Okul Çantası

Anaokulunda başlayan eğitim hayatı; ilkokul, ortaokul, lise, üniversite hatta yüksek lisans olarak devam ediyor. Seneler boyu süren eğitim hayatında öğrenciler belli başlı eşyalara ihtiyaç duyuyor. Bunlardan biri olan okul çantası; defter, kitap, kalem taşımak için tercih ediliyor. Ayrıca okul çantalarında kırtasiye malzemelerinin yanı sıra yiyecek, içecek, laptop, anahtar gibi pek çok eşya taşınabiliyor. Gün içinde ihtiyaç duyulan tüm eşyaların bir arada taşınmasını mümkün kılan okul çantaları her yaşa ve zevke hitap eden seçeneklerden oluşuyor. Cinsiyete göre farklı şekillerde tasarlanan okul çantaları dışında ünisex modeller de mevcut. Farklı renk ve model seçenekleri ile üretilen kız çocuk okul çantaları her yaşa ve zevke hitap edebiliyor. Çok sayıda bölmeye sahip olan okul çantaları işlevsellik sunarken, omuzları acıtmayacak şekilde tasarlanan okul çantaları konforlu bir kullanım vadediyor. Pembe tonlarındaki okul çantaları kız çocuklarının oldukça ilgisini çekiyor. Okul çantaları tekli ya da beslenme çantası, suluk, kalem kutusu gibi ekstra ürünlerle beraber satışa sunuluyor. Sektörde birçok marka kız çocukları için okul çantası üretiyor. Çocuk çantaları kategorisinde yer alan kız çocuk okul çantalarını Hepsiburada ile kolayca listeleyebilirsiniz. Kız çocuk okul çantalarına yönelik özellik ve fiyat incelemesi yaparak hem bütçenize hem de ihtiyacınıza hitap eden ürünü bulabilirsiniz. 

Kız Çocuk Okul Çantası Modelleri

Kız çocuk okul çantası modelleri yaşa göre değişik özelliklere sahip oluyor. Birkaç farklı bölmeden oluşan kız çocuk okul çantaları ilköğretime yeni başlayan çocuklar için uygunluk gösteriyor. Farklı renk seçenekleri ve üzerlerine uygulanan baskıları ile kız çocuk okul çantaları kız çocuklarının oldukça ilgisini çekiyor. Genellikle beslenme çantası ile beraber satışa sunulan kız çocuk okul çantaları sırta takmalık ya da tekerlekli formda üretiliyor. Valiz ile benzerlik gösteren tekerlekli kız çocuk okul çantaları hem taşıma açısından hem de estetik görünüm açısından çocukların gönlünü kazanıyor. İç hacmi büyük olan kız çocuk okul çantaları gün boyu okuldaki tüm ihtiyaçları karşılayan eşyalarla doldurulabiliyor. Okul çantalarında yaş aralığı arttıkça bazı özellikler eklenirken bazıları çıkartılabiliyor. Örneğin; küçük yaştaki kız çocukları çizgi film kahramanlarından, sevimli hayvanlardan ya da değişik karakterlerin baskısından hoşlanıyor. Ancak yaş büyüdükçe kız çocuklarına hitap eden okul çantalarının baskısı değişiyor. Örneğin; ortaokul çağındaki kız çocukları için popüler şarkıcılar veya sinema yıldızlarının baskılarından oluşan modeller ön plana çıkıyor. Yaş ilerledikçe okul çantalarına beslenme çantaları ve sulukların yerini doldurmak amacıyla bazı eklentiler yapılıyor. Yan kısımlarında filelere sahip olan okul çantaları sayesinde öğrenciler su şişelerini yanlarında taşıyabiliyor. Bazı okul çantalarında bilgisayar bölmesi de yer alıyor. Bu sayede kişiler dizüstü bilgisayarlarını yanlarında güvenle taşıyabiliyor. 

Her Yaşa Uygun Okul Çantaları

6 yaşından yaklaşık 25 yaşına kadar öğrencilik hayatı devam ediyor. Öğrenciler eğitim hayatının birçok döneminde okul çantasına ihtiyaç duyuyor. Farklı yaş aralığına hitap eden okul çantaları; sevilen şeylerin sürekli değişmesine göre de farklılaşıyor. İlkokul çağındaki çocuklar için farklı desenlerden oluşan okul çantaları mevcut. Minikler için üretilen okul çantası modelleri; Spiderman, Hello Kitty, Unicorn, Barbie gibi dünyaca sevilen karakterlerin baskısını içeriyor. Çizgi film karakterli okul çantaları çocukların hem okulu hem de dersleri sevmesine katkıda bulunuyor. Ayrıca minikler için üretilen okul çantalarında; kedi, köpek, arı, kurbağa, tavşan, penguen gibi hayvan figürleri yer alıyor. Anaokulu çantası modellerinde de ilkokul çantalarında yer alan desenler bulunuyor ancak boyutu daha ufak oluyor. Çocukların yaşı büyüdükçe okul çantalarının boyutu da aynı oranda büyüyor. İlkokul ve ortaokula kıyasla lise çağındaki gençler için tasarlanan okul çantaları daha modern çizgilere sahip. Geometrik desenlerle tasarlanan okul çantaları kız ya da erkek fark etmeksizin tercih edilebiliyor. Bunun dışında tekerlekli olan tasarlanan okul çantaları hem ebeveynlerin hem de çocukların ilgisini çekiyor. 

Okul Çantası Özellikleri

Okul çantası özellikleri konforuna, göz sayısına, içerisinde ya da dışarısında yer akan aksesuarlarına ve ağırlığına göre farklılaşıyor. Tekerlekli yani çekçekli okul çantaları çocukların sırtına yük binmesini engelliyor. Bu sayede çocuklar çantanın ağırlığı fark etmeksizin daha az yoruluyor. Fazla göz sayısına sahip olan okul çantaları pratik kullanım sunuyor. Çanta içerisinde düzen sağlayan yüksek göz sayısı sayesinde kitaplar bir göze, yiyecek ve içecekler başka bir göze, kalem kutusu ya da cüzdan ise başka bir göze konulabiliyor. Özellikle laptop gözüne sahip olan okul çantaları günümüzde oldukça popüler. Laptop gözlü okul çantaları dizüstü bilgisayarların farklı eşyalar tarafından çizilmesini engelliyor ve güvenle taşınmasına imkan tanıyor. Genellikle sırt bölgesinin hemen arkasına yerleştirilen laptop gözü, olası darbelere karşı dizüstü bilgisayarı muhafaza ediyor. Çapraz okul çantaları genellikle lise ya da üniversite çağındaki gençler tarafından tercih ediliyor. Beslenme ve kalem çantasından oluşan okul çantası setleri okula yeni başlayan çocukların tüm eksiklerini toplu olarak görmelerine imkan tanıyor. 

Okul Çantası Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Okul çantası seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı detaylar var. Bunları dikkate alarak güvenle ve uzun yıllar kullanılacak bir çanta sipariş edebilirsiniz. 

  • Yapısal Özellikler

Okul çantalarının çocukların kemik, kas gibi vücut yapısını bozmayacak şekilde tasarlanması önem arz ediyor. Çocukların fiziğine göre büyük ya da ağır tercih edilen okul çantaları ileriki zamanlarda bel, sırt ve boyun ağrılarına neden olabilir. Ayrıca çocuklar ağır eşyaları taşımak için kambur şeklinde durmak zorunda kalıyor. Bu durum da vücut yapısındaki kıvrımların zamanla bozulmasına yol açıyor. 

  • Askılıklar

Okul çantası seçiminde askı kısımlarının çok fazla sıkı olmaması ve ayarlanabilir askılardan oluşmasına dikkat edilmesi öneriliyor. Çünkü gereğinden fazla sıkılan askılar, omuz çevresinde yer alan damarlara baskı oluşturacağı için kan dolaşımında bozukluğa neden oluyor. Okul çantası askılarının yumuşak olması ellerin ve kolların uyuşmasını engelliyor. Çapraz okul çantaları özellikle minik çocuklar için uygun değil. Çünkü gelişme çağındaki çocukların vücudunda ağırlığın tek bir tarafa binmesi sorun yaratabilir. Vücut anatomisine uygun şekilde üretilen süngerlerden tasarlanan okul çantaları çocukların hem sırt hem de bel kısmını destekliyor. 

  • Fonksiyonellik

Çok gözlü olarak dizayn edilen okul çantaları eşyaları düzenli yerleştirme açısından avantaj sağlıyor. Okul çantasına düzenli şekilde yerleştirilen eşyalar hem denge sağlıyor hem de eşyaları taşıma sırasında kullanıcıları yormuyor. Yan kısmında fileden oluşan suluk bölümüne sahip olan okul çantaları çocukların ekstra suluk taşıma ihtiyacını ortadan kaldırıyor. 

  • Kumaş ve Malzeme 

Sağlığa uygun kumaşlardan üretilen okul çantalarının tercih edilmesi önem arz ediyor. Su geçirmez özelliğe sahip olan okul çantaları sonbahar ve kış aylarında da rahatlıkla kullanılabilir. İçerisindeki eşyaların ıslanmasını ya da zarar görmesini engelleyen su geçirmez özellikli okul çantaları avantaj sağlıyor. 

Okul Çantası Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Okul çantası kullanırken dikkat edilmesi gereken detaylar yer alıyor. Çanta içerisine konulan eşyaların çok ağır olmaması gerekiyor. Aksi takdirde vücut çantayı taşırken zorlanabilir. Okul çantasındaki eşyaların ağırlığının çantayı taşıyacak kişinin kilosunun %15’inden fazla olmaması öneriliyor. Bu şekilde vücut dengesi sağlanabiliyor. 2 ya da 3 gözlü okul çantaları eşya ağırlıklarını dengeleme konusunda yardımcı oluyor. Ağır eşyaların okul çantasında sırta yakın bölmeye veya tam ortaya konulması öneriliyor. Böylece sırta binen yük de azalıyor. Daha hafif eşyaların ise okul çantalarının ön tarafına yerleştirilmesi tavsiye ediliyor. Ağır okul çantası taşımak zorunda olan öğrencilerin düzenli olarak egzersiz yapması öneriliyor. Böylece gün içerisinde fazla zorlanan bel ve sırt kasları egzersizler ile güçlendirilebilir. Güçlenen kaslar ise ağrı veya fıtıkları önlüyor. Okul çantası askılarının belim 5 cm üzerinde duracak şekilde ayarlanması tavsiye ediliyor. Ayrıca sırt çantası takılı haldeyken kullanıcıların öne doğru eğilme hareketinden kaçınması gerekiyor. Yerden bir şey alınacaksa dizlerin üzerine çökülmesi öneriliyor. Çapraz okul çantalarına gereğinden fazla eşya konulmaması gerekiyor. Ayrıca çapraz çantayı taşırken omuzlar arasında değiş tokuş yapılması öneriliyor. Çünkü tek omuzda çanta kullanımı ağrının tek bir yere toplanmasına neden oluyor. 

Okul Çantasında Neler Olmalı?

Okul çantalarının içerisinde kullanılmayan herhangi bir eşya bulunmaması gerekiyor. Kitap, kalem, defter gibi materyallerin yanı sıra okul çantalarına yiyecek, içecek, anahtar, para gibi eşyalar da konulabiliyor. Evden konulan yiyecekler sayesinde öğrenciler sağlıklı beslenebiliyor. Okul çantasında öğrencinin kimliğinin mutlaka bulunması gerekiyor. Servis yerine toplu taşıma kullananların okul çantasına mutlaka para ya da otobüs kartı da eklemesi öneriliyor. 

Okul Çantası Nasıl Yıkanır?

Çocukların kullandığı okul çantaları çok hızlı kirlenebilir. Çanta üzerine dökülen yiyecek ve içecekler dışında kalemden kaynaklı izler de görülebiliyor. Bu gibi durumlarda okul çantalarının yıkanarak temizlenmesi öneriliyor. Yapılış malzemesine bağlı olarak okul çantalarının bazısı makinede yıkamaya uygun olmayabiliyor. Bu tarz okul çantaları silinerek veya elde yıkanarak temizlenebilir. Elde yıkamaya uygun olan okul çantalarının önce içinin boşaltılması gerekiyor. Daha sonra okul çantası ılık su ile doldurulmuş bir kova içerisine alınıyor. Su içerisine beyaz sabun tozu konulması yeterli oluyor. Bir süre ılık sabunlu su içerisinde bekletilen okul çantası nazikçe çitilenebiliyor. Daha sonra su ile durulanan okul çantası hava alacak şekilde asılarak kurumaya bırakılır. Okul çantalarının doğrudan güneş almayan bir yerde kurutulması önem arz ediyor. Çünkü güneş okul çantası üzerinde yer alan baskının bozulmasına sebep olabiliyor. Makinede yıkamaya uygun olan okul çantalarının 30 dereceden yüksek ısıya ve sıkmaya atılmaması öneriliyor. Aksi durumda okul çantaları deforme olabilir. 

Okul Çantası Nasıl Hazırlanır?

Okul çantası hazırlarken öğrencilerin ya da ebeveynlerin mutlaka ders programına bakması öneriliyor. Programda yer alan derslere göre kitaplar ve defterler okul çantasına eklenebiliyor. Okulda o gün görülmeyecek derslere ait kitap ve defterlerin çantaya konulması çocukların gereksiz eşya taşımasına neden olabiliyor. Bundan dolayı da ders programına göre okul çantası hazırlanması tavsiye ediliyor. Okul çantası hazırlanırken komple boşaltılması hazırlık aşamasını kolaylaştırıyor. Bu sayede hem eşyalar istenen şekilde yerleştiriliyor hem de ağırlık ayarlaması daha kolay yapılıyor. Okul çantasındaki gözlerin doğru değerlendirilmesi de önem arz ediyor. Kalem, silgi gibi minik eşyaların küçük gözlere, kitap, defter gibi eşyaların ise daha büyük gözlere konulması öneriliyor. 

Kız Çocuk Okul Çantası Fiyatları

Kız çocuk okul çantası fiyatlarına Hepsiburada ile hızlı ve pratik şekilde ulaşabilirsiniz. Farklı markalar tarafından satışa sunulan kız çocuk okul çantaları artan ya da azalan fiyat şeklinde sıralanabilir. Artan fiyata göre sıralama yapıldığında ilk sırada en cazip fiyatlı kız çocuk okul çantasına ulaşmak mümkün. Filtreleme özellikleri ile kız çocuk okul çantası araştırmanızı özelleştirebilirsiniz. Marka, teslimat, fiyat aralığı, değerlendirme puanı, renk ve satıcı filtrelemesi yapabilirsiniz. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Okul Çantası

10.000+ ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın