Önceden belirlenen ölçülere göre üretilen, özel ve resmi kuruluşların yanı sıra işte, okulda ve her alanda yazı yazmak, resim çizmek ve üzerine baskı yaparak çıktı almak için kullanılan beyaz ve dikdörtgen kağıtlara fotokopi kağıdı denir. Fotokopi kağıdı, dosya kağıdı ya da hamur kağıt olarak da bilinir.

Fotokopi Kağıdı Boyutları Nelerdir?

Matbaacılıkta ve tüm dünyada kullanılan standart bir kağıt ölçüsü vardır. Alman DIN standartlarına göre belirlenen kağıt ölçüleri; A, B ve C serisi olarak adlandırılmıştır. A0 ebatlarındaki kağıt 84,1 x 18,9 mm’dir. Bu kağıt bir kez katlandığında ölçüsü azalırken sonuna aldığı rakam büyür. A0’ın bir kere katlanması ile elde edilen kağıt 59,4 x 84,1 mm olan A1’dir. A1 bir kere daha katlandığında 42,0 x 59,4 mm ebatında A2 elde edilir. Aynı bu şekilde ikiye katlanarak daha küçük ebatlarda kağıtlar üretilir. A3 fotokopi kağıdı 29,7 x 42,0 mm, en yaygın kullanılan A4 kağıt boyutu 21,0 x 29,7 mm'dir. A5 kağıdı 14,8 x 21,0 mm ve A6 kağıdı da 10,5 x 14,8 mm boyutundadır. Standart yazıcı (printer) ve fotokopi makinelerinde A4 fotokopi kağıdı kullanılır. Bazılarında A3 fotokopi kağıdı da tercih edilebilir. Büyük ebatlardaki A2, A1 ve A0 kağıtları plotter isimli daha büyük yazıcılarda kullanılabilir. Ülkemizde A serisi kağıttan sonra en çok kullanılan B serisi kağıt ölçüleri, B0, B1, B2, B3 olarak isimlendirilir. B0 kağıt boyutu 1000 x 1414 mm, B1 kağıt 707 x 1000 mm, B2 kağıt 500 x 707 mm ve B3 kağıt 353 x 500 mm’dir.

Fotokopi Kağıdı Kaç Gramdır?

Düşük gramajlı kağıtlar fotokopi amacıyla kullanılmaya uygun değildir çünkü kağıdın gramajı düşük olursa ışık geçirgenliği artar ve ön yüzündeki baskı arka yüzünden görünebilir. Kağıdın ön yüzündeki yazılar arkaya geçerse kağıdın arkası kullanılmaz hale gelir. Böylece baskı yapmak için daha fazla kağıt kullanmak zorunda kalınır ve bu da ekstra maliyet çıkarır. Ayrıca düşük gramajlı kağıdın yoğunluğu da düşük olduğu için baskı kalitesinde de azalma olur ve yazılar daha dağınık görünebilir. 80 gramın altındaki kağıtların paketinde herhangi bir gramaj bilgisi yer almaz. 80 gramın altındaki kağıtlar fotokopiye uygun değildir. Renkli ve yüksek kaliteli bir çıktı almak için kağıdın ağırlığı 200 gramdan 350 grama kadar çıkabilir. Tek taraflı ve siyah çıktı alınacağı zaman, daha uygun fiyatlı ve daha düşük gramajlı kağıtlar tercih edilebilir ama renkli baskı için 200 gramdan daha hafif kağıtlar uygun değildir.

Matbaacılıkta Kullanılan Kağıt Çeşitleri Nelerdir?

Farklı ihtiyaçlar için farklı gramajlarda ve özelliklerde kağıtlar kullanılır. Örneğin standart fotokopi kağıtları için ortalama ağırlık 80 gr/m2’dir, kartvizit baskısı için kullanılan karton kağıdın ağırlığı ise 300 gr/m2’dir. Hamur kağıt, içerisinde hem odun hem selüloz barındıran ama selüloz oranı daha yüksek olan yumuşak bir kağıt cinsidir. Fotokopi kağıtları genellikle hamur kağıt olur. Gramajı 55-120 gr/m2 arasında değişir. 2. tip hamur kağıt odun ve selüloz oranı eşit olan, daha sarımsı renkte bir kağıttır. Fiyatı hamur kağıda göre daha düşük olduğu için kitap baskısında kullanılır. 3. tip hamur kağıt içerisindeki odun oranı, selüloz oranından daha yüksek olan ve baskı yapmak için kullanılmayan bir kağıt cinsidir. Bir diğer adı da saman kağıt olan bu kağıtların gramajı 54-60 gr/m2 arasında değişir. Kuşe kağıt, mat ya da parlak bitişli olabilen, broşür gibi renkli basımlar için ideal bir kağıt türüdür. Kuşe kağıdın ağırlığı 80-350 gr/m2 ağırlığı arasında değişir. Bristol, bir yüzeyi parlak bir yüzeyi mat olan ve genellikle kitap kapağı baskısı yapmak için kullanılan bir karton türüdür. Fotokopi kâğıdı kendinden karbonlu bir kâğıttır ve fatura kesmek için kullanılır. Kraft, bir geri dönüşüm ürünüdür ve davetiye, broşür ve ambalaj basımı için kullanılır. Krome karton ise bir yüzeyi parlak ve bir yüzeyi mat olan, ambalaj sektöründe yaygın olarak kullanılan bir kağıttır.

 


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Fotokopi Kağıtları

A4 Fotokopi Kağıdı
A3 Fotokopi Kağıdı
A5 Fotokopi Kağıdı
Konumseçilmedi
Kategori
Toplam 24 / 725 ürün
DSACategoryId/2147483643/15117