Boya kalemleri hem çocukların hem de yetişkinlerin yaratıcılığını çeşitli şekillerde ifade edebilmek için kullanabileceği temel resim araçlarıdır. Fırça ve kalemin en iyi özelliklerini birleştirdiklerinden çok yönlü kullanım olanağına sahiptir. Boya kalemi fiyatları, boyanın türüne, pigment oranına ve kalitesine göre değişiklik gösterir. Yoğun pigment içeriğine sahip sanat boyaları daha pahalı, düşük pigment içeren öğrenci boyaları ise daha uygun fiyatlıdır.

Boya Kalemi Nasıl Kullanılır?

Boya kalemleri, içerdikleri boyanın türüne bağlı olarak çeşitli sınıflara ayrılır. Kuru boya olarak da bilinen renkli kalemler, yoğun bir pigmentten oluşan çekirdeği ve ahşaptan yapılmış koruyucu kılıfı olan kalemlerdir. Standart kurşun kalemler grafit ve kil karışımıyla üretilirken, renkli kalemler genellikle balmumu, pigmentler, katkı maddeleri ve bağlayıcı maddelerden yapılır. Formüllerine göre kuru boyalar yağ ya da su bazlı olabilir. Su bazlı modeller, sulu boyaya benzer şekilde sulandırılarak uygulanabilir. Kullanım amacına bağlı olarak farklı tipte renkli kalemler vardır. Sanatçı kalemi olarak bilinen profesyonel kuru boya kalemleri, öğrenci kalemleri olarak bilinen boyalara kıyasla daha yüksek ve daha kaliteli pigment içeriğine sahiptir. Profesyonel kuru boya kalemleri aynı zamanda ışığa dayanıklılık (pigmentin ışığa maruz kaldığında orijinal rengini koruma yeteneği), çekirdek dayanıklılığı, kırılma ve suya karşı direnç gibi tanımlanmış ve derecelendirilmiş önemli özelliklere sahiptir. Öğrenciler için üretilen uygun fiyatlı renkli kalemler, sanatsal kalemlerden daha düşük kalitededir ve ışık haslığı daha düşüktür. Tanımlanmış özelliklere sahip olmasa da resme yeni başlayanlar için uygun fiyatlı bir alternatiftir. 

Sulu Boya Kalemi Nasıl Kullanılır?

Sulu boya resim, en eski resim türlerinden biri olarak kabul edilir. Sulu boyalar ve sulu boya kalemleri eğlenceli, uygun fiyatlı ve yaratıcılığı ifade etmek için çok yönlü araçlardır. Su bazlı ve toksik olmayan formüle sahiptir. Bu nedenle çocuklara resim öğretmek için idealdir. Sulu boyalar şeffaf renk özelliği nedeniyle genellikle natürmort, manzara ve portreleri betimlemek için kullanılır.

Sulu boya kalemleri (veya suda çözünür kalemler), nemli fırçalarla işlendiğinde sulu boya olarak kullanılabilen kalemlerdir. Kuru olarak kullanıldığında standart kuru boya kalemiyle aynı sonuçlar alınır. Sulu boya kalemlerin ıslak kullanılabilme özelliği genellikle renkleri homojen bir şekilde karıştırmak için tercih edilir. Birçok sanatçı, eskizlerini veya ilk çizimlerini yapmak için sulu boya kalemleri kullanır. Sulu boya yaparken, en az boya kadar kullanılan kağıdın kalitesi de öne çıkar. Kağıt seçimi resmin içeriğini, ağırlığını, dokusunu ve kalitesini belirlediği için sulu boya çalışmalarında önemli bir role sahiptir. Boya ıslakken renkler koyu görünür ve kuruduktan sonra renkler önemli ölçüde solgunlaşır. Farklı teknikler ve biraz pratikle renklerin yoğunluğu artırılabilir. Sulu boya genellikle çok çabuk kurur. Boya yaparken çok fazla suyla çalışıyorsanız, kurutma işlemini hızlandırmak için saç kurutma makinesi kullanabilirsiniz. Sulu boyalar, farklı ortamlara kolay uyum sağlar. Örneğin boyalarınızı grafit ve mürekkeple birlikte kullanabilirsiniz. Resminizin ilk detaylarını sulu boya ile yapabilir, kalanını akrilik ile bitirebilirsiniz.

Pastel Boya Nasıl Kullanılır?

Pastel boya kalemlerinin en önemli özelliği saf pigmentten üretilmesidir. Pasteller sert, yumuşak, yağlı ve kalem olmak üzere 4 formda satışa sunulur. Pastelin sertliği veya yumuşaklığı, pigmenti bağlayan madde miktarına bağlıdır. Yumuşak pastellerde daha az bağlayıcı ve daha fazla pigment bulunur. Normalde yuvarlak bir şekle sahiptirler. Sert pasteller genellikle dikdörtgen şeklindedir ve çubuğu bir arada tutmak için daha fazla bağlayıcıya sahiptir. Her bir pastel farklı niteliklere sahiptir ve farklı etkiler yaratır. Örneğin, yumuşak pastellerin harmanlanması kolaydır. Sert pasteller net hatlar ve ayrıntılar oluşturmak için iyidir. Pastel kalemler daha fazla kontrol sağlar. Yağlı pasteller, profesyonel efektler oluşturmak için mükemmeldir. Pastel boyalar, doğru kullanıldığında en kalıcı boya türlerinden biridir. Zamanla çatlamaz, sararmaz veya kararmaz.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Boya Kalemi Fiyatları

Kırtasiye / Ofis
Kırtasiye / Ofis
Ofis ve Okul Kırtasiye
Ofis ve Okul Kırtasiye
Okul Aktivite ve Boya
Okul Aktivite ve Boya
Boya
Boya
Pastel Boya
Pastel Boya
Sulu Boya
Sulu Boya
Kuru Boyama Kalemi
Kuru Boyama Kalemi
Keçeli Boya Kalemi
Keçeli Boya Kalemi
Parmak Boya
Parmak Boya
Yüz Boyası
Yüz Boyası
Mum Boya
Mum Boya
Guaj Boya
Guaj Boya
Fırça
Fırça
Boyama Seti
Boyama Seti
Boyama Önlüğü
Boyama Önlüğü
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
HepsiLojistik Ürünleri
Sepette Kampanyalı Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
Toplam 24 / 10000+ ürün
DSACategoryId/2147483643/15344/80450004/21005097