Waffle Makineleri

Belçika’nın meşhur hamur tatlısı olarak da bilinen waffle’ı evde yapma imkânı tanıyan waffle makinesi, pratik kullanımı ve taşınabilir boyutu ile dikkat çeker. “Waffle makinesi nedir?” sorusuna verilebilecek en doğru yanıt ise “tost makineleri gibi plakaları bulunan ve sadece birkaç dakika içinde waffle hamuru pişirebilen cihazlardır” olur. Endüstriyel modelleri de olduğu için ev tipi veya evde waffle makinesi olarak da adlandırılan söz konusu cihazlar, elektrikli, elektriksiz, büyük küçük gibi farklı alternatifler ile kullanıcıların beğenisine sunulur. Fiyatları ise tıpkı tost makinesi fiyatları gibi model, büyüklük, güç, enerji tüketimi gibi çeşitli özelliklere göre farklılık gösterse de hemen her bütçeye hitap eden waffle yapma makinesi bulmak mümkündür.

Waffle Makinesi Özellikleri

Waffle tutkunlarının ev ortamında pratik bir şekilde kendi favori waffle’ını yapmasını sağlayan bu küçük cihazlar, marka ve modele göre farklı özelliklere sahiptir. Waffle makinesi özellikleri ve ek fonksiyonlarını açıklamadan önce “Waffle makinesi ne işe yarar?” sorusunu yanıtlamak gerekir. Söz konusu cihaz, waffle hamurunu yapışmaz plakalar üzerinde pişirmenin yanı sıra farkı tarifleri de hazırlama olanağı sunar. Başka bir ifadeyle, sadece tek bir tatlı pişirebiliyormuş gibi görünse de aslında çok yönlü bir kullanım vadeder. “Waffle makinesi ile neler yapılır?” sorusunun yanıtı ise kullanıcıların hayal gücü ile sınırlıdır. Sıklıkla omlet, krep, pankek, gözleme, brownie, mücver, falafel, peynirli makarna, tost, kek, mısır ekmeği, churro, kapalı pizza, künefe, kurabiye pişirilebilen çıtır waffle makinesi, yanmaz yapışmaz plakaları ve ısı ayarı sayesinde pek çok farklı tarifi denemek için uygundur.

Bazı modellerde klasik waffle şeklini veren plakaların yanı sıra geleneksel Japon balık keki pişirmek için balık şekilli plakalar, donut plakaları gibi ek plakalar da bulunur. Bu seçenek daha çok değiştirilebilir plakalara sahip olan cihazlar için geçerlidir. Enerji tüketimi, ısı ayar seçenekleri, hazır pişirme programları ve kapasiteleri açısından farklı özelliklere sahip olan waffle krep makinesi, 650 W, 750 W, 800 W, 1000 W gibi farklı güçlerde üretilir. Granit veya granit görünümlü PTFE kaplama plakalar kullanılan söz konusu cihazlar, kullanım talimatlarına uygun şekilde kullanıldığında oldukça pratik bir temizlik süreci vadeder. Dolayısıyla, kahvaltılık tariflerden atıştırmalıklara kadar birçok yiyeceğin hazırlanmasını zahmetsiz bir hale getirir.

Waffle Makinesi Çeşitleri

Tek seferde kaç adet waffle hamuru pişirebildiğine, plaka şekline ve ek fonksiyonlarına göre farklılık gösteren waffle makinesi çeşitleri bulunur. Örneğin, küçük, büyük waffle makinesi olarak kategorize edilen cihazlardan mini waffle makinesi olanlar tek seferde 1 adet hamur pişirebilirken cihaz büyüdükçe hazırlanan hamur sayısı 4 adede kadar yükselir. Bu sebeple waffle makinesi satın almadan önce kapasitesine dikkat etmek gerekir. Bununla birlikte kullanıcılara sabit plakalı ve plakaları çıkan waffle makinesi seçenekleri de sunulur. Çıkarılabilir plakalı olan cihazlar arasında çok sayıda plaka ile gelenlerin yanı sıra çift taraflı waffle makinesi olarak bilinen cihazlar da vardır. Bu cihazlarda plakaların iki tarafı da farklı şekle sahip waffle pişirme avantajı sunar. Söz konusu cihazlar genel olarak pek çok tarifi hazırlamaya olanak tanıdığı için çok fonksiyonlu waffle makinesi olarak bilinir. Öte yandan, elektrik enerjisi ile çalışmayan ve ocak üzerinde kullanım için tasarlanan cihazlar da vardır. Tıpkı ızgara gibi iki tarafı döndürülerek pişirildiği için dönen waffle makinesi adıyla bilinen elektriksiz waffle makinesi, elektrik enerjisi olmayan yerlerde de waffle hazırlama avantajı sunar. Uzmanların waffle makinesi öneri ve tavsiyelerinde ise hem elektriksiz hem de elektrikli başka bir ifadeyle otomatik waffle makinesi modelleri yer alır.

Waffle Makinesi Modelleri

Yerli ve yabancı birçok marka tarafından üretilen waffle makinesi modelleri, farklı özellikleri ile öne çıkar. Örneğin, waffle makinesi dikdörtgen, yuvarlak gibi klasik waffle şekli verecek plakalar içerirken kalpli waffle makinesi gibi kalp şeklinde hamur pişirmeye olanak tanıyan cihazlar da vardır. Dolayısıyla, farklı şekilli waffle makinesi modelleri bulmak mümkündür. Pratik kullanım sunan ve minimal tasarımı sayesinde yer israfına neden olmayan söz konusu cihazların rengi, genel tasarımı, elektrik tüketimi ve ek pişirme fonksiyonları da modelden modele farklılık gösterir. Kullanıcılara çok fazla model seçeneği sunan waffle makinesi markaları, genel mutfak dekorasyonuna uyum sağlayacak zengin renk alternatifleri ile dikkat çekerken modern veya retro görünümlü modeller bulmak da mümkündür.

Waffle Makinesi Kullanımı

Marka ve model fark etmeksizin hangi waffle makinesi olursa olsun başarılı bir şekilde pişirme yapmak ve cihazdan maksimum verim alabilmek için bazı püf noktalarına dikkat etmek gerekir. Waffle makinesi kullananlar tarafından da onaylanan söz konusu kullanım aşamaları ve püf noktaları şunlardır:

  • Makinenin ısı ayar seçenekler yok ise fişe takılır ve açılarak ısıtılır. Pişirme ısı kademeleri var ise kullanım kılavuzunda önerilen pişirme ısısı ayarlanarak ısıtma yapılır.
  • Isınan plakalar sıvı yağ ile dikkatlice yağlanır. Yağlanmamış kısım kalmamasına özen gösterilir.
  • Makinede yer alan ve pişirmeye hazır olduğunu gösteren yeşil ışık yanınca hamur plaka üzerine dökülür.
  • Makinenin kapağı kapatılır ve makineden buhar çıkışı sona erene kadar beklenir.
  • Buhar çıkışının sona ermesi hamurun piştiğini gösterir. Bununla birlikte bazı makinelerde pişirmenin tamamlandığında dair ışıklı uyarı özelliği bulunur.
  • Hamur piştiğinde yenisi yapılmayacak ise cihaz fişten çekilir ve pişen hamur dikkatli bir şekilde servis tabağına alınır.

“Elektriksiz waffle makinesi nasıl kullanılır?” sorusu ise “ocak üzerinde ısıtılan plakaların yağlanması ve hamurun plakalar üzerine dökülerek sırasıyla önce bir yüzünün sonra diğer yüzünün pişirilmesi” şeklinde yanıtlanabilir. Kullanıcıların waffle makinesi yorum ve değerlendirmelerinde öne çıkan bir başka kullanım tavsiyesi ise plakaların asla kazınmaması ve çizilmemesidir. Bunun nedeni, deforme olan plakaların yapışmaya neden olmasıdır.

Waffle Makinesi Fiyatları

En popüler hamur tatlıları arasında yer alan waffle’ı kişisel damak zevkine göre ev konforunda hazırlama avantajı sunan makineler, ani tatlı krizlerinde ortalama 5 dakikada leziz tatlılar hazırlama olanağı tanır. “Waffle makinesi nerede satılır?” ve “Waffle makinesi nereden alınır?” sorularından önce söz konusu cihazların fiyatları merak konusudur. Eğlenceli atıştırmalıklar hazırlamak için üretilen pratik cihazlar arasında yer alan waffle pişirme makinesi, marka ve modele göre değişen fiyatlar ile kullanıcılara sunulur. Tıpkı fritöz fiyatları gibi kapasite, W değeri, pişirme kademeleri gibi etkenlere göre değişen waffle yapma makinesi fiyatları, genel olarak hemen her bütçeye hitap edecek seviyededir. Bununla birlikte cihazın genel tasarımı, plaka malzemesi ve hatta rengi bile fiyat değişimlerine neden olabilir. Ulaşılabilir olarak kabul edilen waffle makinesi fiyatları üzerinde markalar da büyük bir etkiye sahiptir. Dolayısıyla, kullanıcılar en çok “Waffle makinesi hangi marka iyi?” sorusunun yanıtını arar. Bu noktada, uzmanların waffle makinesi tavsiyesi, markadan ziyade kullanıcı ihtiyaçlarına yanıt verecek modellerin tercih edilmesi yönünde olduğu için waffle makinesi almadan önce ihtiyaç, beklenti ve kullanım alışkanlıklarının dikkate alınması gerekir.

Waffle makinesi alırken nelere dikkat edilmeli?

Retro ve modern gibi farklı tasarımlar ile kullanıcıların beğenisine sunulan söz konusu cihazlar elektrikli ve ocak üstü kullanıma uygun elektriksiz modelleri ile dikkat çeker. Kullanıcıların dilediği gibi tercih edebileceği waffle makinelerinde kapasite, plaka malzemesi, plaka şekli, ısı kademeleri, hazır pişirme programları, yedek plakalar, cihaz rengi ve cihaz büyüklüğünün de göz önünde bulundurulması önerilir.

Waffle makinesi nasıl temizlenir?

Pişirme işlemi tamamlandıktan sonra elektrikten çekilen ve tamamen soğuyan cihazın plakaları ilk önce sıvı yağ ile yağlanır. Ardından 10 dakika kadar bir süre bekletilerek hamur artıklarının yağı çekmesi sağlanır. Daha sonra kuru bir peçete ile nazik hareketler ile hamur artıkları temizlenir. Temizlik sürecinde plakalara zarar verecek herhangi bir temizlik gereci veya malzemesi kullanılmamalıdır.

Waffle hamurunun makineye yapışmaması için ne yapılmalı?

Hazırlanan hamurun veya diğer malzemelerin cihazın plakalarına yapışmasını önlemek için cihaz ısındıktan sonra plakaların kuru herhangi bir nokta kalmayana kadar yağlanması önerilir. Bununla birlikte cihaz ısınmadan hamurun dökülmesi de yapışmaya neden olacağı için pişirmeye başlamadan önce cihazın pişirme ısısına ulaştığından emin olmak gerekir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Waffle Makinesi Fiyatları

479 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Hepsiburada Limiti
Yurt Dışından Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Premium Fırsatları
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Değerlendirme Puanı
Toplam 24 / 479 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?