Mekanik Uçlu Kurşun Kalem

Ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerinin gözdesi olan versatil kalemler, basmalı veya uçlu kalem olarak da adlandırılır. Mimarlardan ressamlara kadar çok sayıda kullanıcıya hitap eden bu kalemler, çok yönlü olmaları ile bilinir. Özellikle öğrencilik yıllarında herkesin mutlaka sahip olduğu versatil kalemler, en çok tercih edilen ve koleksiyonları yapılan kalem modelleri arasında yer alır. "Versatil kalem nedir?" sorusuna verilebilecek en sade yanıt ise "mekanik kurşun kalem" olur. Kalem ucu olarak adlandırılan ve farklı kalınlıkta olan uçlarla kullanılan söz konusu kalemler, konforlu tutuş sağlayan ergonomik tasarımları, el yormayan tutma silikonları ve zahmetsiz kullanım sağlayan çalışma mekanizmaları ile dikkat çeker. Teknik ressamlar, mimarlar ve desinatörler tarafından da tercih edilen versatil uçlu kalem, kullanıcılara çok fazla model seçeneği sunar. Farklı renk ve desenlere sahip yüzlerce modeli bulunan söz konusu kalemlerin uzun, kısa, kalın ve ince olanları da vardır. Kullanım amacına göre özelleştirilmiş modelleri de üretilen versatil kalem modelleri arasında nadir de olsa tükenmez kalem niteliğinde olanlar da yer alır. Yerli ve yabancı onlarca versatil kalem markaları tarafından farklı tasarımlarla kullanıcıların beğenisine sunulan bu kalemler, markadan markaya değişen fiyat seçenekleri sunar. Ürün çeşitliliği nedeniyle oldukça geniş bir ürün yelpazesi sunan versatil kalemler, hemen her bütçeye hitap eden fiyat seçenekleri ile öne çıkar.

Versatil Kalem Özellikleri

Kurşun kalemler ile birlikte en çok tercih edilen kalemler olan versatil kalemler, sürekli uç açma sorunu olmadan kesintisiz kullanım sağlar. Kalemtıraş kullanımı gerektirmeyen ve yedek kalem uçları sayesinde pratik bir şekilde kullanılabilen versatil uçlu kalem modelleri, özellikle hızlı not alınan derslerde ve sürenin kısıtlı olduğu sınavlarda kullanıcılara büyük bir kolaylık sağlar. Ele tam oturan gövde tasarımı sayesinde uzun süreli kullanımlarda bile konforlu bir süreç sunan versatil kalemler, kullanım konforunu artıracak çeşitli aksesuarlar sayesinde kullanıcının kalem tutma şekline daha uygun hale getirilerek kişiselleştirilebilen ürünlerdir. Bu ürünler, ince, kalın versatil kalem gibi farklı seçenekler sunması ile öne çıkar. Özellikle kurşun uçlu benzer kalemlere kıyasla çok fazla model ve tasarım seçeneği sunan versatil kalemler arasında kullanıcıların konforunun sağlanması için farklı el anatomilerine hitap eden ince ve kalın versatil kalem modelleri bulunur.

Farklı kesit ölçülerine sahip olan, farklı renk ve yumuşaklıktaki uçlarla birlikte kullanılan versatil kalemler, söz konusu uçlardan dolayı ince, kalın uçlu versatil kalem olarak betimlenir. Bu noktada ince uçlu versatil kalem olarak adlandırılan ürün 0.3, 0.35 ve 0.5 numara uç ile kullanım için tasarlanan versatil kalemler olurken kalın versatil kalem olarak adlandırılan kalemler ise 0.7, 0.9 ve 2 numaralı uçlar ile kullanıma uygundur. Bir versatil kalem 0.5 numara uç ile kullanılacak şekilde tasarlanmış ise söz konusu kalemi farklı numaralara sahip uçlar ile kullanmak mümkün değildir. Çünkü kalem içindeki mekanizma sadece belirli uç ile kullanılabilecek ölçüye sahiptir. Bu sebeple versatil kalem almadan önce uç numarasına, kalem ucu almadan önce de versatil kalem ile uygun olup olmamasına dikkat edilmesi önerilir.

Versatil Kalem Çeşitleri

Çok sayıdaki üretici ve model sebebiyle kullanıcılara zengin alternatifler sunan versatil kalemler, daha çok plastik malzemeden üretilse de metal, ahşap versatil kalem gibi farklı çeşitleri de bulunur. Özellikle metalden üretilen versatil kalemler, uzun ömürlü bir kullanım vadeden, kullanıcı memnuniyeti yüksek ürünler olarak bilinir. Metal versatil kalemlerin “en kaliteli versatil kalem” olduğu düşünülse de kalemin kalitesi markadan markaya ve iç mekanizması da kullanılan malzemelere göre farklılık gösterir. Öte yandan ahşaptan üretilen ve oldukça şık görünen versatil kalem modelleri de vardır. Kullanım kolaylığı ve kalite açısından metal kalemlerden çok da farklı olmayan ahşap versatil kalemler, metal kalemlere kıyasla daha hafif olmaları ile dikkat çeker. Özellikle uzun süreli kullanımlarda avantaj sağlayan bu kalem modelleri, versatil kalem koleksiyoncuları tarafından yoğun ilgi görür.

Düzenli olarak farklı konseptlere sahip versatil kalem modelleri üreten dünyaca ünlü markalar sayesinde çizgi romanlardan video oyunlara kadar pek çok tasarıma sahip olmak mümkündür. Bu gibi özel kalemler genellikle limited edition olarak kullanıcıların beğenisine sunulduğu için kalem koleksiyonları için mükemmel bir seçenek sunar. Tüm bunların yanı sıra ünlü kalem üreticileri tarafından özel günlere, tarihi kişilere ve tarihi olaylara adanan tasarımlı versatil kalemler de vardır. Bu gibi özel olarak tasarlanan ve sınırlı sayıda üretildiği için nadir bulunan kalemler farklı bir fiyatlandırma ile kullanıcılara sunulur.

Versatil Kalem Aksesuarları

Kalemi tutuş şeklinden kullanım amacına kadar tamamen farklı ihtiyaç ve beklentilere sahip kullanıcılar için daha konforlu bir kullanım sağlayan versatil kalem aksesuarları, pratik oluşlarının yanı sıra uygun fiyat seçenekleri ile de dikkat çeker. Özellikle uzun süreli kalem kullanımı gerektiren meslekleri icra eden kullanıcılar ve öğrencilere hitap eden kalem tutma aparatları, yumuşak bir tutma alanı sağlar. Bu sayede kalemi tutan parmaklarda nasır oluşumu önlenmiş olur. Uzmanlar ve üreticilerin versatil kalem tavsiye ve önerileri de silikon tutma pedleri ile kullanılması gerektiği yönündedir.

Versatil kalem aksesuarları arasında ekstra konfor sağlayan ürünlerin yanı sıra kalemi kişiselleştirmeye yarayan ürünler de bulunur. Bu aksesuarlar arasında en çok öne çıkanlar, renk, desen ve figür görünümünde olan kalem kapaklarıdır. Sevimli hayvan figürlerinden zincirli ve taşlı tasarımlara kadar yüzlerce seçenek sunucularının yanı sıra kullanıcılara kendi tarzlarını yansıtma olanağı da tanır. Öte yandan yedek uçlar, yedek silgiler, versatil kalem standları gibi avantajlı aksesuar ve yedek ürünler de vardır.

Mini Versatil Kalem Modelleri

Daha çok ortaokul ve lise öğrencilerine hitap eden mini versatil kalem modelleri, sevimli görünümleri ve yer kaplamayan minimal tasarımları ile dikkat çeker. Animelerden video oyunlara, webtoon’lardan K-Pop gruplarına kadar pek çok farklı konsept ile tasarlanan mini versatil kalemler, sevdiği karakterin yer aldığı benzersiz bir kaleme sahip olmak isteyenlere hitap eder. Havuç, şemsiye, ilaç kapsülü, kaktüs, denizkızı kuyruğu gibi farklı görünümlere sahip olan mini versatil kalemler olduğu gibi, tamamen siyah veya farklı renklerde ancak sade tasarıma sahip kalemler de bulunur. Sevimli ve eğlenceli modeller daha çok ortaokul öğrencilerine hitap ederken daha sade modeller ise kalem kullanan ancak fazla yeri bulunmayan kullanıcılara hitap eder.

Eğlenceli tasarımları ile dikkat çeken mini versatil kalemler, özellikle çocuklara okulu sevdirmek isteyen anne ve babalara önerilen en iyi versatil kalem modelleri olarak kabul edilir. Normal bir kalemin neredeyse yarısı uzunluğunda olan mini kalemlerin yanı sıra yine eğlenceli tasarımları ile dikkat çeken normal boydaki versatil kalemler de çocukların okulu sevmesi için iyi bir araç olarak kabul edilir.

Özellikleri ile Versatil Tükenmez Kalemler

Uçlu kullanım sağlayan mekanizması sebebiyle sadece kurşun kalem olarak bilinen versatil kalemler arasında tükenmez kalem özelliğine sahip olan modeller de vardır. Versatil kurşun, tükenmez kalem olarak set halinde kullanıcıların beğenisine sunulan bu kalemlerden birisi klasik kurşun uçlu versatil kalem olup diğer ise tıpkı uçlu kalem gibi basarak açılan ancak ucunda klasik tükenmez kalem ucu bulunan kalem modelidir. Şık bir hediye seçeneği olarak da öne çıkan bu setlerde yer alan tükenmez versatil kalemler, sıradan tükenmez kalemlere kıyasla çok daha uzun ömürlü ve zarif görünümlüdür. Dışarıdan bakıldığında geleneksel versatil kalemden herhangi bir farkı bulunmayan tükenmez kalemlerin uzun kullanım ömrüne sahip olmasının nedeni ise kalem kapatıldığında uç kısmının tamamen içeride kalması ve çok az miktarda hava ile temas etmesidir. Özel krom gövdeye sahip olan modelleri ile beğeni toplayan kurşun uçlu ve tükenmez kalemlerin yer aldığı setler ise hediyelik versatil kalem önerisi olarak öne çıkar.

Versatil Çizim Kalemi Kullanım Alanları

Kömür uçlar ve özel numaralı yumuşak kalem uçları ile kullanıma uygun olan versatil çizim kalemleri, öğrenciler, ressamlar, teknik ressamlar, mimarlar, stilistler ve desinatörler tarafından sık kullanılan kalem modelleri arasında yer alır. Bu kalemler, klasik çizim kömürleri gibi kullanılabildiği gibi çizim kalemi olarak adlandırılan ve özel uçlara sahip kalemler ile de aynı niteliktedir. Özel çizim uçları ile kullanma olanağı sunan versatil çizim kalemi modelleri arasında H ve B uçlar ile kullanılabilen model seçenekleri bulunur. Konforlu bir çizim deneyimi sunarken silikon tutma aparatları sayesinde uzun süreli çalışmalarda dahi kullanıcının yorulmasını önler. Çok ince olan uçları sayesinde sürekli kalem açma ve kömür inceltme gibi sorunları ortadan kaldıran söz konusu versatil kalemler, klasik çizim kalemlerine alternatif arayan kullanıcılara hitap eder. Ancak versatil kalem almadan önce hangi uçların kullanılacağının belirlenmesi ve seçilen kalem ucuna uygun kalem alınması tavsiye edilir.

Versatil çizim kalemleri arasında sadece tek tip uç ile çalışanlar olduğu gibi aynı anda birden fazla kalem ucu kullanımına olanak tanıyan modeller de bulunur. Yeni nesil üretim teknolojileri sayesinde kullanıcıların beğenisine sunulan çok yönlü versatil çizim kalemleri, pratik bir şekilde farklı uçlar arasında geçiş yapma imkânı tanır. Sadece tek bir hareket ile yumuşak çizim ucundan klasik kalem ucuna geçmenin mümkün olduğu bu modern kalemler, sağladıkları konfor sebebiyle çizim yapan kullanıcılardan yoğun ilgi görür.

Avantajları ile Versatil Kalem Seti

Uzun kullanım ömrüne sahip olan, kişiye özel oluşuyla öne çıkan hediyelik ürün arayanlara şık alternatifler sunan versatil kalem setleri, genellikle iki adet versatil kalem veya bir adet versatil kurşun kalem ve bir adet versatil tükenmez kalemden meydana gelir. Farklı renklerde ve tasarım tarzlarında kullanıcılara sunulan bu kalem setleri, şık bir deri kutuyla birlikte gelir. Öte yandan öğrencilere hitap eden versatil kalem setleri de vardır. Bu setler ise bir adet versatil kalem, bir adet yedek kalem ucu ve silgiden oluşur. Öğrenciler için oldukça pratik bir kullanım sunan bu setlerde yer alan silgiler, yumuşak yapılı ve leke bırakmayan yüksek kaliteli silgilerdir.

Çok sayıda versatil kalemden oluşan setler de vardır. Bu setlerde yer alan kalemler farklı uç numaraları ile uygun olabildiği gibi aynı uç numarası ile kullanılabilen aynı model kalemin farklı renkleri şeklinde de olabilir. İçinde çok sayıda renkli silgiler, bir adet mini versatil kalem ve versatil kalem ucunun yer aldığı, küçük yaştaki öğrencilere hitap eden kalem setleri de bulmak mümkündür.

Mekanik Versatil Kalem Uçları

Mekanik kurşun kalem olarak tanımlanan versatil kalemler, farklı uç numaraları ile kullanım olanağı sunan özel kalemlerdir. En sık tercih edilenler 0.3, 0.35, 0.5, 0.7, 0.9, 2 mm versatil kalem uçları olup ayrıca 2.5 mm gibi özel kalem uçları da vardır. Versatil kalemlerde kullanılan uçlar ve özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • 0.3 mm Kalem Ucu: En ince kalem ucu olarak kabul edilen 2.3 mm’lik uçlar, daha çok eskiz yapmak ve yazı yazmak için uygundur. Bu uçlar ile çok ince detaylar kolaylıkla çizilebilir.
  • 0.5 mm Kalem Ucu: En yaygın kullanılan kalem uçlarından biri olan 0.5 mm'lik uçlar, yazı yazmak ve çizim yapmak için idealdir.
  • 0.7 mm Kalem Ucu: Daha kalın olsa da sık kullanılan kalem uçları arasında yer alır. Hem eskiz hem de detaysız çizimler için uygundur.
  • 0.9 mm Kalem Ucu: Kalın olmasına rağmen oldukça yumuşak bir kalem ucu olan 0.9 mm, daha az kırıldığı için hem yaşı küçük kullanıcılara okulda avantaj sağlar hem de bulmaca çözmek için idealdir.
  • 2 mm Kalem Ucu: 2 mm ve daha kalın olan özel uçlar, kullanım sırasında kalınlaşacağı için bileme gerektirir. Bu tür özel uçlar daha çok çizim yaparken kullanılır.

Tüm bu uçların yanı sıra sertlik durumuna göre üç farklı kalem ucu seçeneği vardır:

  • Yumuşak Kalem Uçları: Bir sayı ve B harfi ile ifade edilen bu uçlarda B harfinin önündeki sayı ne kadar yüksek ise uç da o kadar yumuşaktır. Örneğin 4B kurşun kalem ucu 3B kalem ucuna kıyasla çok daha yumuşaktır.
  • Orta Sertlikteki Kalem Uçları: Orta sertlikteki kalem uçlarında B harfi en yumuşak olanıdır. Yumuşaklık derecesi sırasıyla HB, F ve H olarak devam eder. Bu sıralamada H ile ifade edilen uçlar en sert olanlarıdır.
  • Sert Kalem Uçları: Kalem uçlarında sertlik derecesi bir sayı ve ardından gelen H harfi ile ifade edilir. H'nin önündeki sayı yükseldikçe kalem ucunun sertliği de artar. Bu sebeple 2H kalem ucu, 3H kalem ucuna kıyasla daha yumuşaktır.

Kaliteli Versatil Kalem Fiyatları

Yerli ve yabancı onlarca marka tarafından birçok modeli üretilen versatil kalemler, çizimden yazıya pek çok kullanıma uygun kalemlerdir. Çok yumuşak uçlardan sert uçlara kadar çeşitli kalem uçları ile kullanılan ve kalem ucu açma sorununu ortadan kaldıran versatil kalemler, üretim malzemeleri, sınırlı üretim olmaları, özel bir koleksiyon kapsamında üretilmiş olmaları gibi etkenler nedeniyle oldukça farklı fiyatlandırmalar ile kullanıcıların beğenisine sunulur. Çok fazla seçenek sunması sebebiyle hemen her bütçeye uygun olan versatil kalemler, uzun ömürlü kullanım sağlamaları ile de dikkat çeker.

En iyi versatil kalem hangisi?

Versatil kalemler tasarımları, iç mekanizmaları, tutuş konforu sağlayan silikon aparatları, silgi kaliteleri, kullanılan uç kalitesi, kullanım amacına uygunluğu ve kullanım süresi gibi faktörler sebebiyle kullanıcılara farklı seçenekler sunar. Tüm bu unsurlar göz önüne alındığında kullanıcı için en iyi versatil kalem, beklenti ve ihtiyaçlarını karşılayan, uzun bir kullanım ömrü sunan ve tutuş konforu sağlayan ergonomik bir tasarıma sahip olan kalemdir.

Versatil kalem alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Versatil kalem seçiminde kalemin hangi amaçla kullanılacağı büyük önem taşır. Örneğin çizim yapılacak ise klipsi olmayan versatil kalemler tercih edilmelidir. Bu sayede kullanıcı kalemi dilediği gibi yatay ve dikey tutabilir. Ancak kalemle yazı yazılacak ise klipsi olması taşıma kolaylığı sağlayacağı için daha avantajlıdır. Tüm bunların yanı sıra iç mekanizması çelik olan, basma mekanizması yumuşak olan, kalem ucu kolay bulunan versatil kalemlerin tercih edilmesi önerilir.

Versatil kalem nasıl kullanılır?

Versatil kalemler, uygun numaraya sahip olan kalem uçları ile kullanılır. Kurşun kalem gibi kalemtıraş ile açma gerektirmeyen versatil kalemler olduğu gibi kalın uçlu olan ve kullanım sırasında ucun bilenmesi gereken versatil kalemler de vardır. Söz konusu kalemlerin tamamı yedek kalem uçları ile kullanılır. Kalem içindeki uç tükendiğinde, kalemin üst kısmındaki kapak ve silgi çıkarılarak yeni bir kalem ucu konulur ve kalemin uç kısmında yeni uç görünene kadar basmaya devam edilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Versatil Kalem Fiyatları

5353 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler
Fiyat Aralığı