Teknolojik gelişmeler, kullanıcılara her zaman daha iyi bir deneyim yaşatmayı hedefler. Görüntü teknolojilerinde ise her zaman daha kusursuz bir görüntü sunulmaya çalışılır. Bu amaçla üretilmiş olan iPS monitörler ise kullanıcılara farklı açılardan bile aynı şekilde görünebilen çok daha gerçekçi renkler sunarak kullanıcı deneyimini bir adım daha ileriye taşırlar.

iPS Monitör Fiyatları

IPS monitör fiyatları üretici firma, ekran boyutu, tepkime süresi, frekans değeri, çözünürlük ve bağlantı çeşitliliği gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterir.

IPS monitör tercihinde öncelikle monitörün boyutlarına karar verilmelidir. Küçük boyutlu ekranlar daha az yer kaplarlar, daha az enerji harcarlar, temel bilgisayar işlevlerinin yerine getirilmesi için idealdirler ve daha düşük fiyatlıdırlar. Daha büyük ekranlar ise daha geniş bir çalışma alanı sunmalarının yanında film ve oyun deneyimlerini çok daha keyifli hale getirirler. Boyutlarının yanında IPS monitörün hangi amaçla kullanılacağı da önemlidir. Özellikle yüksek grafik performansına ihtiyaç duyan oyunların oynanmasında, tepki süresi düşük ve frekans değer yüksek modeller tercih edilmelidir.

Farklı açılarla bakıldığında renk değişimi yaşatmayan ve gerçeğe en yakın görüntüler sunan IPS monitör modelleri, oyun oynanmasının yanında film izlemek için de en ideal seçenekler arasındadır. IPS monitörlerin özellikle bu amaçla kullanımlarında, olabildiğince yüksek çözünürlüklü modellerin tercih edilmesine dikkat edilmelidir. Bunun için Full HD, QHD, Ultra HD gibi monitör çeşitleri incelenebilir. Ayrıca IPS monitör tercihinde üründe HDMI bağlantının yanında ihtiyaca göre analog ve DVI gibi çıkışların bulunup bulunmadığına da dikkat edilmelidir.

iPS Monitör Nedir?

IPS, diğer monitör çeşitlerinde yaşanan bazı aksaklıklardan dolayı geliştirilmiş bir ekran panel teknolojisidir. LED aydınlatmalı monitörler ile birlikte kullanılan bu teknolojinin ortaya çıkmasına sebep olan durumlar ise diğer panel çeşitlerine sahip ekranlarda farklı açılardan bakıldığında renk değişimi yaşanması ve bu ekranlar ile istenen renk derinliğinin tam olarak yakalanamamasıdır. IPS teknolojisi ile üretilen ekran panellerinde, TN ve VA gibi panel çeşitlerinde yaşanan, hareket halindeki kristal moleküllerinin paralelliklerini kaybetmesi problemi ortadan kaldırıldığından dolayı hem açısal renk farklılıkları hem de görüntüde dağılma problemleri ortadan kaldırılmıştır.

IPS monitör çeşitleri 178 derecelik görüş açısına sahip olup, bu açı içerisinden hangi noktadan bakılırsa bakılsın aynı görüntüyü, aynı renklerle verirler. Bunun yanında diğer monitörlerde 6 bit olan renk derinliği IPS monitörlerde 8 bittir. Bu da monitörden daha canlı ve gerçeğe en yakın renklerin alınmasını sağlar. Tepki süreleri de oldukça düşük olan bu monitörler oyun oynama ve film izleme gibi kullanımlarda da oldukça yüksek performans sergilerler. Bu monitörlerin güç tüketimleri de oldukça düşüktür.

iPS Monitör'ün Normal Monitörden Farkı Nedir?

IPS monitörler temel olarak LED aydınlatmalı cihazlardır. Ancak bu monitörlerde kullanılan panel tipi, diğer LED monitörlerden farklıdır. Bu monitörlerin diğer monitör çeşitlerinden en önemli farkı, bu teknolojiyi kullanan ürünlerde her açıdan aynı renklerin görülmesidir. Diğer monitör çeşitlerinde, renklerin gerçeğe en yakın tonlarda görülebilmesi için monitöre tam olarak karşıdan bakılması gerekirken, IPS ekranlarda böyle bir çabaya gerek kalmaz. Renk farklılığını ortadan kaldırmalarının yanında IPS monitör modelleri, yansımaya bağlı olarak meydana gelen dağılmaları da minimuma indirirler. Yani, ekrana gelen ışınlardan dolayı bu monitörlerde renk bozulması diğer monitörlere göre çok daha düşük seviyede olur.

IPS monitörlerin diğer monitörlerden bir farkı da bu monitörlere baskı uygulandığında renk değişimi olmamasıdır. Özellikle dokunmatik ekranlarda, monitörün parmakla bastırılma sonucunda ortaya çıkan bu durum kullanımı olumsuz etkiler. Ancak IPS panel teknolojisine sahip monitör modellerinde böyle bir durum söz konusu değildir. Bunun yanında IPS panellerde bulanık ve net olmayan görüntüler oluşmaz. Bilgisayar dilinde “ghosting” olarak adlandırılan ve hareketli objelerin arkasında hayalete benzer gölge oluşması durumu bu panellere sahip monitörlerde görülmez.

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

IPS Monitör Fiyatları

288 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Asus
  2. Dell
  3. Philips
  4. Acer
  5. HP
  6. Viewsonic
  7. LG
  8. AOC
  9. BenQ
  10. Samsung
  11. Lenovo
  12. MSI
  13. Rampage
  14. Everest
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Kullanım Amacı
 5. Fırsat Ürünleri
 6. Ekran Boyutu A-Z
 7. Panel Tipi
 8. Çözünürlük (max) A-Z
 9. Yenileme Hızı (Hz) A-Z
 10. Tepki Süresi
 11. Sync Teknolojisi
 12. HDR
 13. Kontrast Oranı (mnt) A-Z
 14. HDMI
 15. DVI-D
 16. DVI-I
 17. D-Sub (VGA)
 18. HDCP
 19. Mini DisplayPort
 20. DisplayPort
 21. Dokunmatik Ekran
 22. Dahili Hoparlör
 23. 3D Desteği
 24. Vesa Uyumluluğu
 25. Güç Kaynağı
 26. Kavisli Yüzey
 27. Satıcı A-Z

IPS Monitörler Kategorisindeki En Çok Satan Ürünler

DSACategoryId/2147483646/3013120/57/60000209
Başa dön