Çocuk Ranzaları ve Ranza Modelleri

Ranza

Ranza denince akla okul yatak haneleri gelse de birbirinden şık ranza modelleri çocuk odalarının vazgeçilmezidir. Ürün sadece çocukların uyuması için değil aynı zamanda sosyalleşmeleri, paylaşmayı öğrenmeleri için de iyi bir fırsattır. Genellikle birden fazla çocuklu ailelerde çocuk yatak odalarında tercih edilen ürünlerdendir. Biden fazla yatağın üst üste yerleştirilmesi ile yerden çok büyük oranda tasarruf sağlar. Küçük evlere kattığı işlevsel dekorasyon sayesinde keyifli yaşam alanlarının oluşumuna katkısı büyüktür. Odanın genişliği doğru hesaplandığında tek kişilik bir yatağın yerine 2 ya da kişinin kullanabileceği bir ranza rahatlıkla yerleştirilir. 1. kata çıkmak çocuk için oldukça basitken 2. kata tırmanmak için merdivenin doğru yere konması ve kolay çıkılabilir olması önemlidir.Çocuk ranza modelleri işlevselliğinin yanından renkleri ve görsel zenginliği ile dikkat çeker. Çocukların hareket alanını daraltmayan modellerin tercihi çocuklara bırakıldığında sonuç daha başarılı olabilir. Çünkü onların ürünü kullanma şekli, karşılaştıkları zorluklar ailelere ürün hakkında fikir verir. Ranza seçiminde kurulacak alanın tavan yüksekliği de önemlidir. Çocuklar yatakta doğruldukları zaman sıkıntı yaşamamaları için ranzanın yüksekliğine dikkat etmek gerekir. Çocuk odalarında renk detayının yaratıcılık için önemli bir etmen oluğunu unutmamak gerekir. Çocuklar odalarında erişkinlerden çok daha fazla zaman geçirir. Odalarındaki dekorasyon, renkler, objeler motivasyonlarına katkı sağlayacağı gibi doğru seçilmediği durumda olumsuz olarak da etkileyebilir. Hatta kaydıraklı ranza modeli ile odalar ufak çaplı bir oyun alanına dönüştürüldüğünde odada geçirilen vakit eğlenceli hale gelir. Hem yatak odası hem çalışma odası hem de oyun odası olarak kullanılan odalarda ranzanın kapladığı tek kişilik yerden sonra geriye aktivite için yeterli bir alan kalır. Kardeşleri ile keyifli vakit geçiren çocuklar arkadaşlarını da çağırdıklarında eğlencenin keyfine varır. Bunun yanında sadece çocuk odalarında değil son zamanlarda ebeveyn yatak odalarında da sıkça kullanılması dikkat çeker.

Her Yaşı Mutlu Edecek Ranza Çeşitleri

Şehir hayatının handikaplarından biri de sokak arasındaki küçük parkların ve AVM’lerin dışında çocukların birlikte vakit geçirebileceği alan sayısının azlığıdır. Şehrin hengamesinde çocukların sokaklarda birlikte oynamanın keyfini yaşamaları zordur. Bundan dolayı anne babalar çocuk odalarının tasarımına ayrı bir önem verirler. İki katlı ranza modelleri metal ahşap bileşimli olan ürünler üst üste olduğu gibi yan yana da kullanılabilir. Metal kısımlarında statik fırın boya olan kalın boru profiller ranzayı tutan parçalardır. Başlık bölümü, ayak ucu ve kenarları ise ahşaptır. Ayrıca merdivenler de metal borudan yapılmıştır. Bu modellerde her bir yatak ölçüsü genel olarak 90x190 cm olarak tasarlanmıştır. Benzer modellerin yine başlığı ve yan detayları ahşaptan üretilebilir. Ahşap kısımlar ise genellikle 18 mm olup 1 sınıf suntalemden üretilmiştir. Taşıyıcı ve merdivenler metal olup 0,1mm kalın borudan üretilmiştir. Fırınlanmış statik boya renk atma ya da kararmanın önüne geçer. Ranza dış ölçüleri 90x190x190 cm’dir. Son zamanlarda ebeveyn yatak odalarında birbirinden başarılı tasarımlara sahip modeller göz doldurur.

Ranza çeşitleri arasında ebeveyn ranzası olarak geçen modelin sadece 2. katında korkuluk vardır. Alt kat 140x190 cm, üst kat 90x190 cm, ürünün dıştan dışa ölçüsü ise 148x201 cm’dir. Geçmeli kurulum yapılabilen demonte bir üründür. Ürünün tamamı metal konstrüksiyondur. Çift tarafında merdiven olması kullanım kolaylığı sağlar. Alt katın taşıma kapasitesi 250 kg iken üst kat 150 kg taşıma kapasitesine sahiptir. Yatak altlarına yerleştirilen kontrplaklar yatakları deformasyona karşı korur. Ürünün altı çift kişilik olarak tasarlanmıştır. 90x190 cm boyutlarında olan her bir katı tek kişilik olarak tasarlanmış farklı bir modelin ise tamamı ahşaptan üretilmiştir. Ahşap rengi ile birlikte kullanılan mavi renk üründe oldukça şık durur. Birinci kat ve ikinci katın dışında yavrulu ranza gerektiğinde çıkarılıp kullanılır. Ranzanın malzemesi 1. kalite melamin kaplı yonga levhadır. Yatak altlarında yer alan sunta 18 mm’dir. Sunta altlarında 3 adet demir profil kullanılmıştır. Merdiven modüler olduğu için sağa ya da sola konabilir. Merdivenler dolap şeklindedir. İçerisine çocuk eşyaları konulabilir. Merdiven olarak kullanılan dolapların kulpları ceviz altın kaplamadır. Yavru ranza tekerlekli olduğu için çıkarıp geri yerleştirmek kolaydır. Ranzanın genişliği 198 cm, yüksekliği 185 cm, derinliği ise 96 cm’dir. Merdivenin ürüne ayrıca getirdiği genişlik 37 cm’dir. Ranzada yatağın yerleşeceği alan ölçüsü 90x190 cm tek kişilik bir yatağın sığabileceği şeklidedir.

Ranza Farklı Tasarımları ile Dikkat Çeker

Ranza kullanımı tercih edilmeyen evlerde yataklar karşılıklı olarak yerleştirildiğinde ortada çok küçük bir hareket koridoru kalır. Bu gibi durumlarda çalışma masası, kütüphane gibi odaya ait eşyaların yerleştirilmesi de sıkıntı olur. Evlerde çocuk odaları genellikle ortalama boyuttadır. Çok büyük olmadığı için alanın optimum kullanımı şarttır. 3 katlı ranza modelleri geniş aileler için uygun olmasının yanında misafirin çok geldiği evler için de uygundur. Ayrıca çocukların arkadaşları geldiğinde birlikte vakit geçirmeleri için iyi bir fikirdir. Bu arada mobilya sektörün kullanıcı davranışı ve alışkanlıklarını iyi analiz ederek geliştirdiği ranza modelleri yatak olmasının dışında küçük bir yaşam alanı olarak kurgulanmıştır. Bazı modellerde yer alan çalışma masaları, kütüphaneler, kıyafet dolapları ve aydınlatma sistemleri ürünü çocuklar için cazip hale getirir. Genellikle duvara yakın olarak tasarlanan ürünler sayesinde tüm ihtiyaç olan eşyaların bir arada bulunur. Böylece ortada geniş bir alan kalır. Basit bir profil üzerine kurulan ranzalar yaşam alanlarına renk katarken aynı zamanda ferahlatır da. Dolaplı ranza daha çok geniş gardırop koyacak alan olmadığında ya da odada bir bütünlük istendiğinde tercih edilen bir modeldir. Dolaplar çocukların kıyafetleri ya da oyuncaları için depo görevi görür. Bazı dolaplı ranzalarda ranza, karyola ve 2 kapılı küçük dolap bulunur. Merdiven sağa ya da sola konumlandırılabildiği gibi geniş iç hacmi sayesinde depolama alanı olarak kullanılır. Merdiven dahil ürün ölçüleri 240x185x96 cm’ye kadar çıkabilir.

Çeşitli ranzalar aynı zamanda çalışma masası içinde olan tasarımlara da sahiptir. Genellikle aynı odayı paylaşan kardeşler için eğlenceli oyun alanları haine de dönüşebilen ürünler dolap, çalışma masalı ranza halleri ile dikkat çeker. 2 kişilik ranzaların yanında altından yavru yatak çıkan ya da üst üste 3 kat olan modeller de kullanıcılar tarafından tercih edilir. Yavru yataklı ranza modeli, ranza ünitesi, çalışma masası, karyola, yavru karyola, çekmeceli merdiven ve 3 kapaklı dolaptan oluşur. 18 mm suntalam malzemeden üretilen ürünün üst yatak ölçüsü 100x200 cm, karyola ve yavru yatak ölçüsü ise 90x190 cm’dir. Üründe mavi ve ahşap tonlar ağırlıktadır. Çalışma masası ürünün içine yerleştirilmiştir. Dolap ise ayrı bir alana yerleştirilmiştir. Farklı tasarımlar, canlı renkler, farklı aksesuarlar ile odaları renklendiren ürünler çocuklardaki yaratıcılığın ve başarının önünü açarken keyifli vakit geçirmelerine destek olur. Çocuklar için kullanılan modellerin yanında ebeveyn yatak odaları için üretilmiş olan yalın tasarıma sahip modeller dikkat çeker.

Ranza Farklı Ölçüleri ile Kullanıcı Konforunu Düşünür

Ranzanın kurulacağı alanın boyutu, kullanıcının beklentisi, kullanıcı yaş aralığı gibi konular ürünün özelliklerini belirler. Küçük çocukların kullanacağı ürünlerde daha çok ahşap ağırlıklı tasarım ve dolaplı merdiven tercih edilirken, daha büyük kullanıcılarda biraz daha estetik kaygı öne çıkar. Bazı çalışma masalı ranza modelleri boyut itibari ile küçük kullanıcılar için uygun olsa da ortaöğretim düzeyindeki kullanıcılar için de tasarlanmış çok şık ve boyut olarak yüksek ranzalardan da söz etmek mümkündür. Kolay kullanımı ve sağlam tasarımı ile dar alanlarda tercih edilen ürünlerde en bilinen modeller 2 veya 3 katlı klasik modellerdir. Bununla birlikte gelişen sektör değişen kullanıcı alışkanlıkları ranza modellerine farklı bir boyut getirmiştir. Bilinen ranza modelinin aksine bazı modellerde tek kişilik ranza olarak tasarlanır. Tek kişilik yatağın üstte olduğu modelde alt kat gardırop, çekmece, dolap veya çalışma masası gibi parçalardan oluşur. Merdiven bu modelde de yanda olup kapaklı küçük dolaplar halindedir. Mavinin ve pembenin müthiş uyumu bu modelde ortaya çıkar. Toplam yüksekliği 180 cm olan ürünün dıştan dışa ölçüsü 94x194 cm’dir. 90x190 cm tek kişilik yatağa uygun bir ölçüdür. Merdiven 35 cm olarak yandadır. Bu ölçünün içine gardırop, çalışma masası, raf ve dolap sığdırılmıştır.

Genç odası ranza takımları genellikle asma merdiven olarak tasarlanır. Çocuk ürünlerinde kullanılan pembe, bebe mavisi, turuncu yerini sade ahşap, beyaza ve griye bırakır. Sade bir tasarım hakim olup bazı modellerde altta yavru ranza bulunur. Bunların ölçüleri 202x188x00 cm civarında seyreder. Bunun yanında yanından dolaplı merdiven çıkan 1. sınıf melamin kaplı yonga levhadan üretilmiş genç odası modelleri de mevcuttur. Ürün ranza, karyola, çalışma masası ve 3 kapaklı dolaptan oluşur. Alt yatak ranza yerine karyola şeklinde dizayn edilmiştir. 3 kapaklı dolap üründen ayrıdır. Ölçüleri; ranza 90x240x190 cm, karyola 95x195x100 cm, çalışma masası 96x55x79 cm, gardırop ise 132x53x200 cm civarındadır. Bu modellerin yanından daha sade ve minimal dizaynı tercih eden kullanıcılar üstte bir ranza, yan tarafında 2 kapılı bir dolap ve altını boş alan ya da sadece çalışma masası olarak tercih ederler. Genç takımlarında öne çıkan modeller 2 kişiliklerde karyola ve ranza ve yavru ranza ya da sadece ranza şeklindedir. Odanın boyutu tercihi belirlese de her hali ile modeller kullanıcı beklentilerini karşılayacak şekilde tasarlanmıştır. Çalışma masasının ergonomik kullanımı yatak yanında yer alan kitap rafı, dolap detayları ile ranzalar bulundukları alanda kompakt bir dünya kurar.

Ranza Keyifli Yaşam Alanları Yaratır

Fonksiyonel olmasının yanında keyifli yaşam alanları yaratmakta da başarılı ranza modelleri çocukların ve gençlerin dünyasını renklendirir. Oda ürün sayesinde derli toplu bir görünüme kavuşurken dağınıklıkları toparlayan depolama alanlarının olması çalışma masasının ve ufak bir kütüphanenin birbirine yakın aynı ranza altında birleşmesi, bazı modellerde yer alan karyola detayı genç kuşağın pratik kullanımına uygundur. Bunun yanında çocukların seveceği desenler ile süslenmiş rengarenk modeller de çocukların ilgisini çeker. Şehir hayatının bir zorunluluğu olarak başlayarak sonrasında yaratıcı modelleri ile keyifli alanları garantileyen ranza modelleri birden fazla çocuğun yaşadığı odalarda paylaşımı da destekler şekildedir. Tek çalışma masası olduğunda dönüşümlü çalışma mümkündür. Ya da çocuklar birlikte çalıştığında daha başarılı olduklarını görünce bunu sürdürürler. Odalarda üst üste ya da 2 ranza 1 karyola şeklindeki tasarımlar ile 3 katlı ranza takımları alanı optimum oranda kullanmayı hedefler. Böylece geriye kalan boş alan ortama ferahlık katar.

Günümüzde birçok anne baba küçük çocuklarını yalnız bırakmak istemez. Çocuk odalarında bulunan koltuklar ya da sandalyeler ebeveynler açısından konforlu değildir. Bu gibi durumlarda üstü ranza altı çift kişilik ya da tek kişilik karyola olan ranza modelleri kurtarıcıdır. Anne babalar hem çocuğun gece uykusunda verdiği tepkilerden haberdar olur hem de konforlu bir yatakta yatmanın keyfine varırlar. Üst kısmı ev çatısı şeklinde tasarlanmış olanların ise altında bir oyun alanı vardır. Malzemesi saf ahşap olan ürün korkuluk olarak tasarlanmış ev penceresine benzeyen şekli ile çocuğun hayal dünyasının gelişimine katkı sağlar. Günümüzde akıllı denince akla telefon, tablet gibi dijital iletişim araçları ya da yine akıllı ekipmanlar ile çalışan lamba gibi elektrikli cihazlar gelir. Bununla birlikte mobilya sektörünün gelişen teknolojiye duyarsız kalmayarak ürettiği akıllı ranza modelinden de söz etmek gerekir. Bu modelin öne çıkan ilk şekli katlanabilir hareketli duvar yataklarıdır. Gün içinde duvara doğru katlanarak şık bir dolap görünümüne bürünen model akşam 2 katlı ranzaya dönüşür. Gün içerisinde kullanım alanı artan kullanıcı farklı mobilyalar ile odayı dekore edebilirken boş hali ile kullanmayı da tercih edebilir. Bu tür modeller misafir odaları için de idealdir. Dış yüzeyi dolap görünümlü olanların yanında kütüphane, çalışma masası görünümünde olup aynı zamanda farklı fonksiyonları ile de dikkat çeker. Gün sonunda merdivenli ranza konseptine dönüşecek katlanabilir yataklar yeni nesil ranzalar olarak bilinir. Küçük evler ya da bol misafir gelen evler için kurtarıcı olan model kullanıcıların beğenerek kullandığı tasarımlar arasındadır.

Her Bütçeye Uygun Ranza Fiyatları

Gelişen dünya düzeninde birden fazla fonksiyona sahip ürünler oldukça kıymetlidir. Hem işgücünden hem de bütçeden tasarruf sağlayana bu tip ürünler sayesinde kullanıcı geri kalan vaktini verimli geçirmeyi hedefler. Ranza takımı farklı tasarımları ile birden fazla çocuklu evlerde çocukların birbirleriyle sosyalleşerek ve paylaşarak geçirdikleri zaman anne babalar için oldukça değerlidir. Şehir koşullarında dışarda vakit geçiremeyen çocuğun büyük bir vakti evde geçer. Ev ortamında çocuğa sağlanan en büyük özgürlük alanı kendi odasıdır. Odası keyifli döşenen çocuklar uzun vakitlerini hiç sıkılmadan odalarında geçirmenin keyfini yaşar. Ranzalar ister tek kişilik ister çift kişilik kompakt tasarımları sayesinde alandan sağladıkları tasarruf ile geriye farklı aktiviteler için alan bırakır. Özellikle küçük evlerde sağladığı fonksiyonel avantaj tartışılmaz. Özellikle gençlerin kullanımı için tasarlanmış yalın çizgileri olan metal ranza ortama şık bir hava katar. Küçük çocukların renkli dünyasına girmeyi başaran birbirinden eğlenceli ranza tasarımları küçük kullanıcıları mutlu eder. Sadece 2 ya da 3 ranza üst üste olduğu gibi yanında çalışma masası, gardırop, raf gibi parçaların bir arada olduğu modeller de mevcuttur. Bazı modellerde ise üstte tek bir ranza bulunurken altı boştur. Bunun yanında 2 ranzalı olup yavru yataklı modeller olduğu gibi ranza ve karyolanın bir arada olduğu modeller de vardır.

Yeni nesil modeller arasında sayılan katlanır ranza ise ürün kullanımına yeni bir boyut kazandırır. Kullanılmadığı zamanlarda da çalışma masası, raf gibi fonksiyonları olan modeller sadece yatak olmadan fazla işleve sahip olması ile dikkat çeker. Hatta ranza, dolap ve çalışma masasının bir arada bulunduğu model katlandığında şık bir dolap görümüne bürünür. Bunun yanında ayrıca raflarda ve dolaplarda LED aydınlatma olan modeller kullanıcıya ayrı bir konfor alanı yaratır. Basit tasarımından akıllı tasarımına her bütçeye uygun ranza modeli mevcuttur. Kullanıcı kullanım amacını belirlediğinde kategorinin zengin ürün skalasında bütçesine uyan modelini mutlaka bulur. Ranza fiyatları modelden modele değişir. Geniş ürün portföyü ile birbirinden şık ranza modellerine Hepsiburada üzerinden ulaşabilir beğendiğiniz modelin siparişini güvenle verebilirsiniz.

Ranza Seçimi Neye Göre Yapılır?

Ranza seçiminde ranzanın kurulacağı alan, odanın yüksekliği ve kullanıcının yaşı ve ihtiyacı önemlidir. Küçük alanlar için katlanabilir modelleri uygun olurken daha geniş alanlarda yandan merdivenli modelleri kullanılır. 3 katlı modeller ve yavrulu yataklı olanlar geniş aileler için uygundur.

Ranza Nasıl Kurulur?

Ranza ürün beraberinde gelen şematik anlatımdan faydalanılarak kolayca kurulabildiği gibi bazı modellerin kurulumunda teknik desteğe ihtiyaç duyulur. Geçmeli olarak olduğu gibi vidalı olarak da tasarlanan ürünlerin kurlumu kolaydır. Bununla birlikte katlanabilir olan modellerin duvar ile bağlantısını olması gerektiğini unutmamak gerekir.

Hangi Ranza Çeşidi Tercih Edilmeli?

Kullanıcı adedine ve kullanım amacına göre ranza tercihi değir. Geniş ailelerde 2 katlı ve altında ayrıca bir yavru yatak olan modeller tercih edilirken tek çocuk kullanacaksa üzeri ranza altı çalışma odası olan modeller tercih edilebilir. Küçük alanlarda ve misafir odalarına akıllı ranza iyi bir fikir olabilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Ranza Modelleri

512 ürün listeleniyor
Hepsiburada Limiti
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Güvenle Kapında
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Ebatlar
Toplam 36 / 512 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?