Mutfak Eviye Bataryası

Mutfak Bataryası

Mutfak bataryası; mutfak tezgâhlarında yer alan ve su tesisatından suyun düzenli biçimde akmasını sağlayan gereçlerdir. Mutfak bataryaları hem sıcak su hem de soğuk suyun dilediğiniz miktarda lavabo içerisine akması için üretilir. Her türlü estetik anlayışa, kişisel dekorasyon tercihlerine hitap eden modern ve şık tasarımlarıyla üreticiler tarafından sunulur. Dayanıklı olmalarının yanında şık görünümleriyle de mutfaklara renk katan mutfak bataryası çeşitleri ile hem mutfağınıza modern bir dokunuş yapabilirsiniz hem de uzun yıllar kullanabileceğiniz şık bir dekoratif ürüne sahip olabilirsiniz. Gelişen teknoloji ve kullanıcı talepleri karşısında değişime ayak uyduran mutfak bataryaları, artık klasikleşen görünümlerinden çıkmış, standart musluk tanımlamasının çok dışında gelişerek yeni özelliklerle donatılmıştır.

Mutfak Bataryası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mutfak bataryaları; mutfakların, dolayısıyla tezgâhların vazgeçilmez aletleridir. Bu nedenle mutfak bataryası seçerken birçok kriteri göz önünde bulundurmak gerekir. Öncelikle mutfak bataryası seçimi yapmadan önce mutlaka mutfaktaki su tesisatı ile beğendiğiniz batarya modelinin uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Mutfak bataryasının girişinden küçük ya da büyük olan uyumsuz tesisatlar, bataryaların uyumluluklarının baş unsurlarıdır. Mutfak bataryası seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus da tezgâh üzerinde yer alan tesisat deliği ile bataryanın alt kısmının uyumudur. Aynı çapta olmaları, bataryanın tezgâhtaki deliğe tam oturması, montaj yapıldıktan sonra tezgâhtan alt kısma su sızmasını engellemenizde oldukça işe yarayacaktır. Mutfak musluğu seçimi yaparken tabii ki dikkat etmeniz başka hususlar da bulunur. Öncelikle mutfağınızdaki mobilya, aksesuar ve beyaz eşyalar ile estetik açıdan uyumlu bir mutfak bataryası seçmelisiniz. Birbirini tamamlayan eşyaların yanındaki şık ve modern bir mutfak bataryası mutfağınıza derinlik katacaktır.

Mutfak Bataryası Nasıl Monte Edilir?

Mutfak bataryaları genellikle kutu içerisinde yer alan montaj ara bağlantı elemanlarıyla birlikte satılır. Eğer satın aldığınız mutfak bataryasında bu ara bağlantı elemanları yoksa, temin etmekle işe başlamalısınız. Gerekli aletleri de yanınıza aldıktan sonra, mutfak bataryanızın altın yer alan iki hortumu tezgâh deliğinden geçirmeniz gerekir. Bazı tezgâhlarda iki farklı delik olabilir, bu delikler sıcak su ve soğuk suyun ayrımı için konulmuştur. Her delikten ilgili hortumu geçirmeniz yeterli olacaktır. Bu işlemlerin ardından sıcak su için yer alan tesisat borusu ile bataryanın sıcak su hortumunu birbirine monte etmeniz gerekir. Bu işlemi yaparken batarya ile birlikte gelen fitil vb. gibi sıkışmayı sağlayan ara elemanları kullanmayı unutmayın. Bu bağlantıları yaparken İngiliz anahtarı yardımıyla iki boruyu birbirine güçlüce monte edin ve ardından aynı işlemi soğuk su borusu için yapın. Bu bağlantıları yapmanızın ardından, tezgâhın deliğinde sabit durması için, alttan ve üstten vidalar yardımıyla bataryayı sıkmanız gerekecektir. Bataryayı mengene benzeri bir yöntemle tezgâha sabitlemenizin ardından dilerseniz su kaçmaması için bataryanın alt kısmını şeffaf silikon ile bir kat doldurabilirsiniz. Tüm bağlantıların kontrolünü yaptıktan sonra da bataryanızı gönül rahatlığıyla kullanmaya başlayabilirsiniz. Herhangi bir su kaçağı var mı diye kuru bir peçete ile bağlantı noktalarını kontrol etmeniz yeterli olacaktır.

Mutfak Bataryası Fiyatları

Mutfak bataryaları tasarım, üretimlerinde kullanılan malzeme, boyut ve marka gibi kriterlere göre birbirinden farklı fiyatlandırma seçeneklerine sahiptir. Farklı markalara ait batarya modellerinin fiyatlarına Hepsiburada aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Mutfağınıza şık ve dayanıklı bir dokunuş yapmak, tezgâhınızdaki tüm işler gibi su akışını da kontrol altına almak istiyorsanız Hepsiburada tarafından sunulan onlarca mutfak bataryası modeli arasından bütçenize en uygun markaya ait musluk modelini seçerek güvenle satın alabilirsiniz.

Mutfak Bataryası

Ev dizayn etmenin ilk adımlarından biri mutfak dekorasyonu ile başlar. Mutfağın sık kullanılan bir alan olması, işlevselliği ve görünümünün dekorasyonu yapan kişilere göre büyük önem taşıması gibi nedenlerle mutfak dekorasyonuna ayrılan bütçe ve zaman oldukça fazladır. Tarzımıza uygun bir mutfak modeli belirlerken öte yandan evin tamamının dekorasyonu ile uyum içerisinde olmasına dikkat eder, ihtiyaçlarımızı karşılaması konusunu göz önünde bulundururuz. Mutfak dolapları, zemin döşemeleri, tezgâh, duvar seramikleri ile birlikte en çok dikkat ve özen gösterdiğimiz ürün mutfak bataryalarıdır. Temel görevi yıkama olan mutfak musluğu, yani evye bataryasının nereye monte edildiğinden nasıl bir tasarıma sahip olduğu, kullanışlı olup olmadığı, ihtiyaçları ne düzeyde karşıladığı ve fiyatlarına kadar pek çok önemli husus mutfak bataryası seçimimizi direkt etkiler.

Mutfak Bataryası Türleri

Montaj durumuna göre değişen üç tasarım tipi vardır. Bunlardan biri evye üzerinde açılmış olan deliğe yerleştirilen batarya modeli, biri mutfak tezgâhına açılmış bir deliğe yerleştirilen batarya modeli, bir diğeri ise mutfak evyesinin üzerinde duvara monte edilen batarya modelidir.

Evye Üzerine Yerleştirilen Mutfak Bataryaları 

Bazı türleri bu tip bataryalara uyum sağlayan bir delik açılarak imal edilir. Farklı evye modellerine uygun farklı mutfak bataryaları bulunur. Bazıları evyenin ortasında olurken bazıları ise evyenin köşesinden yerleştirilir. Günümüzde en yaygın kullanılan modeldir. Bağlantı için vida delik sayıları evyenin ve bataryanın türlerine göre değişiklik gösterir, seçim yaparken bu detayları göz önünde bulundurmak gerekir. En yaygın model olduğundan dolayı en fazla çeşit bu modelde bulunur. İster modern tasarım ister country ister klasik tasarım her tarza uygun mutfak bataryası bulmak mümkündür.

Mutfak Tezgâhı Üzerine Yerleştirilen Mutfak Bataryaları

Genellikle mutfak tezgâhına alttan monte edilen evyelerle birlikte kullanılır. Tezgâh üzerine mutfak bataryasını yerleştirmek üzere delme işlemi yaparken ölçüyü iyi hesaplamak gerekir. Hatalı delik açma işlemi tezgâhı kullanılamaz hale getirebilir ya da musluğun yanlış akmasına neden olabilir. Evyenin üstünde girinti çıkıntı olmasını engellediğinden temiz ve şık bir görünüme sahiptir. Biriken kirleri ve kireçleri temizlemek daha kolaydır. Mutfağınıza ve evye modelinize uygun çok sayıda mutfak bataryası mevcuttur.

Duvara Monte Edilen Mutfak Bataryaları

İnşaat aşamasında temiz su tesisatının duvardan verilmesi gerekir. Banyolarda mutfaklardan daha sık kullanılır. Sıcak su kolu, soğuk su kolu ve musluğun kendisi için duvarda ve üstüne monte edilecek mutfak seramiğinde üç delik açmak gerekir. Duvara yerleştirilen batarya modelleri için su tesisatı ve alt yapı çalışması inşaat aşamasında mutfak bataryasına göre yapılmalıdır. Sonradan yaptırılması çok maliyetli ve külfetli olacaktır. Sıcak ve soğuk su olmak üzere iki musluklu modellerde ısı ayarını daha iyi yapabilirsiniz ancak tek kollu aç kapa mutfak bataryaları kadar pratik değillerdir

Spiralli Mutfak Bataryaları

Normal bir evye bataryasına benzeyen ve tezgâh üstüne monte edilen spiralli mutfak bataryaları başlığını çekip uzatılabilir şekilde üretilir. Tasarımları oldukça şık gözüken spiralli bataryalar kullanım açısından kolaylık sağlar. Normal bataryaların ulaşamadığı yerlere suyu dilediğiniz gibi götürebilir meyve, sebzelerinizi veya bulaşıklarınızı rahatça yıkayabilirsiniz. Bu modellere takılabilen mutfak el duşları yemek hazırlıklarında sizlere kolaylık sağlar.

Türlerine Göre Mutfak Bataryalarının Avantajları ve Dezavantajları

  • Her modelin kendine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Bu farklı özellikler kullanıcıya, talebe ve isteğe göre belirlenebilir.
  • Evye üzerine yerleştirilen mutfak bataryalarında yeni bir mutfak yaptırmaya gerek duymadan eski evyelere uygun, arzu edilen bir modeli tercih edebilirsiniz. Ancak seçtiğiniz evye modeli seçeceğiniz mutfak bataryası modelini kısıtlayabilir. Evyenin üstünde açılan deliğe uygun bataryalardan seçmek durumunda kalabilirsiniz.
  • Mutfak tezgâhı üzerine yerleştirilen batarya modellerinde mutfak bataryası için fazladan yer açmak gerekir. Duvar ile batarya arası daha sık temizlenmelidir yoksa kirlenme ve kireç birikmesine neden olur. Ancak avantaj olarak evrede girinti çıkıntı olmasını engeller. Temizleme kolaylığı sağlar.
  • Duvara monte edilen mutfak bataryaları istediğiniz her an hızlı bir şekilde kullanabileceğiniz bir ürün değildir. Ne var ki bu ürünleri kullanabilmek için su tesisatının borusunu duvardan geçirmek gerekir. Ancak iki kollu olması nedeniyle sıcak su soğuk su ayarını daha kolay yapabilirsiniz.
  • Spiralli mutfak bataryaları kullanım açısından en rahat edebileceğiniz modeldir. Uzayan spiralli gövdesi sayesinde musluğunuzu evye içinde rahatça dolaştırabilirsiniz.
Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Mutfak Bataryası

9499 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Güvenle Kapında
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 46 / 9499 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?