Kalem ve Yazı

Kalem ve çizim gereçleri, insanların günlük hayatta en çok kullandığı ekipmanlardandır. Bu sebeple kaliteli bir kalem kullanmak, hem yaptığınız işin verimini artırır hem de sizi kullanım esnasında daha az yorar. Dolayısıyla kalem seçimi konusunda dikkatli davranmalı, sizin için en ergonomik, en pratik, en uygun fiyatlı; kısacası en doğru kalemi seçmelisiniz. 

Hayatın içinde başka bir şeyle dolduramayacağınız kadar önemli bir alanı kaplayan kalemler, vazgeçilmez ihtiyaçlardan biri. Farklı türleriyle farklı ihtiyaçları karşılayan kalemler hangi iş veya hobiyle uğraşırsa uğraşsın herkesin ihtiyaç listesinde en başta yer alıyor. Günümüzdeki kalem markaları da bu ihtiyacı karşılamak için farklı kalem türleri üretmeye devam ediyor. Bu kalem türlerinin de fiyatları, üretildikleri malzemeler, kullanıldığı alanlar gibi birçok farklılıkları bulunuyor. 

Çizim Kalemi Modelleri

Çizim kalemleri, her ne kadar oldukça dar bir alanı kaplıyor gibi görünse de iş çok daha farklı. Çizim kalemleri; herhangi bir sanat veya iş için kullanılan her türlü kalem olarak sayılabilir. Bir meslek veya sanatı icra etmek için kullanılan kalemlerin tümüne çizim kalemi diyebiliriz. Bununla birlikte okullardaki öğrencilerin kullandığı kalemler de yine çizim kalemi kategorisine girmektedir. 

Çizim kalemlerini, diğer kalemler olan mekanik kalemlerden ayırmanın çok kesin kuralları bulunmamaktadır. Bir çizim kalemi, sahip olduğu tasarım öğeleri ile bazı durumlarda mekanik kalemlerden ayrılırken bazı durumlarda da benzeşebilir. Dolayısıyla teknik ve mekanik kalemleri doğrudan kesin bir çizgi ile ayırmak her zaman mümkün olmayabilir. 

Gün içinde insanlar tarafında sık sık yararlanılan çizim kalemlerinin gövdesi, bu sık kullanıma dayanıklı olmak için farklı malzemelerden üretilmektedir. Bu gövdeler yoğun kullanıma dayanıklı bir yapıya sahip olmak için pirinçten, alüminyumdan, yüksek kaliteli plastikten hatta bazı çizim kalemi modellerinde metalden dahi üretilebiliyor.

Kurşun ve Uçlu Kalem Modelleri

Kurşun kalem ve uçlu kalem, ağırlıklı olarak öğrencilerin kullandığı iki kalem modelidir. Kalem denildiğinde de insanların aklına ilk olarak kurşun kalemler gelmektedir. Kurşun kalemlerin hepsi aynı görünse de aralarında çeşitli farklılıklar bulunmaktadır. HB, 2B ve 3B olmak üzere üç farklı gruba ayrılan kurşun kalemler, uygun fiyatlı, ancak diğer kalem modellerine göre daha kısa ömürlüdür. HB, 2B ve 3B terimleri, kurşun kalemlerin kağıt üzerindeki koyuluğunu belirtir. Yazı yazmak için kullanılan kurşun kalemler, genellikle HB türüne aittir. HB kurşun kalemler, kağıt üzerinde orta seviyede bir koyuluğa sahiptir. 2B ise HB türünden biraz daha koyudur. 3B ve üzeri türlerdeki kurşun kalemler ise oldukça koyu bir tona sahiptir. Bu kalemler, genellikle karakalem çalışmaları gibi çizimler için kullanılır. 

Uçlu kalem modelleri ise kurşun kalemlerin daha teknolojik bir versiyonudur. “Uç” denen, kömürden üretilmiş malzemeyi uçlu kalemin mekanizmasına takarak yazı yazmak mümkündür. Uçlar, farklı kalınlıklara sahiptir. Uçlu kalemler ise bu boyutlara uygun olarak üretilir. Yani 0.5 uçla çalışması için üretilen bir uçlu kaleme 0.7 uç taktığınızda çalışmayacaktır. Uçların kalınlıkları numaralarla belirtilir. En ince uç modelleri 0.1’den başlarken numaraların gittikçe artmasıyla kalınlıkları da gittikçe artar. 

Tükenmez Kalem Modelleri

Tükenmez kalem modelleri, mürekkep yardımıyla insanların ihtiyacını karşılar. İsminin aksine ömürleri sahip oldukları mürekkep kadar sınırlı olan tükenmez kalemler, mürekkeplerinin doldurulmasıyla kullanıcının istediği kadar süre kullanılabilirler. Fiyatına göre plastikten ya da daha farklı malzemeden üretilebilen tükenmez kalemler, kırmızı, siyah ya da mavi gibi birçok renkte yazı yazabilir. Hatta günümüzdeki bazı tükenmez kalem modelleri sahip olduğu mekanizmalarla tek bir kalemde tüm renkleri toplayabiliyor. Kullanıcılar da bu tek kalemdeki istedikleri renkten birini seçerek o renkte yazı yazabiliyor, çizim yapabiliyor. Fiyat aralığı da oldukça geniş olan tükenmez kalemlerin uygun fiyatlı olan modellerinin dış kalıpları ağırlıklı olarak plastikten üretiliyor ve sıradan bir tasarıma sahip oluyor. Ancak piyasada özel olarak üretilmiş tükenmez kalemler de mevcut. Bu modellerin fiyatları ise sıradan modellere göre daha yüksek. Ayrıca isterseniz sizin için özel olarak üretilecek bir tükenmez kalem tasarlayıp, çeşitli üreticilere sipariş verebilirsiniz. 

Kalem Hakkında Her Şey 


Sanılanın aksine, kalemlerin geçmişi yazının çok daha öncesine gider. İlk kalemler, insanların parmakları olmuştur. İnsanlar parmaklarıyla kum ya da toprak gibi yumuşak zeminlere çizmişlerdir. Ancak kalem dendiğinden bugün aklımızda canlanan aletin ilk temsilcileri Sümerler döneminde görülmüştür. Yazının da bu medeniyet tarafından icat edildiğini göz önünde bulundurursak ilk kalemlerin burada görülmesi pek şaşırtıcı olmayacak. Sümerler, taşlardan yonttukları tabletlerin üzerine yazı yazmak ya da çizim yapmak için çivi gibi sivri objeleri kullanmışlardır. Bu sivri objeler, insanlık tarihindeki ilk kalemlerdir. Sivri objeler, yıllar geçtikçe yerlerini kamıştan fırçalara, kamıştan fırçalar ise kuş tüylerine, mürekkepli kalemlere, kurşun kaleme ve tükenmez kaleme gibi çağdaş kalemlere bırakmıştır. 


En Doğru Kalemi Nasıl Seçebilirim? 


Günümüzde piyasada birçok kalem türü ve bundan daha da fazla kalem modeli bulunmaktadır. Dolayısıyla kalem seçimi yaparken zorlanmak, kalem modellerinin arasında kararsız kalmak oldukça doğaldır. 

Kendiniz için en doğru kalemi seçmek istiyorsanız, ilk olarak o kaleme neden ihtiyaç duyduğunuzu belirlemeniz gerekiyor. Çizim mi yapacaksınız, yazı mı yazacaksınız, yoksa başka bir iş için mi bir kaleme ihtiyacınız var? Bundan sonra da nasıl bir kalem satın alacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Kurşun veya uçlu kalem mi? Yoksa tükenmez kalem ya da dolma kalem gibi mürekkepli bir kalem mi? Kurşun veya uçlu kalem tercih ettiğiniz takdirde hatalı bir çizim veya yazı işlemi yaptığınızda, çizim veya yazınızı bir silgi yardımıyla silebilirsiniz. Ancak mürekkepli bir kalem kullanırsanız bu durum geçerli değildir. Bu tür kalemlerle hata yaptığınızda iki seçeneğiniz vardır: Ya üzerini karalayacaksınız ya da bir tipeks yardımıyla üzerini kapatacaksınız. Tüm bunlara karar verdikten sonra seçeneklerinizi oldukça daraltmış olacaksınız. Daralttığınız kalem seçeneklerinizden en sevdiğiniz kalem modelini gönül rahatlığıyla seçebilirsiniz.

Satın alacağınız kalemi seçtiyseniz ancak bu seçim hakkında kararsızsanız, daha önce o kalemi kullanan kişilerin kalem hakkında yaptıkları yorumları inceleyebilirsiniz. 

Kurşun Kalem Mi Yoksa Uçlu Kalem Mi Kullanmalıyım? 


Bu sorunun cevabı aslında biraz da sizin kalemi kullanım tarzınızla ilgili. Kurşun kalemler, yapısı gereği genellikle uçlu kalemden daha kısa bir ömre sahiptir. Eğer seçeceğiniz kalemi çok daha uzun süreler kullanmayı planlıyorsanız uçlu kalem sizin için doğru seçim olacaktır. Ancak daha kısa süreli bir kullanım için kalem satın almayı düşünüyorsanız, kurşun kalemler sizin için daha uygun bir maliyete gelecektir. 

Kalem Fiyatları Neye Göre Belirlenir? 


Kalem fiyatları, oldukça geniş bir skalaya sahiptir. Bu fiyatlar, kalemin kullandığı malzemenin kalitesine ya da kalem markasının prestijine göre değişmektedir. Eğer özel yapım bir kalem satın almayı planlıyorsanız o modelin özel bir fiyata da sahip olduğunu bilmelisiniz. Markaların zaman zaman ürettiği sınırlı üretim adedine sahip kalem modellerinin müzayedelerde sıfır kilometre otomobil fiyatına satıldığı biliniyor. Bununla birlikte piyasada uygun fiyatlı standart kalem modelleri de oldukça fazla. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kalem Çizim Fiyatları

10.000+ ürün listeleniyor
Kırtasiye / Ofis
Kırtasiye / Ofis
Ofis ve Okul Kırtasiye
Ofis ve Okul Kırtasiye
Kalem ve Yazı
Kalem ve Yazı
Mürekkep
Mürekkep
Dolma Kalem
Dolma Kalem
Fosforlu Kalem
Fosforlu Kalem
İğne Uçlu Kalem
İğne Uçlu Kalem
Jel Mürekkepli Kalem
Jel Mürekkepli Kalem
Kalem Ucu
Kalem Ucu
Keçe Uçlu Kalem
Keçe Uçlu Kalem
Kurşun Kalem
Kurşun Kalem
Mekanik Uçlu Kurşun Kalem
Mekanik Uçlu Kurşun Kalem
Roller Kalem
Roller Kalem
Sınav Kalemi
Sınav Kalemi
Tükenmez Kalem
Tükenmez Kalem
Silgi
Silgi
Kalemtraş
Kalemtraş
Koli Kalemi
Koli Kalemi
Tahta Kalemi
Tahta Kalemi
Asetat Kalemi
Asetat Kalemi
Kuponlu Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
İndirimli Ürünler
Güvenle Kapında