Projektör

Yağmur, kar ve benzeri dış faktörlere karşı dayanıklı bir yapıya sahip olan LED projektörler, uzun ömürlü bir kullanım sunan ve enerji tasarrufu sağlayan çok yönlü bir aydınlatma sistemidir. Kare ve dikdörtgen şeklinde üretilir. Görsel olarak klasik aydınlatma sistemlerine göre daha büyüktür. Genellikle büyük bir alanı ışıklandırmak için kullanılan projektörler, ne kadar yükseğe monte edilirse aydınlatacağı alan o kadar genişler. Zemin seviyesinde bulunması durumunda ise gölgeler ağırlıkta olur ve göz alarak kişilerin görüş alanını kısıtlar. Işığı yansıtması ve yüksek ısıya dayanıklı olması iç kısımda yer alan malzemenin kalitesine bağlıdır. Orta bölümde tekli, ikili, üçlü veya daha fazla yer alan LED aydınlatma bölümleri, ışığın yoğunluğu hakkında bilgi verir. Bu küçük kare LED ışıklar ne kadar fazla ise ışıklandırma ve aydınlatma miktarı o kadar çok fazladır. Metal bir kasanın içine yerleştirilen ayna, mercek ve ışık kaynağından oluşan projektörler, ışığın ışıma yaparak aynaya yansıması ve silindir şeklindeki mercekten geçerek ileri doğru yayılması ile çalışır. Ayna ve mercek ışığın biçimsiz bir şekilde yayılmasını engeller ve dengeli bir şekilde dağıtır.

Projektör Çeşitleri

Işık kaynaklarının yapısına, cinsine ve çeşidine göre farklı güçlere sahip olan projektörlerin pek çok çeşidi vardır. Renk, lens ve ışık gücüne göre üretilen projektörler COB LED ve SMD LED olarak iki şekilde sınıflandırılır. SMD LED projektör, Surface mount device LED anlamına gelir. Işık yayan 3 diyota sahiptir. Kırmızı, yeşil ve mavi renkleri bünyesinde bulundurur. Böylece istediğiniz renk seçeneğine ulaşabilmenize imkân sağlar. Herhangi bir yüzeye, düzgün ve çeşitli şekillerde monte edilmesiyle elde edilen SMD LED projektörlerin kullanım alanları oldukça yaygındır. COB LED projektör ise Chip On Board cümlelerinin baş harflerinin kısaltılmasıdır. Bu kategoride yer alan projektörler, bir plak veya tabaka üzerine yerleştirilmiş LED lambalardan oluşur. Yeni nesil teknoloji ürünüdür. Oldukça basit ve kullanışlı bir projektör çeşididir. İstenilen şekle rahatlıkla girebilir. Güçlü aydınlatma özelliğinin yanı sıra oldukça tasarrufludur. Mavi, sarı, beyaz, kırmızı ve yeşil renkleri ile kullanılabilir. COB LED projektörler ışığı tek levhadan yansıttığı için ışık gücü ve ışık dağıtımı daha iyidir. Eğer tek bir renk ışığa ihtiyacınız varsa COB LED projektörleri tercih edebilirsiniz. Ancak RGB renklerinin dahil olduğu renkli ışıklara ihtiyacınız varsa SMD LED projektörleri seçerek daha iyi bir aydınlatma performansı yakalayabilirsiniz.

Projektörlerin Kullanım Alanları

Yüksek aydınlatma gücü sayesinde pek çok alanda kullanılan önemli bir ürün projektörler, tiyatro sahnelerinden havacılık alanlarına kadar birçok yerde tercih edilir. Sinema platolarında da sıklıkla kullanılan projektör sistemi, çekim sırasında ışığı dengelemek için kullanılır. Şehir içi aydınlatmalarda, bahçelerde, stadyumlarda, konser alanlarında, otoparklarda ve aydınlatılması gereken büyük çalışma alanlarında büyük kolaylık sağlar. Projektörlerin diğer bir kullanım alanı ise denizciliktir. Özellikler gemilerin ön taraflarını aydınlatarak gideceği yönü tayin eder. Her gemide mutlaka bir projektör aydınlatma sistemi bulunur. Havacılıkta ise uçakların yine ön kısmında yer alan projektörler, aydınlatma açısında önemli bir işleve sahiptir. İdeal potansiyeli sayesinde pek çok alanda tercih edilen projektörleri seçerken nereye ve niçin alacağınız önemlidir. Çünkü alacağınız projektörün hem watt olarak hem de renk olarak uyumlu olması gerekir. Bahçede ya da düğün ve benzeri bir organizasyon için kullanacağınız projeksiyonların ışık gücü ile stadyum ve konser alanlarında kullanılan projektörlerin ışık gücü birbirinden farklıdır. Örneğin bahçe ve teras gibi küçük bir alanı aydınlatmak için 10w bir projektör kullanabilirsiniz. Stadyum gibi geniş alanlarda kullanmak için ise yüksek vat gücüne sahip projektörleri tercih edebilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Projektör Fiyatları ve Modelleri

2691 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Watt
Toplam 24 / 2691 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003201/13006546