Piller & Şarj Cihazları

Taşınabilir enerji kaynağı olan pillerin bir çok farklı çeşidi vardır. Pilin hangi maddeden yapıldığı ve yeniden kullanılabilir olup olmadığı fiyatı önemli oranda etkiler. Pil boyutları, grupları ve pil şarj aletleri hakkında yeterli bilgi sahibi olunması, ihtiyacınız olan doğru pili veya şarj aletini seçerken size yardımcı olur. Örneğin, kullandığınız radyonun, el fenerinin, oyuncağın, saatin veya pille çalışan herhangi bir elektronik cihazın her biri farklı pille çalışır.

Piller Kaç Gruba Ayrılır?

Taşınabilir piller üç ana gruba ayrılır. İlk grup şarj edilemeyen pillerdir. Şarj edilemeyen piller de kendi içinde üçe ayrılır. Çinko-karbon piller daha çok cep fenerleri ve radyolarda kullanılır. Alkali – mangan piller ise oyuncaklar ve kameralarda yaygın olarak kullanılır. Lityum piller de çoğunlukla uzaktan kumandalar, hafıza defterleri ve hesap makinelerinde kullanılan pillerdir.

İkinci grup piller şarj edilebilen pillerdir. Bittikten sonra uygun şarj aleti ile doldurulup tekrar kullanılabilir. Şarj edilebilir piller dört çeşittir. Nikel – kadmiyum piller genellikle acil aydınlatma sistemlerinde ve alarm ikaz cihazlarında kullanılır. Nikel – metal piller ise daha çok telsiz telefonları ve dijital kameralar için tercih edilir. Lityum – iyon piller cep telefonları, tabletler ve dizüstü bilgisayarlarda kullanılan çeşittir. Lityum – polimer piller ise yine cep telefonları ve akıllı kartlarda kullanılır.

Üçüncü grup piller ise düğme pillerdir. Düğme pillerin çapları yükseklerinden büyüktür. Bu nedenle düğme pil olarak adlandırılır. Dört farklı çeşitte düğme pil satılmaktadır. Gümüş – oksit olanlar kol saatleri ve hesap makinalarında kullanılır. Çinko – hava piller ise işitme cihazlarına takılan türdür. Lityum düğme piller daha çok fotoğraf makineleri, taşınabilir bilgisayarlar ve hafıza koruma devreleri için kullanılır. Alkali düğme piller de yine kol saatlerinde, minyatür el fenerlerinde ve uzaktan kumanda aletlerine takılan pillerdir.

Ölçülerine Göre Piller Nasıl Sınıflandırılır?

Taşınabilir piller ölçülerine göre beş sınıfa ayrılır. AAA, ince kalem pildir. IEC kodu R3, LR3’tür. AA, kalem pildir. IEC kodu R6, LR6’dır. C, orta boy pillerdir. IEC kodu R14, LR14’tür. D, büyük boy pildir. IEC kodu R20, LR20’dir. 9 V, prizmatik pillerdir. IEC kodu olarak 6F22, 6LR6 kullanılır.

Pil Kullanırken Nerelere Dikkat Edilmelidir?

Uzun süre kullanılmayacak olan pilleri mutlaka elektronik cihazınızdan çıkartmalısınız. Kısa devre yapmasına neden olmayacak şekilde karton veya plastik kutularda muhafaza edebilirsiniz. Yeni aldığınız pilleri kullanacağınız zamana kadar orijinal paketlenmiş şekliyle saklayınız. Pillerinizi elektronik cihazınıza takmadan önce mutlaka temas noktalarının temizliğini yapınız. Böylece enerji kaybının önüne geçmiş olursunuz. Şarj edilebilen pillerinizi mutlaka kendileri için özel üretilmiş olan şarj aletleri kullanarak şarj ediniz. Şarj işlemi oda sıcaklığında ve üretici firmanın belirttiği süreyi geçmeden yapılmalıdır. Böylelikle, pillerinizden daha iyi verim alırsınız. Ayrıca, aşırı ısınma, şişme, alevlenme, gaz çıkarma gibi sorunları önlemiş olursunuz. Piller kullanım esnasında ve sonrasında kesinlikle delinmemeli ve ezilmemelidir. Düğme piller küçük olması nedeniyle çocukların ulaşabileceği yerlerden uzak tutulmalıdır.

Pil Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Öncelikle pile ihtiyacı olan elektronik cihazınızın hangi tür pil kullandığını öğrenmelisiniz. Daha sonra uygun olan tür ve boyuttaki pili satın almalısınız. Şarj edilemeyen pil alırken üzerindeki son kullanma tarihi bilgisine mutlaka dikkat etmelisiniz. Şarj edilebilir pil alırken de üzerindeki üretim tarihine bakarak satın almalısınız. Şarj edilebilir pilleri mAh değerine dikkat ederek almalısınız. Yüksek mAh değerli pillerin kullanım süresi uzun olur fakat şarj süresi de normalden uzun sürer. 

Pil Şarj Cihazı Nasıl Seçilir?

Pil şarj cihazları, şarj edilebilen pilleri boşaldıktan sonra tekrar doldurmanızı sağlayan cihazlardır. Pil şarj aleti seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli husus şarj edilecek pile göre özel üretilmiş olan cihazın satın alınmasıdır. Aksi halde pillerde akma ve ısınma sorunları olabilir. Bunun yanında hızlı şarj özelliği olan makinelerin tercih edilmesi pillerinizi daha kısa sürede şarj etmenize imkan tanır.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Piller ve Şarj Aleti

8986 ürün listeleniyor
Kırtasiye / Ofis
Kırtasiye / Ofis
Ofis Teknolojileri
Ofis Teknolojileri
Piller & Şarj Cihazları
Piller & Şarj Cihazları
Piller
Piller
Pil Şarj Cihazları
Pil Şarj Cihazları
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Voltaj (V)