En Kaliteli Sehpa Modelleri

Salon Dekorasyonunuza Ahenk Katan Sehpalar

Salonlarda, göze hoş görünen şık bir ambiyans yaratmak için mobilya seçimi ve diğer dekoratif ögeler büyük önem taşır. Koltuk, yemek masası ve vitrin gibi çeşitli büyük mobilyaların yanında farklı tamamlayıcı ürünler kullanmak, bütüncül bir görüntü açısından fayda sağlar. Tam da bu sebeple sehpa gibi küçük mobilyaların etkisini azımsamamak gerekir.

Sehpalar, fonksiyonel özelliklerinin yanı sıra dekoratif ürünler olarak da kullanılır. Country, vintage ya da modern gibi farklı tarzlarda döşenen salonlarda birbirinden güzel tasarım çizgileriyle öne çıkan sehpalar kullanmak hoş bir görüntü yaratır. Salondaki genel dekorasyon tarzıyla uyumlu bir tercih yapmak tamamlayıcı bir hava yaratırken, diğer mobilyalardan çok daha farklı bir tasarım çizgisine ya da materyal yapısına sahip bir sehpayla kontrast bir görünüm de elde edilebilir.

Farklı kullanıcı zevklerine hitap edecek şekilde çeşitlilik gösteren sehpalar arasında farklı alternatifler bulunur. Bunlardan başlıcaları orta sehpa, yan sehpa, zigon sehpa olmakla birlikte boyut olarak daha geniş ve yüksek ürünler bulmak da mümkündür. Televizyon sehpası olarak kullanılan geniş modeller ve cam kenarlarında hoş bir oturma köşesi yaparken faydalanılan fiskos sehpalar bu ürünler arasında yer alır.

Salon genişliğine bağlı olarak birden fazla sehpa modeli de bir arada kullanılabilir. Televizyon sehpası ve orta sehpa gibi tamamlayıcı olabilecek ürünlerin yanı sıra orta sehpa ve zigon sehpa seçenekleri de birlikte değerlendirilebilir.

Sehpalar birbirlerinden dizayn hatlarıyla ayrılsalar da materyal de oldukça önemli bir detaydır. Sehpalarda kullanılan başlıca malzemeler ahşap, metal, cam ve mermer olarak sıralanır. Kullanıldıkları alana bambaşka bir hava katacak kadar güçlü tasarımlar barındıran sehpa modelleri arasında her zevke hitap edecek ürünler yer alır. Salonunuz için en doğru sehpa modeline karar vermek için gereksinimlerinizi doğru tanımlamanız ve nasıl bir tasarım istediğinizi önceden belirlemeniz alışverişinizi de daha keyifli hale getirir.

Orta Sehpa Modelleri

Orta sehpalar çoğunlukla salonlarda ve çocuk odalarında kullanılır. Oturma alanlarının hemen ön tarafına yerleştirilen sehpalar, sosyalleşilen alanlarda geçirilen zamanın konforunu artırır. İçecekleri, atıştırmalıkları ve mumluk gibi dekoratif objeleri üzerine yerleştirebileceğiniz orta sehpalar, hoş bir görüntü de yaratır.

Orta sehpa modelleri arasında çeşitli büyüklüklerde ürünler bulunur. En ideal boyuta karar vermek için salon genişliğine ve daha da önemlisi sehpanın yerleştirileceği alanın müsaitliğine dikkat etmek gerekir. Alan ne kadar geniş ise seçenekler de o denli fazladır. Sehpa modelleri arasında geometrik şekillerden ilhamla hazırlanan köşeli ve dairesel tasarımlar yer alır. Bununla birlikte form olarak doğadan esinlenilen, su damlası ya da yaprak gibi farklı figürlerden ilhamla hazırlanan seçenekler de bulunur. Farklı kullanıcı zevklerine hitap edecek çeşitliliğe sahip olan orta sehpa modelleri arasında zamansız bir şıklık isteyenler ahşap ürünlere yönelirken modern tercihler yapmak isteyen kullanıcılar metal ve mermer alternatiflere yönelir.

Dar bir alan için orta sehpa modeli seçmek istiyorsanız, üst kısmı aynalı modelleri de tercih edebilirsiniz. Aynalar bulundukları ortamı daha ferah ve geniş gösterdikleri için siz de sehpa seçiminiz esnasında aynanın gücünden faydalanabilirsiniz. İlk bakışta dikkatleri çekecek güçte sehpa modelleri seçerek alışılmışın dışında bir görünüm de elde edilebilir. Dizayn hatları bakımından eşsiz ürünler ve farklı materyallerin bir araya gelmesiyle hazırlanan sehpalar, kullanıcılara hayallerindeki özgün parçaları bulma fırsatı sunar.

Yan Sehpa Modelleri

Yan sehpa olarak adlandırılan ürünler, koltuk yanlarında kullanılan mini sehpalar ve dekoratif ürünlerin sergilendiği mini raflar olarak ikiye ayrılır. Bu raflar sıklıkla çiçek standı olarak da kullanılır. Çiçeklerin, bibloların, mumların ve çeşitli dekoratif objelerin yerleştirildiği yan sehpa modelleri tek katlı ve çok katlı seçenekler sunar.

Çok katlı modeller odaların köşe bölümlerinde kullanıldıklarında hoş ve tamamlayıcı bir görüntü yaratır. Bu tarz sehpalar camlara yakın yerleştirildikleri takdirde son derece şık çiçek standlarına da dönüşür. Çeşit çeşit, renk renk çiçeklerle yaşam alanlarına doğadan hoş bir dokunuş katmak isteyenler, bu standlar sayesinde çiçeklerin özellikle kış aylarında yerden soğuk almasını da engeller.

Yan sehpalar arasında koltuklara yakın kullanılan farklı modeller de yer alır. Minimal tasarım detayları ve portatif yapıları sayesinde kullanım kolaylığı da sağlayan bu ürünler, koltukta otururken bilgisayarını açıp çalışmak isteyenlere ya da elindeki bardak vb. ürünleri vücut hizasında bir noktada tutmayı sevenlere hitap eder.

Koltukların yan kısımlarına yerleştirilebilen sehpalar yuvarlak ve köşeli model alternatifleri sunar. Yan sehpa olarak tercih edilen ürünler arasında C sehpa modelleri de mevcuttur. Bu sehpalar özellikle çalışmaya yardımcı olmaları bakımından tercih edilir. Zira C sehpa modellerinin taban kısmı koltuk altına itildiğinde üstte kalan raflı bölüm istenilen yakınlıkta kullanılabilir. Bu da özellikle bilgisayar kullanarak çalışan ya da not alma ihtiyacı duyan kişilere kolaylık sağlar. C sehpalar yemek yerken ya da bir şeyler içerken de rahatlık sağlar. Servis problemini ortadan kaldırmayı amaçlayan bir diğer model ise koltuk kenarlarına takılabilen portatif ürünler olarak öne çıkar. Koltuk kenarlarını birer sehpaya dönüştüren bu ürünler, minimal yapıları sayesinde de kullanıcıların sıklıkla tercih ettikleri modeller arasında bulunur.

Zigon Sehpa Modelleri

Zigon sehpalar çoğunlukla tamamlayıcı ürünler olarak tercih edilir. Kullanılmadıkları takdirde iç içe geçirilerek bir köşede tutulan sehpalar, o anki görüntüleriyle oldukça dikkat çekicidir. Bu yüzden minimal tasarım detaylarına sahip zigon sehpalar seçmek, etrafındaki objelerle daha uyumlu bir görüntü yaratmayı kolaylaştıracaktır. Pullarla ve taşlarla süslenmiş modeller özellikle iç içe geçirildiklerinde fazlasıyla dikkat çekici bir görüntü oluşturur. Salonlarda tamamlayıcı görevi gören zigon sehpaların ortamdaki dekorasyon dengesini koruyacak şekilde seçilmesi önemlidir.

Zigon sehpa modelleri arasında kare, dikdörtgen ve oval seçenekler yer alır. Farklı şekillerde kesilen ve hazırlanan zigon sehpalar olsa da kullanıcılar genellikle daha gösterişsiz modeller tercih etme eğilimindedir. Zigon sehpalar hazırlanırken kullanılan materyaller ise diğer sehpa modelleriyle tamamen aynıdır.

Ahşap, metal ve mermer malzemeler kullanılarak hazırlanan zigon sehpalar, diğer modellerin aksine oldukça basit yapıda olmaları ile de bilinir. Orta sehpa modelleri depolama alanı gibi farklı fonksiyonel özellikler sunabilirken, zigon sehpaların kullanım şekilleri sınırlıdır. Buna rağmen kullanıcılar zigon sehpaları misafir ağırlarken servis ekipmanı olarak kullandıkları gibi farklı amaçlar için de tercih edebilir. Zigon sehpaların yaygın kullanım şekillerinden biri de çiçek standı olarak karşımıza çıkar.

Televizyon Sehpası Modelleri

Hemen her evin vazgeçilmez parçaları arasında yer alan ürünlerden biri de televizyon sehpalarıdır. Televizyonun belli bir yükseklikte durmasına olanak tanıyan sehpalar, rahat bir şekilde televizyon izlemeye yardımcı olur. Evlerde en çok kullanılan elektronik ürünlerden biri televizyon olduğu için sehpa seçiminde de titiz davranmak gerekir.

Televizyon izlerken ürünün göz hizasına olması büyük önem taşır. Çok alçakta ya da yüksekte konumlandırılan bir televizyonu izlemek daha zordur. Boyun ağrılarına sebep olabilecek bu problemin önüne geçmek için televizyon sehpası seçerken alçak modeller tercih edilmesi önerilir; çünkü televizyonun tam karşınızda ve göz hizanızda olması yeterli olur.

İdeal sehpayı seçerken televizyon ölçülerini de göz önünde bulundurmak gerekir. Her iki taraftan minimum 20 cm boşluk kalacak şekilde bir sehpa tercih etmek kullanım kolaylığı da sağlar. Televizyonun iki yanına yerleştirilebilecek çeşitli dekoratif ürünler sayesinde hoş bir ambiyans yaratmanın önü de açılır.

Televizyon sehpası seçenekleri arasında çekmeceli modeller de bulunur. Bu ürünler depolama alanı sağlamaları bakımından bulundukları ortamda birer düzenleyici görevi de görür. Yedek pillerden kitaplara ve defterlere, fotoğraf albümlerinden kumbaralara kadar birçok obje burada saklanabilir. Bu da sık kullanmasanız bile hızlı bir şekilde ulaşmak isteyeceğiniz ürünleri elinizin altında tutmanıza imkân tanır.

Satın aldığınız ürünü uzun yıllar kullanmak için sehpanın materyal yapısına ve kaplamasına da dikkat etmeniz gerekir. Yapımında masif ahşaplar ve metaller tercih edilen sehpalar, uzun yıllar güvenle kullanılabilecek ürünler arasında yer alır.

Televizyon sehpası seçerken ortamdaki diğer mobilyalarla uyumu da göz önünde bulundurulmalıdır. Salon genelinde şık bir hava yaratmak adına büyük mobilyaların birbirleriyle uyumlu seçilmeleri son derece önemlidir.

Fiskos Sehpa Modelleri

Salonların havasını bir anda değiştiren, bulundukları her ortama zarif bir dokunuş katan fiskos sehpalar, incelikli tasarım çizgileri sayesinde hayranlık uyandırır. Fiskos sehpalar sıklıkla dekoratif objeleri ve çiçekleri sergilemek için kullanılır.

Bununla birlikte bazı kullanıcılar kendilerine özel bir alan dekore ederken de fiskos masaların dekoratif gücünden faydalanır. Örneğin; okuma köşesi yapmayı planlıyorsanız, okuma koltuğunun hemen yanına bir fiskos sehpa yerleştirebilirsiniz. Bu sehpa üzerine kitabınızı ve kahve bardağınızı yerleştirebileceğiniz gibi size kendinizi iyi hissettiren objeleri de koyabilirsiniz. Okuma alanlarının en önemli ayrıntılarından biri olan ışık kullanımında da fiskos sehpalardan faydalanabilirsiniz.

Sehpa üzerine yerleştireceğiniz bir abajur ya da okuma lambası, keyfinizi uzun süre devam ettirebilmenize imkân tanır. Zira okuma köşelerinde ışık tepeden gelmelidir. Bu durum gözlerin daha az yorulmasına ve kişinin daha uzun süre okuma eylemine devam edebilmesine yardımcı olur.

Fiskos sehpa modellerinden birçoğunun alt kısmında ek bir stand yer alır. Üstü açık olarak bulunan bu bölüm de sevdiğiniz birkaç objeyi yan yana koyabilmenizi de kolaylaştırır. Dilerseniz buraya bir saksı da yerleştirebilirsiniz. Fiskos sehpa üzerine çiçek yerleştiriyorsanız, bitkilerin yeterince ışık alabildiklerinden de emin olmanız gerekir. Aksi takdirde bitkiler sağlıklı görünümlerini yitirir.

Mermer, Ahşap ve Metal Kullanılan Sehpa Modelleri

Sehpa modelleri birbirlerinden tasarım hatları bakımından ayrılırken bir diğer büyük farkı ürünlerin materyalleri oluşturur. Sehpa modellerine bağlı olarak ürünlerin yapımında en çok kullanılan malzemeler ahşap, metal ve mermer olarak öne çıkar. Bununla birlikte cam sehpalar bulmak da mümkündür.

Doğru malzemeye karar verirken birden fazla soruya cevap vermeniz gerekir. Sehpayı kullanacağınız alandaki dekorasyon tercihlerine uyumlu bir ürün satın almanız kullanım esnasındaki memnuniyet hissini de arttıracaktır.

Ürün seçiminde çıkış noktanız sağlamlık ise mermer sehpalar ve metal ürünler tercih etmeniz tavsiye edilir. Kırılma ve aşınma gibi problemlere karşı oldukça dayanıklı olan bu ürünler, uzun yıllar güvenle kullanılabilir. Bakımı da bir hayli kolay olan bu ürünler, kullanıldıkları bölgelere göze hitap eden şık bir hava katar.

Balkonlarda Sehpa Kullanımı

Ev içi alanlarda kullanılan sehpalar balkonlarda ve bahçelerde de kendine yer bulur. Dış mekan için sehpa seçerken ihtiyaçlarınızı iyi tanımlamanız ve doğru malzemelerden üretilen modeller seçmeniz gerekir. Sudan etkilenme oranı en düşük olan plastik ve rattan gibi seçenekler balkonda ve bahçede kullanmak için son derece uygundur. Metal ürünler oksitlenme yapabilirken ahşap modeller ise ıslanma durumunda deforme olabilir.

Dış mekânlarda tüm sehpa modelleri kullanabilir. Orta sehpa, yan sehpa ve zigon sehpa seçenekleri ihtiyaçlar doğrultusunda değerlendirilebilir. Eğer büyük bir yemek masanız yoksa geniş bir orta sehpa seçmeniz, bu ihtiyacı karşılayacaktır. Yan sehpa modelleri ise misafirlerinizi ağırlarken ihtiyaç duyacağınız zigon sehpalarla birlikte ortamdaki düzeni sağlamakta büyük avantaj sunar.

Malzeme yapısı itibarıyla sudan etkilenebilecek bir sehpa modeli seçtiyseniz, sehpanın korunaklı bir alanda muhafaza edilmesi büyük önem taşır. Kullanılmadığı zamanlarda sehpanın üzerine muşamba örtmek iyi bir seçenektir.

Yatak Odalarında Sehpa Kullanımı

Yatak odalarında kullanılan sehpalar genellikle yatakların baş taraflarına yerleştirilir. Bu sehpaların üzerine abajur konulduğunda son derece hoş bir görüntü de elde edilir. Sehpa modelleri arasında bulunun çekmeceli alternatifler, yatak odalarında kullanmak için son derece idealdir. Zira bu ürünlerin çekmece bölümlerinde göz bandından yedek şarj aletine kadar farklı eşyalar saklanabilir.

Sehpaların üst kısımları ise abajurların yanı sıra bir bardak su ya da gözlük koymak için de idealdir. Gece ihtiyacını olan tüm nesneleri sürekli olarak yanınızda bulundurmak uykunuz sırasında oluşabilecek muhtemel kazaların da önüne geçmenizi kolaylaştırır. Gözlük kullanan kişiler, uyumadan önce gözlüklerini çıkarır. Gözlükleri zarar görmeyecekleri bir noktada tutmak önemlidir. Sehpa üzerine konulan gözlüğün zarar görme riski de bir hayli düşüktür.

Çocuk Odalarında Sehpa Kullanımı

Çocuk odalarında kullanılan sehpalar çocuğunuzun yaş aralığına göre oyun alanında kullanılabilir. Çekmeceleri bulunan modeller, çocuğunuza düzenli olmayı öğretmek açısından da yardımcı görevi görür. Çocuğunuz eğer okul çağında ise onun rahat edebileceği bir sehpayı çalışma masasına da dönüştürebilirsiniz.

Çocuk odasına yerleştireceğiniz sehpayı yatak yanında da kullanabilirsiniz. Çocuklar karanlıktan daha çok etkilenebileceği için onların başucunda bir abajur bulundurmak daha rahat uyumalarına yardımcı olabilir. Uykusu geldiğinde ışığı kapatması ya da dilediği oyuncağını kısa sürede yanıbaşında bulabilmesi için kolaylık sağlar. Çocukların ilgisini çekecek şekilde tasarlanmış sehpa modelleri de bulunur. Yüzey baskılarında arabalar, çeşitli hayvan figürleri, çizgi film karakterleri ya da bitkiler barındıran modeller çocukların sevecekleri alternatifler sunar.

Çocuk odası için sehpa seçerken hafif ve sağlam ürünlere yönelmeniz tavsiye edilir. Olası bir kazada çocukların güvenliğini tehdit etmeyecek olan ahşap sehpalar en ideal ürünlerdir. Cam gibi kırılabilir ve mermer gibi hantal malzemelerden kaçınılması büyük önem taşır.

Ahşap sehpaların yüzeyi nasıl korunur?

Ahşap sehpaların yüzeylerini ısıdan korumak büyük önem taşır. Direkt olarak sıcak teması sehpanın üst kısmının lekelenmesine neden olur. Bu yüzden sıcak yiyecekler ve içecekler sehpaya konulmadan önce mutlaka nihale ve altlık kullanmak gerekir. Ahşap sehpaların bakımı konusunda da dikkatli olmak gerekir. Kimyasal malzemeler kullanarak temizlik yapmak ahşabın dokusuna zarar verir. Bu yüzden ahşap sehpaların nemli bir bezle silinmesi tavsiye edilir.

Mermer sehpaların kolay taşınabilen hafif versiyonları yok mu?

Mermer, materyal olarak oldukça ağır bir yapıya sahiptir. Bu yüzden mermer sehpalar da diğer alternatif malzemeler kullanılarak hazırlanan ürünlere göre bir hayli ağır olabilir. Mermerin kalınlığı ve boyutları ağırlık konusunda belirleyici olsa da hafif bir ürün bulmak mümkün olmayacaktır. Dilerseniz mermer dokunun baskı olarak uygulandığı sehpa modelleri tercih edebilirsiniz.

Sehpaları ne sıklıkla cilalamak gerekir?

Cila gerektiren sehpa türleri masif ahşap ürünlerdir. Farklı bir malzemeden üretilen sehpaların cilalanması önerilmez. Ahşap ürünleri gerekli durumlarda cilalamak ahşabın ömrünü de uzatır. Ancak burada herhangi bir süre sınırı yoktur. Kullanıma bağlı olarak cilanın aşındığını fark ettiğiniz an cilalama işlemi yapmanız önerilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Sehpa Fiyatları

10.000+ ürün listeleniyor
Ev Dekorasyon
Ev Dekorasyon
Mobilya
Mobilya
Oturma Odası
Oturma Odası
Sehpalar
Sehpalar
Yan Sehpa
Yan Sehpa
Orta Sehpa
Orta Sehpa
Zigon Sehpa
Zigon Sehpa
Fiskos Sehpa
Fiskos Sehpa
Rahle
Rahle
Hepsiburada Limiti
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Güvenle Kapında
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Ayak Malzemesi