Pastel boyalar, küçük yaşlardan başlayarak resim yapmak için en sık kullanılan araçlardandır. İlkokul seviyesinde bir çocuğun yaratıcılığını göstereceği ilk resimlerinde olduğu gibi profesyonel ressamlar tarafından ortaya çıkarılan eserlerde de pastel boya çeşitleri kullanılabilir. Birbirinden güzel ve canlı renk seçenekleri ile ön plana çıkan pastel boyalar, ünlü markaların kaliteli ve işlevsel ürünleri sayesinde kullanıcılar için oldukça etkili bir alternatif alanı yaratır. Renk seçeneklerinin yanı sıra yumuşaklık düzeyleri ve kalınlıkları da değişen bu ürünler; kullanım ihtiyaçları ve tercihlere göre seçilebilme özelliğine sahiptir. Küçük çocuklar için temel renklerin bulunduğu ürün setleri mevcutken profesyoneller için birçok rengi bir araya getiren kapsamlı setler, ürün seçenekleri arasında yer alır. Toz boyanın su ve tebeşir yolu ile hamur kıvamına getirilmesi ve kurutulması ile yapılan bu ürünler, farklı tarzlarda resimler ve boyamalar yapmak için uygundur. Başka boya çeşitleri ile karıştırılarak da kullanılabilecek olan pastel boyalar, tek başına da bir eseri baştan sona ortaya çıkarmak için yeterlidir. 

Pastel Boya Nasıl Seçilir?

Pastel boyalar farklı biçimleri ile piyasaya sunulur. Bu biçimler, hem hammadde oranları hem de boyutlarda değişiklikler gösterir. İlkokul ve orta okul çağı için uygun ürünler, genellikle öğretmenlerin marka tavsiyelerine göre yapılır. Buna ek olarak; anne babaların çocukların sağlığını göz önünde bulundurarak bilinen ve güvenilir ürünleri tercih etmeleri ise önem taşıyan bir noktadır. Kimyasal içerikli ve sağlıksız özelliklere sahip pastel boyalar çocukların hassas cildi için tehlike oluşturabileceğinden seçim esnasında mutlaka ürünün ayrıntılı biçimde incelenmesi gerekir. 

Kendi çalışmaları için boya seçimi yapmak isteyenler ise çalışacakları zemini, kağıt türünü ve kullanım alışkanlıklarını düşünerek ürün tercihi yapabilir. Yağ oranı yüksek kağıt hamurları için kuru niteliklere sahip pastel boyalar tercih edileceği gibi tuval ve bez gibi malzemelere yapılacak uygulamalarda yağ ve nem oranı daha yüksek ürünler kullanılması eserden daha iyi sonuç almayı sağlar. Bu noktada yapılacak eserin detaylarının belirlenmesi de pastel boyanın kalınlığının doğru ayarlanması için gereklidir. İnce detaylar için kalem pastel boyalar tercih edilebileceği gibi geniş alan boyamaları için klasik boyutlarda ürünlerin kullanılması mümkündür. 

İyi Pastel Boyanın Özellikleri Nelerdir?

Yarattığı kullanım kolaylığı, boya pigmentlerinin gücü ve ergonomik tutuş özellikleri ile kaliteli ve iyi bir pastel boya diğerlerinden ayırt edilebilir özellikler taşır. Bu noktada dünyaca ünlü markaların ürün çeşitlerine göz atabilirsiniz. İyi bir pastel boya; öncelikle öğrencinin ya da profesyonel kullanıcının gereksinimlerini karşılar. Bu gereksinimlerin en önemlilerinden biri ürünün renkleri tam olarak kağıt ya da benzeri zemine yansıtabilmesidir. Renk pigmentleri etkili olmayan pastel boyalar resimlerin cansız ve etkisiz görünmesine neden olabilir. Bu sorunu yaşamamak için pastel boyada iyi ve canlı görünen toz boyaların kullanıldığından emin olmak isteyebilirsiniz. 

İyi bir pastel boyada bulunması gerek bir diğer özellik ise kurudukça dökülme yapmamasıdır. Yapısı gereği zaman içinde nemini kaybeden bir boya olduğundan pastel boya eserler özellikle kalın katmanların bulunduğu alanlarda çatlama ve dökülme belirtileri gösterebilir. Bu noktada da yine güvenilir bir markayı kullanmak problemi ortadan kaldırabilir. Bu sayede sizin , öğrencilerinizin ya da çocuklarınızın eserleri yıllar boyunca yıpranmadan korunma olanağına sahip olabilir. 

Kaliteli pastel boyalar tercih ederek siz de çocuğunuz için okul yılını kolaylaştırabilir, onun sanatsal yanını destekleyebilirsiniz. Kendi çalışmalarınız için kullandığınız ürünlerin işlevselliğinden emin olarak resimlerinizi ölümsüzleştirebilirsiniz. Ayrıca her türlü pastel boya eserin tahribatının önüne geçmek için özel üretim spreyler kullanarak işinizi garanti altına alabilirsiniz. 


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Pastel Boyalar

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 646 ürün
DSACategoryId/2147483643/15344/80450004/21005097/15468