Yaşam alanına güzellik ve rahatlık katan duşakabinler birbirinden farklı model ve tasarımları ile kullanıcılara özel bir alan yaratmak amacıyla geliştirilir. Duş almadan temizliğe kadar birçok faydası bulunan duşakabin sayesinde banyonun tamamen ıslanması engellenir. Böylece banyonun içerisinde yer alan çamaşır makinesi gibi elektronik eşyaların su ile temas etmesi önlenmiş olur. Aynı şekilde duşakabinler banyo dolapları gibi kabarmaya ve dökülmeye meyilli olan eşyaların su ile temasının da kesilmesini sağlar. Kısacası banyodaki bütün eşyaların uzun süreli dayanıklılık göstermesine yardımcı olan ürünler, konforlu yapısı ile ön plana çıkar. Banyoların temiz görüntüsünü korumasını sağlayan duşakabinler, eşyaların zarar görmesini önlemenin dışında mekâna kattığı şıklıkla da adından söz ettirir.

Her türlü banyo dekorasyonu için uygun olan birçok duşakabin tasarımı bulunur. Şıklıkla birlikte konforu da beraberinde getiren bu ürünler, temiz, ferah ve düzenli bir görümünün anahtarı olarak görülür. Pek çok işlevsel özelliği ile birçok evin demirbaşı haline gelen ürünler ile sıcak havanın muhafaza edilmesine de destek olur.  Duşakabinler aynı zamanda paravan görevi de görür. Dilerseniz buğulu cam gibi farklı alternatifleri bulunan duşakabinleri arasından ihtiyacınız olanı tercih ederek kişisel mahremiyet alanınızın olmasını sağlayabilirsiniz.

Malzeme Yapısına Göre Değişen Duşakabinler

Duşakabin sistemleri, uzun yıllar kullanım ömrü ve kolaylığı sağlaması adına farklı özelliklerde satışa sunulur. Sürekli kullanım halinde olan kimi duşakabin modelleri zamanla arızalanmaya ve kullanılamaz bir hale gelmeye başlar. Kısa bir süre içerisinde bu tarz sorunlarla karşılaşmamak için de kaliteli duşakabin modellerinin tercih edilmesi gerekir. Bir duşakabinin kalitesini ortaya çıkaran en önemli detayların başında ise malzeme gelir. Bunun için de tasarlanan duşakabinlerde doğru malzemenin kullanılıp kullanılmadığının mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Özellikle diğer modellere nazaran daha hassas olan oynar camlı ve sürgülü olan modellerin malzeme kalitesi oldukça önem taşır. Nem oranı dağılımı sağlayan ürünler de son yıllarda önemli bir detay haline gelir. Nem dengesinin korunmasını sağlayan, sıvıyı içinde hapseden ve duşakabinin dışına su taşmasını önleyen modeller daima kullanıcıların ilk tercih ettiği duşakabinler arasında yer alır.

Birçok marka tarafından üretilen duşakabinlerin kaplama ya da boyalarında çeşitli malzemeler kullanılır. Kullanılan bu malzemelerin kısa sürede akma, solma ve çatlama yapmayacak özellikte olması gerekir. Aynı şekilde zemin kaplamasında tercih edilen ürünlerin de zeminin yapısını bozmayacak yapıda olmasına dikkat etmelisiniz. Bunların yanı sıra duşakabinlerde en çok kullanılan malzemelerden biri olan cam malzemelerin formu da mutlaka göz atmanız gereken detaylar arasında yer alır. Üretilen kaliteli duşakabin modellerinde camın kalın ve dayanıklı olması daha uzun süreli bir kullanım imkanı sunar. Özellikle farklı desenlerde sunulan camlı tasarımlarda polistiren ham maddesinin kullanılması duşakabinin çok daha uzun süreli kullanılmasını sağlar. Esneme payı bir hayli fazla olan bu ürünler birçok avantajı da beraberinde getirir. Ancak polistiren ürünler cam duşakabinler kadar uzun ömür ve sağlıklı olmaz.

Duşakabinlerin kasa seçimindeki malzemelerin kalitesi de bir hayli önemli olur. Kalitesiz, kireçlenmeye ve paslanmaya meyilli olan parçalar, çok kısa süre içinde ciddi sorunlar ortaya çıkarır. Bu sorunların oluşmasını engellemek için üretilen krom duşakabinler paslanma ve kireç gibi problemlere karşı çok daha dirençli olur. Aynı şekilde duşakabinin kurulumu sırasında kullanılan alüminyum aparatlar da paslanma konusunda kullanıcıların hayal kırıklığına uğramasını engeller. Ayrıca kir tutmayan ve iz bırakmayan malzemelerin tercih edilmesi kullanıcıları mutlu eden detaylardan biridir. Bütçeyle birlikte ev kazalarını önlemek adına güvenilir markalar tarafından imal edilen tempered glass ya da pleksi glass malzemeden yapılan duşakabin modelleri de oldukça ilgi görür.

Duşakabinlerin temizliğinin sağlanabilmesi için de birçok malzeme kullanılır. Bu malzemeler arasında yer alan silecekler temizlik sırasında kullanıcıların zorluk çekmemesi için kapakların iç kısmına monte edilir. Duşakabinin kapısı her açılıp kapandığında kapakların silinmesine yardımcı olan ürünler, her duş sonrası detaylı bir temizlik yapma zorunluluğunu ortadan kaldırır.

Tekneli ve Teknesiz Duşakabin Tasarımları

Duşakabin modelleri genel olarak tekneli ve teknesiz olmak üzere birbirinden ayrılır. Tekneli olan tasarımların zemin kısmında polyester malzemeden yapılan bir havuz kullanılır. Bu havuz sayesinde su, banyonun zeminine temas etmeden doğrudan gidere akar. Tekneli duşakabinlerde tekne boyu ortalama olarak 4 cm ile 5 cm arasında bir yüksekliğe sahip olacak şekilde üretilir. Duş alırken keyif yapmaktan hoşlananlar için bazı tekneli modellerde duşakabin jakuzi şeklinde de üretilir. Bu ürünlerin birbirinden farklı özelliklerinin yanı sıra kullanıcıya sağladığı birçok faydası da bulunur. Bunların arasında masaj yapma, titreşim, radyo, basınç ayarı, su kapasitesi ve motor gücü kullanıcıların en sevdiği teknik özelliklerin başında gelir. Boyut olarak diğer duşakabinlere oranla daha büyük olan bu ürünler genellikle geniş banyolar için uygun olur. Tekneli olarak üretilen bazı modeller tırtıklı zemin ya da akrilik olarak tasarlanır. Güvenliğin ve rahat kullanımın oluşmasını sağlayan bu ürünler kayma riskini en aza indirir. Bu tarz modeller çocukların ve yaşlıların kullanımı için de ideal olan ürün seçenekleri arasında yer alır.

Yere sıfır olarak da bilinen teknesiz duşakabin modelleri, şık görüntüsü ve kolay temizlenebilir olmasıyla son yılların en gözde banyo ürünleri arasında yer alır. Bu duşakabin tasarımları fayansların yapım aşamasında iç zeminine yer sifonunun yerleştirilmesiyle yapılır. Böylece teknesiz modellerin içerisinde polyesterden yapılan havuz yerine fayans yer alır. Kullanıcıların tercihine göre fayans yerine şıklığın daha da artması için duşakabin mermerleri de kullanılır. Ancak teknesiz duşakabin tercih edilecekse pek çok kişinin yaşadığı problemlerden biri olan alt kattaki zemine su akmasını önlemek için fayans yapımında oldukça dikkatli olunması gerekir. Bunun için de yere sıfır olan duşakabinlerin yapım aşamasından önce zemine izolasyonun sağlaması adına yalıtım malzemesi sürülmesi doğru bir işlem olur. Böylece fayansların ya da mermerlerin arasından su sızdırması ve su akması gibi problemler en başından engellenir.

Farklı Kapı Açılma Sistemine Sahip Duşakabin Modelleri

Duşakabinler, ergonomik bir yapıya sahip olabilmesi için kullanılan alanın ölçülerine göre farklı kapı açılma alternatifleriyle üretilir. Bu nedenle duşakabin kapısı seçerken banyonuzun boyutunu ve seçtiğiniz kapının banyonuzda kolay açılıp açılmayacağını düşünerek kararınızı vermelisiniz. Markaların üretmiş olduğu duşakabin modelleri tek duvara, iki duvara ve üç duvara monte edilecek şekilde tasarlanır. Seçenekler arasındaki iki duvarlı modeller alandan tasarruf edilmesine imkân tanıdığı için pek çok evde sıklıkla kullanılır. Banyonun köşe noktalarından birine yerleştirilen bu ürünler, mekânda sadece iki duvarın kullanılmasını sağlar. Tek duvarlı modeller iki duvarlı ürünlerde olduğu gibi köşelere monte edilmez. Bu duşakabin modellerinin tasarımında tek bir duvar duşakabinin içinde kalır. Duş alırken ihtiyaç duyulan duş setleri ve bataryalar bu alanın içerisine konulur. Her iki duşakabin çeşidinde aynı kapı açılış çeşitleri de tercih edilir.

Tam dönen duşakabin kapıları, aynı ev kapılarındaki gibi tamamen açılır. Açılış yönü duşakabinin konulduğu yerin müsaitliğine göre kullanıcı tarafından belirlenebilir. Küçük olan banyoların kurtarıcısı olan yarım dönen kapılar ise kullanıcıların duşakabinin içine girebileceği kadar yarım bir şekilde açılır. Aynı şekilde bu ürünlerin kapısının açılış yönü istenildiği gibi değiştirilebilir. Tek ya da çift panelli sürgüye sahip olan kapı seçenekleri birçok kullanıcı tarafından tercih edilir. Köşeden erişim sağlayan kare kapıların sürgüleri ise köşede yer alır. Bunun yanında giriş paneli oval olan sürgülü modeller de kullanıcıların beğenisine sunulur. Model çeşitliliği arasında bulunan bazı ürünlerde duşakabin kapılarını ileri ya da geri oynatma imkânı da bulunur. Bar kapısı olarak da bilinen bu tasarımlarda duşakabinin içerisine istenilen her şekilde girmek ya da çıkmak mümkün olur.

Çift ve tek panel alternatifi bulunan duşakabin tasarımlarının bazılarında kapıların kolay bir şekilde katlanabilmesini sağlayan katlanır sistemli kapılar kullanılır. Modern tarzın yansıması olan walk-in paneller, küvet veya zemin üstüne profiller yardımıyla sabitlenir. Bu tarz duşakabinlerin bir tarafında cam ya da kapı gibi herhangi bir malzeme kullanılmaz. Bu sayede duşakabinin içine direkt olarak giriş imkânı tanınır.

Mekânın Şıklığını Artıran Cam Duşakabin Modelleri

Şık ve minimal bir görünümün oluşmasını sağlayan camlı duşakabin tasarımları, banyo konforunu artırması ve kolay kullanımı ile ön plana çıkar. Sağlık açısından uzmanların onayını alan bu duşakabinler sağlamlığı artırmak için bazı işlemlerden geçerek daha dayanıklı bir hale getirilir. Kullanılan işlemlerden biri olan temperleme sayesinde camlar 700 dereceye kadar ısıtılır ve ardından hava üfleme işlemi ile aniden soğutulur. Böylece otomotiv sektörünün de tercihi olan temperli camlar ile ürünler 5 kat daha dayanıklı ve sağlam olur. Aynı zamanda camın sağladığı hijyen sayesinde mikrop oluşumu engellenerek hastalanma riski en aza indirilir. Dolayısıyla sağlık sizin için en ön sırada ise bütçeniz doğrultusunda en kaliteli malzemeden üretilen bir duşakabin modelini tercih edebilirsiniz. Duşakabinlerin cam fiyatları ürünün kalitesine ve markasına göre değişiklik gösterse de birçok markanın yer aldığı Hepsiburada’da her bütçeye uygun kaliteli ürün bulunur.

Farklı markaların camlı duşakabin alternatiflerinin bulunması camlı modeller tercih edileceği zaman çok fazla seçeneğe erişilmesini sağlar. Bu noktada saydam, yeşil ve mavi gibi farklı cam çeşitleri de bulunur. Özellikle clear glass olarak da bilinen saydam camlı duşakabin modelleri hem şıklığa hem de mahremiyete önem verenlerin en çok tercih ettiği ürünlerden biri olur. Aynı zamanda bu duşakabinler küçük banyoların olduğundan daha geniş ve ferah gösterilmesine de yardımcı olur. Duşakabin camının saydam kullanılması duşakabinin kapladığı alanın yokmuş gibi görünmesini sağlar ve böylece mekânı genişletilmiş olarak gösterir. Saydam camlar, sıkışık ve boğucu görüntünün engellenmesi adına da kullanılması önerilir. Saydam camların dışında çok sayıda bireyin yaşadığı kalabalık evler için duşakabinin içinin görünmesini önleyen ayna camlar da üretilir.

Camlı duşakabin modellerinin en büyük avantajları duşakabinin dışına su çıkmasını engellemesidir. Bu özellik sayesinde duş esnasında etrafı ıslatmadan rahat bir şekilde duş alınma fırsat tanır. Dekoratif açısında da banyolara büyük değişiklik katan ürünlerin camı kolay temizlenebilen ve su lekesi tutmayan yapıdan oluşur. Böylece pratik bir kullanım ortamı yaratır ve kötü görüntü oluşturan damlacıklardan kurtulmanıza yardımcı olur. Temperli camların yanı sıra ürün alternatifleri arasında mika, compact ve polistren çeşitlerde kullanılır. Ayrıca tercih edilen camları düz ya da buzlu olarak da seçebilirsiniz.

Duşakabin Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Duşakabin seçiminde şıklıktan da önce gelen kullanım alanı ve yerleştirilen ürünün işlevselliği önemli rol oynar. Bunun için de ilk olarak banyonun ölçüsünün belirlenmesi ve ölçü belirlendikten sonra duşakabin için ayrılabilecek alanın maksimum ölçülerinin belirlenerek tercih yapılması gerekir. Tüm bu detayları netleştirdikten sonra banyonuzun tarzına, dekorasyona ve harcayabileceğiniz bütçeye göre seçim yapmaya devam edebilirsiniz. Duşakabin için ayrılan alanı belirlerken diğer eşyaların ölçülerinin ve yerleştirileceği alanları belirlemeniz daha ferah ve geniş bir banyo yaratmanıza yardımcı olabilir. Oldukça geniş bir banyoya sahipseniz zemini ya da havuzu büyük olan duşakabin modellerini seçmenizin herhangi bir mahsuru bulunmaz. Ancak küçük bir banyoya sahipseniz duşakabini koyacağınız alandan duşakabinin kapılarına göre her detay için ekstra dikkatli davranmalısınız.

Standart yaşam alanlarında eşyalar arasında geçişin kolay sağlanabilmesi için aradaki mesafenin 70 cm olarak ayarlanması tavsiye edilir. Bu nedenle siz de seçeceğiniz duşakabin modelinde bu kuralı dikkate alabilirsiniz. Bunun için de tek kapılı ve çift kapılı duşakabin seçeneklerine yönelebilirsiniz. Özellikle banyolarda çok daha fazla alanın oluşmasını sağlamak için sürgülü olan duşakabin modelleri tavsiye edilir. Küçük banyodan ziyade oldukça büyük ve geniş bir banyonuz bulunuyorsa, geniş açı mesafesini kullanmak adına kanat kapı modelleri tercih edebilirsiniz. Bu tasarımların yanı sıra dikdörtgen formlu ürünler de geniş banyolarda şık bir atmosferin yaratılmasına yardımcı olur. Kare ve dairesel formdaki duşakabin modelleri ise daha dar ve küçük banyolara sahip olanların tercih edebileceği tasarımlardır.

Banyonun ölçüleri ve duşakabine ayrılacak alanın dışında duşakabin kullanacak olan kişilere göre de tercih yapmanız gerekir. Eğer evinizde yaşlı ya da çocuklar varsa onların da rahatlıkla girip çıkabileceği rahat modelleri seçmelisiniz. Mesela yüksek tekneli ve kaygan olan mermer fayanslar yaşlılar ve çocukların kullanabilmesi için çok fazla uygun olmaz. Yeterince büyük banyoya sahipseniz duşakabine girmeyi kolaylaştıran çift kanatlı cam kapıları olan duşakabinler tercih edebilirsiniz.

Doğru Duşakabin Ölçüsü Alma

Banyonuza duşakabin almak ya da değiştirmek istediğinizde, en doğru ürünü seçebilmeniz adına ölçüm sırasında bazı hususlara dikkat etmeniz gerekir. Yerli ve yabancı markalar tarafından üretilen duşakabin ölçüleri, her banyo tipine göre tasarlandığı için birbirlerinden farklılık gösterir. Örneğin, teknesiz duşakabin modellerinden birini tercih edecekseniz, seçtiğiniz ürünün camlarını enine ve boyuna göre ölçmelisiniz. Ancak tekneli olan ürünlerde aldığınız camın ölçüsüne ek olarak teknenin boyutlarını da ölçüye katmalısınız.

Oval duşakabin modellerinde duvarın köşesinden başlayarak iki ucu da aynı ölçüde olacak şekilde en doğru ölçünüzü alabilirsiniz. Oval ürünlerde ön kısmı ölçmeniz gerek kalmaz. Bu modellerde tek dikkat etmeniz gereken nokta duşakabinin etrafındaki eşyalardır. Kullanılan alanın etrafında klozet ve banyo gibi eşyalar bulunuyorsa bu eşyaların kullanım alanına denk gelip gelmediğini kontrol etmeniz gerekir.

Duşakabin ölçüsü alırken ürünün yerleştirileceği alanda boru ya da havalandırma penceresinin olup olmadığının kontrol edilmesi de önemli detaylardan biridir. Eğer bu tip sorunlarla karşılaşılıyorsa ürünün kabin yüksekliği doğru şekilde ayarlamalı ve boru geçen yere boy profil konulması gerekir.

Duşakabinin iskeletinde hangi malzemeler kullanılır?

Farklı kalitede üretilen duşakabin iskeletleri arasında plastik, krom, alüminyum, metal ve ahşap olmak üzere birçok çeşit bulunur.

Tekneli olan duşakabin modellerinde esneme ve sararma oluşmaması için hangi modeller tercih edilmelidir?

Plastikten üretilen tekneli duşakabinlerde sıcaklığa bağlı zamanla esneme meydana gelebilir. Bu tarz sorunlarla karşılaşmak istemiyorsanız plastik yerine akrilik malzemeden yapılan modelleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca ürünleri kullanırken direkt olarak kireç çözücü gibi kimyasal içerikli ürünler kullanmazsanız duşakabinde sararma meydana gelmez.

Sürgülü sistemdeki duşakabinin daha rahat açılıp kapanması için ne yapılmalıdır?

Kullanılan duşakabine ayda 1 kez olmak üzere tekerleklerine ve profillerine vazelin sürmeniz kireç tutmayı ve sertleşmeyi mümkün olduğunca önler. Böylece ürünün kapıları rahat bir şekilde açılmakla birlikte duşakabinin ömrü de uzar.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Duşakabin Fiyatları

Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 2033 ürün
DSACategoryId/60002028/455418/18021934/18021979