Dijital Video İşleme

Dijital video işleme ürünlerinin amacı görüntüleri bilgisayar ile uyumlu dijital veriye dönüştürmektir. Oyun grafiklerinin ya da görüntülerin bilgisayar ekranın da görüntülenmesini sağlayan ekran kartından farklı olarak video işleme kartları görüntüleri yakalamaya ve bilgisayara kaydetmeye yarar. Görüntü işleme ürünlerinin TV kartından farkı ise kaydedilen görüntülerin yeniden işlenebilmesi ve tekrardan yayına hazır hale getirilebilmesidir. Yardımcı yazılımlar kullanılarak kaydedilen görüntüler üzerinde yeniden düzenleme yapmak mümkündür. Dijital video işleme ürünleri; oyun konsolları, televizyon yayınları, DVD oynatıcı, kamera ve kasetli video oynatıcı gibi kaynaklardan bilgisayarınıza kayıt yapmanıza olanak sağlar. Görüntü işleme kartları bilgisayara yüklenen yazılımı aracılığı ile istenen görüntüleri yakalar ve video dosyası olarak kaydeder.

Dijital Video İşleme Ürünleri

Dijital video işleme ürünleri bilgisayar kasasına dâhili donanım olarak eklenen devre kartı ve USB ya da diğer bağlantıları kullanarak bilgisayara bağlanan harici donanım olarak ikiye ayrılır. Dâhili kart versiyonu standart PCI ya da PCI Express yuvaları aracılığı ile anakarta bağlanır. İster dâhili olsun isterse harici olsun her iki görüntü işleme kartının ortak özelliği, analog ve dijital görüntüler için bir ya da daha fazla dış bağlantı kablosunun bulunmasıdır. Kartın üzerinde bulunan devreler izlenen yayını işler ve bir veri yayını olarak PCI yuvası veya USB bağlantısı aracılığı ile kaydeder.

Görüntü işleme kartlarının dış bağlantı kabloları çeşitli kaynaklardan görüntü alabilecek şekilde tasarlanmıştır. Türüne bağlı olarak kart sadece dijital görüntüleri veya DVD oynatıcı gibi daha eski analog kaynaklardan gelen görüntüleri işleyebilmektedir. RCA ve S-Video bağlantı kablosu, analog görüntü kaynakları ile bağlantı kurulmasını sağlarken; HDMI bağlantı kablosu, yüksek çözünürlükte görüntülere sahip dijital kaynaklar ile bağlantı kurulmasına olanak verir. Bazı kartların anten ya da geniş bant kablo TV üzerinden yayın yapan kanalları seçmeye imkân veren kanal arayıcı devreleri bulunmaktadır. Kanal arayıcı özelliği olan görüntü işleme kartı ile bir yandan bilgisayar ekranınızda sevdiğiniz bir televizyon programını izlerken bir yandan da elektronik postalarınızı okuyabilirsiniz.

Dijital video işleme ürünlerinin üzerinde bulunan yüksek hızlı yonga, gelen video sinyalini analiz ederek dijital görüntü akışına dönüştürür. Yayın kaynağının kalitesi büyük ölçüde kaydedilen görüntünün kalitesini ve kare atlama oranını etkiler. Genellikle dijital kaynaklar daha hızlı kare atlama oranlarında daha yüksek çözünürlüklü görüntüler üretirler. Örneğin analog yayınlar daha düşük kaliteye sahip olduğu için işleme kartı bunları saniyede 30 kare atlama hızı ile 640x480 çözünürlükte işler. Ortalama 1080 piksel yüksek çözünürlüklü yayınlar ise daha yüksek kaliteye sahip olduğu için işleme kartı bu görüntüleri saniyede 60 kare atlama hızı ile 1920x1080 çözünürlükte işleyebilir.

Görüntüleri veriye dönüştürdükten sonra dijital video işleme ürünlerinin üzerindeki işlemci yongası, tampon olarak adlandırılan bölümde bu verileri saklar. Tampon bir rezervuar gibi çalışarak belirli bir miktardaki veriyi bilgisayara göndermek için tutar. Bunun nedeni işleme kartının bilgisayarın tek seferde işleyebileceği veriden daha fazlasını üretebilme kapasitesine sahip olmasıdır. Tampon bilgisayarın gelen veriler ile senkronize kalmasına yardımcı olur.

Dijital görüntü işleme kartı üreticileri, donanım sürücülerini ürünlerini satın alan kullanıcılarına sağlamaktadır. İşleme kartı bilgisayara takıldığında işletim sistemi donanımın çalışması için gerekli olan sürücüyü otomatik olarak yükler. Donanım sürücüleri işletim sisteminin donanımı tanımasını ve karttan gelen veriyi anlamasını sağlar. Kartı kullanmak için bir görüntü kaynağı ile bağlantı kurulması ve bir görüntü işleme yazılımının açılması yeterlidir. Yazılım aracılığı ile görüntülerin bilgisayar ekranında görüntülenmesi, ekrandaki görüntüye ekleme yapılması, istenmeyen sahnelerin silinmesi veya yeniden düzenlenmesi ardından sabit diske kaydedilmesi mümkündür.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Dijital Video İşleme

52 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 48 / 52 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?