Mürekkepler

Tıpkı yazı için farklı kalem türleri olduğu gibi, farklı mürekkep türleri de vardır. Kalemler için tüm mürekkepler, renklendirici ve bir tür sıvı veya çözücü olmak üzere iki temel bileşen içerir. Bileşenlerin özellikleri mürekkebin türüne bağlı olarak büyük ölçüde değişir.

Pigment ve Boya Farkı Nedir?

Farklı mürekkep türleri renklendirici madde olarak pigment ya da boya kullanabilir. Boyalar ve pigmentler arasındaki temel fark, pigmentlerin çok ince bir toz haline getirilmediği sürece, suda veya polar olmayan çözücülerde çözünmemesi, boyaların ise suda çözünür olmasıdır. Pigmentler genellikle nem veya diğer çevresel etkenler tarafından çözünmeye karşı direnç gösterdiklerinden, marker kalemleri doldurmak için kullanılan mürekkeplerde pigment kullanılır. Mürekkeplerde ayrıca düzgün akış için aktif madde, mantar gelişimini önlemek için mantar öldürücüler ve pH'ı kontrol etmek ve mürekkebin istenen yazma karakteristiğini sağlamak için değişik katkı maddeleri bulunur.

Kaleme Mürekkep Nasıl Doldurulur?

Mürekkep doldurmak için farklı yöntemler olsa da, klasik dolma kalemlerde hazneye baskı uygulanarak kalemdeki ince bir tüpten doldurma işlemi yapılır. Tükenmez mürekkep için standart renkler; siyah, mavi, kırmızı ve yeşildir. Tükenmez kalem mürekkebi neredeyse kağıda temas ettiği anda kurur, ancak yağ bazlı olduğu için bulaşabilir. Dolma kalemler, çizim kalemlerine benzer, ancak kalemin mürekkep içine batırma ihtiyacını ortadan kaldıran ve mürekkebi tutan, yeniden doldurulabilir bir kartuş vardır. Dolma kalem mürekkebi su bazlıdır ve renk için boya içerir. Uç kağıda temas ettiğinde mürekkep akışını kontrol etmek için aktif bir madde de kullanılır. Dolma kalemlerin damlama ve leke bırakma olasılığı daha düşüktür. Öte yandan mürekkebin bulaşmaması için kısa bir kuruma süresi gerektirir.

Hangi Mürekkep Markası Daha İyi?

Farklı markalar tarafından üretilmiş çok sayıda mürekkep çeşidi bulunabilir. Kullanılacak kaleme göre mürekkep özellikleri farklılık gösterdiğinden, tek bir markayı öne çıkarmak genellikle çok zordur. Örneğin rollerball ya da roller kalemler, tükenmez kalemlere benzer, ancak su bazlı veya jelleşmiş mürekkep kullanır. Bu kalemler için kullanılan mürekkep, yağ bazlı mürekkepten daha az viskozdur ve kağıdın içine işleyerek doygun hale getirir. Böylece koyu renk elde edilir. 

Jel kalem mürekkebi; kalın, su bazlı ve bir jelde süspanse edilmiş renk pigmentlerini içerir. Jelin yüksek viskozitesi, standart mürekkeplerden daha fazla pigment içermesini sağlar. Ayrıca bakır ve demir oksitler gibi farklı pigment türlerini barındırır. Jel kalem mürekkebi kalın ve opaktır. Beyaz renk de dahil olmak üzere hemen hemen her renkte bulunur. Parlak neon, metalik pul ve simli mürekkepler, jel mürekkeplerin benzersiz uygulamaları arasında yer alır. Jel kalemler, mürekkebi kalemin içindeki küçük bir hazneden doldurmak için bir rollerball'a sahip olduklarından rollerball kalemlerine benzer.

Mürekkep Hangi Maddelerden Oluşur?

Mürekkep formülleri oldukça değişkendir. Genel olarak pigment ve çözücü madde içerir. Marker mürekkepleri, permanent mürekkepler olarak da bilinir. Genel olarak mürekkep çözücü; gliserit, pirolidon, reçine ve renklendirici maddeler içerir. Kağıttan metale, taştan ahşaba kadar çeşitli yüzeylerde yazı yazılabilir. Marker mürekkeplerde kalem türünü göre farklı formüller kullanılır. Pigmentli mürekkep, renkli partiküllerin mürekkep içinde süspanse edildiği bir mürekkep türüdür. Pigment içeren marker mürekkepleri genellikle suya dayanıklıdır. Alkol içeren mürekkeplerin karıştırılması kolaydır ve çok çabuk kurur. Yarı şeffaf renkleri sayesinde renkler katmanlar halinde uygulanabilir. Bu mürekkep türü; kağıt, metal ve bazı plastikler gibi birçok farklı yüzeye uygulanabilir.

Çizim kalemleri için üretilen mürekkep çeşitleri su bazlıdır ve renk pigmenti yerine boya içerir. Çizim mürekkebi, mürekkebe batırılan bir çizim kalemi gerektirir. Mürekkep, kalemin ucunda toplanır. Lekelemeden veya damlatmadan kalemi kullanmak büyük ölçüde pratik ve sabır ister. Çizim mürekkebi boya içerdiğinden renkler zamanla solabilir. Sanatçılar ve hattatlar tipik olarak çizim mürekkebi kullanır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Mürekkepler

Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 1705 ürün
DSACategoryId/2147483643/15344/15220/15315