Nazar Boncuğu

Nazar boncukları, geçmişten günümüze her dönemde insanların kendilerini kem gözlerden korumak amacıyla kullandığı nesneler. Birbirinden çok farklı dinlerin ve kültürlerin tamamında nazar boncuklarına rastlamak mümkün. Çünkü tarih boyunca tüm inançlarda göz figürünün kötülüklerden koruyan tılsımlı bir etkisi olduğuna inanılıyor. Nazar boncukları üzerinde bu sebeple göz figürü bulunur ve göz boncuğu olarakta bilinirler. İnsanlar dünyayı gözleri ile görür ve tanır. Bu nedenle bütün iyi ya da kötü her düşüncenin çıkış noktası da gözler kabul edilir. Nazar boncuklarının üretiminde çoğunlukla mavi taşlar kullanılıyor. Çok eskilerden bu yana bu mavi taşların da kötü enerji emen özellikleri olduğuna inanılıyor. Ayrıca nazar boncuklarının bolluk ve bereket getirdiği inancı da yaygın. Nazar boncuklarının üretimleri sırasında içine kurşun döküldüğü  böylece kötülüklerden korudukları ve şans getirdikleri düşünülüyor. Nazar boncukları bitkisi de adını bu inançtan alıyor. Evlerde bereket bolluk getireceği düşüncesiyle yerini alıyor.

Nazar değmesi inancı Eski Mısıra kadar uzanıyor. Bu inanca göre insanların taşıdığı negatif düşünceler gözlerden çıkıyor, bakışlarla yayılıyor. Nazar değmesinden korunmak için ise kötü göze gözle karşı koymak gerekiyor. Bu nedenle tarih boyunca insanlar tarafından nazardan korunmak için nazar boncukları kullanılıyor. Nazar boncuğu objesi bu kadar çok kullanıldığı için çok farklı çeşitlerde ve modellerde üretiliyorlar. İnsanlar kendilerine ve çocuklarına nazar değmemesi için sıklıkla nazar boncuğu taşıyorlar. Bu sebeple nazar boncuklarına takı yapımında çok fazla yer veriliyor. Nazar boncuklu bileklikler, kolyeler, küpeler üretiliyor. Hediyelik eşyalarda da sıklıkla yer alıyorlar. Nazar boncukları dekorasyon amacıyla evlerde dükkanlarda süs eşyalarında kullanılıyor. Ürün çeşitliliği çok fazla olunca kullanım yerine ve bütçenize en uygun olanı nazar boncukları modelleri arasından bulmak mümkün oluyor.   

Nazar Boncukları Çeşitleri

Nazar boncuklarının yapımında temel olarak cam kullanılıyor. Nazar boncuklarının üretiminde kırık ve çöpe atılmış camlar da kullanılabiliyor. Üretim yapılan fırınlar 600 - 800 derece sıcaklıkta oluyor. Uygun ısıya gelen fırınlara atılan camlar eritildikten sonra farklı şekillerde nazar boncukları hazırlanıyor. Çok farklı şekiller verilebiliyor, çok farklı büyüklüklerde üretilebiliyorlar. Geleneksel olarak yuvarlak şekil verilse de  artan taleple değişik şekillerde olanlarını da bulmak mümkün oluyor. Şekil verme işlemi tamamlandıktan sonra renk verme işlemine geçiliyor. Çoğunlukla mavi nazar boncuğu ya da lacivert olanları tercih edilse de sarı, kırmızı, yeşil, beyaz renklerde de üretiliyorlar. Kullanılacağı yerin boyutuna  göre küçük nazar boncukları ya da büyük nazar boncukları tercih edilebiliyor. El işçiliği ile üretilen nazar boncukların yanında makinelerde üretilenler de var.  El yapımı nazar boncuklarının nazardan koruyan tılsımlı etkisine olan inanış daha yaygın. Nazar boncuğu üreten ocakların tören yapılarak kurulması ve sadece nazar boncuğu üretimi için kullanılması da bu inancı destekler. Makinelerde üretilen nazar boncuklarına daha çok dekoratif kullanımda süs eşyası olarak yer veriliyor. 

Kullanım Alanlarına Göre Nazar Boncukları Modelleri

Nazar boncukları temelde nazardan korunmak için kullanılırlar. Ancak kişiler yaşadıkları ortamları güzelleştirmek için de nazar boncuklarını tercih ediyorlar. Bu sebeple nerede ve nasıl kullanıldıklarına bağlı olarak çok farklı nazar boncukları modelleri üretiliyor.

  • Dekoratif Ve Süs Eşyası Olarak Kullanılan Nazar Boncukları

Nazar boncukları, ev dekorasyonunda önemli rol oynayan aksesuarlar olarak karşımıza çıkıyor. Kapı süsü olarak kullanılan nazar boncuklarına çok sık rastlanıyor. Böylece dışardan içeri gelebilecek kötü enerji önlenmiş oluyor. Aynı zamanda da dekoratif olarak şık bir görüntü elde ediliyor. Yine hem evlerde çeşitli odalara hem de işyerlerine asılan farklı ebatlarda nazar boncukları var. Hem kötü gözlerden korurken hem de bolluk ve bereket sağladıklarına inanılıyor. Ev araba ya da işyerlerinin nazar boncuklu anahtarlıkları da aynı amaçla kullanılıyor. Anahtaların kaybolmadan taşınmasına da imkan sağlamış oluyorlar. Sehpalarda ya da masalarda kullanmak üzere birçok nazar boncuğu şeklinde süs eşyaları tasarlanıyor. Bu ürünler genellikle yuvarlak ya da oval olarak üretilir. Bereket sağladığını inancını destekleyecek şekilde at nalı, balık ya da fil formlarında olanları da bulunuyor.  Dekoratif amaçlı kullanılan bu nazar boncukları tekli olarak da, ikili üçlü benzer parçadan oluşan setler halinde de satılıyor. Duvar süsü olarak da nazar boncuğu tasarımlı ürünler tercih ediliyor. Filli nazar boncukları duvar süsleri olarak evlerin duvarında çok güzel duruyor. Büyüklükleri ve uzunlukları değişkenlik gösteriyor. İki,üç bazen daha çok küçük filin arka arkaya dizilmesiyle oluşurlar. Nal nazar boncuğu ya da Fatma Ana eli şeklinde tasarlanmış olanlar da duvarlara asılan nazar boncuğu modelleri arasında sayılabilir. 

  • Takı Olarak Kullanılan Nazar Boncuk Modelleri

Hem günlük hayatta hem de özel zamanlarda vazgeçilmez olan takılar nazar boncuklarıyla süsleniyor. Nazar boncukları takı tasarımlarında kullanılarak, kullanıcılarının kombinlerini tamamlayacak aksesuarlar haline getiriliyor. Böylece kişiyi kötü gözlerden korurken tarzını da tamamlıyor. Bilekliklerde, kolyelerde, küpelerde ve yüzüklerde kullanılırlar. Nazar boncukları altın bileklik tasarımlarında çokça kullanılıyor. Bazı bilekliklerde bir bazılarında birden fazla sayıda nazar boncuğu bulunuyor. Altın modellerin yanında nazar boncukları gümüş bileklikleri de süslüyor. Hem spor hem de şık modellerde üretilen bileklikler her tarza hitap ediyor. Nazar boncuklu ipli bileklikler herkesin bileğine göre ayarlanabildiği için kullanım kolaylığı sağlıyor. Nazar boncukları altın kolyelere de farklı bir hava katıyor. Nazar boncuklu altın kolye çeşitleri de çok fazla. Daha ince veya daha kalın zincirden yapılmış olanları var. Bilekliklerde olduğu gibi kolyelerde de sadece altın değil gümüş malzemeden yapılmış olanlar da var. Nazar boncuklu gümüş bileklikler sıklıkla tercih ediliyor. Bileklik ve kolyeler takım olarak ya da tek tek satın alınabiliyor. Nazar boncuğu küpe modellerini de birçok farklı modelde bulmak mümkün. Günümüzde nazar boncuklu takılar çok geniş bir ürün yelpazesine sahipler. Böylece her zevke uygun olanı bulunabiliyor. 

  • Hediye Olarak Nazar Boncukları

Nazar boncukları hediye olarak da çok tercih ediliyorlar. Yeni bebek sahibi olanlara iğneli nazar boncukları hediye edilmesi çok yaygındır. Hatta iğneli nazar boncukları hediye paketlerinin süslenmesi için de kullanılabilirler. Yine yeni bir ev alındığında ya da bir işyeri açıldığında da nazar boncuğu hediye etmek çok bilinen bir gelenektir. Yeni araba alan birine de nazar boncuklu anahtarlık alınabilir. Turistik amaçla ülkemize gelen kişiler de hediye olarak nazar boncukları alıyorlar. Kalıcı ve şık bir hediye tercih edenler de yine nazar boncuklu takı modelleri arasından seçim yapabiliyor.         

 

Nazar Boncukları Fiyatları

Nazar boncuklu ürünlerde çeşitlilik çok fazla olduğu için fiyatlarda değişkenlik gösteriyor. Nazar boncuklarının fiyatları büyüklüğüne, kalitesine ve tasarımına göre farklılık gösterebiliyor. El yapımı nazar boncuklarının fiyatları makine ile üretilen boncuklardan daha yüksek oluyor. Nazar boncuklu takıların fiyatları da altın, gümüş ya da farklı malzemelerden üretilmiş olmasına bağlı oluyor. Nazar boncuklu altın kolyelerin fiyatları  daha ince modellerde daha uygun oluyor. İster kendiniz için isterse hediye olarak olsun filtreleme özelliği kullanarak ürünleri fiyatlarına göre sıralayabilir ve bütçenize en uygun olanlar arasından tercih yapabilirsiniz. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Nazar Boncukları

888 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 888 ürün
DSACategoryId/60002028/18021300/60003775/18021355