Birçok din ve kültürde nazar değmesinden kaynaklı negatif etkilenmelere yönelik bir inanç bulunuyor. Müslüman toplumlarda göz değmesi olarak adlandırılan bu olumsuz durumlardan korunmak adına çoğunlukla nazar boncuğu kullanılıyor. Bu durum tarihlerden günümüze gelen oturmuş bir gelenek olarak kabul görüyor. Güçlü bir tılsım olduğuna inanılan nazar boncuğu sembolü takı, obje, dekoratif eşya ve benzeri ürünlerde ortaya çıkıyor. Çok farklı yorumlanan nazar boncuğu modelleri de markaların ürün seçkilerinde yer alıyor.

Dekorasyonda Nazar Boncuğu Kullanımı

İnsanoğlunun dıştaki dünyaya açılan penceresi kabul edilen göz, düşüncelerin de çıkış noktası olduğundan göz sembolü önem taşıyor. İnanç ve geleneğin ötesinde dekorasyonda süs eşyası olarak pek çok kişi nazar boncuğu kullanıyor. Nazar boncuğundan yansıyan şansın ürünün yapılışı esnasında içine kurşun dökülmesinden kaynaklığı olduğu da ‌söylenler arasında. İnsanlar çocuklarını, bebeklerini, evlerini, arabalarını nazar değmesinden korumak için nazar boncuğu objesi kullanıyor. Markaların ürün gamında en çok yuvarlak nazar boncuğu modelleri yer alsa da farklı formlarda ve renklerde nazar boncukları da aksesuarda sıra ‌dışılığı seven kişilere sunuluyor. Genellikle mavi ve lacivert renklerin kullanıldığı göz biçimli nazar boncuklarının yeşil, kırmızı, ‌gold, beyaz, gümüş ve benzeri çok sayıda rengi mevcut. 

Her Zevke Uygun Modeller

Kişiler nazar boncuğu çeşitlerini kullanarak hem nazardan korunduklarına inanıyor hem de farklı formlara ve çeşitliliğe sahip bu ürünlerle yaşam alanlarını daha keyifli hale getirme şansı yakalıyor. Kapı süsü olarak kullanılan orta boyutlu nazar boncukları daha kapıdan girerken alana tılsımlı bir hava veriyor. Ev ya da iş yerlerinin oturma alanlarına asılan daha büyük ebatlı nazar boncukları ise ortama görsel zenginlik katan aksesuarlar arasında. Ev, iş yeri ve araba anahtarlığı olarak nazar boncuğu kullanımı da oldukça yaygın. Bu ürünlerle hem anahtarın takılı olduğu mekan ya da aracın nazardan etkilenmemesi sağlanırken anahtarlığın çantada taşınması ikili etki yaratıyor. 

Masa ağırlığı, sehpa süsü ve benzeri çok sayıda ürün de nazar boncuğu tasarımıyla yorumlanıyor. Yuvarlak ve oval şekillerin yanı sıra kelebek, fil, balık, at nalı, kare, küp ve benzeri onlarca çeşit formda nazar boncuğu alternatifi farklıyı arayanlara sunuluyor. Aynı üründe birkaç farklı biçimin bulunduğu tasarımlar da revaçta.

 Geleneklerde Nazar Boncuğu Kullanımı

İğnelere takılan minik nazar boncukları da oldukça popüler ürünlerden. Bu ürünler özellikle çocukların üzerine takılıyor. Kancalı iğne ile hediye paketlerine de iliştirilen bu boncuklar oldukça kullanışlı. Nazar boncuğu çeşitleri hediye olarak da tercih edilen seçeneklerden. Yeni açılan iş yerlerine, restoranlara nazar boncuğu hediye etmek çok sık başvurulan bir gelenek. Bunun yanı sıra yeni ev alan ya da taşınan kişilere de nazar boncuğu formunda ya da tasarımında dekoratif obje almak çok yaygın. Arabasını değiştiren ya da yeni bir araya sahip olanlara da nazar boncuklu ayna süsü ya da anahtarlık hediye ediliyor. Yeni doğum yapmış kadınlara da bebekleri için nazar boncuklu ürünler verilmesi geleneklerin uzantısı.

Nazar boncuklu obje yabancılara da sunulan değerli bir hediye işlevi görüyor. İş için dışına giderken ya da ‌Türkiye'ye gelen yabancı misafirlerinize nazar boncuğu tasarımında bir obje hediye etmek uzun zamandır süregelen bir alışkanlık. Turistler de ‌Türkiye'den ülkelerine dönerken nazar boncuklu ürünlerden hem kendileri hem de sevdikleri için satın alıyor. 

Çeşitli markalara ait çok sayıda nazar boncuğuna ‌Hepsiburada.‌com üzerinden ulaşabilir, ister alışılmış geleneksel formlarda isterseniz geliştirilmiş alternatiflere sahip ürünlerden beğendikleriniz için siparişinizi oluşturabilirsiniz.


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Nazar Boncukları

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 889 ürün
DSACategoryId/60002028/18021300/60003775/18021355