Resim sanatı, farklı türlerdeki boya materyalleri kullanılarak gerçekleştirilir. Küçük yaşlarda başlayan resim yapma alışkanlığı, zaman geçtikçe hobiye dönüşür. Resim yapmak için kullanılan araç gereçlerin içinde yer alan pastel boyalar, çocuklar tarafından en çok tercih edilen kırtasiye malzemeleri arasında yer alır. Erken dönemde boyalar ile tanışan çocuklar, görsel sanatlar üzerine yetenekli olup olmadığını resimler ile keşfedebilir. Küçük yaşlarda olan çocuklar ise profesyonel olarak resim yapmayı öğrenene kadar, resimlerini pastel boyalar ile yapabilir. Kullanımı oldukça pratik olan pastel boya çeşitleri farklı markalar tarafından üretilir. Zengin renk çeşidine sahip olan pastel boyalar, çocukların kolay kavrayabileceği şekilleri ile de dikkat çeker. Özellikle gelişim çağındaki çocukların sıklıkla tercih ettiği pastel boyalar, pratik bir boyama aracı olması sebebiyle de ilk akla gelen ürünler arasında yer alır. Çocuklar, canlı ve dolgun renklere sahip olan pastel boyalar ile hayallerini çalışmalarına aktarabilir.

Pastel Boya Özellikleri

Pastel boya, toz boya maddelerinin katı bir hamur olana kadar su ve tebeşir ile karıştırılması sonucunda oluşturulur. Rahat kullanımı ile dikkat çeken bu boyalar, genellikle çocuklar tarafından resim yapmak amacıyla tercih edilir. Pastel boya özellikleri arasından en çok dikkat çeken ise ürünlerin kapatıcı olmasıdır. Renk karışımında da kullanılan pastel boyalar, canlı renklerin bir araya geldiği setlerden oluşur. Pastel boya seti içerisinde neredeyse her renk mevcuttur. Pastel boyalar, kâğıda sürüldükten sonra kazınabilir. Kazındıktan sonra iz bırakmama özellikleri bulunur. Böylece boya kağıt dışında herhangi bir yere bulaştığında, kolaylıkla temizlenebilir.

Pastel, kelime anlamı itibariyle açık ve yumuşak tonları akla getirse de boya setleri içerisinde hemen hemen her renk mevcuttur. Bu sebeple de çocuklar istedikleri renkleri kullanarak resimlerini yapabilir. Pastel boya renklerinin kendini canlı bir şekilde göstermesi için kâğıt seçimi de son derece önemlidir. Pastel boya çalışmaları için en ideal olan kağıtlar, velür olarak tanımlanabilir. Bu kâğıt, kadife olduğu için üzerinde boyama çalışması yapmak pratiktir. 18’li pastel boya ile yapılan boyama teknikleri de boya türüne göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin; yağlı pastel boya çeşitleri yoğun tabaka halinde sürülebilirken, toz pasteller tıpkı bir kalem gibi kullanılır. Bu sayede resim çalışmalarınızı daha ayrıntılı bir şekilde yapabilirsiniz. 

Pastel Boya Çeşitleri

Kırtasiye araç gereçleri içerisinde bulunan pastel boyaların birçok seçeneği mevcuttur. Çocuklar bu boyalarla resim yaparak yaratıcılıklarını ve zihinsel gelişimlerini ortaya çıkarabilir. Bu anlamda pastel boyalar, öğretmenler ve pedagoglar tarafından en çok önerilen boya çeşitleri arasında yer alır. Her yaştaki çocuğun kullanımına uygun olan pastel boyalar da kendi içerisinde sınıflandırılabilir. İnce pastel boya çeşitleri ile detaylı resimler yapılabilir. Bu ürünler, çocuklar resim yapma alışkanlıklarını kazandıktan sonra tercih edilebilir. Resim yapma aktiviteleri tamamen gelişmiş olan çocuklara tavsiye edilenler arasında ise büyük pastel boya çeşitleri yer alır.

Pastel boyalar, yapısına göre de kendi içerisinde sınıflandırılır. Bu boyalar, saf toz pigmentleri ve bağlayıcı türleri içeren çeşitlerdir. Örneğin; yağlı pastel boyalarda kullanılan pigmentler, diğer sanat boyalarını üretmek için de tercih edilebilir. Pastel boya çeşitleri arasında soft pasteller, toz pasteller, yağlı pasteller ve pastel boya kalemleri yer alır. Kuru pastel boya çeşitleri genellikle resimlere vurgu eklemek ve renkleri daha canlı yansıtmak için tercih edilir. Yağlı pasteller ise daha yapışkan özelliktedir ve diğer parsellere göre kaygan bir yapıdadır. Mum pastel boya çeşitleri ise kapatıcılığı yüksek ve canlı renklerden oluşur. Mum boyalar da yağlı ve kaygan yapılara sahiptir.

Pastel Boya Kullanım Alanları

Pastel boyaları, yalnızca çocukların resim yapmaları için değil, farklı amaçlar için de tercih edilebilir. Örneğin bu boyaları; iç mekân, manzara ve portre gibi resim tekniklerinin farklı dallarında da kullanabilirsiniz. 100’lü pastel boya seçeneği ile gölgelendirme, renk geçişleri ve doğa efektleri de yaratabilirsiniz. Bu boyaların, görsel sanatlar dışında çok fazla bir kullanım alanı bulunmaz. Çantalı pastel boya içerisinde yer alan toz pigmentine sahip boyalar, oldukça yoğundur. Toz pigmentlere sahip olan bu boyalar, resim yüzeyine uygulandığında punda benzeri mat bir doku ortaya çıkarılabilir. Bu şekilde boyanan resimler, daha canlı ve yoğun renk görünüme sahip olabilir. Örneğin bu yöntemi, evlerinizin ya da iş yerlerinizin duvarlarına da uygulayabilirsiniz.

Kokulu pastel boya çeşitleri, çok yoğun bir kokuya sahip değildir. Bu boyaların en önemli avantajlarından biri de kuru bir boya türü olmasıdır. Böylece resim yaptığınız yüzeyin kuruması için beklemek zorunda da kalmazsınız. Bu avantajdan hem çocuklar hem de büyükler faydalanabilir. Kapaklı pastel boya seçenekleri ise genellikle küçük yaştaki çocuklar tarafından tercih edilebilir. Bu boyalar her ne kadar kuru yapıda olsa da çocuklar tarafından etrafa bulaştırılabilir. Ancak kapaklı seçenekleri tercih ederek, çocukların bu boyaları daha dikkatli bir şekilde kullanmalarına olanak sağlayabilirsiniz. Bir diğer seçenek olan silinebilir, elleri kirletmeyen, kırılmayan pastel boya çeşitleri de ebeveynlerin en çok tercih ettikleri arasında yer alır. Bu sayede çocuklarınızın daha sağlıklı ve hijyenik bir şekilde boyama yapmasını sağlayabilirsiniz.

Pastel Boya Satın Alacaklara Tavsiyeler

Pastel boyalar, kullanımı bakımından birçok farklı yaş grubuna hitap eder. Kullanımı kolay olanlar, büyük pastel boya seti olarak da satışa sunulur. Renk çeşitliliği fazla olan pastel boya setleri içerisinde ana ve ara renkler mevcuttur. Pastel boya tavsiye ve önerileri için ürün yorumlarını ziyaret edebilirsiniz. Alışverişiniz sırasında şu durumları göz önünde bulundurabilirsiniz:

  • Pastel boyalar, özellikle çocuklar için satıldığı için zararsız pastel boya seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.
  • Renk verici pigmentlerin birleştirilmesi ile elde edilen pastel boyaların her renkte tonu bulunur. 24’lü pastel boya ya da 50’li pastel boya seçeneklerinde her tonda renk mevcuttur .
  • Bu setleri satın alırken, renk içeriklerine, paket içeriklerine, üretici markaya göz atmanız faydalı olabilir.
  • 12’li pastel boya seçenekleri ise ana renklerin bir araya getirildiği bir üründür.

Pastel boya seçenekleri arasında tercih yaparken ürünlerin fiyatlarını da göz önünde bulundurmalısınız. Pastel boya fiyatları ürünlerin markalarına, boyaların türüne ve taşıdığı özelliklere göre değişkenlik gösterebilir. Pastel boyaların uygulama alanı olan resim defteri fiyatları da markaya ve defter boyutuna göre belirlenir. Dilerseniz çocuklarınızın eğlenirken öğrenebileceği oyun hamurlarına da göz atabilirsiniz. Oyun hamuru fiyatları her bütçeye uygun seçenekler ile kullanıcılara sunulur. Çocukların sevincini katlayacak setler ile her an yaratıcılıklarını ortaya koyabilmelerini mümkün kılabilirsiniz.

Pastel Boya Setleri Satın Alırken Hangi Durumlar Göz Önünde Bulundurulmalıdır?

36’lı pastel boya seçeneği ve diğer setleri tercih ederken; ürünlerin paket içeriğine ve renk içeriklerine dikkat edebilirsiniz. Ayrıca renk pigmentasyonu, ürünlerin markalarına göre de farklılık gösterebilir.

6’lı Pastel Boya Seçeneğinden Hangi Renkler Mevcuttur?

6’lı pastel boya seçenekleri ana renklerden oluşan boyaların bir araya getirilmesi ile oluşturulur. Bu renkler arasında; sarı, kırmızı, mavi, yeşil, mor ve beyaz gibi seçenekler mevcuttur.

Islak Pastel Boya Çeşitleri Nasıl Kullanılır?

48’li pastel boya seti içerisinde bulunan ıslak pastel boyalar, fırça yardımı ile istenilen yüzeye uygulanabilir. Pastel boya fırçası olarak adlandırılan bu ürün ile boyalarınızı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Pastel Boyalar

Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 730 ürün
DSACategoryId/2147483643/15344/80450004/21005097/15468