Kurutma Makineleri

Evlerimizde kullandığımız beyaz eşyalar, günlük yaşantımızı oldukça kolaylaştırmaktadır. Gıdaların uzun süreler boyunca bozulmadan tazeliğini korumasını sağlayan buzdolapları, lezzetli yemekler sonrasında ortaya çıkan bulaşıkları tertemiz yapan bulaşık makineleri, kıyafetlerimizi tertemiz yapan çamaşır makineleri ve çamaşır makinesinden çıkan ıslak giysileri zahmetsiz bir şekilde kupkuru hale getiren çamaşır kurutma makineleri.

Özellikle büyük şehirlerde her geçen gün sayısı hızla artan çamaşır kurutma makineleri, ev işiyle uğraşan çoğu insanın en yapmak istemediği iş olan; temiz çamaşırı kurutma görevini sizin için pratik bir şekilde yerine getiriyor. Ayrıca şehirlerdeki görüntü kirliliğinin de önüne geçen kurutma makineleri, kuruması için asılan çamaşırların kötü bir görüntüye sebep olmasını engelliyor. 

Kurutma makineleri, yıkanan veya ıslanan çamaşırların kısa sürede ve pratik şekilde zaman ve zahmet harcamadan kurutulması için kullanılan elektrikli bir beyaz eşyadır. Görünüş olarak çamaşır makinelerine oldukça benzer. Bu sebeple çamaşır makineleriyle sık sık karıştırılır. 


Kurutma Makineleri Hayatınızı Kolaylaştırsın 

Artık çoğunlukla evlerimizde kalmamız gerektiğinden, maksimum yaşam alanına ihtiyaç duymaktayız. Çamaşır makinesinden çıkan ve asılıp kurutulması gereken ıslak çamaşırlar ise balkonlarımızda ya da kış mevsimindeysek odalarımızda oldukça fazla yer kaplıyor. Ancak bunun oldukça pratik bir çözümü var. Bu tür durumlardan sizi kurtaracak en iyi çözüm bir çamaşır kurutma makinesi

Günümüzde beyaz eşya üreticilerinin hemen hemen hepsi çamaşır kurutma makineleri üretiyor. Eskiden bu kurutma makineleri lüks olarak görülse de günümüzde önemli bir ihtiyaç haline geldiler. Son yıllarda, özellikle kalabalık şehirlerde çamaşır kurutma makinelerinin kullananların sayısının giderek arttığı görülüyor. 

Çamaşır yıkamak başlı başına zor bir ev işidir. Buna çamaşır kurutma işlemini de eklediğinizde büyük bir zaman kaybı ortaya çıkarken fiziksel olarak da oldukça yorucu bir hale alıyor. Günümüzde son teknolojilerle üretilen çamaşır kurutma makineleri sizi bu zahmetten kurtarıyor. Tüm tekstil veya giysi türleri için uygun bir fonksiyona sahip olan çamaşır kurutma makineleri, kullanıcıların her isteğine cevap verebiliyor. 

Günümüzde kurutma süresini neredeyse 10-15 dakikaya kadar indiren kurutma makineleri bulunuyor. Bu süre içinde kurutma makinesi kullanmadan ıslak çamaşırları kurutmak neredeyse imkansız. 


Çamaşır Kurutma Makinelerinin Fonksiyonelliğiyle Tanışın 

Çamaşır kurutma makinesi ile ailenize ve sevdiklerinize daha fazla vakit ayırmanız mümkün. Siz eğlenceli vakit geçirirken bırakın o da çamaşırlarınızı kurutsun. Kurutma aşaması sonrasındaki ütü evresinde de büyük kolaylık sağlayan çamaşır kurutma makineleri, evinize de farklı bir hava katacak. 

Özellikle bornoz, havlu ve nevresim gibi büyük çamaşırların kurutulmasında oldukça etkili olan kurutma makinelerinin programları uygun şekilde ayarlandığı takdirde kullanıcılarına kusursuz bir performans sunuyor. Çamaşırlarınızın renginin solmasını ya da çamaşırlarınızın zamanla yıpranmasının da önüne geçen bu makineler, sessiz yapılarıyla da oldukça dikkat çekiciler. Ayrıca bazı çamaşırlarınız, kurutma makinesinden geçtikten sonra ütü işlemine dahi ihtiyaç duymayacaktır.


Kurutma Makineleriyle Büyük Avantajlara Hazır Olun 

Çamaşır kurutma makinesi alarak hem yerden hem de zamandan oldukça büyük tasarruflar sağlayabilirsiniz. Örneğin; çamaşırlarınız yıkandıktan sonra sepete koyup astığınızı varsayalım. Yaz mevsimi içindeyseniz ve bir balkonunuz varsa kendinizi nispeten şanslı sayabilirsiniz. Ancak kış mevsiminde balkonsuz bir evde yaşıyorsanız çamaşırlarınızı kurumaları için ya askılara asacaksınız ya da evinizin odalarında kurutacaksınız demektir. Bu da çamaşırlarınızın evinizde oldukça fazla yer kaplayacağı anlamına geliyor. 

Çamaşırlarınız bu şartlar altında kurusa dahi bir de kuruyan çamaşırlarınızı toplamak için zaman ayırmanız gerekiyor. Bu da hem zaman kaybı hem de yorucu bir iş demek. Ayrıca çamaşırlarınız odada kuruduğunda hem temiz kokusunu kaybedecek hem de rutubete sebep olacaktır. Ancak bir çamaşır kurutma makinesine sahipseniz bu işlerin neredeyse hepsini kurutma makinesi sizin için yapacaktır.

Çamaşırlarınızı balkonda kuruttuğunuz zaman dış etkenlere karşı savunmasız bir durumda kalacaklar. Dışarıdaki toz ve kirli hava temiz çamaşırların daha kururken kirlenmesine ve temiz kokusunu kaybetmesine sebep olacaktır. Çamaşır kurutma makinesi hem olası bir rutubetin önüne geçer hem de çamaşırlarınızın daha uzun süre temiz kalmasını sağlar. 

Çamaşır kurutma makineleri, farklı kıyafetler için farklı kurutma programlarına sahiptir. Aynen çamaşır makinesinde olduğu gibi giysileriniz için en uygun programı seçebilirsiniz. Böylelikle çamaşırlarınız kururken çekme veya pamuklanma yapmamış olur. Kurutma makinesi ile kıyafetlerinizi daha uzun süreler ilk günkü haliyle giyebilirsiniz. Kurutma programının yanlış olduğu durumlarda, çamaşır kurutma makineniz için zarar verici olaylar yaşanabilir.

Kurutma makineniz için evinizde yer açma imkanınız yoksa üzülmeyin. Satın alabileceğiniz özel bir çamaşır kurutma makinesi aparatı yardımıyla çamaşır makinenizin üstüne kurutma makinenizi yerleştirebilirsiniz. Böylelikle çamaşır makinenizden çıkan ıslak çamaşırları, rahat bir şekilde kurutma makinenize yerleştirebilirsiniz. Bu yöntem aynı zamanda banyonuzda veya çamaşır makinenizi kullandığınız alanda yer tasarrufu yapmanızı da sağlar.


Kurutma Makinesiyle Üst Düzey Enerji Tasarrufu Sağlayın 

Enerji tasarrufu, hem cüzdanımız hem de dünyamızın geleceği için oldukça önemli bir durum. Geçmişte ilk üretilen beyaz eşyalar, oldukça fazla enerji tüketiyorlardı. Ancak zamanla gelişen teknoloji, bu durumu tersine çevirdi. Günümüzde beyaz eşyalar enerji tüketimine göre sınıflara ayrılıyor, en üst sınıftaki beyaz eşyalar enerji tüketimini minimumda tutuyor. Bu durum, maliyetlerin düşmesiyle beraber kullanıcı için avantaj sağlarken, çevre kirliliğini de minimum şekilde etkiliyor. 

Çamaşır kurutma makinelerinin enerji tüketimi de günümüzde oldukça azaltılmış durumda. A+++ sınıfındaki çamaşır kurutma makinesi modelleri, en üst düzey performansı sergilerken en az enerjiyi harcayacaktır. Dolayısıyla satın alım aşamasında seçeceğiniz kurutma makinesinin enerji tüketimi kapsamında hangi sınıfta olduğuna dikkat etmek ileriki süreçlerde üstleneceğiniz maliyetler konusunda etkili olacaktır. 


Bacalı Çamaşır Kurutma Makineleri 

Bacalı çamaşır kurutma makinesi, geçmişten beri alışılagelmiş tarzda olan kurutma makineleridir. Kurutma makinesi modelleri arasındaki konvansiyonel versiyonlardan biridir. Bu sebeple de çok yüksek fiyatlara sahip değildir. 

Geleneksel tarzda üretilen bu kurutma makineleri, ısı ve hava sirkülasyonu yaparak kıyafetleri kurutur. Sıcak ve nemli olan hava, makinenin dışına konumlandırılmış kanal vasıtasıyla dışarı üflenir. Islak çamaşırlar, bacalı çamaşır kurutma makinesinde böylece kurutulmuş olur.


Yoğuşmalı Çamaşır Kurutma Makineleri 

Her geçen yıl kurutma makineleri daha da teknolojik hale gelmeye başlıyor. Yoğuşmalı (ısı pompalı) kurutma makineleri de teknolojinin getirdiği son yeniliklerden biri. Yoğuşmalı çamaşır kurutma makineleri, tıpkı bir buzdolabı gibi çalışır. Bir kompresörün yer aldığı bu sistemde ısınan ve soğuyan plakalarla hava sıcak plakaya, tamburdaki çamaşıra ardından da soğuk plakaya geçerek sürekli dolaşır. Bu sistemle birlikte ısı dışarı kaçamaz. Böylelikle yüksek yoğuşma elde edilir. Bu yüksek yoğuşmanın verimiyle ısı pompalı çamaşır kurutma makineleri enerji tasarrufu sağlarken bir taraftan da giysilerin çekmesini ya da solmasını engeller. 

Çamaşır Kurutma Makinesi Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler 

Çamaşır makineleriyle başlayan çamaşır yıkama kolaylığı, çamaşır kurutma makineleriyle artarak devam ediyor. Çamaşır kurutma derdi iyice teknolojinin omuzlarına biniyor. Bu sayede de çamaşırları kurutmak için zaman harcanmıyor, fiziksel efor sarf edilmiyor. Saatler süren kurutma işlemini çok kısa sürede tamamlayabilen kurutma makineleri hem zaman hem de efor anlamda ciddi tasarruf sağlıyor.

Şu an piyasada da birçok farklı markanın birçok farklı çamaşır kurutma makinesi bulunuyor. Bu cihazlar arasından kendiniz için en uygununu bulup seçmek ise oldukça zor. Bu noktada sizin ihtiyaçlarınız, bütçeniz ve kurutma makinesi özellikleri ön plana çıkıyor. Çamaşır kurutma makinesi seçimi aşamasında size yardımcı olacak bilgileri öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz:

 • Piyasadaki çamaşır kurutma makineleri; bacalı ve yoğuşmalı olmak üzere iki farklı modele ayrılıyor. Siz her iki çamaşır kurutma makinesini de detaylı bir şekilde inceleyebilir, ardından ihtiyacınıza en iyi cevap veren modeli gönül rahatlığı ile satın alabilirsiniz. Doğru bir çamaşır kurutma makinesi uzun yıllar boyunca ihtiyacınızı en uygun biçimde giderebilir.

 • Aklınızda bir çamaşır kurutma makinesi modeli varsa o cihazın eski kullanıcıları tarafından yazılmış çamaşır kurutma makinesi yorumlarını incelemenizde fayda var. Bu şekilde aklınızda belli bir şey canlanacaktır.

 • Piyasada çamaşır yıkama ve çamaşır kurutmayı bir arada gerçekleştirebilen makineler de mevcut. Eğer bu versiyonların ihtiyacınızı en iyi şekilde karşılayacağına inanıyorsanız seçiminizi bu yönde yapabilirsiniz.

 • Enerji tasarrufu, beyaz eşyalarda oldukça önemli bir konu. Son yıllarda üretilen ve A+++ enerji tüketimi sınıfındaki kurutma makineleri oldukça düşük tüketimlere sahip. Bu makineler satın alımın ardından da sahip oldukları yüksek enerji tasarrufuyla cüzdanınız için iyi bir seçim olabilir.

 • Son yıllarda çıkan akıllı çamaşır kurutma makineleri, çamaşırların ağırlığına göre su ve elektrik harcaması yapıyor. Bu yolla daha az enerji harcayan tasarruflu kurutma makineleri ev ekonomisine de katkı sağlıyor. Bu modellere de bir göz atmak sizin için faydalı olacaktır.

 • Çamaşır makinelerinde olduğu gibi çamaşır kurutma makineleri de belli bir kapasiteye sahip. Kurutma makinenizi satın aldıktan sonra cihazın kapasitesinin sizin için yeterli olmadığını fark etmek pek de iyi olmayacaktır. Bu sebeple satın alım aşamasında almaya karar verdiğiniz çamaşır kurutma makinenizin kapasitesine göz atmanız gerekli. Yıkama ve kurutmayı bir arada sunan modeller çoğunlukla 8 kg yıkama ve 6 kg kurutma kapasitesine sahiptir. Bu veriler sizin ihtiyaçlarınızı karşılamıyorsa konu hakkında biraz daha araştırma yapabilirsiniz.

 • Kompresör yardımıyla çalışan ısı pompalı kurutma makineleri, klimalara benzer bir çalışma prensibine sahip. Kompresörün yardımıyla çamaşırlarınızın nemini alarak daha kısa sürede daha az enerjiyle kurutma işlemini tamamlayabilen ısı pompalı kurutma makinelerinin bakım masrafları ise diğer kurutma makineleriyle karşılaştırıldığında daha maliyetli olabilir. Sizin için en avantajlı kurutma makinesini satın alım esnasında seçebilirsiniz.
 • Ses konusu ise başlı başına bir seçim sebebi olabilir. Günümüzde, özellikle kalabalığın fazla olduğu metropol şehirlerde büyük bir ses kirliliği problemi yaşanıyor. Bu durum da insanların hem yaşam kalitesini hem de sağlığını etkiliyor. Bu sebeple evinizin sessiz ve huzurlu olması oldukça önemli bir konu. Dolayısıyla beyaz eşyalarınız da sessiz çalışmalı. Çamaşır kurutma makinesi seçerken sessiz olmasına özen göstermeniz gerekbilir. Sesli çalışan bir çamaşır kurutma makinesi, hem sizin hem de ailenizin pek hoşuna gitmeyecektir. Son yıllarda üretilen çamaşır kurutma makineleri, gelişen teknolojinin de yardımıyla oldukça sessizleşti. Bizim size önerimiz ise çamaşır kurutma makinesi satın alırken hayatınızı kolaylaştıran, çamaşırlarınızı iyi bir şekilde kurutan, verimli ve sessiz bir çalışma prensibine sahip bir modeli seçmeniz. Sessiz çamaşır kurutma makineleri, seçiminizde önemli bir rol oynayacaktır.


Kurutma Makinesi Nasıl Kullanılır? 

Çamaşır kurutma makinenizin uzun yıllar boyunca sorunsuz ve verimli çalışmasını istiyorsanız kullanım esnasında bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Kurutma makinesi ömrü, birçok elektronik üründe ve beyaz eşyada olduğu gibi özensiz ve dikkatsiz kullanım sonucunda kısalacaktır. Dolayısıyla bu tür hareketlerden kaçınmanız gerek: 

 • Kurutma makinesini doğru kullanmak için ilk önce makineyi doğru yere yerleştirmek gerekiyor. Çamaşır kurutma makinesinin kötü koku yaymasının önüne geçmek için havalandırılabilen bir yere konumlandırmalısınız. Makine çalışırken mümkünse kapı ve pencereleri açık tutun. Kurutma makinesini tezgah altına yerleştirecekseniz alet ve tezgahın arasında en az 3 cm boşluk bırakmanız gerek. Bu boşluk sayesinde makinenizin tezgaha çarpmasını engellersiniz.

 • Düğme, ip, fermuar gibi şeyler içeren kıyafetleri kurutma makinesine atacaksanız uygun şekilde atmaya özen göstermeniz gerek. Düğme, ip, fermuar gibi eklentilere sahip kıyafetleri çamaşır kurutma makinesinde kurutacaksanız, giysilerin düğmelerini iliklemeli, iplerini bağlamalı ve fermuarlarını kapatmalısınız. Bu aksesuarlar, aksi takdirde çamaşır kurutma makinenizin bozulmasına veya düzgün şekilde çalışmamasına sebep olabilir.

 • Kurutma aşamasında doğru programı seçmek oldukça önemli. Seçeceğiniz program, kumaş türüne uygun olmalı. Dolayısıyla aynı anda eş ya da benzer kumaş türlerini kurutmanız gerek.

 • Çamaşır kurutma makinelerinin içinde bir filtre bulunmaktadır. Kurutma sırasında çamaşırlardan çıkan tüy ve pamuk gibi şeyleri toplayan bu filtreyi her kullanımdan sonra temizlemenizde fayda var. Böylelikle filtrenin dolup tıkanmasını önlemiş olursunuz.

 • Yoğuşmalı çamaşır kurutma makinesi kullanıyorsanız cihazın yoğuşturucu bakımını da düzenli aralıklarla yaptırmanız gerekiyor. Bu tür makinelerde sistemin verimli bir şekilde çalışabilmesi için yoğuşturucunun yüksek performansta çalışması gerekir. Her 30 kullanımda bir yoğuşturucuyu muslukta yıkadığınız takdirde kurutma makineniz sorunsuz bir şekilde çalışacaktır.

 • Kurutma makinelerinin sol üst bölümünde bir su tankı yer almaktadır. Her kullanımın ardından bu su tankını boşaltmanız gerekir. Suyu boşaltırken makinenin fişinin çekili olduğundan emin olun.


Çamaşırlarım Çamaşır Kurutma Makinesinden Kırışık Çıkar Mı? 

Kurutma makinenizi doğru kıyafetlerde doğru programlarla çalıştırdığınız takdirde çamaşırlarınız kırışmayacaktır. Çamaşırların kurutma makinesinden kırışık çıkmasının asıl sebebi, makinenin yüksek sıkma devrinde kullanılıp ardından çamaşırların yüksek ısıda ütülenmesidir. Böyle bir senaryoda çamaşırlarınız kırışacaktır. Ancak doğru sıkma devrinde makinenizi çalıştırdığınız zaman çamaşırlarınızın kırışması söz konusu değildir. 

Kapasitesinden fazla çamaşır yüklenen kurutma makineleri çamaşırları kırıştırabilir. Bunun önüne geçmek için çamaşırlarınızı makinenizin kapasitesi dahilinde yüklemeniz gerekmektedir. Günümüzde kırışmayı önleyici kurutma makineleri satılmaktadır. Bu makineleri tercih ederek yine çamaşırlarınızın kırışmasının önüne geçebilirsiniz.

Çamaşır Makinesi ve Kurutma Makinesi Üst Üste Konumlandırılabilir Mi? 

Çamaşır ve kurutma makineleri çoğu zaman üst üste konumlandırılmaktadır. Bu durum herhangi bir tehlike barındırmaz. Ayrıca kurutma makinesi için de ekstra bir yer ayırmanız gerekmez. Çamaşır ve kurutma makinelerinizi üst üste konumlandırmak için her iki beyaz eşyanın da aynı marka tarafından üretilmiş olması gerekmemektedir.

Ancak böyle bir durumun tamamen güvenli olması için bu şartlar için üretilen özel çamaşır kurutma makinesi aparatlarını kullanmanız gerekir. Çamaşır kurutma makinelerinin konumlandırılması için üretilen özel aparatlar kullanılmadığı takdirde, tehlikeli olaylara davetiye çıkarmış olursunuz.


Kurutma Makinesi Çok Elektrik Harcar Mı? 

Son yıllarda üretilen çamaşır kurutma makineleri, gelişmiş bir teknolojiyle imal edildiklerinden enerji tüketimleri kendilerinden daha eski modellerle karşılaştırıldığında oldukça düşük kalır. Özellikle A+++ sınıfındaki bir kurutma makinesini tercih ettiğiniz takdirde enerjiye ödeyeceğiniz meblağlar oldukça düşük olacaktır. Bu sebeple satın alım aşamasında A+++ tüketim sınıfındaki çamaşır kurutma makineleri diğer rakiplerine göre biraz daha yüksek fiyatlı kalsa da onları tercih etmekte fayda var. Uzun dönemde daha az elektrik tüketeceklerinden dolayı fiyat konusunda da avantajlı bir hale geleceklerdir. Ancak tabii ki karar size kalıyor. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...
1/7
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Kurutma Makinesi Fiyatları

223 ürün listeleniyor
Bosch
Arçelik
Samsung
Siemens
Beko
Profilo
LG
Hoover
Vestel
Altus
Grundig
Electrolux
Regal
Haier
Windsor
Vestfrost
Candy
Daewoo
Electrolux Professional
Goldenowl Accessory
9
10
11
8
7
6
8 kg
Inox
Gri
Siyah
Beyaz
Gümüş
Silver
Altın
Bej
Krem
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Güvenle Kapında
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 44 / 223 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?