En Ucuz ve Fotokopi Makinası Fiyatları Ve Modelleri

Çeşitli belge ve materyalleri hızlı bir şekilde çoğaltmak için fotokopi makineleri kullanılır. Pek çok özelliğe sahip olan fotokopi makinesi, günümüzde farklı amaçlar için kullanılmak üzere tercih edilmektedir. 

Fotokopi Makinesi Hangi Alanlarda Kullanılır? 

Fotokopi makinesi pek çok alanda aktif bir biçimde kullanılmaktadır. Ofisler için tercih edilen fotokopi makineleri, az sayfalı dosyaları birkaç nüsha haline getirmek ya da tek sayfalı belgeleri çoğaltmak için kullanılır. Okullarda kullanılan fotokopi makineleri; resmi evrak, ödev, sınav kağıtları gibi daha çok belirli bir amaca yönelik kağıtları çoklu hale getirmek için tercih edilir. Fotokopi makinelerinin kullanıldığı bir diğer alan ise kamu daireleridir. Kamu dairelerinde kimlik örneği, arşiv oluşturmak, ikinci nüsha gibi pek çok işlemde fotokopi makinesi tercih edilir.

Fotokopi makineleri, kurumsal alanların yanı sıra özel amaçlar için bireysel olarak da kullanılabilir. Çoğaltmak istediğiniz belgeden isteğiniz doğrultusunda siyah-beyaz ya da renkli çıktılar alabilirsiniz.

Fotokopi Makinesi Nasıl Çalışır?

Fotokopi makinesi, basit gibi gözüken ancak arka planında oldukça karmaşık bir çalışma mantığına sahiptir. Makinenin kağıdı koyduğumuz cam gibi gözüken parçasına drum yüzeyi adı verilir. Drum yüzeyine konulan kağıdın altından halojen bir lambanın oluşturduğu, yüksek parlaklıktaki yapay ışık geçer. Kağıtta bulunan görüntü, yapay ışığın da yardımıyla karartı haline gelir ve makinenin hafızasına aktarılır.

Makine hafızasına dijital bir şekilde aktarılan görüntü, ASCII kodlarıyla renklendirilir ve kablolar aracılığıyla baskı birimine aktarılır. Baskı biriminde doğru renk karışımını yakalamak için ASCII renk kodlarının yerini voltaj parametreleri alır. Baskıya giden kağıt drum ünitesine giriş yapar ve sırasıyla siyah, kırmızı, sarı, mavi renkli tonerlerin altından geçer. Son olarak toner tozlarıyla renklendirilen kağıt, cihazdan çıkmadan önce 180 derece sıcaklık ile ısınır ve toner tozunun kağıda yapışması sağlanır. 

Fotokopi Makinesi Nasıl Kullanılır?

Günümüzde kullanılan fotokopi makineleri otomatik ve büyük ölçüde dijital bir kullanıma sahiptir. Bu yüzden fotokopi makinelerini kullanmak oldukça kolaydır.

Dahili ekranlı fotokopi makinelerinde işlemler ekran üzerindeki yönlendirmeler aracılığıyla yapılır. İlk önce açma kapama tuşuna basarak çalıştırdığınız cihazın üst kısmındaki kapağı kaldırarak çoğaltacağınız belgeyi cama dönük şekilde yerleştirin. Belgeyi yerleştirirken fotokopi makinesinin kenarlarında bulunan kılavuz işaretçilerden yardım alabilirsiniz. Kağıdı düzgün şekilde yerleştirdikten sonra kapağı kapatın.

Belgeyi yerleştirdikten sonra fotokopi makinesinde bulunan sayısal tuş takımına istediğiniz kopya sayısını tuşlayın. Alacağınız çıktıda olmasını istediğiniz özel ayarlar varsa ekran aracılığıyla özelleştirmelerde bulunabilirsiniz. Tüm ayarları gerçekleştirdikten sonra renkli ya da siyah-beyaz çıktıya ait tuşa basarak kopyalama işlemine başlayabilirsiniz. Yazdırma işlemi bitene kadar orijinal kağıdın camın üzerinde kalmasına ve kapağı açmamaya dikkat etmelisiniz.

Bazı fotokopi makinelerinde ise yazdırma ve tarama gibi çeşitli ek fonksiyonlar bulunmaktadır. Bu fonksiyonları da dahili ekrandan ya da kontrol panelindeki yönergelerden faydalanarak kullanabilirsiniz.

Fotokopi Makinesi Nasıl Temizlenir?

Fotokopi makinelerinin dış yüzeyi kadar içi de kullanımdan ötürü zamanla kirlenir. Makinelerin sorunsuz ve verimli şekilde kullanılması için dönem dönem bakım yapılmalı ve temizlenmelidir. Fotokopi makinesi temizliğinde de tıpkı kullanımı kadar dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor.

Cihazın genel temizliği için kimyasal solüsyon ya da sıvı madde içeren bir çözelti kullanmayın. Bu tür kimyasallar zamanla drum yüzeyi ve ünitesinde aşınma yapacağı için makinenin kullanılmaz hale gelmesine neden olur. 

Öncelikle temizliğe başlamadan önce tüm bağlantı kablolarını cihazdan ayırın. Daha sonra drum ünitesinin bulunduğu kapağı açın ve üniteyi dışarı çıkartın. Üniteyi çıkartırken doğrudan temas etmeyin ve çıkardıktan sonra hemen kağıt gibi temiz bir yüzeyin üzerine koyun. İçerisindeki tonerleri dikkatli şekilde söktükten sonra drum ünitesini ters çevirin. Bir kağıdı dişliler yardımıyla drum ünitesine verin ve her bir üniteyi bu şekilde temizleyin. Son olarak ünite yüzeyini kulak çubuğu yardımıyla detaylı şekilde silin. Temizlik işlemi tamamlandıktan sonra tonerleri ve drum ünitesini aynı şekilde yerine takabilirsiniz.


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Fotokopi Makinesi

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 31 ürün
DSACategoryId/2147483643/15238/15618