaplarının da farklı ölçülerde alternatifleri bulunur. Banyo dolabını en verimli şekilde kullanmak için bu ölçülerin oldukça uygun olmaları gerekir. Dolap seti şeklinde bir alım söz konusu ise alt kısmında yer kaplayacağı unutulmamalıdır. Altta da dolap olması banyonun alanının azalması anlamına gelir. Sadece üst kısımda duvara monte şekilde bir alım tercih ediliyorsa banyonun zemininde bir yer kaplanması söz konusu olmaz. Banyo dolabı ölçülerine bakıldığında en genel ölçüler olarak 50, 55, 70, 100 ve 120 santimetre uzunluklar görülebilir. Bu ürünler kullanım yoğunluğuna bağlı olarak seçilir. 50 santimetre ile 120 santimetre ölçülerinde iki banyo dolabının aynı miktarda eşyanın muhafazasında kullanılması mümkün değildir. Ancak banyo dolabından beklenen performansın daha az seviyede olması, 50 santimetrelik dolabın da ideal bir şekilde kullanılabileceği anlamına gelir. Farklı konseptlerde ürünler tercih edenler için bu ölçüler değişkenlik gösterebilir. Kirli sepeti olmasını isteyen kullanıcılar için daha farklı ölçülerde alternatifler bulunur. Çok geniş alana sahip olan banyolar için ise standardın üstünde dolaplar seçilebilir. Banyonun genel dekorasyonu ve büyüklüğü hesaba katılarak en ideal ürün bulunabilir.

Ürünlerin boyut ve tasarımı, içerisinde muhafaza edilen ürünler açısından da önem taşır. Dolapların içerisinde çok farklı malzemeler konulabilir. Ancak bir arada olmaları durumunda sağlık ve hijyen açısından probleme yol açan ürünler olabilir. Örneğin çamaşır suyu gibi kimyasallar diğer kimyasal malzemeler ile bir arada muhafaza edildiğinde çıkan gazlar sebebiyle zehirlenmelere yol açabilir. Bu sebeple bu ürünlerin farklı alanlarda muhafaza edilmesi uygun olur. Özellikle bu alanların kapaklı olması tamamen kontrol altında olmaları anlamına gelir. Bu ürünlerin ayrı bölmelerde muhafaza edilmesi için daha büyük boyutlu dolaplara ihtiyaç duyulur. Banyo da çok fazla yeri olmayan kullanıcılar için tek kapaklı dolaplar uygun seçenek olabilir. İstenmesi durumunda duvara monte edilerek daha güvenli biçimde kullanılabilen bu dolaplar küçük banyolar için oldukça ideal seçeneklerdir. Dolapların boyut ve malzemesinin yanında görünümü de oldukça önemli bir detaydır. Son yıllarda evlerin daha modern yapılara bürünmesi ile dekoratif açıdan dolaplar da daha gösterişli hale gelmiş durumdadır. En sade modeller bile şık ve albenili bir görünüş sergiler. Bu nedenle dolapların seçiminde banyonun duvar ve zemin döşemeleri de göz önünde bulundurulmalıdır. Son dönemin en favori seramik renkleri olan füme ve siyah zeminlere bu renklere uygun olan dolap modelleri seçilmelidir. Uyumu yakalamak için bunlara yakın renkler tercih edilebileceği gibi zıt renkler de seçilebilir.

Banyo Dolabı Kullanımı Neden Tercih Edilir?

Banyolar içerisinde pek çok farklı kategoriye ait ürün bir arada bulunur. Kişisel bakım ve temizlik ürünlerinden genel temizlik ürünlerine, havlulardan tuvalet kağıtlarına kadar çok fazla ürün banyo içerisinde yer alır. Bu malzemeleri güvenli ve sağlıklı bir biçimde muhafaza etmek adına banyo dolaplarına ihtiyaç duyulur. Banyonun dekorasyonu ve büyüklüğü, kullanıcının ihtiyaçları ve zevkleri göz önüne alınarak yapılan seçimler neticesinde banyo dolaplarını istenen verim ile kullanmak mümkün olur.

Banyo Dolaplarının Kullanım Süresi Nasıl Uzatılabilir?

Banyo dolapları evdeki pek çok mobilya gibi belli sürelerde kullanım ömrüne sahiptir. Yanlış kullanımları sonucunda dolabın ömrünün kısalması söz konusuyken, doğru şekilde kullanılması ile ortalama süreden çok daha uzun zaman kullanmak mümkün olabilir. Bunu yaparken ürünün hangi malzemeden yapıldığı konusu ilk dikkat edilmesi gereken kısımdır. Her bir malzemenin temizlik ve bakımı farklı şekilde yapılır. Banyo dolaplarının temizlik ve bakımı hem malzemeye hemde bulunduğu ortama göre doğru şekilde yapılması durumunda, dolaplar beklenenden çok daha uzun süre kullanılabilir.

Duvara Monte Dolaplar Zeminden Ne Kadar Yükseklikte Bulunmalıdır?

Banyo dolapları içerisinde en fazla kullanıma sahip olan duvara monte ürünlerdir. Bu dolapların zeminden itibaren belirli bir mesafede olması gerekir. Standart olarak lavabodan 50-60 cm yukarıda olan bu ürünlerin kişisel kullanıma göre farklı seçenekleri de bulunur. Banyonun küçük olması durumuna fazla yer kaplamaması için tavana daha yakın şekilde yerleştirilebilir. Tam tersi durumda ise kullanıcıların isteği dile standart ölçünün daha aşağısında monte edilmesi de mümkündür.

  • Banyo Dolapları Hangi Malzemeden Yapılmalıdır?

  • Banyonuzda kullanacağınız dolapları seçerken dikkatli olmanız gerekir. Seçiminizi yaparken, “Hangi malzemeden üretilen dolaplar seçilmelidir?” sorusuna yanıt aramalısınız. Önceliğiniz, neme ve buhara dayanıklı malzemeden tasarlanmış banyo dolapları olmalıdır. Banyolar, sürekli neme maruz kalan yerler olduğu için banyo dolaplarının da neme dayanıklı materyallerden üretilmiş olması şarttır. Her ne kadar duş kabini olan banyolarda, nem daha az olsa da dolapların buhardan etkilenmesi söz konusu olabilir. Uzun yıllar kullanılacak olan dolapların, kaliteli ve neme dayanıklı malzemeden yapılmış olanlarını tercih edebilirsiniz. Küçük bir banyonuz var ama dolap da almak istiyorsanız, plastikten yapılan banyo dolabı modellerini seçebilirsiniz. Dış etkenlere karşı dayanıklı olan plastik, aynı zamanda uygun fiyatlı ve kaliteli bir malzeme olduğu için akıllı bir seçim olabilir. Dilediğinizde değiştirme olanağı da sunar.
  • Sunta ve MDF Malzemeden Üretilen Dolaplar Kullanışlı mı?

  • Günümüz mimari yapısı, geniş ve ferah banyolara yer vermektedir. Bu tarz banyolara monte edilecek dolaplar, büyük boyutlu olup kaliteli malzemeden üretilen dekoratif dolaplardır. Şık görünümlü banyo dolapları, sert ve dayanıklı olan MDFLam ve SuntaLam malzemeden üretilmektedir. Üzerleri lake boya kaplanarak kullanılan bu malzemeler, su ve neme karşı direnç kazanırlar. Lavabo ve tezgâh altlarında bulunan banyo dolaplarında ya da gömme dolaplarda kullanılabilen kaliteli malzemelerdir. Ahşap kaplama yapılarak şıklık kazanan SuntaLam, ayaklı dolap, çekmeceli dolap ve asma dolap yapımında tercih edilen dayanıklı bir malzemedir. Sunta ve MDF malzemeden üretilen banyo dolapları kullanışlı ürünlerdir. Rutubetin yoğun olduğu banyolarda rahatlıkla kullanılırlar. Su ve rutubete karşı dayanıklı boya ile üretilmiş banyo dolaplarını tercih ederseniz, uzun yıllar kullanabilirsiniz.
  • Banyo Dolaplarına Hangi Malzemelerinizi Yerleştirebilirsiniz?

  • Banyonuzda kullanabileceğiniz tüm eşyalarınızı ve malzemelerinizi, banyo dolaplarınıza yerleştirebilirsiniz. Asma dolapları, farklı duvarlara monte ederek yeni depolama alanları yaratabilirsiniz. İnce uzun dolaplar kullanarak yerden tasarruf sağlayabilirsiniz. Banyo dolaplarının içine; kozmetik ürünlerini, saç kurutma makinesini, fırçaları, makyaj malzemelerini, şampuan, saç kremi ve duş jellerini koyabilirsiniz. Dekoratif görünümlü ve iç hacmi geniş dolaplar size birçok kullanım imkânı sunar. Tezgâh altı dolaplara ise temizlik deterjanlarınızı, kovalarınızı, toz bezlerini ya da buna benzer eşyalarınızı yerleştirebilirsiniz. Duvarlara monte edilen dolaplarınızın bir tanesini el, yüz ve banyo havlularınızı koymak için kullanabilirsiniz. Banyonuzu düzenli bir görünüme kavuşturmak için dekoratif banyo dolaplarından yararlanabilirsiniz. Banyo dolaplarında kullanılan gizli aydınlatmalar, şık ve aydınlık mekanlar oluşturmaya imkân sağlarlar. Siz de aydınlatma içeren dolapları tercih edebilirsiniz.
  • Banyo Dolabı Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  • Öncelikle banyonuzun büyüklüğüne uygun ürünleri seçmeniz gerekir. Banyo alanınızı en iyi şekilde kullanabileceğiniz dolap modellerine yönelebilirsiniz. Böylece eşyalarınızı saklama olanağı sunan, ferah bir banyonuz olabilir. Neme ve suya dayanıklı ürünleri tercih ederek uzun yıllar kullanabilirsiniz. Almak istediğiniz modelin, yeterli depolama imkânı sunduğundan emin olmalısınız. Önceden var olan dolaplarınız bulunuyorsa, onlarla bütünlük sağlayacak tarzdaki ürünleri seçmelisiniz.
Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Banyo Dolapları

3201 ürün listeleniyor
VitrA
Kale
Netdeko
Kenzlife
Deryawood
Roomart
modilayn
Özceden
Evros
Alfa Banyo
Teta Home
Zerka Concept
Bagnotti
NTConcept
Sözcan Group
Ece Banyo
Minar
Biway
Rovalli
Altıntepe
Hepsiburada Limiti
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Güvenle Kapında
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Fiyat Aralığı
Toplam 43 / 3201 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?