Ajanda, düzenli bir hayat için olmazsa olmaz nitelikteki eşyalardan biridir. Ajanda günlerinizi planlamanıza yardımcı olur, önemli notlarınızı almanıza yarar. Bu da günlük rutininiz içerisinde atlayabileceğiniz noktaları hatırlamanıza yardımcı olur. Özellikle yoğun çalışan kişiler ve öğrenciler tarafından yaygın olarak kullanılan ajanda, planlı olmanız için ihtiyaç duyduğunuz programı sağlar. Zaman yönetimi için gün içerisinde yapılacakları not edebilir, her aktiviteye belirli bir süre ayırabilirsiniz.

Gün boyunca yapılacak işleri bir arada görmek, zihinsel olarak güne hazırlanmanıza yardımcı olur. Ayrıca gün boyunca bitirilen işleri ajandada üstünü çizerek işaretlerseniz, psikolojik olarak o işi yapmanın tatminini daha yoğun hissedebilirsiniz. Bu sayede bir sonraki iş için daha fazla motive olabilir, işlerinizi bitirmenin tatminini daha fazla hissedersiniz.

Ajanda Nasıl Kullanılır?

Ajanda temelde, günlük plan ve notların yazılması yoluyla kullanılır. Ancak ajandanızı daha işlevsel bir hale getirmek için günlük planların yanı sıra günlük hedeflerinizi de ajandanız üzerinden takip etmelisiniz. Bilgisayar başında daha az zaman geçirmek istiyorsanız, geçen süreyi her gün düzenli olarak ajandanıza not ederek takibini sağlayabilirsiniz. Bu sayede problemin ne derece büyük olduğunu görür ve değiştirmek için ihtiyacınız olan motivasyonu yakalayabilirsiniz. Benzer şekilde, her gün düzenli egzersiz yapmak istiyorsanız ajandanızın belirli bir satırına o günkü hedefinizi gerçekleştirip gerçekleştirmediğinizle ilgili bir işaret bırakabilirsiniz. Bunun için kırmızı bir kalemle tik atabilir, hedef gerçekleşmediyse kırmızı bir kalemle çarpı işareti koyabilirsiniz. Gününüzü daha verimli geçirmek ve zaman kontrolü sağlayabilmek için bunun gibi yöntemleri çoğaltabilirsiniz.

Ajanda Çeşitleri

Ajandalar özellikleri ve tasarımları bakımından birbirinden farklı çeşitlere sahiptir. Ajandalar her yıla özel olarak üretildiği için bir yıl içerisinde yer alan bütün tarihlerin her biri sayfalarda belirtilir. Bazı ajanda çeşitlerinde bir sayfada sadece bir gün yer alırken, bazı ajanda çeşitlerinde ise bir sayfada bir ya da iki bazen de üç gün yer alabilir. Gerek günlük hayatınızda gerek iş yaşamınızda çok fazla planlamaya ihtiyaç duyuyorsanız tek sayfada sadece bir günün yer aldığı ajandaları tercih edebilirsiniz. Ancak çok plan yapmıyorsanız ya da yoğun planı olmayan insanlardansanız bir sayfada birkaç günün yer aldığı ajandaları kullanabilirsiniz. Ajanda çeşitleri birbirinden farklı özelliklere sahip olduğu için ihtiyacınız doğrultusunda doğru ajandayı tercih etmelisiniz.

Sayfaların özelliği dışında tasarımları itibarıyla da ajandaların farklı çeşitleri bulunur. Kimileri daha ince ciltli ajandaları severken, kimileri ise daha kalın cilde sahip ajandaları tercih edebilir. Lastikli ya da ajandaya bağlı özel ayraçları bulunan ajandalar da tasarımı dolayısıyla pratik olarak ihtiyaçlarınızı karşılayabilir niteliktedir. 

Ajanda çeşitleri boyutlarına göre de birbirinden farklıdır. Cep ajandaları olduğu gibi büyük defter boyutunda ajandalar da mevcuttur. Ancak genel olarak orta boy ajandalar bulunur. Orta boy ajandalar taşınabilir ve kullanılabilir olması dolayısıyla daha pratiktir ve çoğu insanın da tercihi orta boy ajandalardır. 

Desenli ajandalar ise eğer renkli bir karaktere sahipseniz ruhunuza hitap edebilecek ve ilginizi çekebilecek ajanda türlerindendir. Çeşitli tarihi kişilerin, figürlerin, oyuncuların, şarkıcıların, futbolcuların, dizilerin, filmlerin resimleri ajanda kapaklarınızın ön yüzünde yer alır.

Ajandaların Kullanım Amaçları

Ajandaların kullanım amaçları oldukça geniştir. Bir iş adamı ya da bir öğrenciyseniz planlayıcı olarak kullanabileceğiniz bir defterdir. Yazı yazmayı seven, yaşadıklarınızı not etmeyi ve yazıya geçirmeyi seviyorsanız günlük olarak da bu ajandaları kullanabilirsiniz. Hatırlatıcı özelliğinin dışında not defteri olarak da kullanabilirsiniz. Ajandalar derste not almak, önemli bilgileri yazmak adına öğrenciler için oldukça pratiktir.

Bir bakkal, manav ya da herhangi bir esnafsanız aldığınız veya sattığınız ürünleri belirli tarihlere göre kaydedebilirsiniz. Alınacak ürünlerinizi ve satılan ürünlerinizi kontrol etmek amacıyla da kullanabilirsiniz.

Ajandaların temel amacı planlama ve hatırlatıcı olsa da kullanım alanı çok geniştir ve bu yönüyle neredeyse her iş kolundan insanın ve her öğrencinin kullanabileceği özel bir defter çeşididir.

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Ajandalar

669 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Gıpta
  2. Keskin Color
  3. Le Color
  4. Eternalius
  5. 2K
  6. Bayındır
  7. Liz
  8. Aşkı Bulacaksın
  9. Bi'aldım
  10. Akademi Çocuk
  11. JUNO PAPER
  12. Latua Design
  13. Legami
  14. ECE
  15. Gürpaş
  16. Miya Design
  17. Turkuaz
  18. Papeterie
  19. Pulp
  20. Kalem Center
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483643/15344/21005503/15381
Başa dön