Dolma kalemler, yazmayı ve nostaljiyi sevenlerin en çok kullandığı kalem modelleri arasında yer alıyor. İş hayatında ve günlük kullanımda tercih edilebilen dolma kalemler, sevdikleriniz için son derece ince düşünülmüş bir hediye de olabiliyor.

Hangi Dolma Kalemi Almalısınız?

Dolma kalem modellerinin pek çok çeşidi bulunuyor. Bu nedenle bütçeniz ve kalemden beklentilerinizi göz önünde bulundurarak sizin için en iyi dolma kalemi seçebilirsiniz. Dolma kalem seçiminde öncelikle kalemin dolduruluş şekline karar verebilirsiniz. Ek bir ekipmana ihtiyaç duyulmayan dolma kalemleri doldurmak için yalnızca mürekkebe ihtiyacınız oluyor. Kalemin kendi özellikleri sayesinde mürekkebi kaleminize çekebiliyorsunuz. Ek ekipmanlar ile doldurulan dolma kalemlerin kullanımları daha kolay olsa da her zaman ekipmanları yanınızda taşımayı tercih etmeyebilirsiniz.

Kartuşlu dolma kalemler, genellikle tek kullanımlık kartuş kullanımına uygun şekilde üretiliyor. Kalemin kartuşu bittiğinde, yeni kartuşu takarak kalemi kullanmaya devam edebiliyorsunuz. Convertor dolumlu dolma kalemlerde mürekkep dönüştürücünün içerisine çekiliyor ve dönüştürücü tıpkı kartuş gibi kullanılıyor. Vakumlu dolma kalemler en çok kullanılan dolma kalem modelleri arasında yer alıyor. Şırınga gibi dışa doğru çekiliyor ve bu esnada kalemin içerisi mürekkep ile doluyor. Squeeze tipi dolma kalemlerde kalemin ucu mürekkep şişesine daldırılıyor ve kalem sıkılıp bırakılarak mürekkebin dolması bekleniyor. Eyedropper dolma kalemler, genellikle daha çok mürekkep alan modeller olarak biliniyor. Gövdenin içerisinde herhangi bir aparat bulunmuyor ve mürekkep direkt olarak gövdeye dolduruluyor.

Dolma Kalem Fiyatları Neye Göre Değişiyor?

Dolma kalem fiyatları arasında ciddi farklılıklar olabiliyor. Kalemin modeli, üretiminde kullanılan malzeme, işçiliği ve dolum şekli fiyatlar üzerinde değişikliklerin başlıca nedenleri arasında yer alıyor. El yapımı kalemlerin fiyatları, fabrika yapımlarına göre daha yüksek oluyor ancak dolma kalem kişiye özel, nostaljik bir eşya olduğundan dolayı el yapımı ürünlerin sıklıkla tercih edildiği görülüyor.

Dolma Kalem İçin Hangi Uç Kullanılmalı?

Dolma kalemler, farklı uçlarla kullanılabilen kalemlerdir ve kişiselleştirilmeleri mümkündür. En az dolma kalem seçimi kadar dolma kalem ucu seçimine de dikkat etmek gerekiyor. Kalemi kullanacağınız yere göre uygun uçlar tercih edebilirsiniz.

Düz, yuvarlak, eğik ve düz kesik kalem uçları bulunuyor. Eğer dolma kalemi resmi evraklarda ya da not tutarken kullanacaksanız düz veya yuvarlak uçları tercih edebilirsiniz. Düz uçlar yazılarınızın daha düz ve net olmasını sağlarken, yuvarlak uçlar kullanılarak yazılan yazılar daha yumuşak hatlı oluyor. Eğik uçlar el yazısının daha güzel olmasını sağlıyor, düz kesik uçlar ise kaligrafi gibi görsel sanatlarda tercih edilebiliyor.

Dolma kalem ucunun modeline karar verdikten sonra kalınlığını seçebilirsiniz. Her modelin farklı kalınlıkta uçları bulunuyor ve yazınızın ince ya da kalın olmasını sağlıyor. Ayrıca paslanmaz dolma kalem ucu alırsanız yıllarca rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Dolma Kalem Mürekkebi Nasıl Seçilir?

Dolma kalemin iyi şekilde yazması için dolma kalem kadar mürekkep seçimi de önem kazanıyor. İstediğiniz özelliklerdeki bir dolma kalemi, ürüne uygun olmayan bir mürekkep ile kullanırsanız beklediğiniz sonucu almanız mümkün olmayabilir.

Dolma kalem ile mürekkep markasının aynı olmasına dikkat edebilirsiniz. Aynı markaların ürünlerinin birbiri ile uyumu daha yüksek oluyor. Kolayca dağılmayan mürekkepleri tercih ederseniz daha kolay kullanabilirsiniz. Kalemi kağıda dokundurduğunuz anda dağılan mürekkepler yazınızın kötü durmasına neden olabiliyor. Işığa dayanıklı mürekkepleri tercih ederseniz yazdıklarınızı uzun süre solmadan saklayabilirsiniz. Koku hassasiyetiniz bulunuyorsa parfüm esanslı mürekkepleri kullanabilirsiniz. Dolma kalemi yüksek görsellik istediğiniz bir alanda kullanacaksanız shading özelliği bulunan, yazma esnasında renk geçişlerine neden olan mürekkepleri tercih edebilirsiniz.


ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Dolma Kalem Fiyatları

2.228 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Scrikss Dolmakalemler
  2. Lamy Dolmakalemler
  3. Pelikan Dolmakalemler
  4. Twsbi Dolmakalemler
  5. Steelpen Dolmakalemler
  6. Parker Dolmakalemler
  7. Faber-Castell Dolmakalemler
  8. Cross Dolmakalemler
  9. Benu Dolmakalemler
  10. Kaweco Dolmakalemler
  11. Sheaffer Dolmakalemler
  12. Graf Von Faber-Castell Dolmakalemler
  13. Pilot Dolmakalemler
  14. Monteverde Dolmakalemler
  15. J.Herbin Dolmakalemler
  16. Mont Blanc Dolmakalemler
  17. Platinum Dolmakalemler
  18. Caran D'Ache Dolmakalemler
  19. Visconti Dolmakalemler
  20. Kalemhane Dolmakalemler
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Değerlendirme Puanı
 4. Fotoğraflı Değerlendirme
 5. Fırsat Ürünleri
 6. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483643/15344/15220/21031173
Başa dön