Komodin

Komodin, yatak odasının en önemli parçalarından birisidir. Yatak, her bir yatak odasında her zaman en önemli dekorasyon parçası olsa da, odada en az bir komodin yoksa tamamlanmış sayılmaz.

Yatakların baş ucuna yerleştirilen komodinler, çeşitli boyut ve şekillerde ve farklı özelliklere sahip olabilirler. Bu yüzden de farklı amaçlarla kullanılabilirler.

Komodinler, üzerine bir lamba ve bir saat koymak için tasarlanmış küçük, basit parçalardır. Basit masalar şeklindeki komodinler, evdeki herhangi bir oda için tasarlanabilir ve dekoratif olarak kullanılabilir.

Komodin Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnsanlar küçük sandıklardan masalara, yan sandalyelere ve hatta küçük taburelere kadar her şeyi komodin olarak kullanırlar. İyi görünüyorsa ve kullanılacak alan için uygunsa bu eşyalar da komodin görevi görebilirler. Yine de son bir seçim yapmadan önce, birkaç önemli kuralı unutmamalısınız. Komodin satın alırken veya aksesuarlarını seçerken aklınızda bulundurmanız gereken bazı noktaları sizler için yazdık:

Komodin her zaman yatak ile aynı yükseklikte olmalı. Daha yüksek bir seçim pek konforlu olmayacaktır. Derinlik söz konusu olduğunda ise yaklaşık 60 santimden daha derin olmamalı. Bundan daha büyük herhangi bir komodin yatağa girip çıkmayı biraz zor hale getirebilir. Pratik olduğu ve ihtiyaçlarınızı karşıladığı sürece istediğiniz kadar küçültmek sorun değildir.

Birçok kişi, depolama alanı olarak komodinleri seçer. Bu tür mobilyalar harikadır; çünkü kitapları, terlikleri veya herhangi başka bir şeyi saklayabilirsiniz. Ancak minimalist bir görünüm tercih ederseniz, fazladan depolama alanı olan modeller seçmekten çekinmeyin. Gerçekten temiz ve derli toplu bir görünüm için, geleneksel bir komodin kullanmak yerine yatağın yüksekliği etrafına bir raf veya duvar desteği bile takabilirsiniz.

Aksesuar olarak kullanmaya gelince, bu mobilyaları basit tutmak gerekir. Tek ihtiyacınız olan bir lamba, bir saat ve belki küçük bir çiçek vazosu veya bir fotoğraf çerçevesidir. Komodinlerin pratik olması gerektiğini unutmamalısınız. Bibloları sergilemek için başka bir yer bulmanız gerekebilir. Geceleri yanlışlıkla uzanıp eşyalarınızı devirmek istemezsiniz.

Komodinlerin Özellikleri

Şifonyer ve komodin arasındaki benzerlik nedeniyle genel bir yanılgıya düşülebiliyor. Komodin ve şifonyer terimleri birbirlerinin yerine kullanılabiliyor. Oysa aralarında bir fark var. Bu iki mobilya eşyası arasındaki temel fark, sundukları depolama alanı. Komodin söz konusu olduğunda, temel malzemelerinizi tutacak kadar depolama alanınız olur. Öte yandan, şifonyerin her şeyi güvende tutmak için bir çekmecesi vardır. Ayrıca, altında bir çekmece ve bir büyük dolap olan komodinler, yatak ile aynı seviyededir.

Küçük sandıklar veya çekmeceli dolaplar şeklinde tasarlanan komodin modelleri, yatak odasındaki pek çok küçük eşyayı depolamak için kullanılabilir. Seçiminiz; bütçenize, odanızın büyüklüğüne, yatağınızın boyutuna ve depolama ihtiyaçlarınıza bağlı olacaktır.

Bu mobilyalar iki işleve sahiptir: Lamba, kitap, bir bardak su veya yatağa yakın tutmak isteyebileceğiniz başka gerekli eşyaları yerleştirmek için bir yüzey sağlarlar. Ayrıca birçok komodinin depolama alanı olduğu gibi yatağı sabitlemeye yardımcı da olurlar. Bu sayede de yatak odanın içinde sabit kalır. 

Ahşap komodinler güzel ve uzun ömürlüdür. Yatak odanızın dekoruna uyacak çeşitli tasarımlar ve modeller bulabilirsiniz. Sıra dışı camlı komodinler ve son derece şık görünen mermer tablalı komodinler de vardır. Özellikle mermer kaplamalı beyaz komodin modelleri, lüks ve elegan bir iç dekorasyon için harikadır. Bunun dışında iki çekmeceli komodin gibi geleneksel mobilyaları da satın alabilirsiniz. 

Birçok mobilya mağazası müşterinin gereksinimlerine göre çok farklı şekillerde mobilyalar sunduğundan komodininizi kişiselleştirmeyi deneyebilirsiniz. Raflar, dolap kapakları ve ekstra çekmeceler ekleyebilirsiniz. Özel tik yüzeyler ve renkler isteyebilirsiniz. Komodinin tekerlekli olmasını istemek gibi diğer özellikler ilginç ve işlevsel olabilir. Gerektiğinde odanın farklı yerlerine taşıyabilirsiniz.

Başucu masası olarak bilinen komodinler, dikkatinizi yatak odanızın yıldızı olan yatağınızdan almamalı. Bu küçük mobilyalar, yatak odası dekorunu tamamlamalı ve onunla uyum sağlamalı. Bu nedenle satın almadan önce odanın, diğer mobilya parçalarını, tekstil ürünlerini ve genel renk şemasını aklınızda bulundurmakta yarar var. Örneğin; siyah bir komodin, tek renkli bir dekora sahip yatak odası için ideal olabilir.

Beyaz Komodinler


Komodin seçerken, mobilyalarınız için ayrılan bütçe dışında yatak odası büyüklüğünü ve dekorunu da göz önünde bulundurmalısınız. Komodin boyutu, yatağınızın yanında ne kadar yer olduğuna bağlı olmalı. En yaygın komodin yüksekliği, yatak şiltesi kadardır ve daha uzun olmamalıdır. Ancak daha küçük bir yatak odanız varsa, küçük boyutlu bir komodin satın alabilirsiniz. Dar bir alanı geniş göstermek için beyaz komodin tercih edebilirsiniz. İnce ve şık tasarımlı bir komodin, ideal bir seçim olabilir. Birkaç temel eşyayı saklayabilen, tek çekmeceli, basit bir komodin yerleştirebilirsiniz. 

Çocuklarınızın ranzalı yatak odasına komodin satın almak için ranzalı komodin seçebilirsiniz. Bu tür modeller genellikle uzundur ve üst ranzadan erişilebilirlik sunarlar.

Komodinleri dekore etmek ise son derece kolaydır; evinizde bulunan eşyalarla yapılabilir. Biraz hayal gücü ile benzersiz ve günlük işleriniz için çok kullanışlı bir komodin sahibi olabilirsiniz. İşte size yardımcı olacak bazı ipuçları:

  • Yatağın her iki tarafına beyaz iki komidin yerleştirilmesi güzel bir simetrik görünüm kazandırabilir. Benzer eşyaları seçebilirsiniz. Simetriyi korumak için komodinlerin her birine aynı masa lambalarını yerleştirebilirsiniz.
  • Raflı bir beyaz komodin tercih ederseniz, çekmeceler ve dolaplar yerine daha fazla raf eklemek ve en sevdiğiniz kitaplardan bazılarını sergilemek için özelleştirebilirsiniz. Komodini bir kitaplık olarak kullanmak da iyi sonuçlar verebilir. 
  • Komodinler genel olarak bir çapa görevi görür; tıpkı filmlerdeki yardımcı karakterler gibi, bir yatağın da destek ve bütünlük hissi sağlayacak bir eşyaya ihtiyacı vardır. Yaygın olarak da yatak tasarımıyla uyumlu olacak ve odanın bütünlüğünü tamamlayacak bir model tercih edilir. Ayrıca dekoratif parçaları ve antikaları sergilemek için de kullanılabilir.
  • Birçok kişi, çok amaçlı kullanabildikleri ve evin içinde kolayca hareket edebildikleri için hafif komodinleri, başucu masalarına dönüştürür. Bu tür başucu tabureleri, renkli bir tencereye güzel bir sukulent yerleştirilerek dekore edilebilir. Bir tepsi veya süslü bir kase de masaüstünü dağınıklıktan uzak tutmanıza yardımcı olabilir.

Komodin Ölçüleri

Konfor ve rahatlık, evinizi dekore ederken en fazla değer verilen iki önemli faktördür. Yatak odası dendiğinde ise, konfor unsurları arasında kaliteli şilteli bir yatak ve bir yan sehpa; yani komodin bulunur. Komodinler her zaman eksiksiz, rahat ve hoş bir ortam için ihtiyaç olmuştur. Peki hiç baş ucumuzun yanında bir masa olmasa nasıl olur diye düşündünüz mü?

Yıllar geçtikçe, yatak odası sadece uyuyacak bir yer olmaktan çıktı ve çok daha fazlası haline geldi. Gerektiğinde günlerimizi geçirebileceğimiz kişisel bir alan oldu ve bu nedenle de yan sehpa olarak bilinen komodin gibi sağlam bir eşya zorunluluk haline geldi. Komodin ölçüleri genel olarak yatağın uzunluğu ile uygun olmalıdır ve derinliği kullanışlılık açısından 60 santimden fazla olmamalı.


Komodinler, basit bir saklama ünitesi olmalarının yanı sıra, yatak odalarının görünümünü de etkiler. Dayanıklılık açısından da düşünürsek; uzun ömürlü bir mobilyaya sahip olmak istiyorsanız ahşap komodin tercih edebilirsiniz. 

Bir şeyler almak için yataktan kalkmanız gerektiğinde, çoğu zaman rahatınız bozulur ya da yataktan çıkmak istemediğiniz için bunu ertelersiniz. Hemen baş ucunuzda duran bir komodin; en sevdiğiniz kitapları, uzaktan kumandaları, telefonunuzu ve hatta atıştırmalıklardan bazılarını üst üste koyabileceğiniz bir kurtarıcı gibi olur. Herhangi bir şeye ihtiyaç duymadan istediğiniz kadar yatakta kalmanızı sağlar. Evden çalıştığınız günlerde oturma odanızda değilken ya da yemek masasını çalışmak için kullanmadığınızda kulağa hoş geliyor.

Her şey yatak odasına dağılmışsa, oldukça rahatsız edici görünebilir. Birden fazla rafı olan bir komodin ile eşyalarınızı düzenli tutabilirsiniz. Hatta baş ucunuzda tutmak istediğiniz eşyaları belirli ihtiyaçlar doğrultusunda farklı raflara da yerleştirebilirsiniz. Belki de komodinin sayesinde, yatarken televizyon izlemektense kitap okumayı tercih edebilirsiniz. Kitapları üst rafa veya hemen en üste; masaya yerleştirebilir ve uzaktan kumandalara da alt rafta yer verebilirsiniz.

Yatak odası için komodin, hem yatak hem de odanın sahibi olan kişi için sessiz bir destek sistemi gibidir. Satın alınacak komodin, yaşam alanı temasına ve bireyin temel özelliklerine bağlı olarak daha da stilize edilebilir ve özelleştirilebilir. 

Ahşap Komodinler

Bir komodin ile uyku sırasında veya yatak odasında vakit geçirirken oluşabilecek temel ihtiyaçlarınızı elinizin altında tutmanız mümkündür. Böylece gece vakti canınız bir atıştırmalık istediğinde aşağı kata inmek ve mutfağa gitmek zorunda kalmazsınız. Ya da kitap okumak isterseniz, komodinin üzerindeki kitaplarınızdan birisini seçebilirsiniz. 

Yatak odanız için satın alabileceğiniz farklı komodin modelleri vardır. Bu komodinler genellikle ahşaptan, camdan, mermerden ya da modern malzemelerden yapılmıştır. Eviniz için bir tane seçmeden önce piyasada bulunan türleri bilmelisiniz.

Ayaklı basit masalar ve komodinler, birkaç başucu eşyası ve bir lamba yerleştirmek için kullanılabilir. Daha az yer kaplarlar ve küçük bir oda için uygundurlar. Bazı komodin tasarımlarında çok şık ve çarpıcı tek gözlü bir çekmece vardır.

Depolama seçenekleri sunan ve mini dolap görünümünde olan depolu geleneksel komodinlerdir ve üst kısım bir lamba yerleştirmek için kullanılır. Daha çok bir çekmeceye benzerler. Bunun mükemmel örneği, bu kategoride yer alan birden çok çekmece gibi depolama özelliklerine sahip olan komodinler olacaktır. Günlük ihtiyaç duyulan dergileri, gazeteleri ve küçük eşyaları saklayabilirsiniz.

Yatak odası estetiğini geliştirmek için de bu mobilyalar kullanılabilir. Çekici bir tasarıma sahip bir komodin, yatak odası dekorunda bir denge oluşturmaya yardımcı olur. Yatağı tamamlayabilir ve odanın etrafındaki dağınıklığı düzenleyebilir. Üstelik komodinler, iç mekanınıza uyacak şekilde farklı şekillerde dekore edilebilir. 

Bir komodin sahibi olmak, yatma vakti ritüelleri ile ilişkili tüm parçaları tutacak sakinleştirici bir alan oluşturmanıza yardımcı olur. Çağdaş tasarımlı yatak odanız için siyah, gri, füme veya beyaz komodinleri veya klasik zevklerinize uygun masif meşe ahşap komodin tercih edebilirsiniz. 

Çekmeceli Komodinler

Yatak, bir yatak odasının odak noktasını oluştururken, bir yatak odasını tamamlayan çok az mobilya parçası vardır. Komodin bunlardan biridir. Çekmeceli komodinler veya başucu masaları yatak odanızı daha temiz tutabilir. Geleneksel olarak yatağın yanına gece lambaları ve uyku vakti için gerekli malzemeleri yerleştirmek için kullanılır. Yataktan kalkmadan eşyalara daha hızlı ulaşmanıza yardımcı olabilir. Evinizde sahip olabileceğiniz en fonksiyonel mobilya parçalarından biridir.

Küçük dolaplar, çekmeceli ve kapaklı komodin türleridir. Yatak odanızı dağınıklıktan uzak tutmak için yeterli depolama alanı sunarlar. Değerli eşyalarınızı bu tür çekmeceli komodinler kullanarak güvende tutabilirsiniz. Modern tasarımlardaki birçok komodin raflarla birlikte gelir. Komodin rafı, modern yatak odaları için yerden tasarruf sağlayabilir ve oldukça pratik olabilir.

Başucu masası yani komidinlere sahip olmanın temel amacı, uykuya dalmadan önce ve uyandıktan sonra gerekli eşyaları erişilebilir tutmaktır. Yarı uykudayken eşyaları almak için yürümek kazalara yol açabileceğinden, gece yarısı bir şeye ihtiyacınız olduğunda yatağın yanına bir masa koymak da yararlıdır. 

Bir komodin sahibi olmanın en belirgin avantajı, yatağınızın yanında bir gece lambası tutacak bir yerinizin olmasıdır. Çoğu insan yatmadan önce okumayı tercih eder. Yatağın yanına yerleştirilmiş bir okuma lambası, uykuya dalmadan önce kapatabileceğiniz için son derece kullanışlıdır.

Kitapları ve elektronik aletleri yerleştirmek için de kullanılabilir. Uyumadan hemen önce kullanmakta olduğunuz telefonları, dizüstü bilgisayarları ve diğer elektronik aletleri de komodinlerin üstüne yerleştirebilirsiniz.

İlaçlar, bir bardak su ve acil durum malzemeleri yerleştirmek için de komidin kullanılabilir. Pek çok kişinin ilaçları yatmadan önce veya uyandıktan hemen sonra alması gerekir. Tüm bu ilaçları içeren bir başucu masası sizin için daha erişilebilir olacaktır. El feneri gibi acil durum malzemeleri de yine başucunuzda bulunan komodinlere yerleştirebilirsiniz.

Aynalı Komodin

Büyük bir yatağın her iki tarafında iki eş aynalı komodin yerleştirmek her zaman işlevsel ve şıktır ancak bu her zaman gerekli değildir. Sadece iyi göründüğü için odanızı mobilyalar ile doldurmak, sürecin devamında size alan konusunda sıkıntılar yaşatabilir. Odanın koordineli ve simetrik görünmesini istiyorsanız, iki görünümü birbirine bağlamaya yardımcı olması için masaların her birine eş lambalar yerleştirebilirsiniz. Elbette, tek tip bir görünüm için klasik eş komidinleri kullanabilirsiniz. 

Hepsiburada komodin koleksiyonu ile ışığı ve alanı odanıza yansıtabilirsiniz. Bozulmamış aynalı bir tasarıma ve zıt renkli çerçevelere sahip olan iki çekmeceli komodin ya da üç çekmeceli başucu sandıkları, yatmadan önce gerekli eşyaları saklamak için bolca alan sağlar. Her çekmece, pürüzsüz metal kızaklar üzerinde kayarak açılır ve günlük kullanım için mükemmeldir. Ayna kullanılan ürünler, aynaların odayı daha geniş göstermeye yardımcı olabileceği küçük alanlar için harikadır. Çünkü aynalar küçük bir mekanda derinlik hissi yaratır ve küçük bir mekanın bile geniş ve ferah görünmesini sağlar.

Komodinlerin de içine dahil olduğu yatak odası mobilya setleri ise yatak odanızı tek seferde döşemenizi sağlar. Mobilya tercihi veya alışveriş gibi konularda çabuk sıkılan biri iseniz bu tarz mobilya setleri de ihtiyaçlarınızı karşılayabilir. 

Hepsiburada’nın komidin koleksiyonuyla, yatak odası dekorasyonu için havalı ve modern bir görünüm elde edebilirsiniz. Bu komodinler, temiz, minimalist bir görünüm için kulpsuz bir tasarıma sahip parlak bir yüzeye veya aynalı cephelere sahip olabilir.

Pürüzsüz, şık ve minimalist komodin modelleri, maksimum etkiye sahip göz alıcı bir ev stili yaratmak için size yardımcı olabilir.

Komodin ile Şifonyer Arasındaki Farklar Nelerdir?

Komodin genellikle yatakların başucunda bulunan küçük masalardır. Yatak odasında kişilerin ihtiyaç duyabileceği küçük nesneleri içine yerleştirilebilecekleri veya üst yüzey alanını bir sehpa gibi kullanabilecekleri dekorasyon ürünleridir. Şifonyer ise üç, dört ya da beş gözü olan ve kıyafetleri depolamak için kullanılan dolaplardır. Komodinlerin başucu kullanımlarının aksine şifonyerlerde çeşitli şekillerde kullanılabilir.

Komodinin Boyu Ne Kadar Olmalı?

Komodin boyunun yatak boyunu geçmediği kullanımlar en doğrusudur. Fakat sahip olduğunuz yatağın yüksekliği haricinde kişisel zevkleriniz ve kullanım ihtiyaçlarınız bu konuda belirleyicidir. 

Komodin Aksesuarları Nelerdir?

Komodinlerin üzerinde vazo, fotoğraf çerçevesi, mum, el feneri, gece lambası, kitap gibi birçok farklı eşyayı aksesuar olarak kullanabilirsiniz.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Komodin Modelleri

2021 ürün listeleniyor
Mobilya Baba
Ünüvar Konsept
Gazzini Furniture
Doressa
Nettrends
Masifart
Kenzlife
Bengi Ticaret
Avm 24
Anzera
Rengarenk
Setay
Enza Home
Wooding Mobilya
Wooding
Zuesse Dizayn
Antre Dekor
B3 Concept
Decomech Mobilya
Mobu Concept
Sepette Kampanyalı Ürünler
Hepsiburada Limiti
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Suntalam
Ahşap
MDF
Yonga Levha
Masif
Kayın Ağacı
Metal
Plastik
Ağaç
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Güvenle Kapında
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Renk
Toplam 45 / 2021 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?