En Ucuz ve Fotokopi Makinası Fiyatları Ve Modelleri

Fotokopi Makinesi

Fotokopi makinası, okul, kurum, ev, ofis gibi kullanım alanlarına hitap eden ve belgeleri kopyalayarak almaya yardımcı olan cihazlardır. Çeşitli belgeler ve materyalleri de çok hızlı bir şekilde çoğaltarak elde etmenize yardımcı olan makinelerdir. Fotokopi makinelerinin farklı tip üretim özellikleri vardır. Günümüzde ise farklı tip amaçlara hitap eden kullanım özelliklerine sahiptir. Fotokopi makineleri, siyah-beyaz ya da renkli çıktılar almanıza yardımcı olur. Bu nedenle, farklı renk aralıklarıyla çıktılar elde edebilmeniz mümkündür. 

Bu elektronik cihazlar, çeşitli kullanım alanlarını destekleyen özelliklerde üretilmiştir. Dolayısıyla pek çok alanda aktif bir şekilde kullanılan cihazlardır. Örneğin, ofislerde sık sık tercih edilen fotokopi makineleri, sayfası az olan dosyaları birkaç örnek haline getirmek için ya da tek sayfalı belgeleri çoğaltmak adına kullanılır. Kullanım alanına okullar da dahil edilebilir. Fotokopi makinesi okullarda kullanıldığında, resmi evrak, ödev, sınav kağıtları ve benzeri evrakların çoklu hale getirilmesine yardımcı olur. Bu makinelerin kullanılmış olduğu diğer alanlar ise kamu daireleridir. Devlet dairelerinde kimlik örnekleri, ikinci nüsha ve arşiv oluşturmak amacıyla bu makineler kullanılır. Ayrıca kurumsal olan alanların yanı sıra, özel amaçlar için de tercih edilen makinelerdir. Örneğin, işini evinden yürüten bireylerin, sık sık fotokopi çektirmesi ya da çıktı alması gerekiyorsa fotokopi makinelerini kullanmaları gerekir. Buna bağlı olarak, ev kullanımına uygun olan fotokopi makinelerini tercih etmek gerekir. Çoğaltmak istediğiniz belge ya da evrakı isteğiniz doğrultusunda siyah beyaz ya da renkli bir şekilde elde edebilirsiniz. 

Fotokopi Makinesi Nasıl Çalışmaktadır?

Fotokopi makinesi nasıl çalışır? Bu makineleri yeni kullanacak ya da kullanmayı planlayan bireyler ürünlerin nasıl çalıştığını merak eder. Her makinenin çalışma prensibi farklı olsa da fotokopi makineleri genel olarak birbirine benzer nitelikte çalışmaktadır. Bu makineler, kolay gibi gözüken fakat arka planda karmaşık olan çalışma mantığına sahiptir. Öncelikle, makinenin kağıt konulan cam yüzeyi (drum) bölümüne yatay ya da dikey yönlü olarak kağıtlar yerleştirilir. Drum yüzeyine yerleştirilen kağıdın altında halojen lamba yer alır. Yüksek parlaklığa sahip olan halojen lamba, yüksek parlaklıkta yapay ışık geçirmeye yardımcı olur. Kağıtta yer alan görüntü ise yapay ışığında etkisiyle karartı halinde makine hafızasına aktarılır. 

Makine hafızasına aktarılan görüntü, dijital bir şekilde gerçekleştirilir. ASCII kodlarıyla renkli fotokopi makinelerinde renklendirme işlemi sağlanır. Kablolar yardımıyla da baskı birimine renkli kopyanın aktarımı yapılır. Baskı biriminde ise renk karışımları doğru bir şekilde yakalandıktan sonra, ASCII tozlarıyla kağıt renklendirilmiş olur. Renklendirilmiş kağıdın cihazdan çıkmadan önce, 180 derecelik sıcaklıkla ısınarak toner tozunun kağıda yapışmasıyla işlem tamamlanmış olur. 

Fotokopi Makinesi Nasıl Kullanılır?

Fotokopi makinesi nasıl kullanılır sorusu, kullanım alanı çok geniş olduğundan hemen herkesin sorduğu bir sorudur. Bu makineler, teknolojik özellikler katılarak imal edilmiş ürünlerdir. Günümüzde farklı alanlarda sık sık kullanılan bu ürünler, otomatik ve büyük ölçekli dijital kullanımlara sahiptir. Bu sebeple, fotokopi makinelerini kullanmak son derece kolay işlemlerdir. Bu makinelerde, dahili bir ekran bulunur. Bu ekranda ise yapılan işlemlerin ne olduğu açık bir şekilde görülür. Yapılan yönlendirmeler ise ekrandaki özel tuşlarla gerçekleştirilir. İlk olarak açma ve kapama tuşlarına basılarak, cihaz çalıştırılır. Daha sonra, üst bölümündeki kapak yukarı kaldırılarak, belge drum ismi verilen cama dönük şekilde yerleştirilir. Daha sonra, makinenin kenar kısımlarında yer alan kılavuz işaretçilerinden yardım alınabilmesi mümkündür. Kağıdı düzgün bir şekilde cama yerleştirdikten sonra, kapağın kapatılması gerekir. 

Kapak kapatıldıktan sonra, fotokopi makinesinde yer alan sayısal tuş takımlarına ne kadar kopya alınmak isteniyorsa o sayı yazılır. Ancak alınacak kopya sayısına uygun kağıt sayısının olup olmadığına da dikkat edilmelidir. Alacağınız çıktıda ise olmasını istediğiniz ne varsa özel ayarlamalar yaparak ekrandan özelleştirebilirsiniz. Bütün ayarları yaptıktan sonra, siyah-beyaz ya da renkli çıktı tuşuna basarak kopyalama işlemini başlatabilirsiniz. Yazdırma işlemini bekleyerek, bitene kadar orijinal kağıdın camın üstünde beklemesine dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda, kopyalama esnasında, kapağında açılmaması gerekir. 

Bazı özel üretimli fotokopi makinelerinde tarama, yazdırma gibi ek özellikler de yer alır. Bu işlevsellikler ise dahili ekranda tuşlarla gösterilmiştir. Dahili ekrandaki tuşlara basarak, kontrol panelinde yönergelerden faydalanarak işlemlerinizi tarama ya da yazdırma şeklinde de gerçekleştirebilirsiniz. 

Fotokopi Makinesi Nasıl Temizlenir?

Fotokopi makinesi calısma prensibi doğrultusunda, sık sık temizlenmesi gereken cihazlardır. Ancak bu makinelerin nasıl temizlenmesi gerektiği konusunda kullanıcılar net bilgilere sahip değildir. Bu makinelerin, dış yüzeyi kadar içi de sık kullanımlardan kaynaklı olarak kirlenmektedir. Temizlenmediğinde ise cihazda çeşitli arızalar meydana gelmektedir. Dolayısıyla fotokopi makinelerinin sorunsuz ve verimli bir şekilde çalışması için zaman zaman bakımının yapılması gerekir. Ancak temizleme işlemi esnasında dikkat edilmesi gereken bir takım unsurlar da vardır. Çünkü fotokopi makinelerinin temizliği, kullanımı kadar dikkat gerektiren bir konudur. 

Cihazların genel temizliği için öncelikle, kimyasal sıvı, solüsyon ve benzeri maddelerin kullanılmaması gerekir. Çünkü bu tür kimyasallar, zaman içinde drum yüzeyi ve ünitesini aşındırır. Aşındırma durumunda ise makinenin kullanılmaz hale gelebilmesi mümkündür. Özellikle, temizlik işlemine başlamadan önce, bağlantı kablolarının cihazdan ayrıldığından emin olmalısınız. Daha sonra, drum ünitesinin yer aldığı kapağı açarak ve üniteyi alarak dışarı çıkarın. Ancak üniteyi çıkarırken birebir temas etmemelisiniz. Üniteyi çıkardıktan sonra, anında temiz bir yüzeyin üzerine yerleştirmeniz gerekir. 

Cihazın içindeki tonerleri dikkatli bir şekilde sökerek, daha sora drum ünitesinin ters çevrilmesi gerekir. Daha sonra, herhangi bir kağıdı alarak, dişlilere sokarak drum ünitesinden geçirin. Her bir üniteyi bu yöntemle rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Son olarak ise ünitenin yüzeyini kulak pamuğuyla incelikli bir şekilde silmelisiniz. Temizlik tamamlandıktan sonra ise drum ünitesi ve tonerlerin aynı hassaslıkla yerine takılması gerekir. 

Fotokopi Makinesi Modelleri 

Ev, ofis, devlet daireleri, iş yerleri ve benzeri mekanlarda rahatlıkla kullanılan fotokopi makineleri, kişisel ihtiyaçlara bağlı olarak farklı modellere ayrılır. Kullanım sıklığına ve performans doğrultusunda çeşitli üretimler vardır. Bireylerin, bu özellikler doğrultusunda, ihtiyaçlarını karşılayacak ürünleri tercih etmesi gerekir. Örneğin, ofiste kullanım sağlayacağınız ürünler arasında, büyük fotokopi makineleri vardır. Büyük ürünlerde, fonksiyonellik açısından herhangi bir zorluk yaşanmaz. Kağıt haznesinin de büyük ve farklı ebatlara uygun olarak tasarlanmış olması işinizi kolaylaştırır. Büyük boyutlu fotokopi makineleri kolaylıkla ihtiyaçlarınızı karşılayacak niteliktedir. Ayrıca bu makineler, kapasite olarak fazla olursa uzun vadede büyük avantajlar sağlar. Böylece ihtiyaçlarınızı kolaylıkla karşılama şansını elde edebilirsiniz. 

Ofiste fotokopi makinesinin büyük ürünlerden yana tercih edilmesinin baskı başı maliyetleri düşürdüğünü de söyleyebiliriz. Aynı zamanda, kitap ya da benzeri malzemelerin kopyasını alarak istediğiniz yere götürme şansına da sahipsiniz. Bununla birlikte, tarafınıza gelen faksların ortadan kaybolma ya da silinme ihtimalini ortadan kaldırabilirsiniz. Bu durum ise size iş verimliliği sağlayarak, yapacağınız işlerde hızlanmanıza yardımcı olur. Fotokopi makinelerinin ev tipi olarak kullanılan küçük boyutlardaki üretimleri de vardır. Küçük boyutlu olan modern çizgilerle tasarlanmış ürünler, işlerinizi kolaylaştıracak niteliktedir. 

Genellikle, ev tipi kullanımlar için kağıt ölçüsü A4 olarak ayarlanmıştır. Bu makineler ise ev kullanımlarına rahatlıkla hitap eden tasarımlardır. Almayı düşündüğünüz ürünün boyutunun yanı sıra, teknik özelliklerinin de önemi büyüktür. Ancak fotokopi makineleri için sürekli almanız gereken malzemeler de vardır. Örneğin, fotokopi makinesi kartuşu, boyası, toneri ve benzeri parçaları muhakkak alınması gereken ürünlerdir. Ancak fotokopi makinelerinin bazıları kartuşlu olarak üretilmiştir. Bu ürünler ise ekonomik bir kullanım için uygun özelliklere sahiptir. Ayrıca tercih edeceğiniz fotokopi makinesi fiyat aralıkları da modellerin teknik yapısına bağlı olarak değişkenlik gösterir. 

Fotokopi Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Satın almayı düşündüğünüz fotokopi makinesinin öncelikle muhakkak kullanım amacınıza uygun olduğundan emin olmalısınız. Yeni bir makine satın alırken, birçok detayı göz önüne almanız gerekir. Örneğin, ürünün seçiminden önce, fotokopi makinelerinde aradığınız özellikleri belirlemeniz önemlidir. Daha sonrasında cihaz tercihi yapmak ve aradığınız ürünü bulmanız gerekir. Kullanım alanlarına bağlı olarak uygun bir ürün tercihi yapılmalıdır. Çünkü ev ya da ofis kullanımları için farklı fotokopi makinesi üretimleri vardır. Ayrıca tercih edeceğiniz fotokopi makinesini doğru özelliklerle seçtiğinizde uzun ömürlü bir şekilde bu ürünleri kullanabilirsiniz. 

Farklı markaların, farklı teknolojiler kullanarak üretmiş olduğu birçok fotokopi makinesi modeli bulunur. Buna bağlı olarak ürünler birbiri içinde teknik özellikler doğrultusunda ayrılmaktadır. Bu değişkenlik ise farklı beklentilere yanıt verecek ürünlerin ortaya çıkmasına neden olur. Fotokopi makineleri, bazı zamanlarda kullanımı son derece karmaşık olan ürünlerdir. Bu nedenle, bireylerin bu makineleri kullanabilmesi için yeterli bilgiye sahip olmaları gerekir. Bilgi sahibi olarak fotokopi makinelerini kullanan bireyler, teknik arıza gibi durumların önüne geçeceklerdir. 

Rahat ve kolay kullanım imkanı veren cihazları tercih etmeniz ise sizlere büyük avantajlar sağlayacaktır. Aynı zamanda, bu makinelerin mürekkeplerini gerektiren ürünleri seçmeniz durumunda ise kartuş ücretlerini de göz önüne almanız gerekir. Bunun yanı sıra, ürün seçimi yaparken basım hızı ve teknik detaylara da dikkat edilmelidir. Örneğin, evde kullanım için basit teknolojiler kullanılarak imal edilen modeller vardır. Bu modeller, ev kullanımı için uyumlu olan ürünlerdir. Eğer profesyonel işler için ürün tercihi yapmak istiyorsanız hızlı basım özelliği olan fotokopi makinelerini tercih etmelisiniz. 

Fotokopi Makinesi Özellikleri

Fotokopi makinelerinin farklı tip üretimleri vardır. Her bir ürünün teknolojik yetkinliği ve donanımı birbirinden farklıdır. Çeşitli belgeler, görsel materyaller alabilmek adına hızlı ve ucuz ürünleri tercih edebilirsiniz. Genel olarak, fotokopi makinelerinin teknik özellikleri birbirinden farklıdır. Ancak günümüzde iş, eğitim, devlet ve ev kullanımları için farklı tip makine üretimleri yapılmıştır. Buna bağlı olarak da fotokopi makinelerinin özellikleri birbiri içinde farklılık gösterir. Ev ya da ofislerde yeni bir fotokopi makinesi satın alırken makinenin özelliklerini göz önüne almanız gerekir. Yaygın olarak kullanılan fotokopi makineleri ise siyah-beyaz basım yapan ürünlerdir. Genel olarak fotokopi makineleri, renksiz ya da renkli basım yapmaktadır. 

Bu ürünler, tarama ya da çıktı alma özelliği de gösterebilen özelliklerde üretilebilmektedir. Her markanın üretim özelliği ve teknolojiyi kullanma düzeyi birbirinden farklıdır. Bu nedenle, fotokopi makinelerinin özellikleri de aynı değildir. CMYK renklendirmeye uygun olarak imal edilen alternatifler sunmakta olan amatör ve profesyonel cihazlar vardır. Geniş bir kullanım alanı olan bu cihazlar, kartuş tipine bağlı olarak ve kullanılan teknolojilere göre farklı çalışma prensiplerine sahiptir. Hızlı kopya alabilmek için lazerli modeller seçilebilir. Özellikle, profesyonel anlamda baskı almayı planlayan bireyler, lazerli fotokopi makinelerini tercih edebilirler. Çünkü lazerli cihazlar, kullanıcılardan tam not alan ürünlerdir. 

Toner teknolojisi, renkli boya tozu ve statik enerjisi sayesinde kaliteli kopyalar almanıza yardımcı olur. Mürekkep kartuş özelliği bulunan modeller de ise püskürtme teknolojisi kullanılmıştır. Bu baskı aşamaları ise adım adım püskürtme işlemiyle kopyalama işlemini yapar. Ancak bu durumda işlem süresinde uzama olabilir. Kopyalama kapasiteleri ve süresi ise cihazların özelliklerine bağlı olarak farklılık gösterir. Cihazların üstünde yer alan cam panellere yansıtılan belgeler taranarak belirli sayıda kağıtlar çoğaltılır. Bu çoğaltma işleminde ise renkli ya da siyah beyaz renk ayarlamaları rahatlıkla yapılabilir. Uyumlu kartuş ve tonerler ile kaliteli baskılar alabilmeniz mümkündür. 

Fotokopi Makinelerinde Fiyat Aralıkları

Kullanım alanlarının farklılığına bağlı olarak fotokopi makinesi fiyatları değişkenlik gösterir. Bireysel ve ofis ihtiyaçlarına yanıt veren birçok fotokopi makinesi üretimi yapılmıştır. Bu makineleri tercih ederken, ürünlerin teknik özelliklerini göz önüne almanız gerekir. Aynı zamanda, kullanıcılar, gün içinde bu makineleri kullanma sıklığına bağlı olarak ürün tercihi yapmalıdır. Çünkü bu noktada üründen istenilen performans yakalanmış olur. 

Fotokopi makineleri, amatör ve profesyonel kullanımlar için uyumlu olarak kullanabileceğiniz ürünlerdir. Buna bağlı olarak da fiyat aralıkları değişkenlik gösterir. Üründen istenilen performansın alınabilmesi ve uzun ömürlü şekilde kullanılabilmesi adına bir takım özelliklere dikkat etmek gerekir. Örneğin, baskı kalitesi, baskı hızı, performansı ve benzeri nitelikler, ürünlerin fiyat aralıklarını etkiler. Tercih edeceğiniz fotokopi makinesinin boyutu, teknik özellikleri de fiyat üzerine etki eden durumlar arasındadır. Aynı zamanda, aradığınız özelliklere karar verdiğinizde kullanım alanınız için en uygun seçeneği bulmanız da mümkün olacaktır. 

Marka, model ve teknik özelliklere bağlı olarak fiyat farklılığı gösteren fotokopi makinelerinin aynı zamanda, yabancı ve yerli üretimli olan ürünlerinde de fiyat aralıkları aynı değildir. Ürünlerde kullanılan kartuşun yenilenmesi veya ürünün çok işlevsel ve fonksiyonel olması fiyatlar üzerinde etkilidir. Her bir ürün farklı hızda basım özelliğiyle donatılmıştır. Bu nedenle, ürünlerin basım hızı, üretilirken kullanılan teknolojilerine bağlı olan bir durumdur. Ürünlerdeki teknolojiler de fiyatlandırma üzerinde etkilidir. Fiyat araştırması yapan bireyler, uzun ömürlü olan ürünleri tercih etmelidirler. Çünkü ürünlerin sadece markası değil, aynı zamanda performansı da önemli bir durumdur. Buna bağlı olarak fotokopi makinelerinin performans değerlendirmesini yaparak ürün satın almanız gerekir. Bunun yanı sıra, renkli, renksiz fotokopi makinesi modelleri de fiyat olarak birbirinden farklıdır. 

Genel olarak, fotokopi makineleri fiyat aralıkları uygun oranlarda satışa sunulan ürünlerdir. Ofis eşyası olarak da bilinen bu cihazlar geniş bir kullanım alanına sahiptir ve ev kullanımları için de uygun modelleri vardır. Dolayısıyla fotokopi makinelerinin işlevsellikleri ve kompakt tasarımları kullanım esnasında tasarruf yapmanıza yardımcı olur. Bu gibi unsurlar da fiyatlara etki eden nedenler arasındadır. Bu cihazların fiyatları, her bütçeye uygun ve hitap eden oranlarla satışa sunulur. Aynı zamanda, kartuş tipi, model ve üretim yapısı, cihazların desteklemiş olduğu kağıt boyutları da fiyatlar üzerinde etkilidir. 

Fotokopi Radyasyon Yayar mı?

Hemen hemen her elektronik cihaz, radyasyon yaymaktadır. Buna fotokopi makineleri de dahildir. Ancak fotokopi makinesi kullanılırken, yanında kaktüs gibi bitkiler de kullanılmalıdır. Böylece ortamdaki fazla radyasyondan kurtulmuş olursunuz. 

Fotokopi Makinesi Nerelerde Kullanılır?

Teknolojinin gelişimiyle birlikte, çok çeşitli modellerde fotokopi makineleri üretilmektedir. Ev, ofis, devlet daireleri, adliye, okul ve benzeri kurumlarda sık sık kullanılan makinelerdir. Kullanım alanlarına bağlı olarak farklı tip fotokopi makinesi üretimleri de vardır. 

Fotokopi Makinesini İlk Olarak Kim İcat Etmiştir?

Farklı kullanım alanlarını destekleyen bu cihazlar, çok eski zamanlardan bugüne kadar geliştirilerek getirilmiştir. Mucidi ise James Watt’tır. Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Fotokopi Makinesi

348 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Fiyat Aralığı
Toplam 24 / 348 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?