En Kaliteli Mutfak Dolapları

Mutfak dolabı tasarımları mutfak dekorasyonunda en önemli eşyalardır. Mutfakların boyutları değişken olduğu için seçim yapılmadan önce mutfak ölçüsünün belirlenmesi çok önemlidir. Ayrıca göz önünde bulundurulması gereken diğer bir nokta da musluk, lavabo ve priz gibi bölümlerin doğru belirlenmesi gerekir. Bu kısımların yerlerinin yanlış ölçülmesi ile mutfakta daha büyük bir tadilat gerekliliği söz konusu olabilir. Son zamanlarda mutfak dolabının için monte edilen buzdolabının ölçüsü ve yeri de tam ölçümle belirlenmelidir. Bunun için önceden çizilen bir taslak oldukça kullanışlı olabilir. Üç boyutlu görüntü zor bir çizim gerektirdiği için üst kısımdan kuş bakışı şeklinde bir çizim yapılabilir. Mutfak alanı da seçim sırasında dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Gerekli alanın açılmaması, bu alanın dolap kapakları yüzünden küçülmesi gibi durumlarda kapak çeşitlerini sürgülü tarzda seçmek daha doğru bir karar olabilir. Bu şekilde aynı sayıdaki dolabı kullanmaya devam ederken, mutfaktaki alandan feragat etmek zorunda kalmak gerekmez. Bunun kararını verirken daha öncesinde çizilmiş olan taslaktan yararlanılabilir. Mutfağın biçimi de dolapların yerleştirilmesinde etkilidir. Mutfağın şekline göre bazı kısımları komple mutfak dolabı ile kaplanabilir. Diğer kısımlara mutfak masası ve diğer mutfak eşyaları yerleştirilebilir. Çok küçük boyutlu mutfaklarda yerdeki alandan tasarruf etmek adına dolapların bir kısmı yukarı kısımlara yapılarak mutfağı daraltmayacak şekilde monte edilebilir. Tavana yakın şekilde monte edilmesi sayesinde dolap adedi aynı sayıda kalırken alt kısımda da bir yoğunluk yaşanmaz. Mutfağın geniş olması durumunda alternatifler de buna bağlı olarak artar. Dolapların tasarımı farklı şekillerde gerçekleştirilebilir. Bunun için hangi ürünlerin en gerekli parçalar olduğu, hangilerine daha az ihtiyaç olduğu gibi bir önem listesi hazırlanabilir. Bu şekilde öncelikli olan parçaları asıl yerlerine yerleştirirken diğer parçaları önemi daha az olan bölümlere yerleştirmek mümkün olur. Büyük ya da küçük tüm mutfaklar için dolap modelleri, renkleri ve fiyatları gibi özellikleri karşılaştırmak gerekir. Bunlar arasından hem kullanıcıların tarzına hem de bütçesine aynı anda uyan seçimler yapmak mümkün olur. Mutfak dolabı için fiyat hesaplaması yapmadan önce ne uzunlukta hangi özellikle bir dolap yapılmak istendiği hesaplanmalıdır. Dolap fiyatları modellerinin metre başına fiyatları üzerinden hesaplanır. Mutfak ve mutfak dolabı ölçüsü belirlenmemiş bir dolap seçimi için fiyat öğrenmek mümkün değildir. Model olarak hangi ürün belirlenirse belirlensin fiyat dolabın ölçülerine göre belirlenir. Mutfak dolabı kategorisinde yer alan mini dolaplar da mutfaklarda düzeni sağlamak için tasarlanan mobilyalardır. Raflı ya da çekmeceli olarak tasarlanan ürünler istendiği takdirde standart ölçülerde kullanıcılarına sunulur. Mutfak eşyalarının çok fazla olduğu durumlarda bu ürünler birer kurtarıcıdır.

Mutfak Dekorasyonlarında Dolap Tercihleri

Evin her bir köşesinde olduğu gibi mutfaklarda da dekorasyon oldukça önemlidir. Az ya da fazla eşya olduğuna bakılmaksızın tüm mobilya ve aksesuarların birbiri ile uyumlu olması istenir. Tasarım, renk ve model açısından birbiri ile uyumsuz modeller ile dekore edilmiş mekanlar kullanıcıların içerisinde bulunmayı çok fazla tercih ettikleri alanlar değildir. Bu neden her mekan kişinin kendi tarzı, beğenisine uygun ve birbiri ile uyumlu tasarımlar kullanılarak dekore edilmelidir. Mutfak da bu alanlardan biridir. Mutfak sadece yemek yapılan ve yenen bir alan olmanın dışında aile bireyleri ya da yakın çevre ile oturup keyifli zaman geçirilen de bir mekandır. Bu nedenle evdeki her bölümden çok daha fazla özenle dekore edilmelidir. Mutfak dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken bir detay da çok fazla eşyaya boğulmadan, az ama uyumlu parçalar ile döşenmesidir. Bunun aksi olarak yapılan dekorasyonlar istenen huzurlu ve keyifli ortamı hiçbir şekilde sağlamaz. Uyumlu olmayan renk ve tasarımlar, beğenilmeyen aksesuar ve materyaller olması gibi durumlarda mutfak sadece yemek yemek için kullanılan bir alan olur. Mutfak alanının ferahlığını kaybetmemesi de oldukça mühimdir. Gereksiz  eşyalar ya da alanı gerektiğinden fazla boğan renkler mutfağı asıl alanından daha küçük gösterir. İdeal renk ve sayıdaki mobilyalar ile mutfağı doğru dekore etmek mümkün olur. Mutfağı dekore ederken mutfağın büyüklüğü kadar mobilya ve eşyaların da büyüklük ve genişliğine dikkat etmek gerekir. Küçük mutfaklara oranla büyük mutfaklarda doğru dekorasyonu yapabilmek daha zor bir süreç olabilir. Mutfağın her kritere uygun olması nedeniyle alternatifler arasından doğru seçimi yapmak gerekir. Renk, model, malzeme ve diğer tüm alternatifler içerisinden mutfak için en ideal olanı seçilmelidir. Bu şekilde hazırlanan bir mutfak keyif alınan bir ortama dönüşür.

Mutfak dolabı çeşitleri arasında en göze çarpan tasarım country tarzı modellerdir. Bu modeller evin genel olarak her alanında tercih edildiği gibi mutfak dolaplarında da sıkça talep edilebilir.  Country tarzı mobilyalar daha sıcak dekorasyonlar için tercih edilir. Keyifli ve huzurlu zaman geçirmek isteyenler için en güzel seçeneklerden biridir. Mutfakların sahip oldukları şekillere göre L mutfak tercihleri de en sık rastlanan dolap modelleridir. Bunlar şekil bakımından güzel görüntüleri ile kendinden söz ettirirken, uzun mutfak sohbetleri için sıcak bir atmosfer oluşmasını da sağlar. L tipi dolap çeşitleri genellikle klasik tarzı benimseyenler arasında tercih edilir. Son dönemdeki modern mutfaklar içerisinde L mutfak dolabı seçenekleri eski popülerliğinde değildir. Modern dekorasyonları tamamlamak için spor mutfak dolaplarına yer verilir. Renk olarak da doğru seçim yapmak gerekir. Mutfak dekorasyonunda kullanılan tarzın klasik ya da modern olmasını da göz önünde bulundurarak uygun renkler seçilmelidir.

Fonksiyonel Mutfak Dolapları

Mutfak dolapları her geçen gün daha gelişmiş tasarımlar ile kullanıcılarının karşısına çıkar. Malzemeler, renkler ve tasarımlar gün geçtikçe çok daha güzel ve fonksiyonel hale gelir. Fonksiyonel ürünler tüm mobilyalarda olduğu gibi mutfak dolaplarında da kullanıcılara kolaylık sağlama amaçlı olarak üretilir. Son dönemde mutfak dolaplarında sık rastlanan bir işlevsel özellik LED aydınlatmalar olmuştur. Üst kısımda bulunan mutfak dolaplarının ön kısmında LED lambalar yerleştirilerek farklı ve güzel bir görüntü yakalanmaya çalışılır. Fonksiyonellik açısından portatif dolap ürünleri de oldukça popüler ürünlerdir. Bunlar mutfağın boyutları da hesaba katılarak isteğe bağlı olarak eklenebilir. Ayrıca modüler aksamlar mutfak dolapları için oldukça önemlidir. Özellikle hem alt hem üst dolaplarda kullanılabilen parçalar kullanıcıların en fazla gerek duyduğu parçalardır. Portatif olan ürünler kalabalık ailelerde ya da kalabalık misafirler geldiğinde oldukça işe yarar. Böyle durumlarda genellikle mutfak dışındaki bir masada yemek yemek tercih edilir. Buna bağlı olarak da hareket edebilen dolap parçaları ile süreç hızlanabilir. Bu dolaplar da farklı büyüklüklerde kullanıcılarına sunulur. 2, 3, 4 ya da 5 kapaklı olan çeşitlerine rastlamak mümkündür. Dolap içlerinin birleşik olduğu tasarımlar da mutfak dolabı modelleri arasında yerini almıştır. Birden fazla dolap kapağının aynı bölmeye açılması neticesinde daha pratik bir kullanım sağlamak mümkün olur. Dolabın içerisinde yer alan ürünleri istenen herhangi bir kapağı açarak alabilmek mümkündür.

Mutfak dolaplarını mutfak dışında kullanmak da mümkün olabilir. Dolap çeşitleri uygun olan başka alanlarda da kullanılabilir. Yeni ev taşıyan ya da mutfağını yenileyen kişiler arasında hala kullanımı mümkün olan dolaplar için farklı alanlar belirlenir. Artan ya da tamamen kaldırılan dolaplar evin diğer bölümlerinde değerlendirilebilir. Özellikle renkli olan mutfak dolapları kendilerine ev içerisinde oldukça farklı alanlarda yer bulabilir. Pek çok alanda değerlendirilen bu dolaplar hobi odası ya da çalışma odası gibi kısımlarda da rahatlıkla kullanılabilir. Ayrıca balkon ya da bahçede de eşya fazlalıklarının düzenlenmesinde tercih edilebilir. Bu şekilde evde fazlalık gözü ile bakılan ancak ihtiyaç olması durumunda kullanılan bazı eşyalar tertip ve düzen içerisinde muhafaza edilebilir. Eğer mutfakta yeterli miktarda yer mevcutsa eski dolapları bu bölümde değerlendirmek de mümkün olur. Özellikle alt kısımdaki mutfak dolapları birbiri ile birleştirilerek ekstra bir tezgah yaratılabilir. Büyük mutfaklar için bu tezgah oldukça kullanışlı bir mobilya olabilir. Bu şekilde meydana getirilen tezgah yine balkon ya da bahçede de kullanılabilir. Dolapları farklı renkler ile boyayarak diğer alanlarda kullanıma uygun hale getirmek de mümkündür. Kullanılan alanın dekorasyonuna uygun renkler seçerek boyayıp dekorasyonun bir parçası haline getirmek oldukça basittir.

Mutfak Dolaplarında Kullanılan Renk, Malzeme ve Materyaller

Mutfak dolabı seçerken malzeme ve renk seçimi oldukça önemlidir. Renk tercihleri istenen görüntünün yakalanmasının dışında mutfağı asıl boyutlarından büyük ya da küçük göstermede de etkilidir. Dekorasyona yakın tonlarda ya da tamamen zıt renklerde ürünler kullanılarak istenen hedefe ulaşmak mümkün olur. Küçük mutfaklarda daha ferah bir atmosfer oluşturmak mümkün olduğu gibi çok büyük alanları daha küçük göstermek de mümkün olur. Bu durum dolabın modeli ile alakalı olduğu kadar renkleri ile de mümkün olabilir. Bazı renk seçimleri küçük mutfağı olduğundan daha büyük gösterirken bazı seçimler geniş mutfakları daha sıcak bir atmosfere dönüştürebilir. Mutfak tasarımını evin genel dekorasyonu ile uyumlu ya da kontrast olarak renklendirmek de mümkündür.  Çünkü mutfak dekorasyonun bir parçası olduğu gibi kendi kendine de ayrı bir dekoratif alandır. Zıt renkler ile döşendiğinde dekorasyonu bozan bir etki yaratmaz. Ahşap tonlarında dekore edilmiş bir evin mutfağı rahatlıkla siyah ya da beyaz gibi temel renkler ile doldurulabilir. Amerikan mutfak tarzlarında ise dikkatli olmak gerekir. Salonun mutfak ile birleşik olması nedeniyle bu tarz mutfakların genel dekorasyona çok fazla ters düşmemesi gerekir. Mutfak dolaplarında MDF, akrilik, suntalam gibi farklı malzemeler kullanılabilir. Bunların özelliklerinin aralarında farklılık göstermesinin dışında kendi içlerinde de kalite ve renk açısından değişkenlikler gözlenir. Gerekli ihtiyaç ve bütçe belirlenerek bunlar arasından seçim yapılabilir. Seçim yaparken dolap içine konulan mikrodalga, ankastre ürünler, buzdolabı gibi eşyaları da göz önünde bulundurmak gerekir. Seçilen alternatifin bu eşyaların kullanımı ile de uyumlu olması oldukça önemlidir.

Mutfak dolapları kullanılan malzemenin ne olduğuna bakılmaksızın çeşitli işlemlerden geçerek meydana gelir. Gelişen teknoloji ile birbirinden farklı tasarımlar ortaya konulmuştur. Bazı teknolojiler ile uzun yıllar eskimeyen bir şekilde kullanılmaya devam eder. Kaplama tekniği her zaman tercih edilen bir teknolojidir. Kullanılan malzemenin dışına yapılan yeni bir kaplama ile istenen görüntü ve özellikler sağlanabilir. Bu kaplamalar sayesinde eklenen bir özellik de darbelere ve neme karşı dayanıklılık durumudur. Mutfakta kullanılan eşyaların darbelere sebebiyet vermesi dolayısıyla çizik ve çarpmalara karşı dayanıklı ürünler ile donatılması gereken bir mekandır. Kaplama malzemelerinin bu isteklere uygun şekilde seçilmesi ile beklenti kolayca karşılanabilir. Kaplama ürünler renk açısından ana malzemelerden daha geniş bir aralıkta bulunur. Bu sayede kaplama yapılarak istenen her renkte mutfak dolabına sahip olmak mümkün olur. Mutfaklarda kullanılan açık renklerin mutfağı daha geniş ve ferah, koyu renklerin ise daha küçük göstereceği göz önünde bulundurulması gereken diğer bir detaydır. Mutfak boyutlarının çok küçük olması durumunda ilk tercih edilmesi gereken renk beyaz ve beyaza yakın olan renkler olmalıdır. Bu renkler mutfağın kasvetli havasından kurtulmasını ve daha huzur verici bir atmosfer olmasını sağlar. Çok geniş mutfaklarda ise gereğinden büyük olan görünümü koyu renkler kullanarak sıcak bir ortama dönüştürmek mümkün olur. Bunlar koyu ahşap tonları ya da siyah olabilir. Bu renkler hiçbir zaman demode olmayan her zaman kullanılabilir olan renklerdir. Keza beyaz renk de ev dekorasyonunun her noktasında zamansız biçimde kullanılabilir.

Mutfak Dolaplarının Bakımı

Mutfak dolapları tasarlanırken uzun ömürlü olmaları amaçlanır. Ancak malzeme seçimi dolabın uzun sürelerde kullanılmasını her zaman desteklemez. Seçilen bazı ürünlerin bakımı ve temizliği doğru zamanlarda yapılmaz ise tahmin edilen zamandan çok daha kısa sürede üründe bozulmalar meydana gelebilir. Dolaplarda kabarma, çizik, renk solması gibi problemler görülmesi mümkündür. Bu nedenle ürünlerin temizlik ve bakımına özen gösterilmesi gerekir. Öncelikli olarak temizliğin doğru zamanlarda yapılması gerekir. Uzun süre temizlenmeyen dolaplarda istenen performansı yakalamak çok mümkün olmaz. Ayrıca temizlik aralığının uzun olması da temizliğin zorlaşması anlamına gelir. Temizlik için seçilen ürünlerin de kalitesi ve özellikleri önemli bir detaydır. Kullanılan malzeme ile uyumlu olmayan ürünler istenmeyen bazı sorunlara yol açabilir. Buna sebep olmamak için seçim ve montaj aşamasında ürünün hangi tip temizlik ürünleri ile ne sıklıkta temizlenmesi gerektiği öğrenilmelidir.  Ev dekorasyonunun genelinde bulunan fiyat değişimi durumu mutfak dolabı çeşitlerinde de geçerlidir. Mutfak dolabı çeşitleri için belirlenen fiyat aralığı oldukça geniştir. Bu aralık çeşitliliğin çok geniş olmasından kaynaklanır. Çeşitliliğin oluşması için renk, tasarım, malzeme ve aksesuarlarda değişiklik meydana gelmesi ile oluşur. Bu da hem malzeme hem de işçilik maliyetlerini etkiler. Dolayısıyla fiyatlarda da aşağı ya da yukarı doğru bir hareketlenme oluşur.

Mutfak Dolabı Seçiminde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Evlerin en önemli alanlarından biri olan mutfaklar için dolap seçimi yaparken öncelikli olarak mutfağın genişliği belirlenmelidir. Sonrasında hem mutfağın hem de evin genel dekorasyonuna bakılmalıdır. Salon ile mutfağın birlikte olmadığı durumlarda genel ev dekorasyonu ikinci plana atılabilir. Son olarak ise mutfakta yaratılmak istenen ambiyans belirlenmelidir. Buna göre farklı tasarım ve renklerde mutfak dolapları seçenekleri değerlendirmelidir.

Mutfak Dolaplarının Bakımı ve Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Dayanıklılık açısından mutfak dolaplarının kalitesi yüksek olmalıdır. Nem oranının yüksek olması ve darbe görme durumlarının olması nedeniyle mutfak dolaplarının ömrünün kısaltıcı hareketlerden kaçınılması gerekir. Bunun için ise düzenli olarak bakım ve temizlik yapılması gerekir. Yapımında kullanılan malzemelerin çeşitliliğinin fazla olması ile temizlik ürünleri de fazladır. Uygun olan temizlik ürünleri ile ideal zamanlarda temizlenmesi gerekir. Ayrıca ürünün ömrünün uzamasını sağlayan bakım ürünleri var ise bu ürünler ile gerekli bakımların yapılması da çok önemlidir.

Mutfak Dolabı Fiyatları Ne Kadardır?

Mutfak dolapları birçok açıdan birbirinden farklı olan çeşitlere sahip olan mutfak ürünleridir. Renk, malzeme, tasarım gibi değişenler çeşitliliğin artmasını sağlar. Artan bu çeşitlilik ise ürünlerin fiyatlarına yansır. Her bir noktadaki değişim fiyatın artmasına ya da azalmasına sebep olur. Çeşitlilik arttıkça da fiyatlar geniş bir aralığa yayılır. Bu durum her bütçeden kullanıcının bu seçenekler içerisinden kendine uygun olan bir ürüne sahip olabilmesini sağlar.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Mutfak Dolabı

4336 ürün listeleniyor
Ev Dekorasyon
Ev Dekorasyon
Mobilya
Mobilya
Mutfak
Mutfak
Mutfak Dolapları
Mutfak Dolapları
Hazır Mutfaklar
Hazır Mutfaklar
Tekli Dolaplar
Tekli Dolaplar
Kiler Dolabı
Kiler Dolabı
Sebze / Ekmek Dolabı
Sebze / Ekmek Dolabı
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Hepsiburada Limiti
Güvenle Kapında
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Renk
Toplam 36 / 4336 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?