Rezervuar İç Takım

Rezervuar

Kelime olarak birçok anlam taşımakta olan bir üründür. Ancak genel olarak tuvaletlerde hijyeni sağlamak adına kullanılmakta olan bir su deposu olarak bilinmektedir. Tuvalet sonrasında hijyenik bir temizliği gerçekleştirmek adına gerekecek su için depo vazifesi görmektedir. Kullanım alanı ve kullanılmakta olan klozet türlerine bağlı olarak farklı şekillerde bulunmaları mümkündür. İnşaat durumundayken planlanan rezervuar türleri, işleme alınarak uygulamasına geçilebilmektedir. Kullanılacak malzeme ve rezervuar türüne bağlı olarak da rezervuar fiyatları belirlenmektedir. 

Tuvaletlerde klozet çeşitlerine bağlı olarak boyut ya da şekil değişikliği gösterebilen ama sonuç olarak tuvalet sonrasında temizliği amaçlayarak üretilmiş olan su deposu, aynı zamanda rezervuar nedir sorusunun tam karşılığı olarak gelmektedir. Son zamanlarda gelişen dekorasyon ve inşaat konusunda edinilen tecrübeler doğrultusunda çeşitli değişiklikler sağlanmaktadır. Bir mühendis için evin odalarının hepsi aynı özeni taşımaktadır. Bu nedenle de evin her köşesi hesaplanarak çeşitli olanaklar ortaya çıkarılmıştır. Yeni nesil rezervuar çeşitleri arasında gömme rezervuar türleri bulunmaktadır. Bu rezervuar türü, klozetin koyulmuş olduğu yerde duvarın içine koyulmakta olan bir rezervuar türüdür. Normalde klozet üzerine montajlanmakta olan rezervuar türleri hem görsel hem de alan açılması adına klozetlerin üzerinden kaldırılarak, duvara gömme olarak montajlanması geliştirilmiştir. Kurulumu basit bir işlemle gerçekleştirilebilmekte olan rezervuarlara oranla, gömme rezervuar daha zor bir işlemden geçmektedir. Kapak kısmının duvarın içerisinde gömülü olması sonucunda açma kapama işlemi profesyonel biri tarafından yapılması daha sağlıklı sonuçlar verecektir.

Rezervuar Çeşitleri

Ev genelinde kullanım bakımından büyük bir öneme sahip banyolar için, dekorasyon amacıyla farklı özelliklerde çok sayıda rezervuar modeli üretilmektedir. Rezervuarlar genel olarak kullanım alanlarına uygun şekilde ölçülendirilmiş ürünlerdir. Aksi durumlarda kullanım alanlarına uyum sağlamadıkları düşünülecek olursa kullanımı imkansız hale gelecektir. Rezervuar ne demek sorusu banyo aksesuarları ile alakalı olarak sıkça karşılaşılmakta olan konular arasında yer almaktadır. Bir çeşit su deposu olarak kullanım sağlanan rezervuarlar, klozet ya da diğer türde tuvaletlerde de kullanılmakta olan ürünlerdir. Çeşit bakımından farklı ve geniş bir çeşit yelpazesine sahip olan bu ürünler son dönemlerde her evde bulunmakta olan ürünlerdendir. Rezervuar çeşitlerine örnek olarak şu sıralama doğru olacaktır;

 • İç takımsız rezervuar: İsminden yola çıkarak incelendiğinde iç kısmında sifon sistemi bulunmayan rezervuar çeşitlerindendir. Geometrik şekiller üzerinden üretim sağlanabilen rezervuar çeşitleri arasında yer almaktadır. Genel olarak antrasit ve siyah renk alternatifleri ile üretilmekte olan bu rezervuar türü, banyolarda özel tasarımları sayesinde hoş bir görünüm ortaya koymaktadır.
 • Çift kumandalı rezervuar: Üretilme amacı su tasarrufu elde etmek içindir. Su boşaltımı ile ilgili ayarlamayı sağlayan alternatif iki tuşu vardır. Genel olarak küçük ve büyük buton şeklinde üretilmiştir. Butonların büyük olanı, depoyu komple boşaltırken küçük olan buton depodan belirli bir miktar su boşaltmak için ölçülü tasarlanmıştır. Amacı doğrultusunda büyük başarılar yakalamış olan bu rezervuar türü aşırı sık kullanımlara maruz kaldığı toplu kullanım alanlarında çok sağlıklı performanslar gösteremeyebilir. Bunun nedeni ise içerisinde su miktarını ayarlayabilmek adına kurulmuş olan çift düzenektir. Hassas oluşu sebebiyle kullanım konusunda dikkat gerektiren bir üründür.
 • Tek basmalı rezervuar: Tek buton ile çalışmakta olan ve sadece su boşaltma sisteminin sabit olarak çalıştığı klasik ve tasarruf amaçlamayan rezervuar türüdür. Her alanda sıklıkla rastlanması mümkün olan ve amacı doğrultusunda uzun süreli kullanıma elverişli bir model olarak bilinmektedir. Tek basmalı butonu aktif edildiğinde depoda bulunan suyu boşaltarak tekrardan rezervuar şamandırası devreye girene kadar doldurmaya devam eder. 
 • Klasik üstten basmalı rezervuar: Uzun bir geçmişe sahip olan ve genel olarak plastik malzemelerden üretilmekte olan bir rezervuar modelidir. Montaj konusunda bir hayli kolay olan bu rezervuar modeli, kurulum sırasında duvara montajlanmaktadır. Standart olarak banyo ve tuvaletlerde kullanıma uygun olan bir modeldir. Ancak benzer olarak bu tarza göre önerilen rezervuarlardan birisi de asma rezervuar modelidir. Üstten basmalı rezervuar gibi duvarın dışına montajlanmaktadır. Asma rezervuarlar zincir ya da özek bir ip sistemi sayesinde sifonun kullanımına olanak sağlar. Su doldurma konusunda ölçü kapasiteleri genelde standart olarak tasarlanmıştır.
 • Gömme rezervuar: Son yıllarda popüler kullanım alanına sahip ve aynı zamanda dekorasyon açısından büyük bir önem taşıyan rezervuar türlerindendir. Duvar içerisine gizlenen bir yapı ile montajlanmaktadır. Bu rezervuar türü iç takımı sayesinde konforlu bir kullanım dışında minimum sessizliği beraberinde sunmaktadır. Su sızdırma konusundaki dayanıklılığı test edilmiş ve bu şekilde uygulanmaya başlanmış olan ürünlerdendir. Montajlandığı alanda hem yer tasarrufu sağlamakta hem de su tasarrufu sağlamaktadır. Gömme rezervuar türleri özel tasarımlarıyla banyoda güzel bir ortam sunmak adına oldukça kullanışlıdırlar.

Rezervuar Parçaları

Rezervuarlar her gün kullanılmakta olan ürünlerdir. Bu nedenle de yaşam içerisinde önemli bir yere sahip olan ürünler arasında bulunmaktadırlar. Aynı zamanda detaylı bir ustalık ve işçilik ile üretilmekte olan bu ürünler yoğun bir parça düzeneği ile bir araya gelmektedir. Rezervuar parçalarından kısaca bahsetmek gerekirse;

 • Şamandıra: Rezervuar iç takım içerisinde yer almakta olan suyun dolma miktarını belirleyen bir parçadır. İçi boş olan bir plastik ile suyun kaldırma kuvvetinden yararlanarak açık olan vananın kapanması işlemini görmektedir.
 • Çekmeli Buton: Çekmeli buton eski rezervuar ürünlerinde sıkça rastlanmakta olan bir üründür. Depo içerisindeki suyu çekme yardımı ile boşaltılmasında işe yaramaktadır.
 • Boşaltma (Çekmeli Sistem): Rezervuar iç takım montajı esnasında özenle takılması gereken bir parçadır. Aktif hale getirilmediği süreçte depo içerisine dolan suyun sabit olarak depoda tutulması işlemini gerçekleştirmektedir.
 • Boşaltma Grubu (Basmalı Sistem): Basmalı olarak çalışmakta olan rezervuar takımlarında suyu depo içerisinde sabit tutma işlemi gerçekleştiren bir malzemedir. Arızalanması durumunda sağlıklı çalışma sergilememektedir.
 • Paslanmaz Tespit Cıvatası: Rezervuar deposunu klozet üzerine sabitlemek adına, boy olarak uzun aynı zamanda metal cıvata modelleridir.
 • Plastik Tespit Cıvatası: Rezervuar deposu sabitleme işleminde kullanılan plastik cıvata modelleridir. Boy olarak uzun cıvata modelleri olmalarında ki sebep, rezervuar içerisinde derin bir yerden geçerek sıkılma sağlanmasıdır.
 • Çekmeli Klape Contası: Çekmeli rezervuarlar içeriğinde önemli bir yere sahip olan rezervuar contası olarak da tanımlanabilen yuvarlak, ortasında delik olan plastik bir parçadır. Genel olarak metal cıvata aralığından su sızmasını engellemesi adına kullanılmaktadır.
 • Kalın Sünger Conta: Normal contalara oranla biraz daha kalın ve sünger dokusunda bulunan conta türüdür. Sağlamış olduğu fayda plastik contalarla aynıdır.
 • Basmalı Buton Grubu: Basma ile aktif edilebilen rezervuarlar, içeriğinde genelde rezervuar kapağı üzerinde bulunan, basma yöntemi ile su boşaltılmasına olanak sağlayan parçalardır.
 • Çekmeli Klape Takımı (İp, Conta, Klape): Eski üretimlerde sıkça rastlanan bir takımdır. Çekme ipi, suyun akmaması için engel teşkil eden conta ve klape üçlüsünden oluşmaktadır.
 • Master Flatör Diyafram Conta: Şamandıra üzerinde işlem görmekte olan bir conta türüdür. Hemen her conta gibi işlemi su kaçağını engellemekten geçmektedir. 
 • Basmalı Şamandırası (Conta, Şamandıra): Basmalı rezervuar ürünlerinde depoya su dolumu başlaması ve durması üstünde işlem sergilemekte olan bir parçadır. Bu parça conta ve şamandıradan oluşmaktadır.

Rezervuar Parçaları Ayrı Şekilde Bulunabilir mi?

Eğer ürün üzerinde parça değişikliği uygun ise değişmesi gereken parçalar tekli şekillerde bulunabilmektedir.

Rezervuar Montajında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Şamandıra ayarı ve su boşaltım klapesinin doğru takıldığından emin olunması sağlıklı bir çalışma için önemlidir.

Rezervuar Ölçüleri Standart mıdır?

Rezervuar ölçüleri genel olarak bir standart içerisinde üretilmektedirler. Fakat boyutlandırma standartları, kullanıcın tercihine göre değerlendirilerek montajı yapılmaktadır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Rezervuar Fiyatları ve Modelleri

2447 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Güvenle Kapında
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Değerlendirme Puanı
Toplam 58 / 2447 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?