Çocuklarla ebeveynlerinin güzel vakit geçirmek için yapabilecekleri en eğlenceli aktivitelerden olan resim yapmak, parmak boyaları ile daha keyifli hale gelir. Özellikle çocukların yaratıcılığını tetikleyen ve hayal güçlerini ortaya çıkaran parmak boyaları, güvenlik açısından mutlaka ebeveynlerin ya da öğretmenlerin kontrolünde kullanılmalıdır.

Parmak Boyaları Nasıl Kullanılır?

Parmak boyası ile resim yapmadan önce boyayı uygulayacağınız kağıdı seçmelisiniz. Bunun için rulo halinde satılan kağıtları tercih edebilirsiniz. Rulo kağıtlar uzunlukları ve genişlikleriyle hem dilediğiniz kadar resim yapmanızı kolaylaştırır hem de büyük ebatlı çizimler yapmanıza olanak tanır. Aynı zamanda çocuğunuzun giysilerinin kirlenmemesi için kollu önlükleri kullanabilirsiniz. Çocuğunuzla parmak boyası yaparken ilk olarak çocuğunuzun parmaklarını önce boyaya, ardından da kağıda batırarak boya tekniğini kavramasını sağlayabilirsiniz. Parmak boyasıyla resim yapmayı kavradıktan sonra fazla müdahalede bulunmayarak çocuğunuzun yaratıcılığını ortaya koymasını sağlayabilirsiniz. Parmak boyası ile resim yaparken çocuğunuzun elini ağzına götürmemesine özellikle dikkat etmeli, böyle bir durum olursa direkt müdahale etmelisiniz.

Parmak Boyası Nasıl Çıkar?

Parmak boyasını yüzeyden çıkarma yöntemi boyanın içeriğine göre değişiklik gösterebilir. Bazı boyalar ıslak mendil ile kolayca çıkarılabilirken, bazı boyalar için farklı maddeler kullanmak gerekebilir. Özellikle kıyafetin üzerinde kurumuş bir parmak boyası lekesi varsa izin üstüne zeytinyağı ve bebe yağı damlatarak bir süre bekleyebilir; ardından leke üstüne pudra dökerek lekenin kolayca çözünmesini sağlayabilirsiniz. Bu işlemin hemen ardından lekeli kıyafetinizi çamaşır makinesinde 45 derecede yıkayarak tüm lekelerden kurtulabilirsiniz. Eğer halınızın yüzeyinde parmak boyası lekesi bulunuyorsa bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz. Bu yöntem sırasında elinize bulaşık eldiveni giymelisiniz. Bir bardak ılık suyun içine bir yemek kaşığı kadar bulaşık deterjanı koyduktan sonra sünger ile lekeli alana deterjanı uygulayabilirsiniz. İşlemden sonra halıyı sirkeli su ile durulayabilirsiniz. Böylece halınızdan da parmak boyası lekesi kolay bir şekilde çıkar. Elinizdeki parmak boyası lekelerini çıkarmak için ise el sabunu ve birkaç damla limon kullanmak yeterlidir.

Parmak Boyası ile Ahşap Boyanır mı?

Parmak boyası ve daha pek çok boya çeşidi ile ahşap malzemeleri boyayabilirsiniz ancak boyama yapacağınız ahşap zeminin boyasının dayanıklı ve uzun ömürlü olmasını istiyorsanız farklı malzemelere yönelmek daha kullanışlıdır. Bu nedenle kapatıcı özelliği yüksek olan guaj boyalar ahşap boyamak için daha uygun bir seçim olabilir. Yine de parmak boyasını küçük bir ahşap yüzeyde deneyerek sonuçları gözlemleyebilir, sonuçtan memnun kalırsanız boyama yapmaya devam edebilirsiniz.

Parmak Boyası Çeşitleri Nelerdir?

Farklı markalar tarafından parmak boyası çeşitleri satışa sunulur. Bu ürünlerin birbirinden farklılaştıkları noktalar boyanın kıvamı, renk seçenekleri, içeriğindeki kimyasal miktarı ve ambalajları oluyor. Özellikle kase formundaki ambalajlara sahip olan parmak boyaları, hem pratik kullanımıyla cazip oluyor hem de ekstra temizlik gerektirmiyor. Bunun yanı sıra pek çok parmak boyası çocukların sağlığı açısından güvenilirdir. Yine de çocuklarınızın tamamen doğal malzemelerden yapılmış olan parmak boyalarını kullanmasını istiyorsanız buna yönelik üretilmiş olan boyalara yönelebilirsiniz.

Parmak Boyası Cilde Zarar Verir mi?

Parmak boyası satın almadan önce içeriğinin çok iyi bir şekilde incelenmesi gerekir. Parmak boyalarının içeriğinde cilde zarar verecek kimyasallar bulunmamalıdır. Parmak boyaları genellikle çocuklar için üretildiği için içerikleri de çocukların sağlığı için daha güvenli olarak geliştirilir. Bu noktada en çok dikkat etmeniz gereken konu, boyanın dermatolojik testlerden geçmiş olmasıdır. İçeriği her ne olursa olsun çocuğunuzla birlikte keyifli anlar geçirmek için resim yapacağınız parmak boyasını kullanırken çok dikkatli olmalısınız. Boya yaparken farkında olmadan ya da tamamen meraktan çocuğunuzun boyayı ağzına götürmesine kesinlikle izin vermemelisiniz.


ARA
Loading interface...
Loading interface...

Parmak Boyaları

Toplam 24 / 347 ürün
DSACategoryId/2147483643/15344/80450004/21005097/15287