En Ucuz ve Kaliteli Kilimler

Yaygın Kullanım Alanı Bulunan Kilimler

Ev dekorasyonlarının en önemli parçalarından biri olan kilimler farklı model ve çeşitleri ile her evde yer alan eşyalardır. Kilim çeşitleri her kullanıcının zevkine özel farklı renk, desen ve modellerde üretilir. Şık ve güzel modeller doğadan kareler, manzara resimleri, geometrik desenler gibi değişiklikler ile her geçen kullanıcıları çok daha fazla mutlu eder. Kilim çeşitleri evlerdeki kullanımının dışında dekoratif bir obje olarak da göz kamaştırır. Amaç ne olursa olsun her zevkten kullanıcının beğenebileceği bir kilim bulmak mümkündür. Hemen hemen tüm kilim çeşitleri günlük kullanıma uygundur. Bu uygunluk sağlam olması, desen ve tasarım bakımından çeşitlerinin çok olması ve en önemlisi kolaylıkla temizlenebilir olması ile sağlanır. Tüm kullanıcıların zevk ve beğenisini uygun olması için ise pamuk, tiftik, polyester ve bunun dışında farklı malzemeler kullanılarak meydana getirilir. Kilim çeşitleri arasında eski zamanların favori desenlerini yansıtan klasik modelleri de son yılların en modern tasarımlarını da görmek mümkün olur. Evlerde bulunan her odanın büyüklüğü, tarzı ve kullanımı aynı olmadığı için benzer tasarımlar bu odaların hepsi için uygun olmaz. Bu nedenle kilim çeşitlerinin de her bir kriteri farklı kullanımlar için çeşitlendirilir. kilim kullanımının yaygın olduğu zamanlar genellikle yaz mevsimleridir. Ancak evlerin artık mevsim fark etmeksizin sıcak olması ile kilimlerin her mevsimde kullanımı da uygundur. Her mevsimde kullanılabilmesinin en önemli etkenlerinden biri ise kolay temizlenebilir olmasıdır. Kış aylarında çok daha fazla kirlenme durumu ile karşılaşan kilim çeşitleri hızlı ve basit şekilde temizlenebilir.

Kilimin en fazla yaz aylarında tercih edilmesinde özellikle sıcak günlerde bahçe ya da balkonlarda pratik şekilde kullanılmasının etkisi büyüktür. Sadece bahçe ve balkonda değil evin istenen her yerinde kolaylıkla kullanılabilir. Hafif ve kolay taşınır olması sayesinde kullanımı basit ve pratiktir. Kilim modelleri klasik ve modern tarzlarının yanında etnik modellerinde olduğu çeşitleri ile dikkat çeker. Çeşitleri arasında bulunan yün modeller kış aylarında ya da dört mevsim kullanım düşünenler için en uygun tercihlerdir. Renk ve desen alternatifleri oldukça fazladır. Özellikle soğuk havalarda kişide olumlu duygular hissedilmesine destek olur. Yün kilim çeşitleri yünden yapılan ipliklerin oldukça sağlam olması sayesinde oldukça dayanıklı ve uzun ömürlü ürünlerdir. Ayrıca yün kilimlerin yüzeyinde bakteri ve diğer mikroorganizmaların tutunabilme imkanı bulunmaz. Bu nedenle çocuk odaları ve yatak odalarında güvenle kullanılabilir. Kilimler genel olarak yerde halı yerine kullanılan ürünler olarak bilinir. Ancak bunun dışında duvar süslemesinde de sıklıkla kullanılabilir. Bu tarz süslemeler çok eski zamanlarda her evde bulunan dizaynlar olarak bilinir. Modernleşme ile ara verilen bu süsleme tekniği özellikle etnik tarzdan hoşlanan kişiler için çok güzel bir alternatiftir. Duvar süslemesi için genellikle hafifliği ile bilinen pamuklu kilim çeşitleri kullanılır. Yün kilimler bu kullanım için uygun seçenekler değildir.

Farklı Tarz ve Zevklere Hitap Eden Kilim Çeşitleri

Kilim çeşitleri oldukça geniş bir ürün gamına sahiptir. Renk, tarz, tasarım, malzeme gibi pek çok yönden çeşitleri çoğaltmak mümkündür. Dekorasyonun tamamlanması için kilim tercih eden her kullanıcının zevkine uygun bir model vardır. Evinin dekorasyonunu modern tarzda oluşturmak isteyenler için geometrik desenli ya da düz çizgiler içeren kilim çeşitleri en uygun seçim olur. Bu ürünler desen dışında renk olarak da oldukça geniş bir skalaya sahiptir. Çiçek ya da küçük hayvan figürleri olan bazı kilim modelleri de yine modern dekorasyonlarda yer alan ürünlerdir. Ev dekorasyonunda önemli bir yere sahip olan kilim çeşitleri bazı iş yeri ve ofisler için de uygun olabilir. Doğru renk ve model seçimleri yapılan kilimler ofislerin de en güzel dekoratif parçaları olmaya adaydır. Bir zamanların en favori ürünleri olan kilimler bu şekilde günümüz çağına taşınarak modern bir görüntüye kavuşur. En ideal ürünün seçilmesi ile kilimler oldukça konforlu ve rahat bir kullanım sunar. Farklı tarzlardan hoşlanan kişiler için hasır modeller de göze çarpan diğer kilim çeşitleridir. Hasır kilim çeşitleri evin iç ortamında çok fazla kullanım alanı bulunmayan ancak bahçe, teras ya da balkon gibi alanlarda kendilerine her zaman yer bulan kilim modelleridir. Hasırın hangi üründe bulunursa bulunsun doğal bir görüntü sağlaması kilim çeşitleri için de geçerlidir. Balkon, bahçe gibi açık alanların en fazla yaz aylarında kullanılması ile bu ürünlerde en çok sıcak yaz günlerinde kullanılır. Ürünler bazı kullanıcılar arasında yazlık kilim çeşitleri olarak adlandırılır. Kilim çeşitlerini mutfaklarda da görmek mümkündür. Farklı tasarımlara sahip olan birbirinden güzel kilim çeşitleri her tarz dekorasyon için kullanılabilir. Kilimlerin tasarımında farklı tarz ve modellere yer verilmesi mutfaklarda da rahatlıkla kullanılabilmesini sağlar. Mutfaklarda en sık rastlanan kilim modelleri otantik kilim çeşitleridir. Diğer modeller gibi otantik ürünlerde ilgili dekorasyonun önemli parçalarından biri olur. Özellikle mutfaklarda kullanılan kilim çeşitlerinin yıkanabilir nitelikte olması kullanımı açısından büyük kolaylık sunar. Mutfağın kullanımı göz önüne alındığında kilimin çok kısa zaman aralıkları ile kirleneceği açık bir şekilde görülür. Bu nedenle de yıkanabilir ürünler kullanmak avantajlı bir durum meydana getirir.

Kilim çeşitlerinin evlerde salon veya diğer odalarda kullanımı her zaman sınırlı olmuştur. Ancak son dönemde yaşanan geleneksel tarza dönüş trendi ile kilimler kendine bu mekanlarda da oldukça geniş bir yer bulmayı başarmıştır. Etnik bir görüntü sağlamak ve geleneksel havayı hissettirmek isteyen kullanıcılar evlerinde kilim çeşitlerine yer verir. Bu konuda kilim çeşitlerinin renk, desen ve tasarımları da en büyük destektir. Klasik ürünleri yaşatmak, modern görüntüyü nostaljik bir biçimde sunmak isteyen herkes kilimleri rahatlıkla kullanabilir. Kilim çeşitleri günümüz insan tarafından sadece yere ya da duvara yerleştirilen bir nesne olarak görülür. Ancak eski zamanlarda kilim çeşitlerine soyut kavramlar yüklendiği bilinir. Kötülüklerden, nazardan hatta büyüden koruduğu varsayılan kilimlerin sıklıkla kullanıldığı bilgisi anlatılan rivayetler arasında yer alır. Bu tarz hikâyelerin anlatılması kişilerin otantik değerlere merak duymasına yol açar. Sonrasında ise kullanıcılar farklı hikayeleri bulunan bu kilim çeşitlerine ev dekorasyonunda yer vermeye başlar. Bu sayede evlerde farklı bir hava ve doku oluşur. Bu otantik modeller kadar vintage modeller de ev dekorasyonunda yer alan kilim çeşitleridir. Evlerin her alanında kullanılabilen bu kilimler konfor ve rahatlığı kullanıcıları ile buluşturur. Kilim çeşitlerinin bazılarında ise çift taraflı kullanıma rastlamak mümkündür. Kolay yıkanabilir olması sayesinde kilimin istenen yüzeyi rahatlıkla kullanılabilir. İki yüzeyin farklı desenlere sahip olması ile evin farklı bölümlerinde kullanmak da mümkün olabilir.

Kilim Çeşitleri ile Evin Her Köşesinde Şıklık

Kilimler desenleri sayesinde yaşam alanlarının anlamlı hale gelmesini sağlayan ürünlerdir. Çeşitlerinin fazla olması ile evlerde ya da iş yerlerinde kendilerine oldukça geniş bir kullanım alanı bulabilirler. Evin mutfak, banyo, balkon ve hol başta olmak üzere hemen hemen her bölümünde kullanılabilirler. Ürün çeşitliliğinin renk, desen, tasarım, ebat ve malzeme bakımından farklılık göstermesi ile kişilerin başkalarına hediye olarak da düşünmelerine olanak sağlar. Hediye olarak satın alma söz konusu olduğunda ürünün hediye edilecek kişinin zevk ve beğenisine uygun olmasına özen göstermek gerekir. Ayrıca hediye olsa da olmasa da kullanılacak alanın genel dekorasyonuna uygun ürünler seçmek önemlidir. Evin hangi bölümü için düşünülüyor ise o bölümün genel görüntüsü gözden geçirilmelidir. Dekorasyonun tamamıyla uyumlu olan kilimler seçilmiş ise evin giriş kısmı olan antreler dahil evin her bölümünde ideal şekilde kullanılabilir. Antrelerde yer döşemelerinin parlak ve kaymaya elverişli olmaları sebebiyle ürün seçimi yaparken kaymaz özellik taşımasına da dikkat etmek gerekir. Kişilerin ev içerisinde en çok zaman geçirdiği yerler salon ve oturma odalarıdır. Bu odaların dekorasyonları tamamlanırken kişiyi görsel açıdan rahatsız etmeyen, renkleri itibarıyla rahatlık ve huzur veren ürünler seçmek oldukça önemlidir. Kilim seçimi yaparken de bu özelliğe dikkat etmek önemlidir. Oldukça uzun zaman geçirilen bu odalarda göz yormayan ve huzur veren ürünler bulunması her kullanıcının hakkıdır. Bu görselliği yakalamaya çalışırken odanın dekorasyonuna da uygun ürünler seçmek de önemli bir detaydır. Kilim çeşitleri kanepe, masa gibi mobilyalar, tül perde ve akla gelebilecek tüm dekorasyon parçaları ile uyumlu olmalıdır. Hem tarz hem de model seçiminde bu özellik göz önünde bulundurulmalıdır. Bazı kullanıcılar ürünlerin desen ya da motifler taşımasını istemeyebilir. Bu kişiler için soft renklere yer verilen düz kilim çeşitleri de bulunur. Düz renkte oluşturulan modeller tüm dekorasyonlar ile uyum içinde kullanılabilir. Renk açısından uyum yakalanırken farklı seçenekler kullanılabilir. Bu seçeneklerin en bilineni benzer tonlarda renk seçimidir. Dekorasyonun tamamında hakim olan renge en yakın renkler seçilebilir. Bir başka renk uyumu yakalama ise mevcut renk ile her zaman uyumlu olabilen renkleri birleştirme ile gerçekleşebilir. Bir diğeri ise tamamen zıt renkler seçerek uyum yakalama şeklidir. Siyah ile beyaz, beyaz ile kırmızı, siyah ile kırmızı gibi renkler birbiriyle alakalı olmayan ancak bir arada oldukça güzel görüntü veren renklerin başında gelir. Mutfaklar için yapılan seçimlerde, antrelerde olduğu gibi kaymaz taban oldukça önem taşır. Bunun yanında yıkanabilir olması da kilimde bulunması istenen bir özelliktir. Yıkanabilmesi mutfak dışında hol ve balkon gibi yerlerde kullanılan kilimler için de istenir. Bu alanlarda kullanılan kilim çeşidi sık sık kirlenme durumu ile karşı karşıya kalır. Özellikle mutfaklarda yemek yapma aşamasında yerde bulunan kilim kir ve tozun dışında yağlanabilir. Kilim yıkanabilir olması sayesinde kolayca yıkanarak temiz halde kullanılabilir.

Evlerin her bölümünde rahatlıkla kullanılabilen kilim çeşitleri şekil açısından da farklı modeller ile kullanıcılarının karşısına çıkar. Yuvarlak, kare, oval ya da dikdörtgen şekilde tasarlanan kilimler kullanıcıların zevklerine göre seçilebilir. Her bir şekilde evin istenen her bölümünde kullanılabilir. Bu farklı şekle sahip olan ürünlerin her birinin boyutları da değişik ölçülerde meydana getirilir. Yuvarlak modelli halı ve kilimlerin yaygınlaşması ile bu tarz ürünlerin çeşitliliği de artış göstermiştir. Yuvarlak şekle sahip olan kilim çeşitleri banyo ve kapı girişlerinde sıklıkla yer alır. Yuvarlak modellerin son zamanlarda sık tercih edilmesi dekorasyona kattıkları modern hava sayesinde gerçekleşir. Kilimler dışında diğer halı çeşitlerinde de yuvarlak çeşitleri sıklıkla görmek mümkündür. Dikdörtgen modeller her mekanda kullanılan kilim çeşitleridir. Standart halı mantığı ile kullanılabildikleri gibi piknik, balkon ya da bahçe kilimi olarak da kullanımları bulunur. Dar ve uzun ölçülerde üretilmiş olanları ise koridorlarda kullanmak mümkün olur. Kare ve oval ürünler diğer çeşitlere göre biraz daha nadir tercih edilen kilim modelleridir. Bu modeller kullanım açısından odalarda bulunan boşluk kısımlar ile uyumsuzdur. Görüntü olarak güzel olsalar bile şekil olarak uyumsuz olmaları dekorasyonda nadir kullanılmalarına sebep olur. Kilim çeşitlerinin arabalarda da kullanım alanı bulunur. Arabalara uygun boyutlarda üretilen kilim modelleri koltuk kilimi olarak rahatlıkla kullanılabilir. Kilim rahatlığının kilimlerin yıkanabilir özelliği ile buluşması sayesinde arabalarda da güvenle kullanılabilir. Özellikle çocuklu aileler kilimler sayesinde rahat yolculuklar yapabilir. Kirlendiği an kolay bir biçimde kaldırılıp yıkanabilen ürünler hiçbir deformasyona uğramadan tekrar yerleştirilebilir. Kullanılan tüm kilim modellerinin halı ölçülerine göre farklı ebatlarda üretilmiş halleri bulunur. Buna uygun olarak farklı ölçülerdeki odalara o ölçülere uygun seçimler yapılmalıdır. Özellikle yerde boş alan kalmasından hoşlanmayan kullanıcıların daha büyük boyutlara sahip kilimleri seçmesi ideal bir tercih olur. Tam tersi durumda ise oldukça küçük ürünler seçilmelidir. Sehpa, masa gibi mobilyalar bulunan alanlarda sadece bu mobilyaların altında yer alacak büyüklükte kilimler seçmek bile yeterli olur. Kilim çeşitlerine sıklıkla rastlanan bir alan da çocuk odalarıdır. Çocuk odalarında oyunlar, dersler, etkinlikler derken kirli bir halı ile karşılaşma olasılığı çok yüksektir. Bu nedenle de kullanılan halının yıkanabilir olması çok önemlidir. Yıkanabilir halı denildiğinde ilk akla gelen modeller kilim çeşitleri olur. Kilim çeşitleri çocuk odalarında güvenle kullanılabilir. Herhangi bir sebeple kirlenmeye ya da leke olması durumunda hızlı şekilde yıkanarak temizlenmesi mümkün olur. Renk ve büyüklüğünün buna uygun seçilmesi ile kilimler çocuk odaları için en ideal halı çeşitleri olur.

Kilimler evlerin hangi bölümlerinde kullanılabilir?

Kilim modelleri çeşitlilik bakımından oldukça geniş bir alana yayılmış durumdadır. Bu çeşitlilik sayesinde evlerde ya da iş yerlerinde her bölümde kullanılabilirler. Evlerde tüm odalarda, antrede ve mutfakta rahatlıkla kullanılır. Ancak bunun dışında asıl kullanım yeri olarak balkon ve bahçeler gösterilebilir. Bu alanların dış ortam olması ve kirlenmeye müsait olması ile kilim kullanımı daha uygun olur. Ayrıca bu bölümlerdeki kilimler sıklıkla kaldırılıp tekrar yerleştirilebilir. Kilimlerin hafifliği sayesinde bu işlem kolaylıkla yapılabilir.

Ev ya da iş yerleri için kilim seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Kilim seçimi yapılırken mekanın büyüklüğü mutlaka göz önüne alınmalıdır. Bunun dışında dekorasyonda yer alan renkleri de göz önünde bulundurmak gerekir. Ayrıca özellikle mutfak ve balkon gibi alanlar için seçim yapılıyorsa kolay temizlenebilir olmasına da dikkat etmek önemlidir. Evin bu alanlarında kullanılan kilim çeşitleri kolay şekilde kirlenebilir. Hatta mutfakta kullanılanlar yağ ve leke oluşumuna da oldukça açıktır. Tüm bu sebeplerden dolayı bu bölümlerde kullanılan ürünlerin basit ve pratik bir şekilde yıkanabilir olması büyük avantaj sağlar.

Dış mekanlarda kullanılan en ideal kilim çeşidi hangisidir?

Evlerde ya da iş yerlerinde kullanmak üzere yüzlerce farklı renk ve modelde kilim imal edilir. Bunlar kullanılan mekan, kullanıcıların zevkleri gibi detaylara dikkat edilerek meydana getirilir. Ancak kilim çeşitleri içerisinde yer alan her model aynı verimle kullanılmaz. Özellikle dış mekanda kullanılan kilimlerin hafif olması, kir ve toz tutmaması, kolay şekilde yıkanabilir olması gibi kullanım kolaylıklarının olması beklenir. Bu nedenle bu mekanlarda her türlü kilim çeşidi kullanılmaz. Dış mekanlar için en uygun kilim çeşitleri ise pamuk ve hasır kilim modelleridir. Pamuk ürünleri hafif ve kolay yıkanabilir olması, hasır ürünler ise hızlı şekilde kirlenmemesi sayesinde dış mekanlarda güvenle kullanılabilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kilim Modelleri

10.000+ ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Ebatlar
Toplam 47 / 10000+ ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?