Beyaz tahta kalemleri, sınıflarda ve konferans salonlarında kullanılan önemli araçlardan biridir. Kalem ve kâğıdın kalıcılığı olmadan problemleri çözmeye ve karmaşık fikirleri düzenlemeye ve özgürce beyin fırtınası yapmaya olanak tanır. En iyi tahta kalemleri, odanın her tarafında görülebilecek kadar kalın ve koyu çizgiler çizen, kolay yazılan ve kolaylıkla silinebilen modellerdir.

Tahta Kalemde Nasıl Mürekkep Kullanılır?

Tahta kalemleri basit birer araç olarak görülse de bazı özellikler onları en zorlu zamanlarda en iyi yardımcılar haline getirir. Silme performansı, uç malzemesi ve mürekkep gibi temel faktörler, hem kaliteli hem de ekonomik bir yazma deneyimi için önemlidir.

Solvent bazlı tahta kalemleri, kuru bir bezle su kullanmadan silinebilir. Islak bezle silinebilen tahta kalemleri ise yarı kalıcı bir macun içerdiklerinden, tahtadan çıkarılması için mutlaka su gerektirir. Zaman içinde oluşan inatçı kalem lekeleri alkol ya da ev temizleyicileri ile ovalanarak çıkarılabilir.

Beyaz tahta kalemi seçerken, mürekkep amacına hizmet edecek kadar uzun süre dayanmalı fakat aynı zamanda kolayca silmelidir. Beyin fırtınası ve hızlı notlar için kuru silmeye uygun kalemler, uzun süreli projeler için ıslak silmeye uygun kalemler daha iyi bir seçim olabilir.

Tahta Kalemi Modelleri Nelerdir?

Tahta kalemleri genellikle iki uç yapısından birine sahiptir. Biri gevşek ve süngerimsi elyaftan, diğeri ise sert ve yoğun bir şekle sahip fiberden yapılır. Uç malzemesi yeniden doldurulabilmeyi, uç ömrünü ve çizgi hassasiyetini etkiler. Beyaz tahta kalemleri tipik olarak naylon veya polyester gibi malzemelerden yapılmış keçe uçlara sahiptir. Sert keçeli uçlar, şekillerini süreyle muhafaza eder ve tahtada daha tutarlı çizgiler oluşturur. Yumuşak tip keçe ucu ile yazmak daha kolaydır. Öte yandan kalem ucu daha hızlı yıpranır.

Ucu, şekli ve boyutu kalem performansını önemli ölçüde etkiler. Keski şeklindeki fırça uçları ile daha çeşitli çizgiler çizilebilir. Yuvarlak ve mermiyi andıran uçlarda, çizgi çeşitliliği sınırlıdır. Bununla birlikte yuvarlak uçları, kontrol etmek daha kolaydır. Kalem seçerken uç boyutu da önemlidir. İnce uçları daha fazla ayrıntıya izin verir, ancak uzaktaki kişiler için okunması zor olabilir. Buna karşılık, ayrıntı seviyesi düşük olan geniş uçlarda daha kolay yazı yazılır.

Tahta Kalemi Hangi Malzemeden Yapılır?

Gövde ve bileşenlerin yapısı kalem performansını etkileyen diğer faktörler arasında yer alır. Polipropilen plastik (PP) en fazla dayanıklılık ve darbe dayanımı sağlayan malzemedir. PP'den yapılan kapaklar ve kalem gövdeleri kolayca kırılmaz. Kalemin iç tasarımı, ne kadar süreyle kullanılabileceğini etkileyebilir. Örneğin, özel mürekkep dağıtım teknolojisine sahip doldurulabilir kalemler, uzun ömürlü ve ekonomik bir seçenektir.

Tahta Kaleminin Tekrar Yazması Nasıl Sağlanır?

Tahta kalemi kullanırken karşılaşılan en önemli sorun, kalemin çabuk kurumasıdır. Kalemin kullanım ömrünü en üst düzeye çıkarmak için yatay olarak saklanması gerekir. Ucu yukarı bakacak şekilde usun süreli dikey konumlandırma, pigmentin mürekkep çözeltisinden çökelmesine neden olur ve renk yoğunluğunu azaltır. Ucu kuruyan tahta kalemini canlandırmanın en pratik yolu, kalem ucu mürekkeple doygun hale gelene kadar, kalemi aşağı bakacak şekilde konumlandırmaktır. Ayrıca ucu tamamen çıkarmak ve diğer mürekkepli tarafı çevirmek için pense kullanılabilir.

Beyaz tahta kalemlerinin çoğu alkol bazlıdır. Bu yüzden koku yayması kaçınılmazdır. Güçlü kokulara duyarlı olanlar veya çok sayıda insanın olduğu kapalı alanlarda, az kokulu kalemler kullanılabilir.

Beyaz tahta kalemlerini seçerken göz önüne alınması gereken bir diğer husus pigmentasyondur. Sık sık sunum yapan kişiler için tahtaya yazılanların görülebilmesi önemlidir. Öte yandan, yoğun renkler gözlerde rahatsızlığa neden oluyorsa, daha açık tonlar tercih edilebilir.

 

ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Tahta Kalemi

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 882 ürün
DSACategoryId/2147483643/15344/15220/80438128