Avize Markaları ve Çeşitleri

Avize basit tabirle tavana asılı duran aydınlatmaların tümüne verilen isimdir. Farsça "asılan şey" anlamına gelen avize, ilk kullanıldığı dönemlerde mumlar ve kandillerin tavana farklı şekillerde asılması ile oluşturulmuştur. Farklı kültür ve medeniyetlerde farklı özelliklere sahip olarak gelişmişken, zamanla ortak bir şekil ortaya çıkmıştır. Avize; elektriğin henüz keşfedilmediği, aydınlatma için mum kullanılan dönemlerden bugüne dek batı dünyasında gelişmiştir. Aynı çağlarda ise bölgemizde ve yakın çevre ülkelerinde daha çok asma kandillerin kullanıldığını biliyoruz.

Avize çeşitleri günümüzde oldukça zenginleşmiş biçimde evlerimizi süslemektedir. Farklı malzemelerden yararlanılarak yapılan avizeler; metal, taşlı, lambalı ve şamdanlı modelleriyle evlerimize farklı soluklar ve ambiyanslar yaşatmaktadır. Yalnızca ortamı aydınlatmakla kalmayan avizeler; ev, ofis gibi yerlerin dekorasyonlarında da önemli bir yer tutmaktadır. Oturma odası, salon, yemek odası, çocuk odası gibi her oda için seçim yaparken, tercih edeceğiniz avize türü de değişkenlik gösterebilir. 

Avize Seçimi

Avizelerin doğru seçimi evinize bambaşka bir hava katacaktır. Eğer tavanınız alçaksa ve siz uzun bir avize tercih ederseniz, bu evinize oldukça basık ve boğuk bir görüntü verecektir. Bu durumda enine avize seçimleri evin geniş ve ferah bir görüntüye kavuşmasına yardımcı olacaktır. 

Doğru avize seçimi, evin diğer eşyalarıyla birlikte yakalayacağınız uyumu ortaya çıkarır ve dekorasyon bütünlüğünü sağlamanızda yardımcı olur. Evinizde bulunan mobilyaları göz önünde bulundurarak seçeceğiniz avizelere öncelik vermek, satın alacağınız avizeden alacağınız verimi de artıracaktır. Unutmayın, alacağınız avizeler sizinle beraber uzun yıllar odanızda sizlere eşlik edecekler. İçinize sinecek tarzda, dekorasyonunuza uygun ve doğru ışık seçimleriyle bezenmiş bir avize ile ferah ve mutlu bir ev ortamı oluşturabilmek sizin elinizde.

Tercih edeceğiniz avizenin kaplamasına ve metal kısmına son derece dikkat etmelisiniz. Mutlaka çelik ve paslanmaz yapıda bir avize olmalı ki uzun ömürlü bir kullanım sağlayın. Aksi takdirde çok kısa bir süre sonra avizenin metal kısımları neme bağlı olarak veya temizlik sırasında ıslak bez kullanıldığından paslanır.

Avize Çeşitleri

Avize çeşitleri birçok farklı modelde karşımıza çıkmaktadır. Özellikle ilerleyen teknoloji ile birlikte, moda yaklaşımları ve çalışma alanları görsellik açısından avize çeşitliliğinde farklılıkları yaratmıştır. Bu nedenle sarkıt avizeler, tekli avizeler, kristal avizeler, halatlı avizeler, çok kollu avizeler ve daha birçok farklı avize çeşidi kişilerin alanlarını dekore etmesi için üretilmektedir.

Kristal Avizeler
Geçmiş yıllardan beri yaygın olarak en tercih edilen stillerden biridir. Kristal avizeler bulunduğu ortama lüks duygusu ve şatafatlı bir görüntü verir. Kristal avize satın alırken dikkat etmeniz gereken konulardan bir diğeri avize içinde tercih edeceğiniz ampullerdir. Kristalin içinden geçen ışık 7 renge ayrılarak ortama parıltılı bir atmosfer sunar. Rengârenk ışık huzmeleri ile odada dans eden ışıklar ambiyansı hareketlendirir. Tasarruflu LED ampuller tercih ediyorsanız renk parıltısını net olarak alamayabilirsiniz. Bu nedenle halojen ampuller kullanmaya özen göstermekte fayda var. Klasik avizelerin arasında gösterilen kristal avizelerin modası tercih sıralamasında alt sıralara da düşse hiçbir zaman yok olmazlar ve kendini her zaman değerli olarak göstermeye devam eder. Gençler tarafından çok tercih edilmese de orta yaş ve orta yaş üzeri insanların avize denince akla gelen ilk seçenek kristal avizelerdir.

Rustik Avizeler

Tiyatroda bir terim olan rustik, kelime anlamı olarak köy evi ya da köy görünüşü veren anlamına gelmektedir. Aydınlatma dilinde ise doğadan gelen elementlerden oluşan avizelere rustik avizeler denir. Kullanılan materyaller ahşap, demir, doğal taşlar, ip ve urgan gibi olup dekorasyon açısından ortama ayrı bir hava katar. Otantik köy evi havası katan bu dekorasyonda ahşap ve hasır gibi natural gereçler tercih edilir. Stresten uzak ve evinize huzurlu bir görünüm kazandırmak istiyorsanız rustik avizeler tam sizlere göre.
Tiffany Avizeler

Adını tasarımcısından alan avizeler; birden çok, küçük ve farklı renkteki dekoratif cam parçalarının her biri bir bakır çerçeve içine montaj edilmesiyle ve tiffany armatürünün bu renkli camları içeren fazla sayıda çerçeveden oluşmasıyla ortaya çıkmıştır. 

Tiffany avizeleri yakından incelediğimizde genel olarak çok renkli olduklarını ve cam geometrik desenlerle düzenlediklerini görürüz. Renkli camları bir bütün halinde ya da rastgele bir desen oluşturacak şekilde de imal edilebilirler. Bulunduğu ortama çok şık bir ambiyans sağlar ancak zengin bir aydınlatma performansı göstermez. Kullanım amacı genelde dekoratif olup bulundukları odanın ambiyansına hava katarlar. Bu tarz avizeler kendilerini; camilerin üstte güneş alan pencerelerine yakın olacak şekilde, kutsal mekânlarda, eski tarzda dekore edilmiş lokanta, kafe ve nargile kafe gibi salonlarda gösterirler. Aydınlatma ihtiyacınızın çok az olduğu loş mekanlar için ideal bir avize türüdür.

Modern Avizeler
1930 yılı itibarıyla tasarlanan her yeni konsept modern olarak kabul edilmiştir. Modern avizeler, dünyada yaşanan teknolojik gelişmelerin yansımalarının en çok uygulandığı ve görüldüğü tarz olarak dikkat çekmektedir. Hem sade hem de gösterişli tarzları mevcuttur. Modern avizeler hemen hemen her yıl farklı stillerle karşınıza çıkmaktadır. Her yıl tasarlanan ve pazara sunulan yeni modeller nedeni ile satın aldığınız ürün, uzun yıllar geçmeden tarz dışı kalıp demode kategorisine düşebilir. Modern avizeleri satın alan genç insanlar üründen yana şikayetleri olmadan ve ürün daha eskimeden ya da işlevselliğini kaybetmeden, modaya uyup değişimi yakalamak adına avizelerini birkaç yıl içinde yenilemektedirler.

Geleneksel Avizeler
Döküm olarak pirinç, alüminyum ya da zamak malzemeler kullanılarak oymalı kollarla bezenen avizeler klasik avizeler grubuna girerler. Bu avizelerde dekorasyonu tamamlamak için dekoratif kristaller, seramik tabaklar ya da cam fanus gibi çeşitli yan aksesuarlar da kullanılabilir. 100 yıldan daha uzun bir süredir kullanılan geleneksel avizeler, çok uzun ve modası asla geçmeyen bir tarzdır. Uzun yıllardır süregelen bir kültürün izlerini günümüze taşımaktadır. Bu avizeler yüksek tavanlı mekanlarda kendilerini daha öne çıkarırlar. Bu avizelerin en güzel özelliği ise zaman geçtikçe daha iyi görünmeleridir. 

Halatlı Avizeler

Halatlı avizeler, genel olarak ortama, ahşap ve halatın çekici havasını katma konusunda başarılıdır. Bu sebeple yemek alanlarında ya da mutfaklarda sıklıkla halatlı avizeler kullanıldığını görebiliriz.

Endüstriyel Sarkıtlar

Alüminyum ya da demir malzemeden üretilmiş olan sarkıtlar, su tesisatı boruları, kafes şeklindeki sarkıtlar ve boru bağlantı parçaları kullanılarak imal edilmiş aydınlatma ürünlerine endüstriyel sarkıtlar ismi verili. Bu avizeler birçok müşteri tarafından ilginç görsel tasarımlı avizeler olarak tanımlanmıştır. Endüstriyel sarkıtlar genelde genç nüfusu hedefleyen kafe, pastane ve lokanta gibi yerlerde kullanılmaktadır. Yine de bu ilginç tarzı bazı genç odalarında ve bazı ofislerde görmek de mümkün.

Odalarda Avize Seçimleri

Salon Avizesi Nasıl Olmalı?

Evin en süslü ve gösterişli dekorasyonuna sahip alanı olan yer salonlarımızdır. Bu bölüm için avize seçimi yaparken öncelikle odanın büyüklüğünü göz önünde bulundurmalısınız. Ardından salonunuzun tarzı ve salon tavanının yüksekliği önemlidir. Salonunuzdaki tavan yüksek ise uzun sarkıt bir avize tercihi yaparak tavanlarınızı ideal boyutlarda gösterebilirsiniz. Alçak tavanlı bir salonunuz varsa da tercihinizi enine yayılan bir formdan yana kullanabilirsiniz. 

Odanızın ambiyansına göre seçim yaparken ya genel havaya tezat oluşturacak bir avizeye yer verip farklılık yaratmalısınız ya da hakim olan tarza uygun bir avizeye yer vererek uyum sağlamalısınız.

Mutfak Avizesi Nasıl Olmalı?

Mutfağınız için avize seçerken tıpkı diğer odalarda olduğu gibi dekorasyon tarzınıza ve tavan yüksekliğine göre seçim yapmalısınız. Mutfağınızda geçirdiğiniz süre oldukça uzun olduğundan dolayı ve yemek hazırlıkları yapmanızdan ötürü tercih edeceğiniz modelin kolay temizlenebilir olmasına da özen göstermelisiniz.

Antre Avizesi Nasıl Olmalı?

Evin giriş bölümü olarak adlandırılan antreniz için avize seçerken alan çok önemlidir. Genişlik, uzunluk ve tavanın yüksekliğine göre avize seçimi yapmalısınız. Dar bir antreniz varsa büyük boyutlu bir avize tercih etmeniz alanı boğacaktır. Bunun yerine daha küçük boyutlara yönelip şık bir dokunuş yapabilirsiniz. Antrenin alanına göre bir geniş ya da uzun bir avize tercih edebilirsiniz.

Hol Avizesi Nasıl Olmalı?

Hol ya da koridorlarınız için avize seçimi yaparken ortamı en iyi şekilde aydınlatacak avizeleri tercih etmelisiniz. Uzun ve dar holün olduğu evlerde yan tarafları destekleyen avize tercihleri ile hole uygun aydınlık verebilirsiniz. Eğer holünüzün uzunluğu fazla ise bir yerine birkaç sarkıt avize ile süsleyip holünüzü daha aydınlık hale getirebilirsiniz.

Yatak Odası Avizesi Nasıl Olmalı?

Yatak odaları avizeleri için tercih yaparken güneşin konumunu iyi hesaplamanız gerekir. Gelen gün ışığına göre bir seçim yaparak doğru karar verebilirsiniz. Odanız karanlığa çok fazla maruz kalıyorsa ve yatak odanız yeteri kadar ışık almıyorsa, o zaman buranın aydınlatmasını değerlendirirken bu unsuru göz önünde bulundurmanız gerekir. Yatak odasının doğru biçimde aydınlatılmasını istiyorsanız ele alacağınız iki tane temel unsur var: Normal şekildeki avizeler ile yapılan aydınlatma ve özellikle kadınların makyaj yaptığı makyaj masalarının etrafındaki aydınlatma. Bu iki aydınlatma türüyle yatak odanızdaki ışığı doğru kullanmış olacaksınız. 

Oturma Odası Avizesi Nasıl Olmalı?

Oturma odası avizeleri nasıl olmalı diye düşünüyorsanız gözlemlemeniz gereken noktalara eğilmelisiniz. Odanın büyüklüğü, odanın dekorasyon tarzı ve tavan yüksekliği, oturma odanıza avize seçerken size fikir vermesi gereken ana kriterlerdir.

Dekorasyon tarzının rengi de avize seçiminde mühimdir. Günümüzde artık zıt renklerin uyumu oldukça popüler hale geldi. Öyle ki, oturma odalarında rengarenk ve ışığı daha çok yansıtma özelliği olan avizelerin kullanımı oldukça yaygınlaştı. Hem tarzınıza hem de odanıza uygun avizeler hepsiburada.com’da sizleri bekliyor.

Çocuk Odası Avizesi Nasıl Olmalı?

Çocuk odası avizeleri tercihi yaparken avize sayısı veya modeli gibi unsurların yanı sıra güvenliğe de dikkat etmek gerekmektedir. Diğer odalarınızda kullandığınız abajurlar ya da lambaderler çocuklara gerçek anlamda tehlike oluşturabileceği için ya da herhangi bir kazaya sebebiyet verebileceği için çocuk odalarında bu tür aydınlatmaların kullanılması önerilmemektedir. Peki çocuk odaları için hangi avizeler önerilmektedir? Yere yakın olmayan, mümkün olduğunca tavana daha yakın avize çeşitlerini tercih etmek çocukların güvenliği açısından daha sağlıklı olacaktır. 

Avize Nasıl Temizlenir?

Avizelerin temizliğinde taşların temizliği çok önemlidir. Kirlendiğinde bir süre sonra görüntü kirliliği oluşturan avize taşları, temizlerken zarar görmemeli. Avizeler düzenli olarak temizlendiğinde, ışığın gücü her zaman yüksek ve yeterli oranda kalmış olur.

Sirkeli su veya sabunlu suyla hızlı ve kolay şekilde temizlenebilen avizeler, kısa sürede parlak görüntü vermeye başlar. Temizliğe başlamadan önce avizenin elektrik ile olan bağlantısının kesildiğinden emin olmalı ve güvenliğinizi sağladıktan sonra temizlemeye başlamalısınız. Bir kaba 3’e 1 oranında; yani 3 ölçek suya 1 ölçek sirke koymak yeterli olacaktır. Sarkan avize taşlarına ise bu yaptığınız karışımı batırmanız gerekiyor. Su kirlendikçe karışımı tazeleyip işlemi tekrarlayabilirsiniz. Bir tüyo daha, avize temizliğini en üstten aşağıya doğru yaparak tamamlamalısınız.

Avize Kol Sayısı Kaç Olmalıdır?

Küçük bir odada avize kullanacaksınız 4 ya da 8 kollu olmasına dikkat etmeniz gerekir. Eğer kullanacağınız mekan büyük ise 8 ya da daha fazla kollu olanlarını tercih edebilirsiniz. Işığı alana daha fazla yaymak için 8 kollu avizeleri tercih etmenizde fayda var.

LED Ampul Tercihi

LED kelimesinin Türkçe karşılığı, ışık yayan diyottur. 1920’li yıllarda Rusya Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nde icat edilmiş olan LED ampul, diyot temelli prensibi ile çalışan bir aydınlatma ürünü olarak karşımıza çıkar. LED ampullerin içerisinde yer alan diyotlar, çalışma prensibi olarak yüksek dirençten düşük dirence doğru kontrollü bir şekilde elektriğin geçişini sağlar. LED ampuller ilk icat edildiği zamanda oldukça zayıf bir kırmızı ışık vermekteydi. Günümüz teknolojisi sayesinde LED’lerin yapısı da geliştirildi. Yalnızca evlerimizde değil, iş yerleri, ofisler, kamu kuruluşları ve birçok yerlerde tercih edilen ampul çeşidi olmaya devam etmektedir.

Avize seçimini yaptıktan sonra ampul seçiminiz de çok önemli. Renk sıcaklığının yanı sıra, tercih edeceğiniz ampulün tasarruflu olması da son derece önemli. LED ampuller sayesinde elektrik tüketiminizi düşürerek hem güzel bir aydınlatmaya kavuşur hem de elektrikten tasarruf edebilirsiniz. Son zamanlarda aydınlatma ürünleri arasında genellikle tercih edilen LED ampul tasarruf özelliğiyle dünya elektrik tasarrufuna da katkı sağlamaktadır. Eskiden tercih listesinin başında yer alan akkor ampuller, kutusu üzerinde yazan Watt değerine göre alınıp kullanılmaktaydı. LED ampullerde ise böyle bir durum söz konusu değil. LED ampullerde yalnızca Watt değeri yeterli olmamakta. Watt bizlere tüketilen gücü söyler. 

LED ampuller ile akkor ampuller karşılaştırması bazı değerlere göre yapılmakta. Bunlar; lümen, watt, renk sıcaklığı, renk oluşturma endeksi, ışık yayılımı ve verimliliktir.

Lümen bir ışık kaynağından yayılan ışık miktarını temsil eder ve bu değer bir ampulün parlaklığını belirtmek için kullanılır. Bir ampulün sarfettiği enerji yani harcadığı enerji miktarı Watt ile ifade edilir. Renk sıcaklığı, ışığın renk özelliğini belirler. Renk sıcaklığı eğer 3600K - 6500K arasında ise soğuk, 2700K - 3000K arasında ise sıcak renk olarak kabul edilir. 

Sıcak Beyaz (2700K-3000K)

Ev, kütüphane, yeme içme yerleri gibi alanlarda kullanılır.

Doğal Beyaz (3500K-4500K)

Görsel ağırlıklı aydınlatmada kullanılır. Rahat ortamlar için tercih edilir.

Parlak Beyaz (4500K-5000K)

Hastaneler başta olmak üzere çalışma yerlerinde kullanılır. 

Gün Işığı (5000K-6500K)

Daha çok ofis ve sanayi tesislerinde kullanılır. 

Işık yayılımı ampuller için önemlidir. LED ampullerin ışık açıları uygulamalarına göre farklılık göstermektedir. 5-30 derece arası dar açı olarak, 30 derece ve üstü ise geniş olarak belirlenmiştir. Ampulün aydınlatması gereken açı arttıkça yüksek lümen değerli ampulleri tercih etmekte fayda var. Renk oluşturma indeksi ise bir ampulün renk üretme yeteneğini ölçmeye yarar. Verimlilik ise Lümen/Watt olarak hesaplanır. LED ampul bu hesaplamalar sonucunda verimliliği en yüksek olan ampul olarak günümüzde kabul görmektedir. 

Doğru Avize Seçimi Nasıl Yapılır?

Avizelerin doğru seçimi evinize bambaşka bir hava katacaktır. Tavanınız alçaksa enine, tavanınız yüksekse uzun bir avize seçimi yapabilirsiniz.

Avize Çeşitleri Nelerdir?

Avize çeşitleri birçok farklı modelde karşımıza çıkmaktadır. Özellikle gelişen teknolojiyle birlikte, moda anlayışı ve çalışma alanları görsellik bakımından avize çeşitliliğinde farklılıkları da ortaya çıkarmıştır.

Oturma Odası Avizesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Oturma odası avizesi alırken; odanın büyüklüğü, odanın dekorasyon tarzı ve tavan yüksekliği, oturma odanıza avize seçerken size fikir vermesi gereken ana kriterlerdir.
  • Hangi Oda Hangi Avize ile Aydınlatılır?

  • Doğal ışığın oldukça az bulunduğu koridor ve antrelerde, eve girişiniz ve bir odadan başka bir odaya geçişiniz esnasında görünürlüğü yüksek oranda sağlayabilmek adına parlak bir ışık kullanılması gerekir. Yatak odalarında yer verilecek avize seçimlerinde ise rahatlık, kullanışlılık ve huzur gibi gereksinimleri karşılayabilen model ve renklerde bir aydınlatma tercih edilmesi tavsiye edilir. Trafiğin yoğun olduğu, ev sakinleri tarafından bolca ziyaret edilen odalar için de enerji tasarruflu LED avize modellerine yönelmek doğru bir seçim olacaktır. Işığı yukarı veren avizeler, sert bir ışık yaymadığı ve keskin hatları yok ettiği için odanızdaki aydınlığın homojen bir şekilde yayılmasını sağlayacaktır. Bu tür avize modelleri ışığın altında geçirilen uzun süreler sonunda gözlerde oluşabilecek yorgunluğu da azaltacaktır. Işığı aşağıya veren avizeler ise odanızın dekorasyonunda öne çıkarmak istediğiniz detayları ilgi çekici kılacaktır. Avize Nasıl Temizlenir?
  • Avize Fiyatları Nasıldır?

  • Avize fiyatları, kullanılacak olan mekana, ölçülerine, üzerinde yer alan taşlara ve bu taşların kalitesine göre farklılık gösterir. Birinci kalitede kristal taşlar kullanılan ve salon gibi daha gösterişli alanlarda kendine yer bulan modeller, avizenin fiyatına etki edebilir.
Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...
1/1
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Avize Fiyatları ve Modelleri

10.000+ ürün listeleniyor
Woodhub
Riolight
Begüsa
Avonni
Apliqa
instababyrooms
Mylights
Triolux
Fer Avize
İstanbul Avize
Rsylight
Lambadar
Eray Aydınlatma
Dylight
Lumexx
Modi Lighting
Modavize
Xinh
Bamyum
Trendylight
Salon
Mutfak
Yatak Odası
Hol
Tüm Alanlar
Çocuk Odası
Bahçe
Ofis
Banyo
1'li
3'lü
2'li
4'lü
5'li
6'lı
8'li
10'lu
7'li
9'lu
12'li
11'li
13'lü
16'lı
15'li
14'lü
20'li
18'li
24'lü
25'li
19'lu
26'lı
28
Siyah
Beyaz
Renkli
Eskitme
Altın
Krom
Ahşap
Gold
Antrasit
Sarı
Gri
Kahverengi
Bakır
Gümüş
Mavi
Krem
Füme
Pembe
Siyah - Beyaz
Kırmızı
Metal
Ahşap
Plastik
Cam
Polyester
Kristal Taş
Alüminyum
Krom Kaplama
Halat
Hasır
Led - Silikon
Akrilik
Bambu
Sarı Kaplama
PP Kağıt
Kumaş
Rattan
Pirinç
Rafya
Bakır
LED
Dahili LED
E27
E14
2G11
GU10
G9
AR111
E24
G4
G24Q-1
GU5.3
GY6.35
E40
G13
G2D-1
G24Q-2
GU9
E26
R7S
G24Q-3
GX53
G24D-1
G24D-2
G24D-3
MR16
G24
E10
G10
AC85
E23
E28
E29
E35
E100
B22
E30
E34
E45
E48
E31
E43
E32
E41
E36
E42
E44
E33
E46
E47
E37
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Güvenle Kapında
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Kullanım Alanı
Toplam 45 / 10000+ ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?