Delgeç

Delgeçler, belgeleri delmek ve düzenlemek için bir veya altı arasında değişen sayıda delik açabilen kullanışlı araçlardır. Delikler, özellikle ofis ortamında dosyalamayı kolaylaştırma gibi oldukça önemli bir temel işleve sahiptir. Farklı delik sayıları, farklı dosya türleri için gereklidir. Delgeçler, okullarda, ofislerde ve belge yönetiminin önemli olduğu tüm uygulamalarda sıklıkla kullanılır. Kullanım alanına ve sıklığına göre ev tipi modellerden, ağır hizmet tipi delgeç çeşitlerine kadar geniş bir ürün yelpazesinden seçim yapılabilir. Üç delikli delgeç modelleri en popüler modeldir.

Delgeç Nasıl Kullanılır?

Delgeçlerin kullanımı çok kolaydır ve temel tasarımları ilk üretildiği yıllardan bu yana neredeyse aynıdır. Tipik bir delgeçte keskin uçlu bir silindir bulunur. Silindiri kağıda itmek için manuel ya da elektrikle kuvvet uygulayan bir kol bulunur. Manuel delgeç modellerinde delici silindirin hareket mesafesi yalnızca birkaç milimetre olduğundan, aynı anda yerleştirilebilecek kağıt sayısı sınırlıdır. Delgeç üzerindeki işaretler, kullanıcının kâğıdı doğru şekilde hizalayabilmesini ve böylece deliklerin klasörlere hizalı bir şekilde yerleştirilmesine yardımcı olur. Kâğıt delme işlemi sonrasında oluşan kağıt artıkları, alt kısımda bulunan plastik kapaklı bir kağıt tepsisinde toplanır.

Delgeç Çeşitleri Nelerdir?

Delgeçler; deldikleri delik sayısına, bir seferde delebilecekleri sayfa sayısına ve çalışma şekline göre değişen birkaç farklı modelde sahiptir. Manuel delgeçler elektrikli olanlardan daha yaygındır. Delgeci kullanmak oldukça basittir. Bir yuvaya birkaç sayfa kağıt yerleştirilir ve üst kısmından delik açılana kadar baskı uygulanır.

Tek Delik Delgeç Modelleri: Genellikle özel amaçlarla, bir belge yığınının üst köşesinde tek bir delik delmek ve desteler oluşturmak için kullanılır.

2 Delikli Delgeç Modelleri: Temel ofis modelidir. Modele bağlı olarak, üst kağıt delme kapasitesi 80 gr'lık 6 ve 40 sayfa arasında değişir. İki delik delme işlemi genellikle daha az çaba gerektirir; çünkü üç veya dört delikten iki delik açmak için daha az basınç gerekir.

3 Delikli Delgeç Modelleri: En popüler delgeç modelleri 3 deliklidir. Hem manuel ve elektrikli modellerde mevcuttur. Bazı üç delikli modeller, delgeç kafasındaki bir vidayı gevşeterek, kafayı bir ray boyunca kaydırarak ve yerine sabitlemek için vidayı sıkarak ayarlanabilir.

4 Delikli Delgeç Modelleri: 2 delikli modellere çok benzer özellikler taşır. Aradaki fark, kâğıdın dört klipsli dosyalamaya uygun hale getirilmesi için daha fazla delik üretmesidir. Zımbalama özelliği 80 gr’lık 6 ila 40 sayfa arasındadır.

Ağır Hizmet Tipi Delgeç Modelleri: 80 gr'lık 300 sayfa kağıt alabilir. Birçok model zahmetsizce çalışmaya yardımcı olmak için uzatılmış kollarla birlikte gelir. İki veya dört delikli modelleri mevcuttur.

Elektrikli Delgeç Modelleri: Delik sayısı modele göre değişir. Cihaz bir düğme kontrolü ile çalıştırılır. Elektrikli delgeçler, gün boyunca çok sayıda kağıdın delinmesi gereken işler için kullanışlıdır. Bazı üst seviye modellerde sıkışma giderme mekanizması bulunur.

Delgeç Nasıl Tamir Edilir?

Delgeçler metal gövde tasarımlarıyla dayanıklı araçlardır. Bununla birlikte bazı detaylar, delgecin kullanım ömrünü uzatmaya yardımcı olabilir. Bunu yapmanın en pratik yolu, her zaman, üreticinin tavsiye ettiği sayfa sayısından daha az sayfayı delmektir. Sayfa sayısındaki küçük bir tasarruf, delgeçteki hareketli parçaların her seferinde tam performansla çalışmasını ve aşırı gerilmesini önler. Delgeç mekanizmasının aşırı gerilmesi, silindirin kağıdın içinde tam olarak ilerleyememesine ve çoğu zaman kağıdın hasarlı bir şekilde delinmesine neden olabilir. Delgeçler, üretim hatalarına karşı garantilidir. Ancak delgeç silindirinin kırılması ya da bozulmasının nedeni 'aşırı delme' ise üreticinin garanti koşulları geçerli olmayabilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Delgeç Çeşitleri

853 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 38 / 853 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?