Piller

Üzerinde depoladığı elektrik enerjisini kullanıldığı yere göre farklı sürelerde deşarj eden pil çeşitleri, çoğu elektronik cihazda güç kaynağı görevi yapar. Duvar saati, el feneri, oyuncak, tartı, oyun konsolu kolu, televizyon kumandası gibi çoğu yerde kullanılan piller, batarya denilen cihazların da temelini oluşturur. Örneğin, bir dizüstü bilgisayarın bataryası birden çok pilin uygun şekilde birleştirilmesinden meydana gelir. Şarj edilebilir veya tek kullanımlık üretilen pil modelleri farklı gerilim seviyelerinde veya değişik boyutlarda olabilir.

Pil Nasıl Çalışır?

Pil, kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine çeviren aygıtlardır. Yapısında iki adet elektrot ve bunların arasında elektrolit kimyasalı bulunan piller elektrik enerjisini üzerinde depolar. Piller, güvenlik amacıyla metal ya da plastik gibi maddelerden imal edilen bir dış kılıf ile sarmalanır. Pillerin bir ucu anot (+) diğer ucu katot (-) olmak üzere iki kutupları vardır.

Pil modelleri, kullanılacak yere doğru şekilde takılması gerekir. Herhangi bir pil modeli elektronik bir cihaza takıldığında ilk önce kimyasal kısımda sinyaller oluşmaya başlar. Elektrotlardaki iyonlar kimyasal ile reaksiyona girerek elektron akışını başlatır. Böylece pil üzerinde akım akmaya başlar. Kimyasal elektrolitin özelliği bitene kadar enerji veren tek kullanımlık alkalin pil modelleri, kullanım ömrü bittiğinde elektron akışını sonlandırır.

Boyutlarına Göre Pil Çeşitleri Nelerdir?

Piyasa genelinde AA, AAA, AAAA gibi farklı pil boyutları bulunur. AA pil modelleri genelde kalem pil olarak da anılır. AAA şeklinde isimlendirilen piller ise kumanda pili veya ince kalem pil olarak bilinir. Üzerinde ya da paketinde AAAA yazan modeller, incenin incesi pil olarak satışa sunulur. Gündelik hayatta birçok yerde hayat kurtaran piller, takılacak pil yuvasına göre uygun boyutta tercih edilir.

Piyasada sıklıkla adı geçen 18650 pil, genelde 3,7 Volt gerilimde enerji çıkışı verebilirken 2200, 2600, 3000 gibi çok farklı mAh kapasitelerde üretilir. Li-ion pilin mAh kapasitesi deşarj süresini doğrudan etkiler. Daha yüksek güç gerektiren cihazlarda tercih edilen 18650 pil modelleri, şarj edilebilir avantajıyla uzun ömürlü kullanım sağlar.

Düğme pil adıyla satılan yuvarlak pil modelleri genelde baskül, kol saati, hesap makinesi, oto anahtar gibi yerlerde sıklıkla kullanılır. Saat pili olarak bilinen modeller, ufak boyutlarıyla kullanışlı çözümler sunar. İşitme cihazı pili ise, sürekli ihtiyaç duyan kullanıcılar için çoklu paketlerde satılır. Bittikçe kolayca değiştirilebilen küçük pil modelleri, gelişmiş elektronik cihazlara DC enerji sağlar.

Pil Voltajı Nedir?

Voltaj, gerilim farkını açıklayan bir birim olarak tanımlanır. Elektronik cihazlarda kullanılmak üzere tasarlanan piller, cihaz içerisindeki devrelerin çalışma voltajını sağlamakla görevlidir. Elektrik akımı ancak doğru gerilim sağlandığında devreyi tamamlayabilir. Örneğin, pil yatağında 1,5v AA yazan bir oyuncak için 1,5 Volt çıkış verebilen bir kalem pil kullanılmalıdır. Yüksek voltaj aşırı akım anlamına geldiğinden devre elemanlarını yakabilir.

Piller, cihazlardaki devreyi doğru akım ile çalıştırır. Pilin sağladığı bu DC elektrik, klasik duvar prizlerindeki AC akımdan farklıdır. Temelde bir gerilim kaynağı da olan pil çeşitleri, en çok 1.5, 3, 9v, 4.8, 12 volt pil kategorilerinde sergilenir. Farklı voltaj seviyelerinde üretimi yapılan piller, kullanılacak elektronik devrenin ihtiyacına göre seçilir.

Doldurulabilir Pil Modellerinin Avantajları

Tek kullanımlık pil seçeneklerinin yanı sıra doldurulabilir pil modelleri de bulunur. Bittiğinde tekrar şarj edilebilen piller farklı mAh kapasitelerinde çıkış verir. Örneğin, 1500 mAh kapasitesindeki 1,5v şarjlı pil, 900 mAh kapasiteli bir pile oranla çok daha uzun ömürlü çalışma sunar. Daha geç dolan yüksek mAh pil modelleri, aynı şekilde daha geç biter.

Pil şarj cihazları ile doldurulabilen piller, özellikle sürekli kullanılan cihazlarda maliyet avantajı getirir. Örneğin, bir oyun konsolu kolu için her defasında pil satın almak yerine biten piller doldurularak yeniden kullanılabilir. Pil şarj cihazı üzerinde yazan Amper değeri pili ne kadar sürede doldurabileceği konusunda fikir verir. Yüksek Amper değeri sağlayan bir şarj cihazı pili daha hızlı şarj eder.

Lityum İyon Pil Nedir? Batarya Ne Anlama Gelir?

Şarj edilebilir pil çeşitlerinden olan lityum iyon piller, yüksek verimliliğiyle öne çıkar. Tam bitirilmeden de şarj edilebilen hafızalı lityum iyon pil modelleri, Li-ion pil veya 18650 pil adıyla da satışa sunulur. Deşarj kabiliyetleri yüksek olan Li-ion piller elektrik cihazların bataryalarında sıklıkla tercih edilir.

Hücrelerden oluşan Li-ion bataryalar, Powerbank cihazları, dizüstü bilgisayarlar, tıraş makineleri, şarjlı süpürge modelleri, cep telefonları, akıllı saatler gibi çok sayıda cihazın enerji ihtiyacına kaynak olur. Birden çok pilin birleştirilmesiyle dizayn edilen Li-ion bataryalar, şarj edilebilme avantajıyla uzun soluklu ve dayanıklı bir kullanım vadeder.

Alkalin Pil Nedir?

Alkalin pil türleri, çinko dioksit ve manganez dioksit kimyasalları arasında oluşan tepkimelerden yararlanarak elektrik çıkış verir. Alkalin piller genelde şarj edilemez ve bitince kullanılamaz hale gelir. Çok daha uzun raf ömrü avantajıyla tek kullanımlık ihtiyaçlar için üretilen pil modelleri, yüksek enerji yoğunluğuna sahiptir.

Yüke göre farklı seviyelerde akım sağlayan alkalin piller, kullanıldığı cihaza göre hızlı veya yavaş biter. Genelde 1.5V üretilen alkalin pil, boştayken ölçüldüğünde 1.5V ila 1.65V seviyelerinde gerilim gösterirken bir cihaza bağlıyken çalışan piller 1.1V ila 1.3V aralığında voltaj gösterir. Biten bir alkalin pil ise 0.8V - 1.0V civarında gerilim çıkışı verir.

Pil Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Elektronik cihazların pil takılan yerlerinde hangi boyut ve şekilde bir pil kullanılacağı belirtilir. Pil seçimi yapılırken cihazın pil yatağının dikkatle incelenmesi gerekir. 18650 pil, AA kalem pil, AAA ince pil, düğme pil, saat pili gibi seçeneklerden en uygun olanı tercih edilmelidir.

Pilin takıldığı cihaz sık sık ve sürekli kullanılıyorsa tek kullanımlık alkalin piller yerine doldurabilir pil ve pil şarj cihazı tercih edilmelidir. Böylece çok çalışan cihazlarda sürekli biten piller, şarj cihazı ile doldurularak yeniden kullanılabilir. Bu da maliyeti düşüren bir etken olur.

Piller üzerinde yazan mAh değerleri dikkate değerdir. Daha büyük mAh kapasitesi daha uzun süre kullanım anlamını taşır. Uzun soluklu çalışma gerektiren elektronik cihazlar için pilin mAh değerinin yüksek olması kullanıcılar için hayatı kolaylaştırır. Yüksek mAh kapasiteli piller güçlü şarj cihazları ile daha hızlı şarj edilebilir.

Pil Volt değeri elektrik cihazın talep ettiği voltaj seviyesi ile aynı olmak zorundadır. 1.2, 1.5, 3, 4.8, 5, 6, 7.2, 9, 9.6 veya 12 volt pil gibi seçeneklerden doğru olan seçilmelidir. Düşük voltaj cihazı çalıştırmazken yüksek volt değeri cihaza zarar verebilir.

Biten veya kullanılmış olan pillerin çöpe atılmaması gerekir. Toprağı ve suyu kirleten kimyasal piller, doğaya zarar verir. Ağır metal veya zehirli kimyasallar içeren piller işleri bittiğinde pil geri dönüşüm kutularına atılmalıdır.

Şarj edilebilir pil satın alırken NiMH, NiCd, lityum iyon ve lityum polimer gibi çeşitleri olduğunu göz önünde bulundurmakta fayda vardır. Bünyesinde çok sayıda pil modeli barındıran kategori aracılığıyla pil markaları ve pil fiyatları konusunda araştırma yapabilir ve size uyan modelleri anında satın alabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Pil Çeşitleri ve Fiyatları

7005 ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Pil Türü
Toplam 48 / 7005 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?