Fener

Sabit bir aydınlatma olmadığı durumlarda ışık sağlaması açısından başvurulan el fenerleri, elektrikli kuru pil ve ampulün icadından sonra bulunmuştur. Gelişen teknoloji sayesinde kullanım kolaylığı sağlayan pek çok modeli üretilen el fenerleri, yeni nesil teknolojiler ile donatılarak bir el fenerinden çok daha fazlasını sunar. En çok tercih edilen outdoor aletleri arasında yer alan ve elektrik kesintisinden açık hava aktivitelerine kadar pek çok alanda kullanım olanağı sunan el fenerleri arasında farklı renklerde ışık yayan modeller de bulunur. Her bir ışık rengi farklı bir fonksiyona sahip olduğu için her outdoor aktivitesinde kullanılması önerilen el feneri türü farklılık gösterir. Genellikle AAA piller ile çalışan ve pil tükenene kadar ışık vermeye devam eden el fenerlerinin yeniden şarj olabilir bataryaya sahip olanlarından güneş enerjisi ile şarj olanlara kadar pek çok çeşidi bulunur. Evlerde elektrik kesintilerinde kullanmak üzere çok fazla özelliğe sahip olmayan standart el fenerleri tercih edilse de av ve balıkçılık faaliyetleri ile olay yeri inceleme çalışmalarında farklı özelliklere sahip olan el fenerleri kullanılır. Özellikle doğa yürüyüşü, kamp, dağ tırmanışı gibi zorlu olabilen dış mekan aktivitelerinde dayanıklı ve uzun menzilli, zoom özelliğine sahip güçlü el feneri modelleri tercih edilir. Kullanıcılara menzilden ampul tipine, şarj şeklinden boyutuna kadar çok fazla seçenek sunan el fenerleri fiyatları açısından da oldukça geniş bir fiyat aralığı sağlar. Yerli ve yabancı onlarca marka tarafından üretilen yüzlerce el feneri modeli, Türkiye ve dünyadaki çok sayıda kullanıcıya hitap eden özellikleri ile dikkat çeker. Gelişen teknolojiler ve pratik bir kullanım sağlayan yeni nesil tasarımları ile tercih konusunda kafa karışıklığına neden olabilen el fenerlerinin mutlaka kullanım amacına uygun seçilmesi tavsiye edilir. Ev kullanımı için çok fazla özelliğe sahip uzun mesafeli el feneri modelleri yerine standart özelliklere sahip daha pratik bir kullanım sunan el fenerlerinin tercih edilmesi tavsiye edilirken outdoor aktivitelerde ise daha fazla fonksiyona sahip olan, uzun pil ömürlü, kolay şarj olabilen ve uzun mesafeli fenerlerin tercih edilmesi önerilir.

Özellikleri ile El Feneri Çeşitleri

El feneri pilli ve şarjlı olmak üzere iki farklı şekilde enerji sağlayan model seçeneği sunar. Yeniden şarj edilemeyen özellikteki kullan at piller ile çalışan fenerler, ışık gücüne göre değişen sayılarda AA pil ile çalışır. Yeniden şarj edilebilir özellikteki piller ile çalışan el fenerleri ise kendi içlerinde güneş enerjili ve elektrik enerjili modeller bulunur. Güneş enerjisi ile pilleri yeniden şarj olan modellerde genellikle fenerin bir kısmında güneş ışığından enerji elde etmeye yarayan paneller bulunur. Elektrik enerjisi ile şarj olan fenerlerde ise tıpkı akıllı telefonlar, taşınabilir bilgisayarlar gibi priz aracılığı ile şarj olan ürünlerdir. Prize erişimin olmadığı outdoor aktivitelerinde sahip olduğunuz şarjlı el fenerinin enerjisi tükenirse powerbank veya araç aküsünden de faydalanmak mümkündür. Defalarca yeniden doldurularak kullanım olanağı sunan pilleri ile öne çıkan el fenerleri arasında hareketten elde edilen enerji ile şarj olabilen modeller de bulunur. Kullanıcının sağladığı hareketteki enerjiyi basit bir sistem sayesinde elektrik enerjisine dönüştüren ve depolayabilen söz konusu el fenerlerinin çoğu standart pil ile de çalışmaktadır.

El feneri kırmızı, mavi, yeşil, mor, beyaz ve sarı ışık yayan el fenerlerinde ışıkların farklı renklerde olması tesadüf veya eğlence amacıyla yapılmış bir tercih değildir. Her bir rengin farklı işlevleri olması dolayısıyla renkli ışık yayan el fenerlerinin kullanım alanları farklılık gösterir. Örneğin evcil hayvan sahipleri tarafından sık tercih edilen ve profesyonel anlamda olay yeri inceleme tarafından kullanılan ultraviyole ışıklı el fenerleri, kan, idrar, ter gibi sıvıların kalıntılarını görüntülemeye yarar. Öte yandan floresan özellikli çeşitli sıvı katkıları ile elde edilen lambaların yer aldığı UV el feneri modelleri, sahte para kontrolünden hijyen kontrolüne kadar pek çok alanda kullanım olanağı sunar. Parlaklığı dolayısıyla lümeni, çalışma modları, pil ömrü, pil boyutu, pil tipi, su geçirmezlik, gövde malzemesi, güvenlik önlemleri, dayanıklılık, ekstra fonksiyonları gibi pek çok faktör dikkate alınarak tercih edilmesi gereken kapsamlı ürünlerdir. Dolayısıyla mutlaka ihtiyaç, beklenti ve kullanım alanına uygun ürünlerin tercih edilme is önerilir.

En sık tercih edilen ve genelde birçok el feneri modelinde yer alan ayarlanabilir odak fonksiyonu, çok yönlü ve kullanışlı olmasına karşın çoğu kullanıcı tarafından ne işe yaradığı bilinmediği için kullanılmayan bir özelliktir. LED teknolojisinin gelişimine paralel olarak gelişimini sürdüren ayarlanabilir odaklı el fenerlerinde basit bir dokunuşla ışığın desen değişir. Yakınlaştırabilir özellikte olan ve söz konusu fonksiyon sayesinde ışığın daha geniş bir alana yayılması sağlanabilir veya tek bir noktaya daha yoğun bir ışık verilebilir. Güçlü ve uzun süreli aydınlatma sağlayan el feneri modelleri, özellikle yoğun kullanılan modellerde kullanıcı tercihlerini etkileyen önemli faktörler olarak öne çıkar. Bu sebeple parlaklık ve ışık gücünü belirleyen lümen değeri, el feneri tercihlerini direkt olarak etkiler. 3500, 4000, 5000, 20000, 32000, 53000 lümen el feneri gibi farklı lümen değerlerine sahip olan fenerler, lümen değerine göre ışık verir. Başka bir ifadeyle lümen değeri ne kadar artarsa o kadar kuvvetli bir aydınlatma sağlar.

Çalışma Prensibine Göre El Feneri Modelleri

Elektrikli, uzun menzilli, su geçirmez, güneş enerjili, yüksek ışıklı el feneri gibi çeşitleri bulunan söz konusu ürünler farklı çalışma prensipleri ile birbirinden ayrılır. Sahip olduğu lambanın lümenine göre farklı miktarlarda kullan-at piller ile çalışan el fenerlerinden elektrik enerjisiyle şarj edilerek çalışanlara kadar geniş bir ürün yelpazesi sunan el fenerleri arasında kullanıcıların sallayarak şarj ettiği modelleri ile güneş enerjisinden şarj olan modelleri de bulunur. Kullandığı enerjiyi elde etme şekline göre farklı çalışma prensipleri ile ayırt edilen el fenerleri arasında farklı lamba türlerinin yer aldığı modeller de bulunur. Örneğin gelişen teknolojisi ile hayatın pek çok alanında karşılaşılan, daha az enerji tüketerek daha fazla ışık sağlayan ve daha uzun bir kullanım ömrü sunan LED teknolojisi, el fenerlerinde de sık sık kullanılır. LED’li el feneri çeşitleri, hem standart kullanıcı hem de polisler tarafından kullanılan taktik el fenerlerinde en sık tercih edilenler öne çıkar. Öte yandan el fenerlerinde akkor ampuller de kullanılır. Bu ampuller, LED kadar aydınlık olmasa da profesyonel kullanıcılara hitap etmeyen el fenerleri için yeterli miktarda ışık sağlar. Göze hoş gelen bir ışık rengine sahip olan akkor ampullü el fenerleri, sıcak beyaz ve sarı ışık üretir.

Av için el feneri veya kamp el feneri olarak sık tercih edilen modeller genellikle profesyonel kullanıcılara hitap eden, yüksek lümenli, uzun pil ömrüne sahip, suya ve toza dayanıklı fenerlerdir. İleri seviye kullanıcılar için üretilse de herkes tarafından kullanılan bir başka el feneri türü ise ultraviyole ışık yayın modellerdir. UV el feneri olarak adlandırılan bu modeller özellikle kamp ve av faaliyetleri için oldukça faydalıdır. Ultraviyole ışığın özellikleri nedeniyle avantaj sağlayan bu fenerler sayesinde kan, idrar, ter gibi sıvıların kalıntıları net olarak görülebilir. Bu sayede özellikle av faaliyetlerinde hayvanların izinin sürülmesi açısından büyük bir avantaj sağlar. Taktik el fenerleri sınıfına giren UV el fenerleri, olay yeri inceleme birimleri tarafından da sık sık kullanılır. Standart kullanıcılar ise daha çok sahte para kontrolü ve evcil hayvan olan evlerde hijyen kontrolü gibi amaçlar ile UV fenerleri tercih eder. UV ışınlarının dezenfekte edici özelliği olsa da el fenerlerinde çok güçlü ışıklar kullanılmadığı için dezenfekte işlemleri için yeterli miktarda UV sağlanamamaktadır.

Şarjlı El Feneri Çeşitleri

El fenerlerinde daha çok AA, AAA, C, D, Lityum iyon, CR123A tip piller kullanılsa da gelişen teknoloji ile birlikte yeniden şarj edilebilir bataryalar tercih edilir hale gelmiştir. Bu sebeple özellikle profesyonel kullanıcılar kullan-at pillerin yerine şarjlı el feneri modellerini tercih eder. Basit bir bağlantı kablosu ile direkt olarak prizden veya USB kablo ile bilgisayar, powerbank hatta Bluetooth hoparlör üzerinden şarj edilebilen söz konusu el fenerleri, sürekli pil satın alma veya yedek pili bulundurma sorunlarını ortadan kaldırarak pratik bir kullanım olanağı tanır. Elektrik enerjisiyle şarj edilebilen modellerin yanı sıra güneş enerjisi ile kendi kendine şarj olabilen modeller ile kullanıcıların sallama hareketi ile şarj olan farklı el fenerleri bulunur. Bu fener grubu içinde en çok tercih edilenler elektrik enerjisi ve güneş enerjisi ile şarj edilebilen fenerler olarak öne çıkar.

Modeli ve şarj olma şekli ne olursa olsun el fenerleri şarjlı modelleri, fiyat açısından oldukça geniş bir aralığa sahiptir. Yerli ve yabancı onlarca marka tarafından üretilen ve gelişen teknolojiler sayesinde her geçen gün farklı bir modelin kullanıcıların beğenisine sunulduğu şarjlı el fenerleri, hemen her bütçeye hitap eden alternatifler sunar. Lümen, pil ömrü, şarj süresi, malzeme kalitesi ve dayanıklılık sınıfı gibi faktörler nedeniyle değişebilen şarjlı el feneri fiyatları, herkes için ulaşılabilir seçenekler sunar. Şarjlı el feneri satın al seçenekleri incelenmeden önce doğru el fenerinin belirlenmesi önerilir. Her kullanıcının ihtiyaçlarının farklı olması nedeniyle doğru şarjlı el fenerini bulabilmek için ilk olarak çıkarılabilir pilli ve entegre pilli şarj edilebilir el fenerlerinin incelenmesi önerilir. Her iki çalışma prensibine sahip ürünün kendi açısından avantaj ve dezavantajları bulunsa da çıkarılabilir pilli olan modeller, ekstra olarak pilleri dışarıda şarj edebilme ayrıcalığı sağlar. Entegre pilli olan modellerde ise pil sabit olduğu için tüm zorlu koşullarda bile yerinden oynamaz. Bu sayede pillerin yerinden çıkma ihtimali için endişelenmeniz gerekmez. Öte yandan dahili pilli olan modeller, pillerin standart şekillerde olması gerekmediği için boyut olarak biraz daha küçük tasarlanır.

LED El Feneri Kullanım Ömrü

LED ampul teknolojisi gereği oldukça uzun bir kullanım ömrü vadeder. Çok daha güçlü bir ışık kaynağı olduğu için taktik el feneri olarak da adlandırılan profesyonel kullanım için üretilmiş el fenerlerinde sıkça yer verilen LED ampuller, genellikle soğuk beyaz ışık verir. Kullanıcılara çok fazla model seçeneği sunan LED el feneri modelleri, 10 lümen ile 53.000 lümen arasında değişen farklı parlaklık seviyelerine sahiptir. Bu sebeple polisler ve outdoor aktiviteleri yapanlar tarafından kullanılır. Ayarlanabilir parlaklık seviyeleri ile fonksiyonel bir kullanım sunan söz konusu fenerler, özellikle boş arazide oldukça uzun ve geniş bir alanı aydınlatabilecek kapasitede ışık üretir. Turbo aydınlatma moduna sahip olan bazı LED el fenerlerinde taktik modu, outdoor modu, flaş modu, SOS modu olmak üzere farklı mod seçenekleri bulunur. Sadece elektrik kesintilerinde veya araç içinde düşürdüğü eşyaları bulmak için ışık kaynağı olarak el fenerine ihtiyaç duyan kullanıcılar için çok fazla anlam ifade etmeyen bu modlar, profesyonel kullanıcılar, balıkçılar, ava gidenler ve kamp yapanlar için oldukça faydalıdır. Bu sebeple el feneri tavsiye ve önerilerinde, fener modeline karar vermeden önce kullanım amacı ve kullanım alanına uygun tercih yapılması belirtilir.

Uzun mesafeli, küçük, güneş enerjili el feneri fiyatları gibi LED el fenerleri ve fiyatları da modelden modele farklılık gösterir. Fonksiyonel anlamda sadece aydınlatma sağlamakla kalmayan ve farklı uzaklıklara ışık iletimi gerçekleştirebilen, zoom özelliği bulunan, aydınlatma seviyeleri ayarlanabilen hatta SOS modu bulunan el fenerleri, sahip olduğu ekstra özelliklerinin yanı sıra şarj sistemi ve malzeme kalitesine göre farklı fiyat seçenekleri ile kullanıcıların beğenisine sunulur. Öte yandan genel olarak kaliteli el feneri fiyatı ile anlaşılamamaktadır. Fener fiyatları marka ve modelin yanı sıra kullanılan teknoloji, fenerin hitap ettiği kitle, ekstra fonksiyonlar gibi pek çok değişkene göre belirlenir ve pahalı fenerler her zaman kaliteli olmayabileceği gibi fiyatların düşük olması kalitenin de düşük olduğu anlamına gelmemektedir.

Dalış ve Su Altı El Feneri Özellikleri

Gece veya gündüz yapılan tüm dalış faaliyetlerinde su altı kullanımı için özel olarak üretilen bir el fenerine ihtiyaç duyulur. Bu fenerler, suyun altında ve yüksek basınçta uzun süreli kullanımlarda bile deforme olmayacak şekilde tasarlanır. Uzun pil ömrü, yüksek lümen, daha parlak ışık kaynağı ve ışığın su altındaki nesnelere çarpma açısı ile diğer fenerlerden ayrılan bu modellerde en çok dikkat edilmesi gereken faktör ışığın kırılma açısıdır. Işık su altında karada olduğu gibi direkt olarak nesnelere çarparak kırılmaz. Dolayısıyla su geçirmez özellikte olsa bile s altı kullanımı için üretilmeyen bir el fenerinden dalış sırasında verim almak çok olası değildir. Su altında kullanıma uygun olan el fenerleri tercih edildiğinde ise ne kadar derine gidilecekse ona uygun fenerlerin tercih edilmesi tavsiye edilir.

Su altı kullanımı için üretilen el fenerleri, farklı ışık kırılma derecelerine sahip olduğu için farklı kullanım alanları için uygundur. Örneğin, 7-12 derece ışın açısına sahip olan fenerler, mağara dalışları ve batık gemi keşif dalışları için uygun iken 12-20 derecelik fenerler daha çok eğlence amaçlı yapılan dalışlar için uygundur. Su altı fotoğrafçıları ve kameramanlar 90-140 derece ışın açısına sahip modelleri tercih ederken, keşif dalışlarında daha çok 20-75 derece açı ile ışın üreten el fenerleri tercih edilir.

Her Bütçeye Hitap Eden El Feneri Fiyatları

Büyük el feneri modellerinden anahtarlığa takılabilecek kadar minimal olan modellere kadar boyut açısından da çok fazla seçenek sunan el fenerleri, şarj, ampul çeşidi, ışık rengi, modlar, malzeme kalitesi, koruma sınıfı ve ekstra fonksiyonları ile herkese hitap eden alternatifler sunar. Siz de yeni bir el feneri satın almak istiyorsanız, yerli ve yabancı onlarca farklı markanın ürünlerine ulaşabileceğiniz Hepsiburada’nın zengin ürün yelpazesini inceleyebilir, el fenerleri hakkında merak ettiklerinizi öğrenebilir ve kendiniz için ideal olan bir el feneri satın alabilirsiniz.

El Fenerinde Lümen Ne Anlama Geliyor?

Işık çıkışını belirten bir ölçü birimi olan lümen, el fenerlerinde parlaklık ve menzili belirtir. Örneğin, 100 lümen çıkışına sahip olan bir el feneri, 1000 lümen çıkışlı fenere kıyasla çok daha az ışık verirken daha kısa bir mesafeyi aydınlatır. Profesyonel kullanım için üretilen el fenerlerinde lümen değerleri daha yüksek olup standart kullanıcıya hitap eden modellerde ise ortalama 80-150 arasında değişir.

El Feneri Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

El feneri almadan önce kullanım amacı ve kullanım alanına uygun modeller araştırılmalıdır. daha sonra ise el fenerinin ağırlığı, malzemesi, dayanıklılığı, ampul türü, pil/şarj sistemi, lümeni, kontrol düğmeleri, boyutları, ekstra fonksiyonları, menzili, ışık çıkışı ışın açısı, pil ömrü, su geçirmezlik derecesi,koruma sınıfı gibi faktörlere dikkat edilmesi önerilir.

UV El feneri Ne İşe Yarar?

Açık mor renkte ışık yayan UV el fenerleri, ultraviyole ışık yayar. Bu ışığın özelliği çıplak göz ile görülemeyen kan, idrar, ter gibi sıvı kalıntılarını görünür kılmasıdır. Dolayısıyla daha çok otel odaları ile evcil hayvanların dolaştığı alanların hijyen kontrolünde, outdoor aktivitelerde iz tespitinde kullanılırken polisler ve olay yeri inceleme ekipleri tarafından da kullanılır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

El Fenerleri

717 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 717 ürün
DSACategoryId/60002028/13003201/60002654