Tuval

Farklı Tuval Biçimleri ve Ölçüleri

En popüler sanatsal malzemeler arasında yer alan tuval modelleri, farklı boyutları sayesinde her türlü ihtiyaca yanıt veriyor. Çoğunlukla dikdörtgen ya da kare şeklinde olan hazır tuval seçenekleri, tercihe göre değişik şekiller de sunuyor. Pamuk ya da keten kumaştan üretilen tuvaller, ahşap çerçeveye gerildikleri için genelde dikdörtgen formunda üretiliyor. Daire da kare tuval seçeneklerini çoklu resimler olarak tasarlamak ve duvarda grup halinde sergilemek mümkün olabiliyor. Oval formdaki tuvaller de sonsuzluk duygusunu geliştiren, yumuşak tasarımlar yapmaya olanak tanıyor.

35 cm x 50 cm, 50 cm x 70 cm gibi ebatlar en yaygın ölçüler olarak öne çıkıyor. Özel ihtiyaçlar için daire ya da üçgen formda tuvaller de tercih edilebiliyor. Daha minimal çalışmalar için 10 cm x 10 cm gibi oldukça küçük tuval boyutları olabildiği gibi, dev boyutlarda tuvaller de üretiliyor. Kare ya da yuvarlak şeklindeki küçük ürünler dekoratif açıdan öne çıkarken, büyük resimler için daha çok dikdörtgen şeklindeki tuval ürünleri tercih ediliyor. Eğitim kurumlarında ise daha çok 35 cm x 70 cm ya da 50 cm x 70 cm gibi standart ölçüler tercih ediliyor. Biraz daha büyük boyutlu olan 70 cm x 100 cm tuvaller de popüler ürünler arasında yer alıyor. Tuval ebatları aynı zamanda yapılacak resmin sınırlarını belirlediği için büyük önem taşıyor. Tuval boyutunun resmin içeriğine göre düşünülmesi ve yapılmak istenen resme uygun boyutların seçilmesi tavsiye ediliyor.

Genelde ahşap bir çerçeve üzerine gergin bir biçimde monte edilen tuvaller, dayanıklı kasnak yapısı sayesinde konforlu ve rahat bir çalışma sağlıyor. Yüzeyi kaplayan yağlı boya, akrilik boya ve guaj boya gibi dokulu boyalar tuval yüzeyinde istenen sonuçları rahalıkla veriyor. 15. yüzyıldan bu yana yaygın olarak kullanılan tuvallerde, bez çerçeveye gerildikten sonra tutkallı alçıyla kaplama yapılıyor. Bezdeki liflerin boya ile temasını kesen ve çürüyerek resme zarar vermesini önleyen bu işlem, resimlerin uzun yıllar korunabilmesini sağlıyor. Yaygın olmasa da bazı sanatçılar tutkallı alçı gibi koruyucu malzeme sürülmemiş, astar yapılmamış tuvalleri sanatsal açıdan daha etkili buldukları astarsız ürünleri tercih ediyor. Keten ve pamuk iplikten yapılan tuval modellerinde kumaşların dokuma sıklığı farklı özellikler sunuyor ve kişisel tercihe göre sık ve dar tekrarlı olarak dokunmuş kumaşlar ya da geniş ve büyük tekrarlı ürünler tercih edilebiliyor. Beyaz ya da ekru renkteki klasik tuvallerin yanı sıra siyah tuval seçenekleri de özel çalışmalar için tercih ediliyor.

Yeni Başlayanlar İçin Tuval Seti Seçenekleri

Resim sanatına yeni başlayanlar ya da yeniden resim yaparak kendini geliştirmek isteyenler için özel tuval başlangıç seti seçenekleri bulunabiliyor. Özellikle çocuklar için faydalı olabilen bu setlerin bazı modellerinde tuvaller üzerinde boyama yapılacak yerler çiziliyor ve küçük yaştaki çocukların daha kolay uygulama yapması sağlanıyor. Siyah tuval, renkli tuval, zemini boyanmış modeller ya ön boyama ile belirli çizimlerin yer aldığı desenli ürünler de yeni başlayanlar tarafından tercih edilebiliyor. Hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından hobi amaçlı olarak tercih edilen ve yeteneklerini açığa çıkarmalarını sağlayan tuval seti ürünleri, eğitim ve gelişim süreçlerinde pozitif rol oynuyor. Tuval başlangıç setleri içinde çoğunlukla küçük ve orta boy standart ebatlar yer alıyor. Resim sanatında ilerledikçe yapılmak istenen resme uygun boyutta tuvallere yönelmek mümkün oluyor. Yaptıkları tabloyu evine asmak isteyenlerin, resmin asılacağı duvarın özellikleri ve yapısına göre bir büyüklük seçmesi gerekiyor. Somut bir yer için yapılacak resimlerde renk, ton gibi özellikleri de belirleme imkânı doğuyor. Tuval ile birlikte diğer resim malzemelerine de ihtiyaç duyanlar için tasarlanan özel tuval seti ürünleri, geniş boya ve fırça seçenekleri ile öne çıkıyor. Boyaların renklerin ve parlaklıklarını uzun süre korumalarını sağlayan tutkal verniği ya da sabitleyiciler de bu setlerde yerini alıyor. Şövale ya da masa üstü şövale modelleri de tuvalleri dik açıda tutarak resimlerin daha sağlıklı ve konforlu biçimde yapılmasını sağlıyor. Şövaleler de tıpkı tuvaller gibi farklı boy ve ebat seçenekleri sunduğu için çalışma yapılacak tuvallere uygun biçimde tercih edilmeleri büyük önem taşıyor.

Tuval takımı alarak yeni bir başlangıç yapmak isteyenler olabildiği gibi, özel günlerde hediye olarak da tuval seti seçenekleri gündeme geliyor. Resim alışkanlığını teşvik etmek, yeni bir hobi kazandırmak ve sevdiklerini bu konuda cesaretlendirmek isteyenler tuval ve resim malzemelerini hediye seti olarak düşünebiliyor. Hediye olarak satın alınabilecek setlerin içinde tuval, şövale, boyalar, fırçalar, vernik ve diğer sabitleyiciler yer alıyor. Çocukların erken yaşlarda bir hobi edinmesi ve sanatsal uğraşı içinde olması için hediye tuval setleri büyük fayda sağlıyor. Çocukların hayal güçlerini geliştiren, zihin dünyalarını tuvale yansıtmalarını sağlayan resim sanatı, yeni ressamların yetişmesini de kolaylaştırıyor. Aynı şekilde boş zaman uğraşı arayan yetişkinler için de sosyalleşme faaliyeti olarak böylesi uğraşlar düşünülebiliyor. Duvarların kendi yaptıkları tablolarla süslemek isteyen, sevdiklerine resim armağan etmeyi tercih edenler için tuval setleri kusursuz bir hediye seçeneği oluşturuyor. Tuvalin çoğunlukla ahşaptan üretilen çerçevesi ile kumaşı ayrı ayrı da satın alınabiliyor. Tuvali kasnak olmaksızın, özel çerçeveler içinde sergilemeyi düşünenler bu şaseye yeni kumaşlar germeyi de tercih edebiliyor. Rulo halindeki tuval kumaşları astarsız olarak satılıyor ve bu amaçla kullanılıyor.

Tuvale Resim Yapmanın Avantajları

Sanatçıların yaygın olarak tercih ettiği tuval çalışması, pek çok açıdan önemli avantajlar sağlıyor. Daha rahat bir çalışma olanağı sağlayan bu özel malzeme, daha etkileyici eserler ortaya çıkmasını kolaylaştırıyor. Tercihe göre istenen büyüklükte yüzeyler kullanmak mümkün olurken, değişik geometrik şekiller de tuval ile kolayca hazırlanabiliyor. Tamamen doğan ve bitkisel kumaşlardan üretilen kumaşlar doğal ve çevre dostu bir kullanım oluşturuyor. Duvara asması, şövale üzerinde sergilemesi oldukça pratik olan çerçeveli tuval seçenekleri, dekoratif açıdan da mükemmel sonuçlar veriyor.

Tuval boyama teknikleri yağlı, guaj ve akrilik boyaların resimlerde daha uzun süre kalıcı ve parlak kalmasını kolaylaştırıyor. Özellikle yağlı boya kullanılan resimler kuruduktan sonra düzeltmeler yapmayı, yeni unsurlar eklemeyi mümkün kılıyor. Fırçaların yanı sıra parmak ile boya sürerek gölge ya da renk açma işlevleri yapılabiliyor. Kasnağa gerilmiş tuvallerin en önemli avantajlarından birini de sergileme esnasında herhangi bir çerçeveye ihtiyaç duymadan duvara asılabilmeleri oluşturuyor.

Resim sanatının rahatlatıcı ve rehabilite edici etkisinden yararlanmak isteyenler, tuvale içlerini dökerek hem keyifli vakit geçiriyor hem de ciddi rahatlama sağlıyor. Resim sanatı ile uğraştıkça daha güzel ve estetik ürünler ortaya çıkıyor ve insanların sevdiklerine armağan edecekleri özel çalışmaları birikiyor. Kendini ifade etmenin güzel ve estetik yollarından biri olan resim sanatı, sosyalleşme açısından da önemli rol oynuyor. Stresi azaltan ve bireyleri daha mutlu kılan resim çalışmaları, tuvale yansıtılan hayal gücü ile bambaşka bir estetiğe kavuşuyor. Tuval boyama teknikleri hem usta ressamlar hem de hobi amaçlı resim yapanlar için yeni bir dünyanın kapılarını açıyor. Farklı tuval markalarının ürettiği değişik boy ve özellikteki tuval modelleri her ihtiyaca yanıt veren bir ürün yelpazesi ortaya çıkarıyor. Yüksek kalite standartlarına sahip, dayanıklı ve sağlam ürünler sayesinde tuval çalışmaları uzun yıllar ilk günkü canlılığını ve etkisini koruyor. Üzerinde kendi yaptığı resmin bulunduğu tuvalleri evinin duvarına asanlar ayrı bir keyif ve gurur duyuyor. Tuvalin sağlam ve uzun ömürlü olması için üretildiği kumaşın kalitesi ve türü kadar şasenin sağlamlığı da önem taşıyor. Ünlü markaların birinci sınıf çam gibi kaliteli ahşap malzeme kullanarak, özel kumaşlarla ürettiği tuvaller çok daha etkileyici bir görünüm sunuyor ve daha uzun süre ilk günkü canlılığını koruyor. Profesyonel ressamlar için üretilen özel tuval seçenekleri ile hobi ya da eğitim amaçlı ürünler arasında kalite ve fiyat farkları da olabiliyor. Kalite ve sağlamlık açısından beyaz tuvallere benzeyen siyah modeller ise özellikle beyaz çizim ve resimler için kusursuz bir yüzey yapısı sunuyor. Mandala tuval seti gibi eğlenceli boyama çalışmalarına imkân veren modeller de büyük ilgi görüyor.

Tuval Boyama Teknikleri ve Püf Noktaları

Yağlı boya, guaj boya, akrilik boya gibi seçenekler farklı özellikler gösterse de, tuval üzerinde her üç boya da oldukça verimli sonuçlar veriyor. Hazır setler olarak satın alınan boya seçenekleri, doğru resim yapma teknikleri ile birlikte kusursuz sonuçlar elde edilmesini sağlıyor. Tuval çizimleri ve boyamalarında yağlı boya kullanılıyorsa küçük hataları düzeltmek ya da yeniden kapatıcı boyama yapmak mümkün oluyor. Tuval çalışması için arzu edilen boyutta bir tuvalin yanı sıra yağlı boyalar, boya inceltici, farklı fırça seçenekleri, sabitleme için vernik, boyaları karıştırmak için palet ve kişisel tercihe bağlı olarak şövaleye ihtiyaç duyuluyor. Tüm bu ürünleri özel başlangıç setleri içinde bulmak ve satın almak mümkün oluyor. Ana renkler ile beyaz ve siyah boyalar karıştırılarak sayısız renk seçeneği oluşturulabiliyor. Çok sayıda renkte boya satın almak yerine temel renkleri satın alarak, ihtiyaç duyulan ara tonları karışımlarla elde etmek daha ekonomik bir çözüm oluşturabiliyor. Temel düzeyde boya ve renk bilgisi gerektiren bu yöntem, kolayca eşsiz renklerin ortaya çıkmasını sağlıyor. Bir yere sabitlenen ya da şövaleye konulan tuval üzerinde çalışmaya başlamadan önce kurşun kalem ile resmin ana hatlarını çizmek, doğru bir tuval çalışmasının ilk adımını oluşturuyor. Bu tür tuval çizimleri kurşun kalemle oldukça hafif biçimde yapılabiliyor. Uygulanacak yağlı boya, guaj boya ya da akrilik boyalarla doğru ton elde edildikten sonra inceltici kullanılarak istenilen kıvama gelmesi sağlanıyor. İnceltici kullanmak yoğun kıvamdaki yağlı boyanın çok daha kolay sürülmesini mümkün kılıyor. Tıpkı boyanın kıvamı gibi incelticinin kıvamının da doğru ayarlanması ve fazla inceltici konulmaması gerekiyor.

Resim yaparken tuval ve boya seçimi kadar önemli olan bir başka detayı ise fırça seçimi oluşturuyor. Tuvalin boyutuna uygun fırçaların tercih edilmesi ve resmin niteliğine uygun kalınlıkta fırçaların kullanılması gerekiyor. Fırça tutuş biçiminden tuvalin duruş açısına, palette renk karıştırmaktan gölge ve detay çalışmalara pek çok ince ayrıntı resim çalışmaları için büyük önem taşıyor. Kuruma süresi ve sabitleyici kullanımı da dikkat edilmesi gereken işlemler arasında yer alıyor. Tamamen kuruyan boyanın ardından vernik kullanılarak sabitleme işlemi yapılıyor. Vernik öncesi tuval üzerinde hiç toz ve kir bulunmadığından emin olunması gerekiyor. Boyama süreçleri için gerekli olan tüm malzemeler tek tek ya da setler halinde Hepsiburada’nın ürün gamı içinde yer alıyor.

Tuval Fiyatları ve Özel Avantaj Fırsatları

Hobi ya da profesyonel amaçlarla tuval resmi yapmak isteyenler için sayısız model seçeneği bulunuyor. Yetişkinler ve çocuklar için tercih edilen tuval seçenekleri, kasnak ve kumaş kalitesine, ürünün boyutuna, markasına ve türüne göre farklı fiyat düzeyleri sunuyor. Tuval boyutları ve kumaş kalitesi yanında kullanılan şasenin özellikleri ve yapısı da fiyatlar üzerinde etkili olabiliyor. Kare, dikdörtgen, oval ya da yuvarlak çerçeve sistemleri de değişik fiyat düzeyleri ile farklı ihtiyaçlara yanıt veriyor. Tuval satın alırken yapılacak resmin özelliklerinden asılacağı yerin durumuna birçok faktörün göz önünde tutulması gerekiyor. Tuvalin formunu ve boyutunu belirledikten sonra renk ve dokuma özelliklerini incelemek gerekiyor. Tuval kumaşının dokulu ya da dokusuz olması, pamuk ya da ketenden üretilmesi de tuval fiyatları üzerinde belirleyici etki yapabiliyor. Kumaşların uygun biçimde astarlanmış olması da resim yaparken istenen sonuçların elde edilebilmesi için büyük önem taşıyor.

Tuval alırken kaliteli modelleri ve güvenilir markaların ürünlerini tercih etmek uzun vadede doğru sonuçlar elde edilmesini sağlıyor. Tuvalin kasnağının ya da kumaşının zamanla deforme olması, şekil bozukluklarına yol açması en büyük risklerden birini oluşturuyor. Resimlerin yıllarca ilk günkü formunu koruyabilmesi ve zarar görmemesi için tuval seçiminin en başta doğru olarak yapılması gerekiyor. Kaliteli tuvaller aynı zamanda boyanın doğru dağılması ve emilmesini sağladığı için daha kusursuz resimler ortaya çıkmasını kolaylaştırıyor. Kullanılan kumaş ve ahşapların doğal olması ve içinde zararlı kimyasallar bulunmaması da dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer alıyor.

Hepsiburada’nın zengin ürün yelpazesi içinde istenilen ölçü ve özellikteki tuval modellerinin fiyatlarına bakarak doğru bir karar verilebiliyor. Tuval çalışmaları için gerekli olan diğer malzemeler, tuval ile birlikte set olarak satın alındığında daha uygun fiyat düzeyleri elde edilebiliyor. Farklı bütçelere ve ihtiyaçlara uygun sayısız tuval seçeneği sunan Hepsiburada, yüksek kumaş kalitesi ve kusursuz bir doku sunan tuval modelleri ile doğru seçimler yapmayı mümkün kılıyor. Hepsiburada’nın dönemsel kampanya ve indirimleri ile oldukça uygun fiyat seçeneklerine erişebilir ve yüksek kaliteli ürünleri kaçırılmayacak fiyat fırsatları ile satın alabilirsiniz.

Tuval Üzerine Hangi Boya Türleri Uygulanır?

Tuval üzerine resim yapmak isteyenler genellikle yağlı boya ya da akrilik boya gibi seçenekleri tercih eder. Guaj boya da tuval üzerinde oldukça etkili sonuçlar verir. Tuvalin emme kapasitesine uygun ve akışkan olmayan tüm boyalar gönül rahatlığıyla uygulanabilir ve kusursuz resimler ortaya çıkarılabilir. Boyaların uygulanıp kurumasının ardından sabitleyici özel malzemeler kullanılması resmin uzun yıllar dayanabilmesi açısından büyük önem taşır.

Tuval Seçerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Resim yapılacak tuval yüzeyini satın alırken, kasnağın gergin ve düzgün olması büyük önem taşır. Keten ya da pamuk iplikten özel olarak dokunan tuvaller, boyayı güçlü bir biçimde emecek bir yapı sunarlar. Kumaşın kaliteli olması kullanılan renklerin parlaklığının ve canlılığının daha uzun süre dayanmasını sağlar, kumaşta zamanla görülebilecek form bozukluklarının önüne geçer.

Kendi Tuvalimi Yapabilir Miyim?

Tuvalleri şaseye gerili biçimde hazır olarak almak mümkün olduğu gibi, resmi yaptıkça aynı kasnağa yeni kumaşlar germek de tercih edilebiliyor. Tuval kağıdı da denilen özel astarlı kumaşlar çerçeve ya da panele gerilerek tuval yapılabiliyor. Gergin biçimde kasnağa tutturulan tuvaller doğru ve estetik sonuçlar elde edilmesini sağlıyor. Rulo tuval kullanılarak aynı ölçüler ve özellikte bir çok resim yapmak ve rulo halde saklamak da tercih edilebiliyor. Resimler kendi kasnaklarından çıkarıldıktan sonra özel çerçevelere konularak da sergilenebiliyor. Uzun rulolar halinde alınan tuval kumaşları toplamda çok daha ekonomik sonuçlar elde edilmesini de sağlıyor.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Tuval Fiyatları ve Modelleri

3671 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Hemen Al Sonra Öde
Toplam 24 / 3671 ürün
DSACategoryId/2147483643/21027386/21028264/292990