Resme ilgi duyan herkesin keyifle kullandığı boyalardan olan guaj boyalar, sulu boyaya ve yağlı boyaya benzemesi yönüyle sıklıkla tercih edilir. Pek çok amatör sanatçı hem sulu boya hem de yağlı boya tekniğini tek boya malzemesiyle pratik bir şekilde uygulayabilmek için guaj boyalara yönelir. Bu noktada boyama çalışması yapacak kişinin guaj boyaları aldıktan sonra yalnızca içine ekleyeceği su miktarını iyi ayarlaması gerekir.

Guaj Boya Hangi Yüzeylerde Kullanılır?

Guaj boyalar, içeriğindeki zamk miktarının sulu boyadakinden fazla olması sebebiyle genel olarak yüzeyi yağlı olmayan bütün yüzeylerde kullanılmaya uygundur. Guaj boya ile yapacağınız çalışmayı kağıt, cam, seramik, kumaş, duvar, tahta ve alçılı yüzeyler gibi her türlü yüzeye kolayca uygulayabilirsiniz.

Guaj boya çalışmalarında en sık kullanılan yüzey kağıt yüzeylerdir ve kağıt seçerken de dikkat etmek gerekir. Yüzeyi çok pürüzlü, parlak ve emici olmayan kağıtlar başarılı bir guaj boya yapmak için en doğru tercihtir. Bu nedenle yüzeyi düzgün olan ve boyandığı zaman kıvrılma yapmayacak, yüksek gramajlı kağıtları tercih edebilirsiniz. İsterseniz renkli kağıtların üzerine de guaj boya ile çeşitli uygulamalar ve boyamalar yapabilirsiniz.

Guaj boya yaparken kullanacağınız resim kağıdını mutlaka kalın olanlardan tercih etmelisiniz. Resim kağıdının yanı sıra Canson ve Schoeller kağıdı olarak geçen kağıt türlerini de uygulamalarınızda çalışma alanı olarak kullanabilirsiniz. Bu iki kağıt türünde bulunan kendine has özel pütürler boyanın kağıda çok daha iyi tutunmasına yardımcı olur. Böylece renkler kağıda çok daha iyi bir şekilde yerleşebilir.

Guaj Boya Hangi Fırça ile Yapılır?

Sulu boya tekniğini uygularken kullandığınız tüm fırçaları kolaylıkla guaj boya yaparken de kullanabilirsiniz. Ancak fırçanın yanı sıra farklı teknikler de uygulayabilmek adına spatula, sünger, sert kıllı fırça, merdane ve airbrush gibi ekipmanları da uygulamalarınızda tercih edebilirsiniz. Guaj boya ile çalışma yapacağınız zaman çeşitli fırçaların yanı sıra farklı kalınlıklardaki kurşun kalemleri de yanınızda bulundurmanız gerekir. Guaj boya çalışmasında başarılı bir sonuç ortaya koymak için, boyama öncesinde desenler kağıda kurşun kalemle hafifçe çizilmelidir. Böylece boyama aşamasında kendinize çok büyük bir kolaylık sağlayabilirsiniz.

Nasıl Guaj Boya Yapılır?

Bir sulu boya çeşidi olarak da geçen guaj boyalar, tıpkı sulu boyalarda olduğu gibi suyla inceltilerek kullanılır. Kapatıcılık açısından bakıldığında yağlı boya ile benzerlik gösteren guaj boyalar, saydam olmak yerine örtücü özelliğiyle dikkat çeker. Guaj boya ile resim yapacağınız zaman farklı renkleri birbirleri ile karıştırarak çok daha farklı ve yaratıcılığınıza katkıda bulunacak renkler elde edebilirsiniz. Aynı zamanda guaj boyalar kağıt üzerinde mat bir özellik de kazanır. Yapacağınız çalışmada guaj boyanın sulu boya etkisi göstermesini istiyorsanız su miktarını bol kullanabilirsiniz. Eğer yapacağınız çalışmanın sulu boya yerine yağlı boya etkisi vermesini istiyorsanız su miktarını azaltarak istediğiniz etkiye kolayca ulaşabilirsiniz.

Seçtiğiniz herhangi bir guaj boya renginin içerisine beyaz boya ilave ederek oldukça zengin ara tonlar elde edebilirsiniz. Ayrıca guaj boyanın kapatıcı özelliğinin kıvamından geldiğini ve ne kadar kıvamlı olursa o kadar örtücü ve mat bir görüntü oluşturacağını unutmamalısınız. Guaj boyanın içerisine az miktarda su ilave ederseniz boyama yaptığınız yüzeyde fırça izleriyle ve kabarmış boya tabakaları ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle su miktarını iyi ayarlamalısınız. Aynı zamanda su ya da farklı bir renk ilave ettiğinizde boyayı güzel bir karıştırıcı ile iyice karıştırmalısınız. Guaj boyayı çalışmanıza ilk kat olarak sürdüğünüzde ikinci katı geçmek için mutlaka kurumasını beklemelisiniz. İkinci katı uygularken ise ilk uygulamadaki fırça hareketine dik gelecek hareketlerle uygulama yapmalısınız. Eğer ortaya çıkacak renk tonlarına önem veriyorsanız mutlaka boyayı aynı tonlardaki bir yüzeyde denemeli ve kurumasını beklemelisiniz. Çünkü herhangi bir guaj boya rengi ıslakken ve kuruyken farklı tonlarda olabilir. Öncesinde biraz deneme yapmanın her zaman faydası olacaktır.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Guaj Boyalar

359 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Talens Guaj Boyalar
  2. Giotto Guaj Boyalar
  3. Südor Guaj Boyalar
  4. Dong-a Guaj Boyalar
  5. Faber-Castell Guaj Boyalar
  6. Ponart Guaj Boyalar
  7. Jovi Guaj Boyalar
  8. Primo Guaj Boyalar
  9. Mikro Guaj Boyalar
  10. Maries Guaj Boyalar
  11. Let's Guaj Boyalar
  12. Pebeo Guaj Boyalar
  13. Red apple Guaj Boyalar
  14. Eberhard Faber Guaj Boyalar
  15. Adel Guaj Boyalar
  16. Fatih Guaj Boyalar
  17. Nova Color Guaj Boyalar
  18. Trix Guaj Boyalar
  19. Alpino Guaj Boyalar
  20. Funny Kids Guaj Boyalar
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Değerlendirme Puanı
 4. Fotoğraflı Değerlendirme
 5. Fırsat Ürünleri
 6. Satıcı A-Z
Efsane TeslimatLütfen konum seçin.
Konum:
seçilmedi
DSACategoryId/2147483643/15344/80450004/21005097/15169
Başa dön