Elektronik Sözlükler

Yabancı dildeki bilinmeyen kelimelerin karşılıklarının bulunması için sözlük kullanılması kaçınılmazdır. Elektronik sözlükler, sözlükleri dijital ortama taşıyan ve kelime aranmasını oldukça pratik hale getiren araçlardır. Bu cihazların sahip oldukları özellikler, karşılığı aranan kelimelerin çok kısa sürede bulunmasını mümkün kılarak zaman ve enerji tasarrufu sağlar.

Elektronik Sözlük

Elektronik sözlükler, yabancı dildeki kelimelerin Türkçe ve Türkçe kelimelerin de yabancı dillerdeki karşılıklarının bulunması için kullanılan elektronik araçlardır. Sahip oldukları dil desteğine göre bu cihazlar, Türkçe haricindeki yabancı diller arasında da çeviri yapabilirler. Kelime, deyim ve sık kullanılan cümle kalıplarının da çevirisini yapabilen bu araçlar; öğrenciler, çevirmenler, turistler, yabancı makale okuyanlar ve yabancı dille çeşitli şekilde ilgisi olan birçok kişi tarafından sıklıkla kullanılırlar. Kelime oyunu, deneme testi, sesli telaffuz ve para birimi çevirme ve gibi birçok farklı özelliklerle donatılmış olan e-sözlükler, çeviri yapmalarının yanında bu gibi özellikleri için de tercih edilirler.

Elektronik sözlük modelleri, yapılan girişlerin ve kelime karşılıklarının görüntülenebilmesi için farklı çözünürlükte ve büyüklükteki LCD, TFT ya da matriks gibi ekran tiplerine sahiptir. Bu cihazlara kelime girişi ise cihazın üstünde bulunan entegre klavye ile yapılır. Bu sözlüklerin kelime veri tabanı, değişik kapasitelerdeki dahili belleklerinde saklanır. Kapaklı ya da kapaksız modelleri bulunan bu ürünler, genellikle bir cüzdan boyutundadırlar ve bazı modeller kitap ayıracı olarak kullanılabilecek kadar ince bir gövdeye sahiptir.

Elektronik Sözlük Neden Gereklidir?

Üzerlerinde bulunan klavyeleri ile kelime girişi yapılan bu cihazlar, çevirileri anında gösterirler. Bu da çalışma sırasında kelime aramak için zaman kaybedilmesinin önünde geçer ve yapılan çalışma üzerinde daha fazla odaklanabilmesine olanak sağlar. Bu özellikleri ile elektronik sözlükler, yabancı dil öğrenenlerin yanı sıra; çeviri yapanlar ya da yabancı dilde yazılmış kaynakları okuyanlar için de gerekli cihazlardır. Model özelliğine göre elektronik sözlük modelleri kelimeleri sesli olarak da verebilir. Bu özellikleri sayesinde dil öğrenen kişilerin yabancı kelimelerin telaffuzlarını doğru şekilde öğrenebilmelerini sağlar. Telaffuzu yanlış öğrenilen kelimelerin düzeltilmesi oldukça zor olduğundan, elektronik sözlüklerin dil öğrenenler için gerekli oldukları söylenebilir.

Elektronik sözlük modellerinin bazılarında, kelime çeviri özelliklerinin yanında yabancı dil sınavlarına hazırlık testleri de bulunur. Bu testler, istenilen her yerde ilgili sınavlar için hazırlık yapılabilmesini mümkün kılar. Bu özellikleri ile elektronik sözlük modelleri, her fırsatı değerlendirerek sınavlara çalışmak isteyen öğrenciler için de gereklidir.

Elektronik Sözlük Kullanım Avantajları

Hızlı kullanım özellikleri ile zaman kazandırmalarının dışında elektronik sözlüklerin en önemli avantajlarından birisi, kolaylıkla her yere taşınabilmeleridir. Bu ürünlerin diğer bir avantajları da, alanında uzman firmalar tarafından üretilmelerinden dolayı her zaman yabancı kelimelerin karşılıklarını en doğru şekilde göstermeleridir. Özellikle yabancı terimlerin ve deyimlerin tam karşılıklarının bulunabilmesi ve çeviri hataları yapılmaması için bu ürünler oldukça kullanışlıdır. Bazı cihaz modelleri ise çok sayıda dili desteklerler. Bu özelliğe sahip ürünler tercih edilerek farklı diller için farklı ürünler alınması gerekmez ve ihtiyaç duyulan her dil için tek bir cihaz yeterli olur.

E-sözlüklerin çoğu; data bank, telefon rehberi, hesap makinesi, kelime oyunu, alarm ve takvim gibi özelliklere de sahiptir. Bazı modellerde bulunan medya oynatma özellikleri ise çalışma esnasında müzik dinlemeye ya da video izlemeye de olanak sağlarlar. Enerji tüketimleri de oldukça düşük olan elektronik sözlüklerin pilleri çok uzun süre dayanır. Bundan dolayı kısa sürede şarj bitmesi ya da sürekli olarak cihazın şarj edilmesi gibi problemler de bu cihazlarda yaşanmaz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Elektronik Sözlük Fiyatları

33 ürün listeleniyor
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 33 / 33 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?