Kullanım Alanlarına Göre Fırça Çeşitleri

Resim yaparken boyaları karıştırmak ve tuvale sürmek için fırça kullanılır. Yağlı boya ya da ‌akrilik boya ile resim yaparken kullanılan fırçanın boyutu, kâğıdın ya da tuvalin boyutuna göre seçilmelidir. Fırçaların kalınlıkları, milimetrelerine göre numaralandırılır. İnce fırçalar küçük numaraya, kalın fırçalar büyük numaraya sahiptir. Kalın fırçalar, boyayı geniş zeminlere yaymak ya da astar atmak için; ince uçlu fırçalar ise daha detaylı çizimler yapmak için kullanılır. 

Resim fırçaları ve hobi çalışmalarında kullanılacak fırçalar kullanılan boyaya, çalışılan zemine ve istenilen sonuca göre değişiklik gösterir. Yağlı boya fırçaları ve ‌akrilik boya fırçaları, boyaların kimyasal yapıları farklı olsa da hemen hemen aynıdır; ama sulu boya fırçaları, tamamen farklı özelliklere sahiptir. Guaj boya, ‌akrilik boya ve sulu boya için yumuşak, esnek ve yuvarlak uçlu fırçalar kullanılır. ‌Akrilik boya, doğal kıl fırçalar ya da sentetik fırçalar ile kullanılabilir. Yağlı boya için doğal ya da sentetik kıldan yapılan yassı, kesik veya düz uçlu, kısa ve sert fırçalar kullanılır.

Doğal ve Sentetik Fırçaların Farkı Nedir?

Resim fırçaları, sentetik kıl fırçalar ve doğal kıl fırçalar olarak ikiye ayrılır. Sentetik fırçalar ince ve yumuşak plastik malzemelerden üretildiği için uzun ömürlü ve dayanıklıdır. Sentetik fırçalar tüy dökmez ve daha kolay temizlenir, suyun içinde bırakılmaya uygundur. Doğal kıl fırçalar; tay, keçi, tilki, geyik, samur, sincap, kedi, domuz ve manda gibi hayvanların kıllarından üretilir. Samur fırçalar, en yumuşak ve en pahalı olanlardır. 

Sulu boya fırçaları, yağlı boya fırçalarından farklıdır. Sulu boya fırçaları, oval ya da yuvarlak uçludur. Sulu boya fırçası, uzun ve konik biçimli olduğu için suyu ve boyayı kâğıda kademeli olarak bırakır. Yağlı boya fırçası ile sulu boya yapılamaz. Sentetik kıllı fırçalar, sulu boya yapmaya uygun değildir. 

Şekillerine Göre Fırça Çeşitleri

Her bir fırçanın farklı bir işlevi vardır. Kâğıt, tuval, ahşap, kumaş, cam ve seramik gibi farklı yüzeylerde çizim yapmak için doğru fırçayı seçmeniz gerekir. Her boyama tekniği için farklı bir fırça çeşidi vardır ve değişik fırça tipleri deneyerek istediğiniz çizimleri aklınızdan geçirdiğiniz şekli ile tuvalinize yansıtabilirsiniz. Düz kesik fırça, kedi dili fırça, yan kesik fırça, yelpaze fırça, detay fırçası (ayrıntı fırçası), yuvarlak uçlu fırça ve zemin fırçası gibi farklı ebatlarda ve şekillerdeki fırçaları tek tek kullanıp, boyanın fırça ile olan etkileşimini bizzat görerek resim yeteneğinizi geliştirebilirsiniz.

Boya Fırçaları Nasıl Temizlenir?

Fırçalarınızın uzun ömürlü olması için kullandıktan sonra temizlemeniz gerekir. Eğer fırçanın kıl köklerinin dibinde boya kalırsa her kullanımda daha fazla boya fırçanın içinde birikecek ve bir süre sonra fırçanın kullanılması imkânsız olacaktır. 

Yağlı boya bir gün boyunca kurumadan fırçanın üzerinde kalabilir ama ‌akrilik boyalar çok çabuk kurur ve ‌akrilik boya ile çalıştıktan sonra hemen fırçanızı bol su ile yıkamazsanız fırçanız tamamen kurur. Yağlı boya fırçaların üzerinde kalan boya, fırça eğer bir sonraki gün tekrar kullanılmayacaksa terebentin ya da tiner gibi çözücülerle eritilip temizlenmelidir. Samur fırçaları temizlerken kimyasal maddeler yerine doğal sabunlar kullanılmalıdır ve fırça kısımları, baş aşağı gelecek şekilde asılarak kurutulmalıdır.

Resim ve Hobi Fırçaları

Hepsiburada’da bu fırça çeşitlerinin yanı sıra, her bütçeye uygun vernik fırçası, sünger rulo fırça, ponpon fırça, kauçuk uçlu fırça, minyatür fırçası, sünger fırça, çini ve seramik fırçası, tampon fırça, kadife fırça ve tel fırça gibi daha pek çok fırça çeşidi bulunur. Fırçalarınızın bakımı için fırça temizleme sabunu, fırça temizleme kabı gibi yardımcı malzemeleri de ‌bulmanız mümkün. Eğer resim yapmaya yeni başladıysanız ya da birden fazla fırçaya ihtiyacınız varsa fırça setleri tercih ederek farklı ölçülerdeki fırçaları bir arada daha uygun fiyata bulabilirsiniz.


ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Fırça Çeşitleri

1.872 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Bigpoint
  2. Pebeo
  3. Brons
  4. Fanart
  5. Van Gogh
  6. Kolibri
  7. Daler Rowney
  8. Ponart
  9. Winsor & Newton
  10. Rich
  11. Südor
  12. Talens
  13. Kosida
  14. Faber-Castell
  15. Habico
  16. Rembrandt
  17. Zig
  18. Cadence
  19. idora
  20. Alex Schoeller
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483643/21027386/21028264/292983
Başa dön