Sınav Kalemi

Sınav başarısını, öğrencinin bilgisi kadar dış etmenler de etkiler. Rahat kullanılabilen bir sınav kalemi hem test hem de yazılı sınavlarda bilgilerinizi daha rahat kağıda dökmenizi sağlar.

Sınava Hangi Kalemle Girmelisiniz?

Sınav kalemi seçiminde gireceğiniz sınavın tarzını göz önünde bulundurabilirsiniz. Yazılı ve test usulü için kullanılacak ideal kalemler arasında farklar bulunur. Yazılı sınavlarda daha rahat yazabileceğiniz ve yazınızın daha okunur olmasını sağlayacak kalemler kullanabilirsiniz. Test usulü sınavlarda ise optik kağıda yapacağınız işaretlemelerin belirgin olması daha önemlidir.

Sınav Kalemi Nasıl Seçilir?

  • Sınavda kullanacağınız kalemin kolay silinebilir olmasına dikkat edebilirsiniz. Silerken kağıtta iz bırakan kalemler, sonuçlarınızın yanlış değerlendirilmesine neden olabilir.
  • Alışkanlıklarınıza uygun incelikte bir kalem seçmenizde fayda bulunur. Alışkın olmadığınız incelikteki kalemlerde sık sık uç kırılabilir ya da yazmanız zorlaşabilir.
  • Test sınavları için 2B kalemler tercih etmeniz optik form kodlamanızı kolaylaştırır.
  • Sınav esnasında ucun kırılmasını zorlaştıran ekstra dirençli kalemleri kullanabilirsiniz.
  • Tahta kalemlerin kolay açılabilir olması sınav esnasında zaman kaybetmenizin önüne geçer.

2B Kalem Ne Demektir?

Optik kağıtlara işaretlemelerin yapıldığı test usulü sınavlarda genellikle 2B kalemler kullanılır. 2B, kalemin renk tonunun seviyesini belirtir. Kurşun kalemlerin içerisinde kullanılan grafitin kalınlığı arttıkça kalemin renk tonunda açılma görülür. En küçük numaralı kalem koyu renk yazarken, rakamlar büyüdükçe kalemin rengi açılır. Kurşun kalem üreten markaların geneli 1 ve 4 arasında kalemler üretir ve 2B optik formlarda en rahat okunabilen tonun kodudur. Sınavda işaretlemelerinizin tam olarak okunabilmesi ve sonucunuzun yanlış gelme ihtimalini ortadan kaldırmak için 2B kalem kullanmanızda fayda bulunur.

Sınavda Hangi Uçlu Kalemi Kullanmalısınız?

Uçlu kalemler özellikle yazılı tipi sınavlarda tercih edilir. Açılabilir kalemlerde olduğu gibi ucun kalınlaşması ve yazının bozulması riski bulunmadığından dolayı kullanımı daha rahat olur. Yazılıda kullanacağınız ideal kalemin inceliği, kalınlığı ve renk tonu sizin kişisel tercihlerinize göre değişiklik gösterir. 0.3 ve 0.5 uçlu kalemler, yazı tarzı küçük olanlar için ideal bir seçim olabilir. Yazarken sık sık uç kırıyorsanız ya da harfleri büyük boyutlarda yazıyorsanız 0.7, 0.9 ya da 2 uçlu kalemleri tercih edebilirsiniz. 2 uçlu kalemler daha çok ahşap kalemleri andırır. Ayrıca kalemin arkasında kalemtıraş bölümü bulunur ve uç kalınlaştığı zaman açılması mümkün olur.

Test usulü olup optik kağıda işaretleme yapılması gereken sınavlarda yanınızda iki farklı kalem bulundurabilirsiniz. Soruları çözmek için kısıtlı alanınız olduğunuzdan dolayı kullanımında sıkıntı yaşamıyorsanız ince uçlu kalemler kullanabilirsiniz. Optik formu doldurmak için ise 2B açılabilir ahşap kalemler kullanmak daha doğru olur.

Sınav Kalemi İçin Hangi Uçlar Kullanılmalı?

Sınav kalemi seçimi kadar kalem için kullanılacak ucun seçimine de dikkat etmeniz gerekir. Kalem ne kadar kaliteli olursa olsun kalemin yazım biçimini asıl belirleyecek olan uçtur.

Farklı sertlik ve renk tonlarında kalem uçları bulunur. B, kalemin tonunu belirleyen koddur ve 2B kalemler sınav kalemlerinde en çok kullanılan uçlar arasında yer alır. H ise kalemin sertliğini belirleyen koddur. Kalemin yumuşak uçlu olması kırılmasını zorlaştırır ve yazarken bileğinizin ağrımasının önüne geçer. En yumuşak kalem 9H, en sert kalem ise 1H olarak ifade edilir. Kolay silinebilir uçları kullanmak, sınav esnasında yanlış yaptığınız soruları rahatça silmenizi sağlar. Aksi takdirde optik formda cevabınız yanlış okunabilir ya da kağıttaki yazıları silmeye çalışırken kağıdın yırtılmasına neden olabilirsiniz. Ayrıca kalem ile uç markasının aynı olması kalemin daha iyi yazmasını ve daha uzun ömürlü olmasını sağlar.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Sınav Kalemi Fiyatları

99 ürün listeleniyor
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 36 / 99 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?