Kalem Çizim Fiyatları

Çizim kalemleri, genellikle teknik çizimler için kullanılan ve profesyonel kullanımın getirdiği zorluklara dayanacak şekilde tasarlanan mekanik kalemlerdir. Tüm modeller için ortak özellik, sağlamlık ve güvenilirliktir. Marka ve modele göre, gövde tasarımı plastik ve metal ya da sadece metalden oluşabilir. Çizim kalemleri; öğrenciler, mimarlar, mühendisler, sanatçılar, tasarımcılar ve yazı gereçlerinde kalite ve güvenilirliğe önem veren herkesin favorisidir.

Çizim Kalemi Modelleri Nelerdir?

Çizim kalemlerini mekanik kalemlerden ayıran kesin kurallar yoktur. Bununla birlikte teknik modellerde genellikle bazı tasarım elemanları standart olarak bulunur. Çizim kalemleri tipik olarak sağlam ve fayda odaklı bir tasarıma sahiptir. Kalem gövdesi, yoğun kullanıma karşı dayanıklılık sağlamak için pirinç, alüminyum ya da yüksek kaliteli plastik gibi malzemelerden üretilir. Hassas yazma ve çizim deneyimi için gelişmiş kontrol sağlayan tırtıklı veya dokulu kavrama bölümlerinin kullanılması yaygındır. Böylece kullanıcılar için mükemmel bir denge ve kontrol hissi sağlanır. Parmakların hemen yakınındaki denge merkeziyle uyum sağlandığında kalem, kolun doğal bir uzantısı gibi hareket ettirilebilir.

En iyi Çizim Kalemleri Hangileridir?

Neredeyse tüm çizim kalemleri, kılavuz manşonu olarak da adlandırılan uzun ve dar bir uç kovanı içerir. Kılavuz, bir cetvel veya şablon kenarı boyunca çizim yapmayı kolaylaştırır. Ayrıca hassas çizim için ucun daha net görülebilmesini sağlar. Çizim kalemlerinde kullanılan manşonlar çok ince ve narindir. Cepleri ya da kalem kılıflarını kolayca delebilir. Diğer kalemleri çizebilir ve hatta bükülerek kullanılamaz hale getirebilir. Bu nedenle bazı çizim kalemlerinde hem kalemi hem de çevresindeki nesneleri korumak için, kalem kullanılmadığında ucun geri çekilebilmesini sağlayan özel bir manşon tasarımı bulunur.

Çizim kalemlerinde kurşun ucun kırılmasını en aza indirmek için genellikle yay yastıklı bir uç mekanizması kullanılır. Kurşun ucun üzerine yanlışlıkla çok fazla baskı uyguladığında, uç basit bir şekilde kalemin içine doğru itilir. Birçok modelde yay mekanizması, tutamak bölümünü saat yönünde veya saatin tersi yönünde çevirerek istenildiği zaman devreye sokulabilir.

Çizim Kalemi Nasıl Seçilir?

Kalem uçları bir dizi sertlik derecesinde gelir ve birçok tasarımcı, birden fazla kalemle çalışır. Bu yüzden çizim kalemleri genellikle ayarlanabilir uç göstergesine sahiptir. Çoğu mekanik kurşun kalem 0.5 mm veya 0.7 mm kurşun boyutlarındadır, ancak çizim kalemleri genellikle 0.3 mm, 0.4 mm ve 0.9 mm gibi ek seçenekler de sunar. Bu, özellikle çalışmalarında çeşitli çizgi genişlikleri yaratması gereken profesyoneller için faydalıdır.

Çizim kalemleri tipik olarak üst basma düğmesinin altına gizlenmiş küçük ve ince bir silgiye sahiptir. Bu minyatür silgi, karmaşık bir çizim veya denklemde hassas düzeltmeler yapmak için kullanışlıdır, ancak daha büyük ölçekli düzeltmeler ayrı bir silgiyi el altında bulundurmayı gerektirebilir. Çizim kalemi yoğun olarak kullanıldığında, ara sıra uç sıkışması kaçınılmazdır. Manşette sıkışan kırık uç parçalarının temizlenmesine yardımcı olmak için, çoğu çizim kaleminde, silginin alt tarafına takılı bir temizleme çubuğu bulunur.

Çizim Kalemi Fiyatları

Çizim kalemleri, hem tasarım hem de fiyat olarak teknik kalemler olarak kabul edilir. Dayanıklı malzemelerden üretildikleri ve uzun ömürlü oldukları için standart mekanik kalemlere kıyasla daha pahalı olma eğilimindedir. Çizim kalemi fiyatı, marka ve modele göre değişiklik gösterir. Kalemde kullanılan farklı iskelet, yay ve manşon tasarımları, fiyatı önemli ölçüde etkiler. Özel teknolojilere sahip hassas kalemler, kategorinin en üst segmentinde yer alır. Bununla birlikte, giriş seviyesinden yüksek hassasiyetle kullanılabilen özel modellere kadar her bütçeye hitap eden bir çizim kalemi bulunabilir. 

Çizim Kalemi Çeşitleri Kırtasiye / Ofis ve Kırtasiye Ürünleri kategorilerimizin altında kolaylıkla bulabilirsiniz.

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Kalem Çizim Fiyatları

18.628 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Faber-Castell
  2. Lamy
  3. Scrikss
  4. Edding
  5. Stabilo
  6. Parker
  7. Pilot
  8. Cross
  9. Uni-Ball
  10. Pelikan
  11. Rotring
  12. Bigpoint
  13. Zig
  14. Tombow
  15. Serve
  16. Caran D'Ache
  17. Pentel
  18. Pensan
  19. Mikro
  20. Artline
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483643/15344/15220
Başa dön