Güzel Yazı Defteri

Yazı defterleri birden fazla alanda ve birden fazla amaçla kullanılır. Temelinde herhangi bir şeyi yazarak kayıtlı tutmak ihtiyacından üretilir. Yazı defteri günlük hayatınızda yapılacakları not almak, işyerinizde ve çalışma hayatınızda önemli noktaları kaydetmek, ilkokuldan üniversiteye kadar bütün eğitim hayatındaki öğrencilerin ders notlarını yazması gibi farklı şekillerde kullanılabilir. Bu alanların örnekleri de oldukça artırılabilir. Bununla birlikte yazı defterlerinin boyutları da değişebilir. Örneğin işyerinizde ya da günlük hayatınızda işlerinizi kolaylaştıracak küçük notlar alırken daha küçük boyutlu olan A5 boyutlu yazı defterini kullanabilirsiniz. Başka bir örnekle okula giden öğrencilerin ders notları daha uzun olacağından daha büyük ebatlı A4 boyutundaki yazı defterlerini tercih edebilirler. Defterlerin boyutundan bağımsız olarak sayfa sayıları da değişkenlik gösterebilir. Genellikle 30 sayfa ile 240 sayfa arasında değişen defterlere denk gelmeniz daha olasıdır. Bütün bu özellikler göz önünde bulundurulduğunda yazı defterlerinin fiyatları da değişkenlik gösterebilir.

Güzel Yazı Defteri

Güzel yazı defteri genellikle ilkokulda birinci sınıf öğrencilerine harfleri ve okuma yazmayı öğretirken kullanılan bir defter olarak bilinir. Güzel yazı defterlerinin formatı diğer yazı defterlerinden biraz daha farklı olabilir. Defterin bir sayfası yazımı kolaylaştırmak amacı ile belirli aralıklarla ve orantılı olarak kutucuklara bölünmüş şekilde karşınıza çıkar. Bu kutucukların içerisinde de yine belirli aralıklarla ayrılmış şekilde 5 ya da 6 satır bulunur. Ağırlıklı olarak bu kutucukların rengi ve içerisindeki çizgilerin rengi mavi ve kırmızı olarak üretilir. Güzel yazı defterlerinin üretim amacı küçük yaş grubundaki çocukların okuma yazmayı öğrenirken onlara kolaylık sağlamasıdır. Yazmayı öğrenmeye başlayan ilkokul öğrencilerinin doğal olarak yazıları yamuk ve eğri olabilir. Güzel yazı defteri yani diğer bir adı ile el yazı defteri sağladığı çizgiler sayesinde yazıların daha düz ve aynı hizada olmasını sağlar. Diğer bir deyişle bu kırmızı ve mavi çizgiler çocuklara kılavuzluk ederler. Bu nedenle güzel yazı defterlerine kılavuz çizgili yazı defteri de denilebilir. Güzel yazı defterinin kullanımını öğrenmek de bir hayli basittir. Yazılacak olan harflerin belirli kıvrımları ve çizgileri defterin satır çizgilerine denk gelecek şekilde yazılır. Böylece harflerde kayma olmadan tek çizgide devam edilebilir. Bütün bu nedenler doğrultusunda bahsedilen bu yazı defteri 1. sınıf öğrencileri için ilkokul öğretmenleri tarafından oldukça tercih edilir. Bu tercihin doğrultusunda bahsedilen deftere güzel yazı defteri, kılavuz çizgili defter ve el yazı defteri gibi isimlerinin yanı sıra ilkokul yazı defteri olarak da telaffuz etmek yanlış olmaz.

Düz Çizgili Yazı Defteri

Düz çizgili yazı defteri yaygın olarak tercih edilen bir defter türü olarak bilinir. İçerisinde eşit aralıklarla ayrılmış sayfayı boylu boyunca kaplayan çizgilerden oluşan satırlar bulunur. Çizgili yazı defteri okullarda daha çok türkçe, sosyal, tarih, coğrafya ve edebiyat gibi matematiksel işlem barındırmayan yazım ağırlıklı dersler için tercih edilir. Bunun yanı sıra ilkokul öğrencileri için alışma sürecine kolaylaştırırken aynı zamanda ev ödevlerinin daha rahat yapılmasına katkıda bulunur. Çocukların yazma ve el alışkanlıkları iyice oturduğunda öğretmenleri düz yazı defterini tercih etmeye başlar. Bu çizgili yazı defteri olarak da bilinen defterlerin satırları arasındaki boşluklar genellikle fazla olur. Bu nedenle yazılan yazıların daha büyük boyutta yazılması sayfa düzenini daha güzel ve estetik gösterebilir. Düz yazı defteri modellerinin son zamanlarda daha yaygın olarak spiralli ve sert kapaklı olarak üretilmeye başlandığı görülür. Spiralli olmasının avantajları arasında kolay koparılabilir ve pratik olmasından bahsedilebilir. Sert kapaklı oluşu sayesinde sayfalarınız çantanızın içerisinde eğilmez, bükülmez ve zarar görmez. Siz de bu sayede kolaylıkla çantanızda taşıyabilirsiniz. Üstelik sert kapaklı bu defterlerin üzerine yapılan baskılar sayesinde daha ilgi çekici hale gelebilir. Örneğin sevdiğiniz bir dizi film karakterini ya da bir şarkıcıyı defterinizin üzerinde taşımanıza olanak tanır. Sadece bununla da sınırlı kalmaz ve ilginç tasarımları ile de karşınıza çıkabilir. Çok çeşitli olması nedeni ile her yaş grubundan insana ve farklı zevklere hitap edebilir.

Kareli Yazı Defteri

Kareli yazı defteri diğer bir adı ile kareli metod defteri şeklinde bilinir. Kareli yazı defterlerinin sayfalarının tamamı küçük kareler ile kaplıdır. Defterin sayfalarını oluşturan bu karelerin her bir tanesi yarım santim uzunluğunda olur. Böylece her bir kare üzerinden uzunluk hesaplaması kolayca yapılabilir. Bu durum da kareli yazı defterlerinin daha çok matematik ve geometri gibi sayısal ve işlem gerektiren derslerde kullanılmasına yol açar. Bu nedenle matematik dersi görmeye başlayan her öğrencinin mutlaka okul çantası içinde bulunan bir defter olarak yerini alır. Elbette ki kareli yazı defterleri de ihtiyaca göre farklı boyutlarda üretilebilir. Yine düz çizgili yazı defterleri gibi kareli yazı defterleri de artık daha çok spiralli ve sert kapaklı olarak tercih edilir. Bu seçenekler ve farklı tasarımlar sayesinde matematik dersini daha eğlenceli ve ilgi çekici kılmak mümkün olabilir. Kareli defterlerin de yaygın olarak üretildiği boyutlar A4 ve A5 boyutlarıdır.

Bitmeyen Yazı Defteri

Bitmeyen yazı defteri yaygın olarak okul öncesi çocuklarda kullanılır. Genellikle 4 yaş ile 7 yaş arasında kullanılması tavsiye edilir. Okula henüz başlamamış olan çocuklara alfabeyi öğretmeyi amaçlar. Bu defterin özelliği içerisinde kendisi ile birlikte hediyeli özel kurşun kalem barındırmış olmasıdır. Bu kalem sayesinde defterin sayfalarına daha önceden yazılmış olan örnekli harflerin üzerinden defalarca kez geçilip tekrar silinebilir. Böylece çocuklara yazma alışkanlığı öğretilene kadar bu süreç devam edebilir. Bitmeyen yazı defteri son zamanlarda piyasada var olan bir defter olduğundan yeni eğitim sistemine uygun olarak üretilir. Genellikle 15 sayfa ya da 20 sayfa olarak tasarlanırlar. İnce yapıda olması nedeni ile de kolay taşınabilir. Yine daha az sayfa sayısına sahip olduğundan kolaylıkla bitirilebilir ve bu durum çocukları öğrenmeye teşvik edebilir. Bitmeyen yazı defteri sayesinde siz de henüz okula başlamayan çocuklara hem okuma yazmayı öğretebilir hem de eğlenceli bir şekilde ders alışkanlığını kolayca kazandırabilirsiniz.

Arapça Yazı Defteri

Arapça yazı defteri hem yapısı hem formatı hem de kullanış biçimi olarak normal defter türlerinden farklıdır. Türk alfabesi ve yazım kuralları ile arapça yazım kuralları arasındaki en büyük farklardan bahsetmek defteri daha iyi anlamanız için faydalı olabilir. Türkçe dili yazarken de okunurken de soldan sağa doğrudur. Bu nedenle yazı defterlerinin başlangıç çizgileri ve sayfa düzenleri buna göre tasarlanır. Fakat Arapça dili bunun tam tersi şekilde sağdan sola doğru yazılır ve okunur. Bu yüzden Arapça yazı defterindeki ilk dikkat çekecek nokta bu olabilir. Üstelik arapça yazı defteri düz yazı defterleri gibi sayfaları boş şekilde karşınıza çıkmaz. Arapça dilini ve başta harflerini öğretmeye yönelik olduğundan ufak alıştırmaları olan bir test kitabı gibi de düşünebilirsiniz. Güzel yazı defterine benzer satırları, kutucukları ve kılavuz çizgileri bulunur. Güzel yazı defterinden farkı ise bu satırların başlarında Arapça harflerinin yer almasıdır. Böylece o satır boyunca yer alan harfi yazarak ve görerek öğrenmeniz mümkün olabilir. Arapça yazı defterinde önce harfler koyu şekilde yazılıdır. Sonra silikleşerek devam eder ve size üzerinden geçerek el alışkanlığı kazandırır. Sonrası ise tamamen boşluktur ve doldurmak size kalır. Arapça yazı defterinin sayfa sayısı da tıpkı güzel yazı defterinde olduğu gibi azdır. Üstelik Arapça yazı defteri sadece çocukları için değil dil öğrenmek isteyen her yaş grubu için uygun olarak üretilir. Eğer siz de Arapça harflerini öğrenmek istiyorsanız Arapça yazı defterini güvenle tercih edebilirsiniz.

Yazı Defterlerinin Fiyatları

Yukarıda bahsedilenlerden yola çıkılarak tahmin edileceği gibi yazı defterleri günümüzde her alanda ihtiyaç duyulan defterlerdir. Özellikle öğrencilerin mutlaka yanında bulundurduğu bu defterler eski zamanlardan beri bir öğrenci için temel ihtiyaç halini almış bulunur. Hem bu ihtiyaç fazlalığından hem de maliyeti çok yüksek olmadığından diye düşünülebilecek yazı defteri fiyatları genellikle makul şekilde yer alır. Küçük bir araştırma ile yazı defterlerinin fiyatlarının hem öğrencinin hem de yetişkinlerin bütçesine uygun olduğu görülebilir. Yazı defteri fiyatlarını daha iyi anlamak için kategorileri arasında bir karşılaştırma yapmak daha doğru olabilir. Güzel yazı defteri fiyatı çizgili defter ya da kareli defter fiyatından daha düşük şekilde görülür. Bunun nedeni daha önce güzel yazı defterinin özelliklerinde bahsedildiği gibi sayfa sayısının daha az olmasından kaynaklanır. Arapça yazı defteri de aynı şekilde güzel yazı defterine benzerliğinden ve henüz yeni yeni piyasada var olmaya başladığından olacaktırki o da diğer defterlere oranla daha düşük etiket fiyatlarına sahiptir. Bununla birlikte bitmeyen yazı defteri taşıdığı farklı özellikler sayesinde ve kendine özgü kalemi nedeniyle biraz daha yüksek fiyattan satılabilir. Yine de yazı defteri indirim zamanlarını takip ederek neredeyse bütün yazı defterlerini daha uygun fiyatlı almak mümkündür. Yazı defteri yorumlarını incelediğiniz zaman en çok tercih edilen defterlerin düz çizgili ve kareli defterler olduğunu kolaylıkla görebilirsiniz. Bunun nedeni kullanıcıların o defterlerin daha çok alanda kullanıma elverişli olduğunu söylemesi olabilir. Eğer siz de bütün bu anlatılanlardan yola çıkarak yazı defteri satın almak isterseniz Hepsiburada'dan kolaylıkla alışveriş yapabilirsiniz.

Güzel Yazı Defterlerinde Klavuz Harfler var mıdır?

Güzel yazı defterlerinin tümünde kılavuz çizgiler ve satırlar bulunur. Fakat Arapça yazı defterindeki gibi tümünde kılavuz harfler de bulunmaz. Bazı güzel yazı defterleri bu şekilde üretilse de tümünde bulunur diye bir genelleme yapmak yanlış olabilir.

Spiralli Defter ile Spiralsiz Defter Düşünüldüğünde Hangisini Kullanmak Daha İyidir?

Bu durum kişinin kendi kullanım tercihine bağlı olarak değişse de spiralli defterler daha çok tercih edilir. Bunun nedeni sayfaların kolayca koparılabilmesi olabilir. Spiralsiz defterde bir sayfayı koparmaya çalıştığınızda diğer sayfalar da zarar görebilir.

Güzel Yazı Defterlerinin de Farklı Boyutları Var mıdır?

Güzel yazı defterleri genellikle tek tip olarak üretilir. Kullanım şekli ve amacı düşünüldüğünde hepsi benzer olarak A4 boyutunda karşınıza çıkar. Bu nedenle farklı boyutları mevcut değildir.

Yazı Defterlerinin Kapak Malzemesine Göre Fiyat Değişir mi?

Elbette ki kullanılan malzemeye göre ürünlerin fiyatları da değişebilir. Örneğin karton ya da plastik kapaklı defterler daha düşük fiyatlı iken sert kapaklı defterlerin fiyatları biraz daha yüksektir.

Bitmeyen Yazı Defterinde Sadece Harfler mi Bulunur?

Bitmeyen yazı defterlerinin farklı çeşitleri de üretilir. Bunlar arasında Türkçe harfler, Arapça harfler ve sayılar yer alabilir. Bitmeyen yazı defterlerini hangi alıştırmaları öğrenmeyi amaçlıyorsanız ona uygun satın alabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Yazı Defteri Fiyatları

2439 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
Premium Fırsatları
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 36 / 2439 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?