Avize Markaları ve Çeşitleri

Avize Çeşitlerini Yapı Market / Bahçe / Oto ve Yapı Market / Hırdavat  kategorimizin altında kolaylıkla bulabilirsiniz. Günümüzde modern ve postmodern ışıklandırma tasarımlarının yanında tarihsel kökeni oldukça eski zamanlara dayanan ve estetik açıdan beğenilme oranı yüksek olduğu için dekorasyon amaçlı yaygınlıkla kullanılan avizeler, yüzyıllara uzanan geçmişiyle bir tarih konusudur. Avizeler dekorasyon ağırlıklı olarak kullanılan, tavana monte edilmiş biçimdeki hücreler halinde toplanmış ışıklardır. Kristal avizeler ışıkların kırılması yoluyla bir odanın ya da salonun her tarafını aydınlatmak için kristal dizilerden oluşurlar. Ortaçağ dönemine kadar varlıkları takip edilen avizeler, o dönemlerde zenginler tarafından kullanılmaktaydı. Ortaçağ’da mumlar genellikle ahşap olan avizelerle birlikte odaları, salonları ve ibadethaneleri aydınlatmak için kullanılmaktaydı, genellikle demir olan zincirler veya ipler aracılığıyla tavana doğru yükseltilirlerdi. Ortaçağ’ın sonlarına doğru gelindiğinde avizelerin statü ve soyluluk temsili dekorasyon malzemeleri olmaya başlaması da pekişiyordu. Tasarımlar ve kullanılan malzemeler de zaman ilerledikçe lüksleşiyor ve gösterişleri göz kamaştırıyordu. 18. yüzyılın ilk başlarına gelindiğinde, uzun, kıvrık kollar ve birçok mumlar ile süslü, yaldızlı, pirinç döküm avizeler, özellikle ticaretle uğraşan ve gittikçe gücünü arttıran yeni sınıfın evlerinde sıklıkla görülmeye başlanmıştı. Bahsi geçen zamanlarda avize tasarımlarında göze çarpan motifler çoğunlukla dökme metaller değil, aynı zamanda oyma ve altın yaldızlı ahşaplardı ve giderek daha fazla bu tarz işlemeler avizelerde kullanılmaya başlanıldı. Bohemyalı ve Venedikli cam ustaları avizelerin üretiminde en maharetli ellerdi. Bohemyalılar’ın elinden çıkan avizelerin prizmaları muhteşem ışık kırılmalarıyla göz alıcı sanat eserleri olarak göze çarpmaktaydı. Bu ustalığa rekabet Murano’daki İtalyan cam üreticilerinden kaynaklı olarak çıkmaktaydı ve bu yapımda kullanılan camlar renkleriyle olduğu kadar desenleriyle de dikkat çekmekteydi. Daha sonraki yüzyıllarda önce gaz lambalarının sonra da elektriğin bulunmasıyla avizeler kullanılmaya devam edilmişse de, özellikle günümüzde aydınlatma özelliğinden çok dekoratif amaçlı olarak tercih edilmektedir ve statü sembolü olan tarihi özellikleri de tarihin tozlu raflarına kalkmıştır. Eski tip avizelerden en göz alıcı örneklerden biri Kraliçe Viktorya tarafından hediye edilen ve Dolmabahçe Sarayı’nın merkez salonunda bulunan, dünyanın en büyük Bohemya avizesi özelliğine sahip, 750 lambalı ve 4,5 ton ağırlığındaki kristal avizedir.

Avize Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Avize seçiminde; odanın genişliği ve konumu, kullanılacak mekanın genel havasında hakim olan renk ve elde edilmek istenen ışık yoğunluğu gibi üzerinde durulması gereken birçok konu vardır. Oturma odası, mutfak, salon ve çocuk odası gibi günün büyük çoğunluğunda kullanılan odalarda doğal renklerdeki ampullerle donatılmış, odanın metrekaresine uygun boyutlarda seçilmiş avizeler kullanmak yerinde bir tercih olacaktır. Fazla ışık almayan ve doğal bir aydınlıktan yeterli ölçüde yararlanamayan bir alanda, dekorasyonunuzu tamamlayan aksesuarları sağlıklı bir çerçevede gösterebilecek sarı tonlarda bir ışıklandırma kullanabilirsiniz.

Avize seçiminde dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan bir diğeri de metal bölümünün kaplamasında kullanılan maddenin çelik ve paslanmaz özellikte olmasıdır. Uzun yıllar boyunca evinizin dekorunda yer alacak bir avizenin bu süre içerisinde paslanması kötü bir görüntüye ortam hazırlayacaktır. Nem ve rutubete bağlı olarak kaplamasında ortaya çıkan döküntüler avizeyi kullanılmaz hale getirebilir.

Hangi Oda Hangi Avize ile Aydınlatılır?

Doğal ışığın oldukça az bulunduğu koridor ve antrelerde, eve girişiniz ve bir odadan başka bir odaya geçişiniz esnasında görünürlüğü yüksek oranda sağlayabilmek adına parlak bir ışık kullanılması gerekir. Yatak odalarında yer verilecek avize seçimlerinde ise rahatlık, kullanışlılık ve huzur gibi gereksinimleri karşılayabilen model ve renklerde bir aydınlatma tercih edilmesi tavsiye edilir. Trafiğin yoğun olduğu, ev sakinleri tarafından bolca ziyaret edilen odalar için de enerji tasarruflu LED avize modellerine yönelmek doğru bir seçim olacaktır.

Işığı yukarı veren avizeler, sert bir ışık yaymadığı ve keskin hatları yok ettiği için odanızdaki aydınlığın homojen bir şekilde yayılmasını sağlayacaktır. Bu tür avize modelleri ışığın altında geçirilen uzun süreler sonunda gözlerde oluşabilecek yorgunluğu da azaltacaktır. Işığı aşağıya veren avizeler ise odanızın dekorasyonunda öne çıkarmak istediğiniz detayları ilgi çekici kılacaktır. 

Avize Nasıl Temizlenir?

Avizelerin o şık ve gösterişli görüntülerini uzun yıllar boyunca aynı kılabilmek için düzenli aralıklarla temizliğinin yapılması gerekir. Nemli bir bez yardımı ile tozunu almadan ve üzerinde var olan lekeleri gidermeden önce elektrik düğmesinin kapalı olduğundan emin olmak, alınması gereken önlemlerdendir. Bir diğer dikkat edilmesi tavsiye olunan kontrol de avizede bulunan ampullerin yeterince soğumasını beklemektir. Avizeyi yere indirip temizliğini daha rahat yapabileceğiniz gibi seçiminizi asılı halde olmasından yana da kullanabilirsiniz. Genel olarak tavsiye edilen temizlik şekli ise asılı halde yapılmasıdır.

Avize temizliğinde sabunlu ve nemli bir bez kullanarak kirden arındırılması sağlanır. Ampullerin parlaklık ve berraklık kazanması için temizlik suyunda sirke de kullanılabilir. Üzerinde kristal taşlar bulunan avizelerde, eğer taşlar takılıp çıkarılabilir türde ise onları çıkarıp temizlemek daha iyi sonuç verecektir. Kısa aralıklarla yapılan temizliklerde daha hızlı bir arındırma sağlamak amacıyla sprey şişesi kullanılabilir. Avizenin tozdan arınması istenilen bölgeleri, bu sprey şişesine biraz sirke ve su konularak rahatlıkla dezenfekte edilebilir. 

Avize Fiyatları Nasıldır?

Avize fiyatları, kullanılacak olan mekana, ölçülerine, üzerinde yer alan taşlara ve bu taşların kalitesine göre farklılık gösterir. Birinci kalitede kristal taşlar kullanılan ve salon gibi daha gösterişli alanlarda kendine yer bulan modeller, avizenin fiyatına etki edebilir. 

Avize Fiyatları ve Modelleri

8.128 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Philips
  2. Sedef Avize
  3. Lumexx
  4. Avonni
  5. Sinem Avize
  6. Avize Marketim
  7. Gz Home
  8. Apliqa
  9. Mudulight
  10. GZHOME
  11. Trendylight
  12. Umur
  13. Umur Aydınlatma
  14. Jaka Light
  15. Modelight
  16. Eray Aydınlatma
  17. Begüsa
  18. Taşcan Aydınlatma
  19. Özcan Aydınlatma
  20. Elmastaş
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Fırsat Ürünleri
 4. Ürün Puanı
 5. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003201/13003223
BAŞA DÖN