Sulu Boya

Suluboyalar
Suluboya; Su ile yapılan her yaş grubunda bulunan kişilerin ilgisi durumunda olan boyama türüdür. Suluboya fırçası temiz suya batırılır. Suluboya çalışması sulu boya fırçasıyla yapılır. Böylece sulu boya suda çözülür ve fırçanın ucuna geçer. Fırça ucundaki boyanın suluboya kağıdına sürülmesi ile suluboya çalışması gerçekleştirilir. Suluboyada oluşturacağınız eşsiz renklerle doğa resimleri, manzaralar, çiçekler vb. resimler yaparak keyifli zaman geçirebilirsiniz. Başlangıçta zor gibi görünse de zamanla severek yapacağınız bir iş ya da hobiniz olacaktır.

Sulu Boya Çalışmalarındaki Materyaller Nelerdir?

Sulu boya çalışmaları yapılmadan önce hazırlanması gereken suluboya malzemeleri; suluboya, suluboya paleti, 300 gr. ya da üzeri suya doymuş suluboya kağıdı, ihtiyaca göre belirlenmiş farklı numaralardaki suluboya fırçaları, kağıt havlu veya peçete, fırçaları temizlemede kullanılacak sulu boya kabı, suluboya defteri, suluboya setleri, suluboya kalemi, sünger vb. materyallerdir.

Sulu Boyada Kağıt Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Suluboya çizim çalışmalarınızda sulu boya için özel üretilmiş kağıtları kullanmalısınız. Günümüzde farklı malzemelerden üretilmiş farklı gramajları olan kağıtlar bulunur. Yapacağınız resmin türüne ve sergilemek istediğiniz tablolara göre doğru kağıt ebatlarını tercih etmelisiniz. Sulu boya çalışması yaparken dikkat edilmesi gereken diğer konu ise kağıdın kalınlığıdır. Sulu boya kağıtlarının yüzeyleri hassastır ve bundan dolayı dikkatli kullanılmalıdır. Sulu boya çalışmasında doğru kağıdı kullanmak önemlidir. Bu sizin resminizdeki renk tonlarının daha güzel ve kusursuz görünmesini sağlayacaktır. Çalışmalarınızda fazla su kullanmanız kağıdınızın buruşmasına neden olur. Bunu önlemek için yeterli kalınlıktaki kağıtları kullanmaya özen göstermelisiniz. Kağıt kalınlığı yapacağınız suluboya çalışmalarınızın görsel olarak daha hoş görünmesini sağlayacaktır. Sulu boya kağıtlarının içerisinde pamuk oranının yüksek olması sizin için avantajdır. Bu durumda kağıdınız yırtılmayacak, yıpranmayacak, buruşmayacak ve hatta boyalarınızın dağılması engellenecektir. Böylelikle en güzel çalışmanızı yapabileceksiniz. 

Suluboya Fırçalarının Özellikleri Nelerdir?

Sulu boya fırçaları, sulu boya kağıdı üzerinde boyanın dağılmasını ve boyalara şekil verilmesini sağlayan materyaldir. Günümüzde çok fazla çeşitleri olan fırçaları bulmak mümkündür. Yapılışında kullanılan fırçalar doğal fırçalar ve sentetik fırçalar olmak üzere ikiye ayrılır. Doğal fırçaların üretiminde hayvan kılları kullanılır. Bu yüzden sentetik fırçalara göre ömürleri kısadır. Sulu boya çalışmalarında kullanılan fırçalar samur fırçalardır. Samur fırçaların yumuşak olmasından dolayı ve çalışmalar sırasında fırça izi bırakmadığından tercih edilmektedir. 

Sentetik fırçalar doğal olmayan kıllarla yapılan fırçalardır. Doğal fırçalara göre daha uzun ömürlü fırçalardır. Sentetik fırçalar serttir ve geniş alanlarda yapılan çalışmalarda rahat kullanılır. Yeni sulu boya yapmaya başlayanlar için uygun fırçalar sentetik fırçalardır. Oval fırçalar; oval uçlara sahip olmalarından dolayı suluboya çalışmalarında uç özelliklerini ıslakken de kaybetmezler. Yassı fırçalar; uçlarının yassı olmasından dolayı geniş alanları boyarken kolaylık sağlar. 

Sulu Boya Fırça ve Fırça Setlerinin Fiyatları Ne Kadardır?

Fırça seçimi yaparken sulu boya fırçası olarak tasarlanmış sulu boya fırça seti olarak mağazalarda ya da internet sitelerinde birçok modeli uygun fiyatlara bulabilirsiniz. . Fırçalar daha çok su ve boya tutma özelliğine sahiptir. Yeni başlayanlar için fırçalar birkaç seçenekten oluşur. Profesyonel sanatçılar için birçok seçenek bulunur. Fırça numaraları fırça uçlarının kalınlığını belirler. Fırça numaraları düşükten yükseğe doğru ilerledikçe fırça uçları kalınlaşır. Numarası düşük olan suluboya fırçaları ince alanları boyamak için kullanılır. Yüksek numaralı fırçalar ise geniş alanları boyamak için idealdir.

Suluboya Teknikleri Uygulamalarında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sulu boya tekniği uygulamalarında kullanılan kağıtlar üretim tekniklerine göre soğuk baskı (cold press) ve sıcak baskı (hot press) türlerinden biri seçilerek yapılır. Baskı türleri yüzey kaplamayı ve dokusunu ifade eder. Sıcak baskı kağıtların yüzeyleri pürüzsüzdür. Üzerlerinde doku bulunmaz. Sulu boya çalışmalarına uygundur. Soğuk baskı kağıtların yüzeyleri pürüzlüdür ve dokusu bulunan kağıtlardır. Suluboyaya yeni başlayanlar için bu kağıtlar uygundur. Sulu boya ustaları profesyonel çalışmalar yaptıklarından dolayı soğuk baskı kağıtlarını daha çok tercih ederler. Soğuk baskı kağıtlarında boyanın kontrol edilmesi daha kolaydır. Sıcak baskı kağıtlarının yüzeylerinin pürüzsüz olması suluboya kağıtları üzerinde dağılmaya sebep olurken ve kontrol edilmesi de zorlaşır. Çalışmalarınızı suluboya kağıdına yapabileceğiniz gibi suluboya defterleri üzerinde de yapabilirsiniz. Sulu boya defteri alırken hangi çalışmaları yapacaksanız ona uygun defter seçmelisiniz. Dokulu kağıt istiyorsanız sıcak baskılı, dokusunun biraz daha fazla olmasını isterseniz soğuk baskı özelliğine sahip defterler tercih edilmelidir.

Suluboya teknikleri ile yapılacak çalışmalarda kullanılacak kağıdın suya dayanıklı olması önemlidir. Çabuk yıpranmayan özelliklere sahip kağıtlar üzerinde uygulama yapılmalıdır. Profesyonel suluboya sanatçıları, suluboya kağıtlarını kullanım alanlarına göre dokulu ya da dokusuz olarak kullanırlar. Suluboya kağıdının ıslatılması, ıslak sünger yardımı ile yapılır. İsterseniz profesyonel sanatçıların kullandığı yöntemi kullanarak kağıdı su dolu kabın içerisine batırıp çıkabilirsiniz. Kağıt üzerinde daha rahat çalışmalar yapmak isterseniz suluboya bantlarını kullanabilirsiniz. Bu, kağıdın sabitlenmesini sağlayacaktır. Suluboya çiçek çalışmasında seçeceğiniz fırçalar ve suluboya paleti ile yapacağınız renk tonlarının uyumu güzel görüntüler elde etmenizi sağlayacaktır.

Suluboya Tekniklerinde Hangi Boyama Yöntemleri Kullanılır?

Islak kağıt üzerinde sulu boya çalışması iki yöntem kullanılarak yapılır. Bunlar;

  • Islak kağıt üzerinde suluboya çalışması
  • Kuru kağıt üzerinde çalışma tekniği

Islak Kağıt Üzerinde Suluboya Çalışması

Bu teknikte ilk yapılması gereken işlem kağıdı ıslatmaktır. Bunu yaparken fırça veya sünger kullanabilirsiniz. Kağıdın her tarafını eşit miktarlarda ıslatmanız gerekir. Bu teknikte geniş alanları boyarken büyük fırçaları tercih etmelisin. Çünkü bu teknikteki en önemli detay fırça izlerinin olmamasıdır. Bunun için fırçanızı kullanırken hep aynı yöne doğru hareket ettirmelisiniz.

Kuru Kağıt Üzerinde Çalışma Tekniği

Bu teknikte kağıt ıslatılmaz. Fırça suluboyaya batırıldıktan sonra kağıt üzerine sürülür. Sanatçılar ayrıntılı çalışmalarında bu teknikten faydalanırlar.

Aquarelle Pencil Kalem Kullanımı? 

Aquarelle Pencils (Suluboya kalemi); kuru boya ve suluboya özelliği olan boyama kalemidir. Birçok çeşide sahiptir. Sulu boya kalemi ıslatıldıktan sonra çalışmanıza başlayabilirsiniz. Bilinen markaların farklı suluboya kalemleri mevcuttur. Bunlar 6’lı, 12’li, 24lü’, 36’lı ve 48’li setler halinde satılmaktadır. Karton kutular içinde, ahşap kutular ve metal kutular olarak mağazalardan ya da internet sitelerinden temin edebilirsiniz. Renk seçeneklerinin çokluğu ve canlı renkleri bulunan farklı markaların kalemlerini de internet sitelerinde bulabilirsiniz. Sulu boya sanatçıları manzara resimlerinde, portre çalışmalarında farklı görünüm elde etmek için suluboya ve sulu boya kalemlerini kullanmaktadır.

Okul öncesi dönemlerde başlayan sulu boya etkinleri 7’den 70’e her yaşta yapılabilen hobiler arasında yer alır. Çocuklara boş zamanlarını değerlendirmeleri için sulu boya etkinlikleri kitabı alarak kendilerini geliştirmelerine yardımcı olabilirsiniz. İnternet üzerinden satın alabileceğiniz birbirinden farklı ve güzel tasarımları olan suluboya tablo çeşitleri mevcuttur.

Suluboyalar Kalitelerine Göre Kaça Ayrılır?

Suluboyalar kalitelerine göre profesyonel, akademik ve öğrenci suluboyaları olarak 3 gruba ayrılır.

Suluboya Setleri İnternette Ya Da Mağazalarda Nasıl Satılır?

Suluboyalar tüplerde ya da paletler halinde satılmaktadır.

Suluboya Fırçalarının Uzun Ömürlü Olması İçin Neler Yapılmalı?

Suluboya fırçalarının uçlarını su ile iyice temizlemelisiniz. Islak bırakmamalısınız. Peçete yardımı ile kurulanmalı ve kesinlikle boyalı halde bırakmamalısınız. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Sulu Boyalar

9874 ürün listeleniyor
Yurt Dışından Ürünler
Hepsiburada Limiti
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 48 / 9874 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?