Kuru boyalar, okul öncesi yaş grubundan profesyonel sanatçılara kadar pek çok kişinin kullandığı boya kalemleridir. Kuru boya kalemi ahşap silindir şeklinde bir kasanın içine yerleştirilen dar, pigmentli bir minelerden oluşur. Bu mineler çeşitli oranlarda pigment (boyar madde), katkı maddesi ve bağlayıcı içerir.

Kuru Boya Kalemi Mine Çeşitleri Nelerdir? 

Bal mumu bazlı ve yağ bazlı olmak üzere iki farklı kuru boya kalemi minesi vardır. Piyasada yaygın olarak bal mumu bazlı kuru boyalar bulunur. Bu kalemlerle yapılan çizimler kremsi bir yapıya sahiptir. Ancak bal mumu bazlı kalemler uygulandıkları yüzeyde ince tozlar bırakır. Bazı markaların kullandığı özel yapıştırma teknikleri sayesinde kırılmaya karşı direnç sağlansa da bal mumu bazlı kalemler kırılmaya ve hızlı bir şekilde aşınmaya daha yatkındır.

Yağ bazlı kalemler daha çok profesyoneller ve yarı profesyoneller tarafından tercih edilir. Bu kalemler, bal mumu bazlı kalemlerden daha serttir. Yağ bazlı kalemler kırılmayı önleyen, kağıda mum bazlı kalemlerden daha az toz bırakan ve suya dayanıklı bir kaplamaya sahiptir.

Kuru Boyalardaki Pigmentlerin Özellikleri Nelerdir? 

Kuru boyalarda kullanılan pigmentler genel olarak iki farklı özellikte üretilir. Bunlardan bazıları suya dayanıklıyken bazıları da suda kısmen veya tamamen çözülebilir niteliktedir. Suda çözünebilen boyalar, hem kuru boya hem de sulu boya gibi kullanılabildiğinden daha çok ilkokul ve ortaokul öğrencileri tarafından tercih edilir. Bu boya kalemleriyle yapılan resimler sulu boya fırçasıyla ıslatıldığında, pigmentler çözülerek klasik sulu boya gibi davranır. Piyasada yaygın olarak bulunan suya dayanıklı kuru boya kalemleri silinebilir özellikte değildir. Bazıları kısmen silinse de kağıdın üzerinde net olarak görülebilen izler bırakır. Ancak bazı firmalar silgiyle silindiğinde iz bırakmayan silinebilir özel kuru boya setleri üretir.

Okul Öncesi Çocuklar İçin Hangi Kuru Boyalar Tercih Edilmelidir? 

Okul öncesindeki çocukların kalem tutma becerisi tam olarak gelişmediği için bu yaş grubuna yönelik üretilen boya kalemleri standart kalemlerden farklıdır. Genellikle jumbo kuru boya kalemi olarak adlandırılan bu boyalar standart kalemlere göre daha kalındır. İnce ahşap iskeletli kuru boyalarda yaygın olarak altıgen iskelet kullanılırken, jumbo boyalarda elleri yormayan ergonomik üçgen gövde kullanılır. Kuru boya gövdeleri tam boy ve yarım boy olmak üzere iki farklı uzunlukta üretilir. Yarım boy boyalar daha uygun fiyatlarda olmasına karşın daha kısa kullanım süresi sunar. Ancak boyalarını çabuk kaybeden küçük çocuklar için uygun bir tercihtir.

Hangi Kuru Boya Ambalajı Tercih Edilmelidir?

Kuru boyalar genellikle karton ve metal ambalajlarda satılır. Daha nadir olmakla birlikte plastik ve ahşap ambalaj kullanımı da görülür. Karton ambalajlarda sunulan boyalar metal ambalajlı boyalara göre daha uygun fiyat aralığında olduğundan yaygın olarak tercih edilir. Ancak metal kutular daha dayanıklı olduğu için boyaların ve ambalajın kullanım ömrü daha uzundur. Karton ambalajlar dikdörtgenler prizması şeklinde üretilirken, metal ambalajlar dikdörtgenler prizması, silindir ve üçgen prizma şeklinde üretilir. Özellikle 24 adetten fazla kalem içeren boyalarda silindir veya üçgen prizma ambalaj kullanmak yer tasarrufu sağlar.

Kuru Boya Setlerinde Hangi Renkler Bulunur?

Kuru boya kalem setleri genellikle 6, 12, 24, 36 ve 48 farklı renkten oluşur. Setlerin içerisinde yer alan kalemler yaygın kullanımı olan standart renklerin dışında neon, metalik ve pastel renklerde de sunulur. Belirli setlerdeyse bu renk gruplarının en çok tercih edilen renkleri tek bir kutuda toplanır. Bazı boya kalemleriyse çift taraflıdır. Kalemlerin iki tarafında farklı iki renk yer alır. Örneğin, 12 adet kalem içeren çift taraflı boya seti aldığınızda 24 farklı renk boya elde edersiniz. Bu açıdan ekonomik bir tercih olsa da kullanılabilir boya miktarı standart tam boy kalemlere göre yarıya düştüğünden kullanım ömrü kısadır.

 

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Kuru Boya Kalemleri

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 1250 ürün
DSACategoryId/2147483643/15344/80450004/21005097/15440