Kanepe, Çekyat

Konforlu Köşeler Yaratan Kanepe Modelleri

Değişen iş ve sosyal hayat koşulları ile birlikte kalabalıklaşan metropollerde ev boyutlarında da ciddi farklılıklar oluşur. Meydana gelen bu değişimler sonucunda ise daha canlı, minimalist, ergonomik ve pratik bir kullanıma sahip kanepe modelleri ortaya çıkar. Kanepeler çeşitli markalar tarafından farklı boyutlarda üretilir. Seçim sırasında doğru boyuttaki bir kanepe tercihi ile büyük alanlar daha çekici bir yapıya kavuşturabilirken, küçük alanları ise olduğundan çok daha geniş ve ferah göstermek mümkün hale gelir. Kanepe modelleri arasında her geçen gün gelişen teknoloji sayesinde yatak olabilen kanepe türlerine de yer verilir. Bu ürünler özellikle misafir yoğunluğu çok olanların ve ayrı bir yatak odası yapmak istemeyenlerin kahramanı olur. Eski yataklı ürünlere nazaran çok daha pratik ve şık görünen çekyatlı kanepe çeşitleri adeta hayatı kolaylaştırır. Kullanılmadığı zamanlarda konforu ve şıklığıyla odanızın konforunu artıran yeni model çekyatlı kanepeler, misafir ağırlamanız gerektiğinde saniyeler içerisinde açılabilen kolay yapısı sayesinde yatak ayarlama derdini de ortadan kaldırır.

Evin her köşesini verimli bir şekilde değerlendirmek ve bunu yaparken aynı zamanda konforu kaybetmek istemeyenler için köşe kanepe modelleri bulunur. Köşe koltuklar hem kullanıldığı yeri fazla kaplamayarak alanı daraltmaz hem de çok daha fazla kişinin oturabilmesine olanak sağlar. Bulunduğu ortamın havasını değiştiren tasarımlar şık ve düzenli bir dekorasyon oluşturulmasına da imkan tanır. Özellikle küçük oturma odaları için kullanılabilecek en ideal parçalardan biri olarak görülür. Böylelikle küçük olan daraltılmayarak daha büyük bir görüntü elde edilir.

Kanepe seçimi yaparken evdeki kişi sayısınca kullanım sıklığına kadar birçok kriterin göz önünde bulundurulması gerekir. Hatta ekstra olarak bu ürünün oturarak ya da uzanarak kullanıp kullanılmayacağının karar verilmesi de büyük önem taşır. Bu değişen ihtiyaçlar karşısında ikili, üçlü, L ve çekyatlı olan seçenekler değerlendirilebilir. Genel olarak dekorasyonlarda oturma grupları televizyon karşısına konumlandırıldığı için C kombinasyonunun yapılması önerilir. Yapacağınız bu C formu ile genişliğin korunmasına sağlayarak konforlu bir ortam yaratmanızı mümkün kılar. Eğer fazla misafir geldiği için 2 adet kanepe almak gibi bir düşünce bulunuyorsa, bunların ise karşılıklı yerleştirilmesi ferah bir görünümün ortaya çıkmasını sağlar. Kanepeler köşe kısımlara konumlandırılacaksa boyut ve genişliklerinin, zemini ve oturma alanını kapatmamasına dikkat edilmesi gerekir. Tüm bunların yanında satın alırken kanepe kumaşının kaliteli, yapısı yerden yüksek ve kolay temizlenebilir olması uzun ömürlü bir kullanım sağlayabilmesi için büyük önem arz eder. Kanepe seçiminde bu teknik ve tasarımsal detayların öğrenilmesi doğru kanepe seçiminin olmazsa olmazlarındandır.

Farklı Özelliklere Sahip Kanepe Kumaşları

İhtiyaca göre ikili, üçlü, L tipi ve çekyatlı kanepe modelleri sunan markalar aynı zamanda aynı model farklı kumaş çeşitliliği ile de kullanıcılarına seçim yapma şansı sunar. Günlük kullanım sıklığı ve temizlik rutini gibi birçok neden kanepe kumaşının seçilmesinde etkili olur. Yıllarca modası geçmeyen kadife kumaşı kanepe modelleri, modern bir atmosfer yaratmak için tercih edilir. Kadife kumaşın uzun lifli yapısı yüzeyin bütününü kaplayarak kanepeye tüylü bir görünüm sunar. Yumuşak ve hacimli yapısı üzerine oturulduğunda sıcacık bir ortam yaratır.

Kanepelerde en çok kullanılan kumaş türleri arasında keten kumaşlar gelir. Keten kumaşlar esnememe ve uzun süre dayanıklılık gösteren özelliği ile ön plana çıkar. Uzun ömürlü kullanım sağlaması neden bu kadar sık tercih edildiğini kanıtlar. Aynı zamanda keten yapıdaki kumaşın tozu üzerine çekmeme gibi bir özelliği de bulunur. Ketenden sonra sabit kanepe döşemeleri için tercih edilen şönil kumaşlar devreye girer. Tıpkı keten kumaşlarda olduğu gibi uzun ömürlü yapısıyla ön plana çıkar. Gevşekten ziyade oldukça sık dokunan şönil döşeme kumaşları, pamuk ve polyester versiyonlar ile imal edilir. Deri kumaş çeşitleri ise ham deri ve suni deri olmak üzere birbirinden ayrılır. Ham deriler kumaşın işlem görmesi sonucu oluşur. Deri kanepeler arasında en çok kullanılan deri türüdür. Kullanışlılığı ile sadece kanepelerde değil aynı zamanda tekstil sektörü başta olmak üzere çeşitli daha birçok alanda tercih edilir. Suni deriler işlenmiş yapay derilerden oluşur. İnce dokusu sayesinde şık ve modern bir görünümün oluşmasını sağlar. Suni derilerin en büyük faydası ise kir tutmayan ve kolay temizlenebilir yapısı olur. Farklı birçok alanda da kullanılan süet kumaş çeşitleri, renk ve desen katkısı ile kanepeye premium bir hava kazandırır. Suyu emmeyen özelliği ile akrilik kumaşlar, güneşe karşı dayanıklı olan yapısı ile de dikkat çeker. Sunduğu bu özellik sayesinde pencere önüne konumlandırılan kanepelerin renginde herhangi bir solma meydana gelmez. Kanepe modelleri ve fiyatları arasında bir karar vermeye çalışırken tüm bu kumaş türlerinin de dikkate alınması gerekir. Çünkü kumaş türleri ve bu kumaşların temizlenme yöntemleri uzun ömürlü bir kullanım için büyük önem arz eder.

Konforlu Alan Yaratan Kanepelerin Renk Seçimi

Ev dekorasyonunun özgün bir tarza ulaşabilmesi için tüm eşyaların birbiriyle uyumlu olması gerekir. Renk uyumunda duvar rengi, perde rengi, masa rengi, halı rengi sehpa rengi ve tabii ki kanepelerin rengi oldukça önem taşır. Kanepe için kumaş seçiminin ardından renk belirlenirken tüm bu eşyaların uyumuna ve en sevdiğiniz renklerden ilham alarak yola çıkabilirsiniz. Sakinliği ve huzurlu ortamları seven bir kişiliğiniz varsa daha çok soft tonlardaki renklere yönelebilirsiniz. Aksine eğlenceli ve hareketli biriyseniz kontrast renkleri tercih edebilirsiniz. Sakin düzen oluşturmak için uyumlu renkleri; eğlenceli bir ortam yaratmak istediğinde ise tamamlayıcı renklerin kullanılması gerekir. Tamamlayıcı renkler sarı ve mor gibi birbiriyle karşıt olan renklerin bir arada bütünleşmesiyle ortaya çıkar.

Vaktinin büyük bir çoğunluğunu evde geçirenlerin tercih ettiği renk seçimi aranılan enerjinin kullanıcıya geçmesini sağlar. Bunun için de radikal renklerden kaçanlar ya da modern çizgiden uzaklaşmak istemeyenlerin tek renk bir kanepe tercih etmesi çok daha doğru bir seçim olur. Kanepeyle birlikte sade bir ortam yaratılmak isteniyorsa rengi çok belli olmayan ve tek bir rengin tonlarından meydana gelen monokromatik bir düzen kurulabilir. Bu ağırlıklı olarak beyaz mobilyalar ile sarı ve krem renklerinde bir kanepe olarak düşünülebilir. Beyaz ortamlarda mavinin tonlarıyla birlikte grinin birleşimi de şık ve estetik durur. Bu seçenekler bir evin modern bir tasarıma kavuşmasına oldukça yardımcı olur. Sadece tek bir renge odaklanılmış dekorasyon planı oluşturuldu ise, aynı rengin 3 ayrı tonu ile işe başlanabilir. Renkler için de lacivert, gökyüzü mavisi ve kobalt mavisi kanepeler en iyi seçeneklerden biridir. Modern çizginin devam edebilmesi ve vurucu eklemeler yapmak için de kanepenin üzerine sarı gibi zıt renklerde yastık ya da kırlentler kullanılabilir. Renk konusunda kararsız kalanlar son yılların modasını yakalamak için hem kumaş hem de renk konusunda küçük bir araştırma yapabilir. Son dönemin popüler kanepe renkleri arasında mürdüm, antrasit gri, krem, buz mavisi ve yeşil renkler öne çıkar. Bu renklerin arasında yer alan mürdüm rengi evlere kattığı nostaljik stil ile epey bir hayranlık uyandırır. Tek kanepe yerine ortamın büyüklüğüne göre 2’li ya da 3’lü kanepe kullanılacaksa sadece tek renk değil uyumlu renklerin birleşimden güzel bir kolaj oluşturularak da farklı tarzlar yaratabilirsiniz.

Kaliteli ve Konforlu Kanepelerin Yerleşimi

Oturma odaları bir evin hem vakit geçirme hem de misafir ağırlama konusunda en çok kullanılan alanlarındandır. Vaktin büyük çoğunluğunun geçirildiği bu alanda konforlu bir kullanımın sağlanabilmesi için geniş bir düzende oluşturulması gerekir. Bu düzenle birlikte odanıza işlevselliğin yanında görsel dengesini de ayarlayabilirsiniz. Doğru bir düzenin ilk aşamasında oturma odanızın genel görünümünü analiz ederek kanepeyi yerleştirmeyi düşündüğünüz alanın ölçülerini belirlemelisiniz. Çeşitli markaların sunduğu kanepeler arasından doğru ürünü bulursanız uzun ömürlü sonuçlar elde edebilirsiniz. Kanepenin yerleşimi için belli bir odak noktasının belirlenmesi işin daha da kolaylaşmasına yardım eder. Odak noktası kanepeyi yerleştirilen alan, TV ünitesi, odanın ışıkları, masa ya da şömine gibi eşyalara göre belirlenebilir. Bu yerleşim sonucunda dekorasyonda öne çıkarılmak istenilen mobilya ve aksesuarlarla birlikte kanepeler bir harmoni içerisine girer. Küçük odalara kanepe yerleştirilecekse, tekli koltuk ya da sandalyeler yerine büyük bir kanepe seçimiyle ilerlenebilir. Çünkü küçük bir odanın içine konulan küçük boyutlardaki detaylı mobilyalar daha karışık bir düzene neden olur. Tek ve büyük ölçülerdeki büyük kanepe ise alanın daha dolu ve ferah görünmesini sağlar. Büyük modelli kanepeler çok fazla kişinin oturmasından ziyade, rahat ve konforlu bir oturma deneyimi yaşatabilmek için tasarlanır. Bu nedenle rahatsızlık veren sandalyeler ya da tekli birden fazla koltuk yerine büyük kanepe seçimi alanın daha verimli kullanılmasına olanak tanır. Ayrıca kalan boş alanlara sehpa yerleştirilerek çay, kahve gibi içme alanına da çevirebilirsiniz. Büyük oturma odalarına kanepe yerleştirmek için odayı hayali olarak bölebilir ya da misafir ağırlama durumunuza göre farklı renklerdeki kanepeleri düzenli bir şekilde konumlandırabilirsiniz. Genel olarak oturma odanız hangi ölçülerde olursa olsun salonunuzun şık ve estetik bir görünümde olmasını istiyorsanız, ana hedefin geniş, ferah ve konforlu bir alan yaratmak olduğunu unutmamalısınız.

Çeşitli Kumaşlara Sahip Olan Kanepelerin Bakımı

Evde en çok kullanılan mobilyalardan biri de kanepelerdir. Gün sonunda uzanırken, film izlerken, keyif yaparken, misafirlerle sohbet ederken, dizi ya da film izlerken konforlu bir alan oluşturan kanepeler bu kadar sık kullanılması karşısında çok çabuk kirlenmeye başlar. Sık kullanımın beraberinde kullanım sırasında içeceklerin veya yiyeceklerin dökülmesi de çok sık karşılaşılan sorunlar arasında yer alır. Bu nedenle kanepe satın almadan önce ilk dikkat edilmesi gereken konuların başında ürünün kolay temizlenebilir yapıda olması gerekir. Farklı özelliklere sahip olan her bir kumaş ise farklı temizleme seçeneklerini ortaya çıkarır. Bunun için satın alınan kanepenin temizleme talimatlarına göre hareket etmek en doğrusu olur. Hassas yapıda olan kumaşlar üzerinde yapılan ufak bir hata kanepenin kullanılamaz duruma gelmesine neden olabilir.

Kanepe kumaşları arasında en kolay temizlenebilir özelliğe sahip olan kumaş türü sunu deridir. Derinin temizlenebilmesi için nemli bir bezin kullanılması yeterli olur. Ayrıca parlaması için doğal zeytinyağı, deri için en kurtarıcı malzemeler arasında yer alır. Zeytinyağı sprey şişeye konularak belirli zaman aralıklarıyla kanepenin üzerine püskürtülebilir. Kadife kanepeler yumuşak ve hassas bir müdahalede gerektirir. Bunun için buharlı temizleyici ürünleri kullanılabilir. Bu sayede kadife kumaş hem parlak görünür hem de inatçı lekelerden kolayca arındırılır. Üstelik kumaşa zarar vermediği için herhangi bir risk oluşturmaz. Temizlikten sonra saç kurutma makinesi tercih edilebilir. Ancak kadife kumaşın üzerinde hasar meydana gelmemesi için makinenin kumaşa çok yakın olmamasına dikkat etmelisiniz. Keten kumaşlı kanepeler ise her ne kadar şık görünse de her kanepede olduğu gibi çok çabuk kirlenir. Temizlik konusunda diğer kumaş türlere göre biraz zorlayıcı olsa da bu kanepe modelleri modern görüntüsüyle sıklıkla tercih edilir. Gerekli özen gösterildiği takdirde uzun yıllar boyunca kullanıma uygun olan keten kumaşların silinerek temizlenmesi tam anlamıyla hijyen sağlamaz. Hatta silme işlemi sonrasında kanepe üzerinde bulunan kirler daha da derinlere işlemeye başlar. Bu nedenle bu koltukların temizliği için profesyonel hizmet veren şirketlerden ya da koltuk yıkama makinelerinden yararlanabilirsiniz.

Kanepelerin kumaş dışında modeline bağlı olarak kullanılan malzemelerin de temizlenmesi gerekir. Ahşap ayaklara sahip olan kanepeler zamanla parlaklığını yitirmeye başlar. Bu gibi durumlar için ahşap bölümleri belirli aralıklarla cilalayabilirsiniz. Cilalama işlemi sadece parlaklık kazanmasına değil aynı zamanda böceklerin gelmesini de engeller. Hem ahşap hem de oymalı olan modeller toz tutmaya oldukça meyillidir. Bu kanepelerde yumuşak ve nemli bir bezle tozunu almanız yeterli olur. Kafes tarzındaki ürünleri de aynı şekilde silmeniz, kafes aralarının tozdan arınmasına yardımcı olur. Oldukça basit olan bu işlemleri düzenli olarak uygulayarak kanepenin uzun yıllar boyunca aynı görüntüde olmasını sağlayabilirsiniz.

Kanepe Fiyatları

Çeşitli koltuk üreticisi tarafından tasarlanan kanepe modelleri farklı özelliklerde üretilir. Malzemeden ürünün iskelet yapısına göre farklılık gösteren bu özellikler, fiyat değişikliklerinin oluşmasına yol açar. Fiyat üzerinde en etkili konulardan bir tanesi kanepenin kumaş çeşididir. Normal kumaşların dışında deri ve hasır kumaşlarında kullanıldığı modeller de oluşturulur. Deri kolay temizlenebilir olmasıyla birlikte sunduğu birçok açıdan dolayı avantajlı bir kumaş olarak görülür. Bu durum kumaş kanepeler karşısında daha farklı fiyatlandırılmasına neden olur. Kumaş modellerde ise kumaşın nefes alabilir yapıda olması fiyatı etkileyen etmenler arasında yer alır. Fiyat üzerinde etkili olan konulardan bir diğeri ise kanepenin boyutudur. 2’li olan minimal kanepeler kendi aralarında fiyatlandırılırken, 3’lü ve L tipi daha geniş kanepe modelleri farklı fiyatlandırılır. Farklı kumaş ve boyutların yanı sıra ürünlerin konfor seviyesi ve sırt destekleri birçoğunda farklı olur. Standart modellerin dışında kanepeler arasında ortopedik sırt desteği sunan tasarımlara da rastlanır. Bu da durum da fiyatın değişken aralıkta olmasına etken olarak gösterilebilir. Yatak olarak açılmaya müsait olan modeller, yatağa ihtiyaç duyulduğu anda çok kısa bir süre içerisinde koltuk halinden yatak haline dönüştürülür. Bu modellerin mekanizmalı sistemleri ve bu mekanizmaların kalitesi fiyatı değiştir.

Kanepe kullanmanın en büyük avantajı nedir?

Farklı boyutlarda üretilen kanepeler küçük alanlara dahi kolayca sığar. Yatak haline gelen modelleri ise misafir geldiğinde onları konforlu bir şekilde ağırlamanızı sağlar. Ayrıca kanepelerin birçoğunda depolama alanı bulunur. Bu sandıklı kanepeler sayesinde fazla olan eşyalarınızı güvenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz.

Kanepenin sünger ve yaylarının nasıl olması gerekir?

Kanepe satın alırken görselliğin, boyutun ve kumaşın yanı sıra konforlu olmasını sağlayan yayların ve süngerlerinde kontrol edilmesi gerekir. Yaylı kanepelerde herhangi bir sorun yaşanmaması için yayların kaliteli ve dolguların güçlü olması büyük önem taşır. Süngerli modeller ise uzun süre dayanıklı ve sert kalabilmesi için 32DN süngerden yapılmış olmalıdır.

Kanepe iskeletinde hangi malzemeden yapılmış olan ürün tercih edilmelidir?

Kanepenin iskelet yapısı ürünün dayanıklı olmasında en büyük etkendir. İskeletler genellikle ağaç, profil ya da suntadan üretilir. İdeal olan iskeletin kayın ağacından üretilmiş olmasınıdır. Kavak gibi kalitesiz ağaçlardan ya da suntadan yapılmış olan kanepelerden uzak durulması gerekir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kanepe Çekyat Fiyatları

3075 ürün listeleniyor
Koltuk Stilim
Cadde Yıldız
Enza Home
3A Mobilya
Eymense
Kelebek
Dekorbizden
Perla Sofa
Hanel Mobilya
Doğtaş
Pafu
Romano
İpek Mobilya
Tera Koltuk ve Dizayn
Homedius
Doressa
Mobetto
Bengi Ticaret
Kilim Mobilya
Sandalie
Baby Face
Bukle
Deri
Flok
İkon
Jerry
Kadife
Keten
Koton
Mikrofiber
Nubuk
Örme Kumaş
Pamuklu Polyester
Polyester
Soft
Soho
Suni Deri
Süet
Şönil
Tay Tüyü
Hepsiburada Limiti
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Modern
Chester
Klasik
Country
İskandinav
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Güvenle Kapında
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Marka
Toplam 43 / 3075 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?