Lavabo

Malzeme, Form ve Ebat Çeşitliliğiyle Cazip Lavabo Modelleri

Mekânınızla kusursuz uyumu sağlayacak lavaboyu bulmak üzere lavabo kategorisini incelediğinizde karşınızda oldukça geniş bir tasarım yelpazesi açılıyor. Boyutlar, tarz, şekil ve renkler zengin bir çeşitlilik gösteriyor. Farklı genişlik, yükseklik ve derinliğe sahip lavabolar tezgâh altında, üstünde, kendi ayakları üstünde ya da duvara dayalı olarak her tarz banyoda kendine yer bulabiliyor. Mat ve parlak tonlarıyla beyaz, renkli, altın, bakır, gümüş tonlu, binbir motifli lavabolar klasikten moderne countryden retroya farklı stillerle buluşuyor. Yalnızca lavabo değişikliği yaparak bile tamamen tarzınıza ve mekânın ruhuna uygun özel banyolar yaratılabiliyor. Banyo tasarımında hijyenik koşulların tam sağlanmasının yanı sıra işlevselliği estetik unsurlarla detaylandırmak mekânsal konforu getiriyor.

Banyonun planı, diğer vitrifiyelerin seçimi, tesisat alt yapısı, varsa tezgâhın özellikleri lavabonun seçiminde göz önünde bulundurulan detaylar arasında göze çarpıyor. Örneğin etajerli lavabolar banyolardaki dağınıklığın toparlanmasında önemli bir rol üstleniyor. Lavabo altındaki dolapla entegre olan bu modeller mobilyasının şıklığıyla da göz kamaştırıyor. Yedek şampuan, sabun, havlu, kozmetik ürünler bu dolaplarda hijyenik ve düzenli bir biçimde depolanabiliyor. Bu çekmeceler ve raflarda muhtelif ebatlardaki sepet, kutu, organizerler yardımıyla düzenlemeler yapmakla her şey el altında kolayca bulunurken dağınıklığa mahal verilmeden saklanıyor. Hatta bazılarının kapaklarındaki metal aksesuarlar saç kurutma makinesi, tıraş malzemeleri, temizlik malzemeleri için özenle tasarlanmış bölmelerde zarifçe ev sahipliği yapıyor.

Son yılların gözdesi kompakt cam lavabolar şeffaf görüntüsüyle ferahlık hissini, şıklığıyla zarafeti yeni nesil banyolara taşıyor. Ahşap, granit ya da cam tezgâhlar üzerindeki duruşuyla naif bir iddiayı yansıtıyor. Cam tezgâhla yekpare olarak üretilenlerde daha çok renkli ya da boyalı cam tercih ediliyor. Zengin renk seçenekleri sıradışı banyolar tasarlamaya imkân tanıyor. Oval ön kesimli modelleri tezgâh yüzeyini genişletirken lavabo formuna yumuşak bir geçiş sağlıyor. Çanak cam lavabolar ise hemen her renk, ölçü ve modeldeki tezgâhın üzerinde ışık yansımalarına sahne oluyor. Parlak yüzeyleri, pürüzsüz hijyenik malzemesi ve amorf özgür formlarıyla modern mimarinin izlerini ıslak hacimlere taşıyor.

Banyolarda Cesur Renkler ve İddialı Formlarla Oluşturulan Sıra Dışı Kompozisyonlar

Güncel banyo modası içinde göz kamaştıran monoblok lavabolar yarım ve tam ayaklı yekpare kesimleriyle sıradanlığını çok geride bırakıyor. Asma monoblok lavabolar konik kesitleriyle alan tasarrufu sağlarken şıklığından geri kalmıyor. Cesur renk kartelası, sıra dışı özgün tasarımları ve işlevselliğinden ödün vermeyen tavrıyla daha uzun yıllar dekorasyondaki yerini garantilemiş görünüyor. Parlak ve mat alternatifleriyle zenginleşen tasarımlar klozet ve monoblok duş tekneleriyle takım olarak kullanıldığında ıslak hacimler hak ettiği değeri fazlasıyla fazlasıyla bulmuş oluyor. Tavandan sarkan armatürler, şelale biçimli bataryalar ve ultra modern sabunluklarla adeta geleceğin banyolarından haber getiriyor.

Lavabolar arasında şık ve işlevsel seçenekler arasından öne çıkan gruplardan biri de renkli modeller oluyor. Beyazın saflığı ve temizliği ıslak hacimlerin hijyenine atıfta bulunuyorsa da farklılık arayanlar için renkli seçimlerle özgürleşmek mutluluk veriyor. Oldukça sade natürel renklerle kompoze edilmiş bir banyoda lavaboda patlayacak iddialı bir renk ya da desen orayı cazibe merkezi haline getirebiliyor. Buna benzer şekilde aynı rengin tonlarıyla ya da tamamen aynı renkten vitrifiyelerle takım oluşturmak da dikkat çekici detaylar arasında sayılıyor. Temizliği ve bakımı standart modellerden ayrılmayan bu seçkin çeşitler uzun ömürlü kullanım avantajıyla da yüz güldürüyor. Özellikle son yıllarda yalnızca modern banyolarda değil klasik olanlarda da renklilerden yararlanmak zengin görünümler sunuyor. Örneğin siyah bir tezgâh ve lavabo altın bataryalarla takım haline getirilebiliyor.

Banyo tasarımlarında yaratıcılığın sınır tanımadığı günümüzde lavabo dizaynları da paralel olarak parlıyor. Mimarlar, endüstriyel tasarımcılar, üretici firmalar en göz alıcı modeller için adeta birbiriyle yarışıyor. Standart geometrilerin dışında doğadan ilham alan formlar, bir heykeli andıran soyut tasarımlar, labirent, buzdağı, su damlası ya da bir yaprağı andıranlar kişiye özel banyolar tasarlarken el üstünde tutuluyor. Bunların yanında sıklıkla kullanılan kare, dikdörtgen, oval ve dairesel seramik lavabolarla en şık banyo ortamını oluşturmak yıllarca değişmeyecek alışkanlıklar arasında bulunuyor. Misafir tuvaletleri, ortak banyolar, ebeveyn banyoları, ofis ve ticari işletme tuvaletleri birbirinden şık lavabo modelleriyle özenle donatılıyor. Tam ve yarım ayaklı, duvara montajlı, çanak formlu, etajerli, tezgâh altı ya da üstü yüzlerce lavabo modeli uygun bir ıslak hacimde işlevini yerine getirirken aynı zamanda şıklık katmak için yarışıyor.

Zengin Lavabo Çeşitliliğine Ayak Uyduran Farklı Montaj Teknikleri

Lavabo montajının doğru yapılması kullanım ömrü ve kalitesini etkiliyor. Bu açıdan ehil ellerden yardım almak en az lavabo seçimi kadar önem kazanıyor. Seçilen ürünün türüne göre montaj detayları farklılıklar gösterebiliyor. Tam ayaklı lavabo seçtiyseniz tesisat ustası öncelikle ayak üzerine çanak kısmını su terazisiyle dengeleyerek bir prova yapıyor. Saplama delikleri duvar üzerinde önceden yapılan tesisat boru çıkışlarına uygun olarak işaretleniyor. İşaretlenen delik yerleri matkap yardımıyla açılarak dübeller ve saplamalar sabitleniyor. Tekrar su terazisi yardımıyla yere tam paralelliği kontrol edildikten sonra sıra üst çanak kısmının ayak üzerine oturtulmasına geliyor. Sabitlenen tüm bölümlerle birlikte lavabo tamamlanıyor ve batarya montajına başlanıyor.

Yarım ayaklı lavabo montajının temel farkıysa yere oturan stabil bir ayak yerine duvara taşıtılan yarım sütuna oturtulması oluyor. Saplama delik yerleri lavaboyla birlikte gelen teknik çizim föyünden yararlanarak işaretleniyor. Su terazisiyle düzgünlüğü kontrol edildikten sonra lavabo duvara sabitleniyor. Sonrasındaysa yarım ayakla üst çanak birbirine monte ediliyor. Yarım ayaklı lavabolar zeminin boş bırakılmasının istendiği mahallerde tercih ediliyor. Tuvaletler ve ebeveyn banyoları gibi alanın küçük olduğu ıslak hacimlerde kurtarıcı rolü üstleniyor. Böylece mekân hem daha ferah görünüyor hem de zeminin temizliği kolaylaşıyor. Ayrıca arzuya göre lavabo altı başka işlevlerle de değerlendirilebiliyor. Kirli çamaşır sepeti, yedek sabun ve kağıtların bulunduğu kutular ya da dekoratif aksesuarlar alt bölümde değerlendirilebiliyor.

Tezgâh üstü ve altı lavaboların montajı daha fazla dikkat ve özen gerektiriyor. Montaj ekibinin iki kişiden oluşması sürecin başarısını artırıyor. Eğer yoksa tezgâh üzerinde lavabo giderine uygun boyutta boşluk açılması gerekiyor. Daha sonra çanak lavabo gider hizalanarak tezgâh üzerine oturtulup sabitleniyor. Gider bağlantısı yapıldıktan sonra batarya montajına geçiliyor. Çanak lavabolar için batarya seçiminde üç alternatif çözüm uygulanıyor. Batarya çanak, tezgâh ya da duvar çıkışlı olabiliyor. Bunun için tesisat alt yapısının hangisine uygun olduğunun değerlendirilmesi gerekiyor. Duvar çıkışlı ankastre bataryaların montajında çanak içinde rahatça el yıkanabilecek yükseklikte ve gidere yaklaşacak uzunlukta boyun ölçüsüne sahip olması ergonomik kullanıma izin veriyor. Tezgâh çıkışlı bataryaların boyun uzunluğunun çanağı en az 15 cm geçmesi gerekiyor.

Uzun Ömürlü Lavabo Kullanımı İçin Pratik Bakım Detayları

Tezgâh altı lavabo montajına gelince armatürün konumu ve boyutu dikkate alınarak işe başlanıyor. Tezgâh üzerine geçici olarak oturtulan lavabonun şablonu çıkartılarak çiziliyor. Montaj lamaları ve cıvata yerleri belirleniyor. Alt tarafta lavabonun oturacağı yüzeye silikon sürülerek hazırlık yapılıyor. Gövde bu yüzeye kuvvetlice bastırılarak sabitleniyor. Boşluk kalmayacak şekilde tekrar silikon çekilerek batarya montajına geçiliyor. Tam mukavemetini kazanabilmesi için yaklaşık 24 saat kullanılmaması isteniyor. Banyolarda granit, mermer, cam ya da ahşap olması fark etmeksizin genel olarak aynı süreç yaşanıyor. Akrilik tezgâhlarda ise eksiz tasarım kabiliyetine paralel olarak lavabo ile bir bütün olarak imal edilme avantajından yararlanılabiliyor. Batarya olarak da hem duvar tipi ankastre hem de tezgâh çıkışlı armatürler gerekli tesisat alt yapısı hazırlanarak kullanılıyor.

Lavabolar kullanım süresi boyunca zaman zaman çeşitli nedenlerle tıkanabiliyor. Sabun artıkları, saçlar, kirlerle birleşerek zamanla tıkanmalara sebebiyet verebiliyor. Eskiden uzun çubuklar, yaylar ve pompalarla saatler alan bu işler zengin açıcı ürün çeşitliliği sayesinde sorun olmaktan çıkıyor. Sıvı, jel ya da toz formlu lavabo açıcılar kullanılarak birkaç dakika içinde sağlıklı çalışan lavabolara ulaşmak gün geçtikçe daha da kolaylaşıyor. Bunun için seçtiğiniz ürünün üzerinde yazılı bulunan kullanım talimatlarını eksiksiz uygulamak yetiyor. Hangi form olursa olsun üreticiler ürüne direkt temas edilmemesi konusunda uyarıyor. Gözlere teması halindeyse bol suyla yıkamak gerekiyor. Ayrıca bu tarz ürünleri genel temizlikte kullanmamak ve önerilen miktara uymak önem taşıyor.

Hafif tıkanıklıklarda gidere yarımşar bardak karbonat ve sirke döküp 15 dakika beklemek, sonrasında 2 litre kaynar suyu üzerine boşaltmak yeterli olabiliyor. Benzer bir gider temizliğini onlarca lavabo tıkanıklığı açıcı ürünle gerçekleştirmek de mümkün. İnşaat sonrası harç temizliği gibi daha ağır tıkanmaları bireysel olarak gerçekleştirmek ne yazık ki mümkün olamıyor. Bunun için profesyonel şirketlerden yardım almak hem zaman hem enerji kaybını önlüyor. Hem de boruları zorlama sonucu zarara uğratmaktan kurtarıyor. Robot ve kameralı sistemlerle çalışan profesyonel firmalar kullanıcıları kısa sürede bu dertten kurtarıyor. Zamanla yemek artıkları ve yağ dökümü nedeniyle tıkanan mutfak lavaboları, sabun, tüy ve saçla tıkanan banyo lavaboları robot cihaz teknolojisiyle kısa sürede kolayca açılıyor.

Banyoların Gurur Kaynağı Pırıl Pırıl Parlayan Lavaboların Sırrı

Evde ya da ofiste sık sık kullanılan lavaboların temizliği ve hijyeni genel sağlık açısından da önem arz ediyor. Zira kirli bir lavabo kötü görüntüsüyle rahatsız ederken sağlık açısından da tehdit oluşturabiliyor. Periyodik olarak temizlenmeyen lavabolar kireç lekeleri, sararmalar ve lekelenmelere sahne olabiliyor. Bunların yanı sıra nemli ve ıslak olan bu bölgede zararlı mikroorganizmaların çoğalması kolaylaşabiliyor. Lavaboları tertemiz, pırıl pırıl tutmak günümüzde hiç de zor değil. Bunun için bir miktar deterjan, sünger ve su yeterli geliyor. Lavaboların temizliği hemen her evde bulunan temizlik malzemeleriyle yapılıyor. Kirlenme ve lekelenme derecesine bağlı olarak krem deterjan, yağ ve kireç çözücü, hatta çamaşır suyu formları kullanılabiliyor.

Günlük temizlik için bir miktar deterjanı lavaboya dökmek ardından bez, sünger ya da fırça yardımıyla ovarak istenmeyenleri uzaklaştırmak gerekiyor. Kireç lekelerini lavabo yüzeyinden çıkarabilmek için deterjan yerine doğal malzemelerden yararlanmak için lavaboya önce karbonat serpilip yarım limonla ovmak yeterli oluyor. Çift taraflı süngerlerin yumuşak tarafıyla deterjanı dağıtmak, yeterli gelmediği zaman arkasındaki sert kısımla ovmak temizlemeye yetiyor. Sonrasında durulayarak pırıl pırıl lavabolara ulaşmak zor görünmüyor. Ağır kirlenmelerde ağartıcı ürünlerden yardım almak problemi çözüyor. Hatta ürünleri belli bir süre kirli lavaboda bekletip sonrasında durulayarak uzaklaştırmak başarı şansını artırıyor. Her tür lavaboda sert tellerle ovmaya çalışmak çiziklere neden olabileceğinden önerilmiyor. Kibar dairesel hareketler kirlerin kolayca akıtılabilmesi için yeterli oluyor.

Toz, sıvı, jel ürünlerin yanı sıra sprey ve köpük formlu yoğun temizleyiciler de güçlü temizleme kabiliyetleriyle hem profesyonellerin hem de ev hanımlarının gözdesi olmayı hak ediyor. Ayrıca günümüzde her sorun için özel olarak geliştirilmiş bir formül mutlaka bulunuyor. Tertemiz lavaboların düşmanı yağ, kir, pas, kireç, leke için geliştirilmiş yüzlerce ürün kullanıcıların hayatını kolaylaştırıyor. Böylelikle saatler alacak işler aynı kalitede birkaç dakikada sonuç verebiliyor. Dezenfekte edilmiş, gönül rahatlığıyla kullanılan, ışıltısıyla parlayan lavabolara ulaşmak hızlıca dağılan, güçlü nüfuz eden bu etkin formüllerle fazla efor sarf etmeden gerçekleşiyor. Böylece ovma gibi bir zorlu aktivitelere ihtiyaç duymadan deterjanla karşılaşan kirler, lekeler kolaylıkla akıp gidiyor.

Kaliteli Malzemeleri Özenli İşçilik ve İncelikli Detaylarla Buluşturan Lavabolar

Lavabo türüne ve problemlere göre temizlik yöntemi de değişebiliyor. Örneğin sık temizlenmeyen mermer lavabolar diğerlerine göre biraz daha kolay sararabiliyor. Amonyaklı çamaşır suları bu konuda en büyük yardımcınız oluyor. Yumuşak bir süngerle lavabo içine dağıtmak, birkaç dakika bekletip bol suyla durulamak yetiyor. Özellikle sararmaya neden olan çay lekeleri bu yöntemle kolayca sökülüp atılıyor. Daha yumuşak ürünler kullanmaya meyilliyseniz yağ çözücülerden de yararlanabilirsiniz. Hangi ürün olursa olsun yüzeye uyguladıktan sonra kısa bir süre bekletmeniz başarılı sonucu garantiliyor. Pas lekesi oluşmuşsa pas çözücüler, kireç artıkları için de kireç çözücüler kısa sürede ilk günkü temizlik ve parlaklığında lavabonuza kavuşmanız için seferber oluyor.

Dayanıklı ve şık çelik lavabolar bakımı en kolay olan grupta yer alıyor. Uzun ömürlü, düşük maliyetli bu ürünler neredeyse tüm temizlik malzemeleriyle kolaylıkla temizlenebiliyor. Bunlarda sararmadan ziyade kireç lekeleri oluşabiliyor. Bunun için banyoda kullanan tüm temizlik malzemeleri uygunken çelik lavabolar için geliştirilmiş özel sıvı ürünlerden de yararlanmak başarılı sonuçlar getiriyor. Bataryayla birlikte lavabo yüzeyine bir miktar ürünü sünger yardımıyla dağıtarak sonrasında durulamak yeterli oluyor. Yüzeyi çizme ihtimali bulunan sert fırçalar ve sünger yüzlerinden uzak durulması öneriliyor. Ayrıca ekstra parlama isterseniz çelik parlatıcılardan yararlanabilirsiniz. Günlük temizlik için ellere de zarar vermeyen yumuşak ve seyreltik temizleyiciler, ağır leke ve kirlenme durumunda kuvvetli ürünlere yönelmek lavabolarınızın ilk günkü gibi parlamasına yetiyor.

Dekorasyonda lavaboyla birlikte kullanılan aksesuarlar da önem kazanıyor. Bataryanın seçimi bu noktada ilk akla gelenlerden oluyor. İçinde dore motifleri olan bir çanak lavaboyu krom yerine pirinç bataryayla birlikte kullanmak dekoratif bütünlüğü sağlıyor. Otantik bezemeli bir lavaboda minimalist modern bir batarya kullanımı da asla önerilmiyor. Lavabo, batarya, dolap kulpları bir ahenk içinde olursa hoş görüntüsüyle göz okşuyor. Ayrıca lavabo çevresinde kullanılan sabunluk, diş fırçalık, pamukluk gibi aksesuarların ortak bir stil anlayışıyla bir araya getirilmesi gerekiyor. Klasik, modern, rustik temalar detaylarda kendini gösteriyor. Bunun için malzeme, renk ya da form benzerliklerinden yardım almak işleri kolaylaştırıyor.

Yaptırmakta olduğumuz evin banyosunda tezgâh üstü çanak lavabo kullanmak istiyoruz. İdeal yüksekliği nasıl ayarlayabiliriz?

Ergonomik bir kullanım için banyolarda lavabo üst kotu 85-90 cm olarak tayin edilir. Çanak lavabo yüksekliğini bu değerlerden çıkarttığınızda tezgâh yüksekliğine ulaşırsınız. Örnekle açıklamak gerekirse 15 cm yüksekliğinde bir çanak seçtiyseniz, tezgâhınızı 70-75 cm aralığında bitirmelisiniz.

Seçtiğim lavaboyu aldığım takdirde tüm aksamıyla mı teslim ediliyor?

Genel olarak üretici firmalar opsiyonel parçaları ayrı olarak ambalajlıyor ve sunuyor. Dolayısıyla sifon, tapa seti, batarya, aksesuarlar fiyatlara dahil olmuyor. Açıklamalarda bu konuya dikkat edip uygun aksesuar ilavelerini seçip siparişinize ekleyebilirsiniz.

Yeni evimde uzun süredir beğendiğim bronz döküm çanak lavabolardan kullanmak istiyorum. Acaba zamanla kararır ya da paslanır mı?

Bronz döküm ürünler genel olarak kullanım ve çevre koşullarına göre renk değişimleri gösterebilir. Bu onların yaşayan birer malzemeden üretilmiş olması nedenine bağlanmalıdır. Materyalin doğallığı yaşanmışlığı içine çeker. Az miktarda sıvı ya da jel deterjanla temizleyip, üzerinde diş macunu, kozmetik ürün artıkları bırakmamanız güzelliğini korumasına yetecektir.

 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Lavabo Fiyatları ve Modelleri

4360 ürün listeleniyor
Hepsiburada Limiti
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Güvenle Kapında
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 36 / 4360 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?