Matara modelleri su, çay, kahve, içki taşımak için kullanılan içecek kaplarıdır. Sıcağı ve soğuğu muhafaza etme özelliği nedeniyle oldukça kullanışlıdır. Kışın soğuk havalarda dışarıdayken içebileceğiniz sıcacık çayın veya yazın güneşin altında iken içebileceğiniz buz gibi bir suyun keyfi mataranın ne kadar işlevsel olduğunu gözler önüne serer. Özellikle seyahatlerde çok işe yarayan mataralar her yaştan insan tarafından sevilerek kullanılır. Aynı zamanda plastik şişelerin tek kullanımlık olması ve doğaya zarar vermeleri nedeniyle birçok kişi matara kullanımını tercih eder. Matara bir kez kullanımın ardından temizlenip tekrar kullanılabildiği için doğa dostu bir ürün olarak görülür. Matara fiyatları ve modelleri ise farklı kullanım amaçlarına göre sınıflanır. Sıvı hacmi ve üretim malzemesi gibi özellikler matara fiyatlarına etki eder.

Matara Ne İşe Yarar?

Matara, içindeki sıvı maddenin ısısı muhafaza edilerek taşınmasına yarayan üründür. Su, çay, kahve, meyve suyu gibi birçok içecek matara içinde muhafaza edilebilir. Özellikle okul çağındaki çocuklar okula, sporcular antrenmana giderken ve seyahat severler yolculuğa çıkarken matara kullanarak içeceklerini yanlarında taşırlar. Matara kullanımı hem doğa dostu hem de sağlıklıdır.

Su Mataraları Kaç Ml Olarak Üretilir?

350 ml, 450 ml, 500 ml, 650 ml, 750 ml ve 1000 ml gibi farklı boyut seçenekleri bulunan su mataraları çeşitli modellerde üretilir. Daha küçük ve hafif tasarımlar genellikle çocuklara yönelik olurken, daha ağır ve yüksek kapasiteli ürünler yetişkinlerin kullanımına yönelik tasarlanır. 350 ml’lik gibi hafif ürünler genellikle çocukların suluk olarak okulda kullanımına yöneliktir. Üzerinde çeşitli çizgi film karakterlerinin, kelebek, inek, zürafa resimlerinin olduğu tasarımlar çocukları su içmeye teşvik eden ve onları matara kullanımına özendiren ürünlerdir. Bu sayede çocuklar zararlı plastik şişeleri kullanmak yerine sağlıklı matara kullanımına erken yaşta alışırlar. Daha büyük boyutlardaki yüksek kapasiteli ürünler ise sporcular tarafından günlük hayatta kullanmak için tercih edilir. Kamp aktiviteleri gibi su kaynaklarının uzağında yapılan aktivitelerde ise 1500, 2000 ml’lik matara kullanımı oldukça yaygındır.

Hangi Matara Sağlıklıdır?

Matara satın alırken en çok dikkat edilmesi gereken konu mataranın imal edildiği malzemenin BPA maddesi içermemesidir. Bu madde plastiği zararlı kılan maddelerin başında gelir ve bazı plastik mataralar BPA içerirken bazı plastik mataralar içermez. Bunu anlamak için ürünün açıklamasında yer alan uyarılara dikkat etmek gerekir. Eğer ürünün sağlıksız plastikten imal edildiğinden şüpheleniyorsanız, o ürünü tercih etmek yerine farklı ürünlere yönelmelisiniz. Alüminyum mataralarda ise alüminyum sağlığa zararlı olduğu için, iç kaplama genellikle plastikten yapılır. Bu plastik yüzey nedeniyle, alüminyum mataralarda da tıpkı plastik mataralarda olduğu gibi BPA riski söz konusu olabilir. Bu nedenle cam veya çelik mataralar insan sağlığı açısından en güvenilir ürünlerdir ve bu iki malzemeden imal edilen matara modelleri gönül rahatlığıyla tercih edilebilir.

Matara Nasıl Temizlenir?

Matara temizliği sağlık açısından kritik bir konudur. Düzenli olarak temizlenmeyen mataralarda zamanla kötü koku, bakteriler ve lekeler oluşur. Bu nedenle, mataralar belirli aralıklarla temizlenerek bakteri oluşumuna engel olunmalıdır. Matara temizliği için birkaç farklı yöntem vardır. Sirke kullanmak matara temizliğinde en etkili yöntemlerden biridir. Hem doğal olması hem de insan sağlığı bakımından risk oluşturmaması nedeniyle tavsiye edilir. Mataranıza sirkeli su koyarak bir gece beklettikten sonra ertesi gün içini iyice çalkalayarak mataranızı temizleyebilirsiniz. Aynı işlemi karbonat veya limon ile yapmak da mümkündür. Tüm bu temizleyici ürünler, yapay kimyasal içermedikleri için güvenli yöntemlerdir. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Matara Fiyatları ve Modelleri

Yurt Dışından Ürünler
Güncel Değerlendirme
Fotoğraflı Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
HepsiLojistik Ürünleri
Toplam 24 / 8857 ürün
DSACategoryId/2147483643/15344/21005092/21005100