A3 fotokopi kâğıdı ölçü olarak okul, iş yeri ve tasarım ofisi gibi yerlerde sıklıkla kullanılan kâğıtlardan bir tanesidir. A4 kâğıttan sonra en çok tercih edilen kâğıt türü olan A3 fotokopi kâğıtları, kalitelerine ve gramajlarına göre de birbirinden ayrışır. İhtiyaçlarınıza ve beklentilerinize göre size uygun gramajda ve teknik özelliklerde A3 fotokopi kâğıdını kolayca seçebilirsiniz.

A3 Kâğıdın Boyutları Nasıldır?

A3 fotokopi kâğıdının net ölçüsü 29,7 cm x 42 cm’dir. A3 kâğıtlar inç cinsinden ise 11,7 x 16,55 inçtir.

Ölçüler haricinde A3 fotokopi kâğıdının iki adet A4 kâğıdının bir araya gelmesi olduğu da söylenebilir. Yani bir A3 fotokopi kâğıdı tam ortadan ikiye bölündüğünde iki adet A4 kâğıt ortaya çıkar. Çünkü fotokopi kâğıtlarında rakam azaldıkça kâğıdın boyutu da eşit oranda artar. Bunu bilmek kâğıt seçiminde büyük avantaj sağlar.

A3 Fotokopi Kâğıdı Özellikleri Nelerdir?

Tüm A3 fotokopi kâğıtlarında bulunması gereken özelliklerden bir tanesi her yazıcı, faks ya da fotokopi makinesinde yüksek performans sağlamaktır. Böylece kaliteli renk ve pürüzsüz yüzey sayesinde oldukça kaliteli çıktılar almak mümkün olur. Tercihen fotokopi kâğıtlarının çift taraflı baskıya ve tekrar kullanıma da uygun olması gerekir. Ancak bu özellik kâğıdın kalitesi ve fiyatıyla direkt olarak etkilidir. Fotokopi makinelerinin haricinde kâğıtların farklı ve çoklu baskı için dijital ya da ofset baskıya da uygun olması gerekir. A3 fotokopi kâğıdının sahip olduğu teknik özellikler ve düşük toz oranı kullanılan makinenin de ömrünü uzatan bir detaydır. Bunun yanı sıra baskı esnasında yırtılmayacak ve yazıcıda sıkışmayacak dayanıklılığa sahip olması gerekir. Fotokopi kâğıtlarının içerisinde azo, fitalat ve kanserojen madde bulunmaması ofis ya da okul ihtiyaçlarında güvenle kullanılabilmesi için oldukça önemlidir.

A3 Fotokopi Kâğıdı Nasıl Kullanılır?

A3 fotokopi kâğıtları ev tipi yazıcılarda ya da işletmelerin fotokopi makinelerinde kolaylıkla kullanılabilir. Ancak fotokopi kâğıdının birkaç defa makineye konulabilmesi ya da çift taraflı kullanılabilmesi için teknik özelliklerinin buna yeterli olması gerekir. Çünkü düşük kaliteli fotokopi kâğıtları bir defadan fazla fotokopi makinesine girmeye uygun değildir. Fotokopi kâğıtları genellikle el yazısı için kullanılacaksa daha düşük kaliteli ürünlere yönelmek uygun olur. Ancak yoğun şekilde yazıcı ve fotokopi makinesi gibi cihazlarda kullanılacaksa kaliteyi yüksek tutup adet sayısını arttırarak birim maliyeti düşürmek yoluna gidilebilir.

Fotokopi Kâğıdı Kaç Gram Olmalı?

Düşük gramajlı kâğıtlar fotokopi için çok da ideal olmayabilir. Çünkü çok düşük gramajlı kâğıtların baskısı kağıdını arka yüzüne geçebilir. Satın alacağınızın fotokopi kâğıdı ambalajının üstünde gramaja dair bilgi yoksa bunun 80 gramajın altında olduğunu düşünebilirsiniz. Çünkü ülkemizde 80 gramajın altındaki kâğıtların ambalajlarında gramaj bilgisi bulunmaz. Bu tip kâğıtlar da fotokopi için çok ideal olmayabilir.

Çok kaliteli ve aynı zamanda renkli bir çıktı almak gibi bir hedefiniz varsa kâğıt gramajını minimum 200 gramajda tutmalısınız. 200 gramaj altı kâğıtlar beklenen kalitede çıktılar vermeyebilir. Fotokopi kâğıdının dayanıklılığı ve kalınlığı direkt olarak gramajla doğru orantılı olduğu için gramaj arttıkça kâğıdın ışığı emme ve yansıtma kabiliyeti de artar. Günlük hayatta sıklıkla karşılaştığımız kâğıtlardan olan gazete kağıtları 45 gram, fotokopi kağıtları 80 gram ve kartvizitler 300 gramdır.

A3 Kâğıt Nasıl Seçilir?

A3 kâğıt seçerken belirlemeniz gereken şey gramajdır. Kâğıdın kullanılacağı alana ve beklentilerinize göre ideal gramajı belirleyebilirsiniz. Standart kullanım için 70 ile 80 gram arasındaki ürünlere yönelebilirken, kaliteli baskılar için 200 ile 300 gram arasında kâğıtlar tercih edebilirsiniz. Özellikle renkli ve kaliteli bir baskı almak istiyorsanız 200 gram kâğıda yönelebilirsiniz.

Alacağınız baskının yüksek kalitede olmasını istiyorsanız kâğıtta da kaliteden ödün vermemelisiniz. Çünkü baskının kaliteli olması cihazın kalitesinden çok kâğıdın kalitesiyle doğru orantılıdır. Kâğıtları uzun yıllar arşivlemek maksatlı kullanacaksanız da kaliteli kâğıtlara yönelmek gerekir. Çift yönlü baskı yapmak istiyor ve kâğıdı tekrar tekrar baskı makinesine koymayı hedefliyorsanız kâğıdın teknik özelliklerinin buna uygun olup olmadığına da dikkat etmelisiniz.

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

A3 Fotokopi Kağıdı

82 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Xerox
  2. Colorcopy
  3. Silver
  4. HP
  5. Lumi
  6. Navigator
  7. Excelpro
  8. Mondi
  9. Alex Schoeller
  10. Mopak
  11. Ppt
  12. Vera
  13. Best
  14. Canson
  15. Chamex
  16. Chenming
  17. Double
  18. Nevia
  19. Ve-Ge
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Fotokopi Kağıt Tipi
 6. Kağıt Kalitesi
 7. Kağıt Gramajı A-Z
 8. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483643/15117/80327225
Başa dön