İsminden de anlaşılacağı üzere gömme spotlar, aydınlatmanın kullanılacağı alana gömülü olacak şekilde yerleştiriliyor. Böylece hem dekoratif hem de etkili bir aydınlatma sağlanabiliyor. Evlerde ya da restoranlarda gördüğünüz, bulunduğu zemin ile bütünleşik bir yapıya sahip olan tüm aydınlatma ürünleri bu sınıfa giriyor. Aydınlatma ihtiyacınızın olduğu bir alan için bazı önemli detayları göz önünde bulundurarak gömme spot çeşitleri arasında kolayca seçim yapabilirsiniz.

Gömme Spotların Sağladığı Avantajlar

Gömme spotlar, ekonomik ve fazla gösterişli olmayan bir aydınlatma sistemi arayanlar için en doğru seçimlerden bir tanesi oluyor. Ahşap, plastik ya da metal malzemelerden üretilen gömme spot parçalarının temizliği de oldukça kolay bir şekilde yapılabiliyor. Gömme spot konusunda çok emin olmayan ve asma lamba istemeyen kişiler için yarı gömme spot çeşitleri de mevcut. Sıva altına yerleştirilen ışıklardan daha zarif görünen bu ürünler, yine de asılı lambalar kadar alçakta duramıyor.

Gömme Spot için Ampul Seçimi

Gömme spotta kullanılan halojen ve akkor olmak üzere iki çeşit ampul modeli bulunuyor. Halojen ampulün ömrü akkor lambalardan 2 kat daha fazla oluyor. Yüksek sıcaklık yayması için Halojen ampülün dezavantajları arasında yer alıyor. Her iki ampul çeşidini de hem güç hem de ebat bakımından, kullandığınız gömme spota uygun şekilde almanız gerekiyor. Muadillerine göre daha yüksek fiyatlara satışa sunulsalar dahi tasarruflu yapılarıyla yüksek ışık yayan ampuller, uzun vadede çok daha kullanışlı ve ekonomik olmayı başarıyor. Bunların yanı sıra LED ampuller de yüksek fiyatlarına rağmen hem dayanıklı hem de yüksek performanslı bir kullanım ortaya koyuyor.

Gömme Spot Montajı Nasıl Yapılır?

Eğer daha önce bu konuda tecrübeniz bulunuyorsa ya da kendinize güveniyorsanız güvenliğinize dikkat ederek evinize gömme spotları kendiniz monte edebilirsiniz. Spot panellerin alçıpanlara yerleştirilmesi bir hayli kolay bir işlem oluyor. Ancak yine de panellerin elektrik alabilmesi adına bir usta ile elektrik tesisatı için mutlaka çalışmak gerekiyor. Usta tarafından elektrik tesisatı yapıldıktan sonra alçıpanı açarak gömme spotu ilgili alana yerleştirme aşamasına hemen geçebilirsiniz. 

İşleme başlamadan önce mutlaka sigortayı kapatarak elektrik bağlantısını kesmeniz gerekiyor. Ardından gömme spotu yerleştireceğiniz yerin metreyle ölçüsünü almalısınız. Bu sırada uygulamayı yapacağınız yeri bir kalem ile işaretleyebilirsiniz. Bu noktada özellikle işaret koyduğunuz aralıkların mutlaka eşit olmasına özen göstermeniz önem taşıyor. Böylece çok daha estetik bir görüntüye sahip olabilirsiniz.

Sonrasında işaretlediğiniz bu yerleri panç ile açmanız gerekiyor. Dolayısıyla mutlaka pançın çapının gömme spotun paneline yakın olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca eğer isterseniz alan açarken matkabınıza şeffaf bir leğen ya da torba geçirebilirsiniz. Bu sayede alçıpandan dökülecek tozun ortalığa yayılmasını önleyebilir ve işlemi çok daha pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Alçıpan üzerinde gömme spot için alanı yarattıktan sonra bir maket bıçağı yardımıyla alanda bulunan fazlalıkları -çok dikkatli olmak kaydıyla- alabilirsiniz. Böylece çok daha pürüzsüz bir görüntü yakalayabilirsiniz.

Gömme Spor Montajında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gömme spotta ve elektrik tesisatında bulunan kabloları bir klemens yardımı ile birleştirmeniz gerekiyor. Bu işlemi yapmadan önce sigortanın kapalı olduğundan emin olabilmek için kontrol kalemi kullanarak elektriği kontrol etmelisiniz. Montaj işlemi boyunca güvenliğinizi tehlikeye atabilecek hamlelerden kesinlikle kaçınmalısınız.İşlemi yeterince güvenli şekilde gerçekleştirebileceğinizi düşünmüyorsanız gömme spotların montajı için profesyonel bir kişiden yardım almalısınız.

Son aşamaya gelindiğinde gömme spotu, yanlarında bulunan mandallar yardımıyla alanlar açtığınız alçıpana özenli bir şekilde yerleştirmelisiniz. Gömme spotların tamamen sağlam şekilde yerleştiğinden emin olduktan sonra sigortayı açarak aydınlatmayı deneyebilir ve keyifle kullanmaya başlayabilirsiniz. 


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Gömme Spot Fiyatları

1.628 ürün var
 1. Fiyat Aralığı
  -
 2. Değerlendirme Puanı
 3. Markalar A-Z
  1. Philips Gömme Spotlar
  2. Cata Gömme Spotlar
  3. Ack Gömme Spotlar
  4. Pause Gömme Spotlar
  5. DLC Gömme Spotlar
  6. JUPİTER Gömme Spotlar
  7. Goldx Gömme Spotlar
  8. Decobulvar Gömme Spotlar
  9. Hrz Gömme Spotlar
  10. Osram Gömme Spotlar
  11. Wall Gömme Spotlar
  12. K2 Gömme Spotlar
  13. NextLED Gömme Spotlar
  14. Alfa LED Gömme Spotlar
  15. Go İthalat Gömme Spotlar
  16. Pelsan Gömme Spotlar
  17. Molled Gömme Spotlar
  18. Erva Gömme Spotlar
  19. Horoz Gömme Spotlar
  20. Oky Gömme Spotlar
 4. Fotoğraflı Değerlendirme
 5. Güncel Değerlendirme
 6. Fırsat Ürünleri
 7. Satıcı A-Z
Efsane TeslimatLütfen konum seçin.
Konum:
seçilmedi
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003201/60002655/60002656
Başa dön