Fosforlu kalem, satırları ya da kelimeleri vurgulamak için kullanılabilecek en işlevsel kalem türüdür. Çarpıcı rengi sayesinde görünürlüğü yüksektir. Kullanılan mürekkep tipi, gövde tasarımı ve uç yapısıyla farklı ihtiyaçlar için özelleştirilmiş fosforlu kalem modelleri arasından en iyi fosforlu kalemi kolayca seçebilirsiniz.

Fosforlu kalemler genellikle sıvı ve jel mürekkep kullanılarak üretilir. Birçok model sıvı mürekkep kullanır ve keçeli kaleme benzer şekilde çalışır. Jel fosforlu kalemler ise kağıdı mürekkep yerine jel bir çubukla işaretler. Geniş uçlu veya akışkan mürekkep kullanan fosforlu kalemlerle karşılaştırıldığında, kirlenmeye ve sızmaya karşı daha dirençlidir. Kapağı açık unutulursa, kuruma olasılığı daha düşüktür.

Fosforlu Kalem Çeşitleri Nelerdir?

Bazı fosforlu kalemler, diğer yazılarla etkileşime girer ve metin tamamen kuru olsa bile, mürekkeplerin birbirine karışmasına neden olabilir. Lekelenme, kullandığınız fosforlu kalemin ve metinde kullanılan mürekkebin formülüne ve kullandığınız kağıdın özelliklerine bağlıdır. Fosforlu kalem mürekkebi ile karışma ihtimali yüksek olan başlıca mürekkep türleri; jel mürekkepler, dolma kalem mürekkepleri ve mürekkep püskürtmeli yazıcılarda kullanılan mürekkeplerdir. Leke sorunuyla karşılaşmamak için büyük metin bölümlerini vurgulamadan önce, kaleminizi küçük bir alanda test etmek her zaman en iyisidir.

Fosforlu kalemler birkaç farklı uç stiliyle gelebilir. Çoğu, tek bir metin satırını kaplayabilen açılı uç yapısına sahiptir. Bazı modellerde daha geniş ya da ekstra ince uç seçeneği bulunabilir. Bazı üreticiler vurgulanan satırı kolayca görmenizi sağlayan gömülü pencereler veya birden çok türde çizgi oluşturabilen özel şekiller gibi özellikler de sunar.

Fosforlu Kalem Nasıl Kullanılır?

Fosforlu kalemlerde çok fazla mürekkep ve belirgin renkler kullanıldığı için yoğun çizimler sonrasında kağıdın diğer yüzünden görünebilirler. Genel olarak mürekkeplerin, ince veya çok emici kağıtlarda sızıntı yapma olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle yüzeyde daha mürekkep bırakan veya sızdırmazlık için özel olarak formüle edilmiş kalemleri seçebilirsiniz.

Kitaplardaki önemli pasajları hızlı bir şekilde vurgulamak için geniş uçlu kalemleri tercih edebilirsiniz. Daha ince bir çizgiye ihtiyacınız varsa, ince ve kalın uç seçeneklerine sahip çift uçlu fosforlu kalem modellerini deneyebilirsiniz. Düz ve kısa gövdeli bir tasarım seçerek, kaleminiz cebinize ya da çantanıza sığdırabilir, seyahat ederken kolayca taşıyabilirsiniz. Pek çok ders kitabı, parlak bir yüzeye sahip dayanıklı kağıtlar kullandığından, bu kitaplarda tüm fosforlu kalem çeşitlerini kullanabilirsiniz. Bununla birlikte yoğun çizimlerden sonra mürekkebin kuruması için yeterince beklenmeniz gerekir. Aksi takdirde sayfayı çevirdiğinizde diğer sayfalar lekelenebilir. Birçok kalem 30 saniyeden daha kısa sürede kurur. Parlak yüzeye sahip kağıtlarda bu süre 45 saniyeye kadar çıkabilir.

Fosforlu Kalem Nasıl Silinir?

Fosforlu kalem kullanırken birden fazla renge ihtiyacınız olabilir. Renkler arasında geçiş yaparken farklı kalemler kullanmak istemiyorsanız, çift renkli fosforlu kalem modellerini tercih edebilirsiniz. Renkleri ayrı ayrı ya da çift çizgi çizmek için kullanabilirsiniz.

Fosforlu kalemlerin mürekkebi, tükenmez gibi kalıcı mürekkebe sahip kalemlerle kıyaslandığında oldukça hafiftir. Bazı fosforlu kalemler silinebilecek şekilde formüle edilmiştir ve kuruma süresi normal fosforlu kalemlere göre daha uzundur. Bir kelimeyi yanlışlıkla vurgular ya da yanlış bir renk kullanırsanız, vurgulamayı iz bırakmadan kaldırmak için sert ve kauçuk bir silgi kullanabilirsiniz.

Fosforlu Kalem Nasıl Doldurulur?

Çok fazla fosforlu kalem kullanıyorsanız, para tasarrufu sağlayan ve yeniden doldurulabilir kartuşlara sahip modelleri tercih edebilirsiniz. Yeniden doldurulabilir fosforlu kalem fiyatları, tek kullanımlık kalemlere göre daha pahalı olabilir. Bununla birlikte, kullanım ömrü düşünüldüğünde daha ekonomik bir seçenektir. Fosforlu kalem mürekkepleri genellikle en çok kullanılan 10 renkle satışa sunulur. Mürekkep bittiğinde farklı renkler arasında geçiş yapabilirsiniz. Kalemin kartuş kapağını kolayca açarak mürekkebi doldurabilirsiniz.


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Fosforlu Kalem Fiyatları

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 4111 ürün
DSACategoryId/2147483643/15344/15220/21031602