Ucuz ve Kaliteli Klavye Çeşitleri

Klavye 

Klavye bilgisayarları kullanırken yazılanları ve komutları rahatlıkla aktarabilmesine yardımcı olan bilgisayar bileşenleridir. Gelişmekte olan teknolojinin sunmuş olduğu imkânlardan faydalanabileceğiniz farklı tip klavye modelleri üretilmiştir. Bu klavyeler, farklı kullanım alanlarını destekleyecek özelliklere sahiptir. Geliştiriciler sayesinde, klavyeler birer komut girdi ürünü olmaktan çıkmış olan ürünlerdir. Klavyelerin uzun soluklu bilgisayar kullanımlarında bilek ve el sağlığının yanı sıra konforlu kullanımın da önemi büyüktür. Dolayısıyla ergonomik tasarımlı klavyeler, uzun süre bilgisayar başında vakit geçirdiğinizde sizi yormayacaktır. 

Klavyeler, bilgisayarların en temel dış donanımlarından bir tanesidir. Üzerinde rakam, harf, sembol ve özel karakterler bulunan ürünlerdir. Aynı zamanda, klavyelerin üzerinde belirli fonksiyonlar da vardır. Bu aygıtları tekli olarak ya da klavye mouse set şeklinde satın alabilirsiniz. Genellikle, masaüstü bilgisayarlarda sonradan eklenebilen mouselar olsa da dizüstü bilgisayarların klavyeleri ekrana bağlıdır. Klavyelerde herhangi bir tuşa bastığınızda işlemci o karakteri işleyerek monitöre yansıtır. Yansıtma işlemi ise anlık olarak gerçekleşir. 

Bu cihazlar, F klavye ve Q klavye olarak iki özelliğe sahiptir. F ya da Q olarak satışa sunulan klavyeler, Türkçe ve yabancı yazı karakteri kullanıldığını ifade eder. Bu nedenle, iki klavyenin de birbirinden farklı olan harf tasarımları vardır. Harfler, sayılar ve semboller her iki klavyede de farklı yerlerde sıralanmıştır. Q klavyeler, Türkçe kelimelere göre uyarlanan modellerdir. Türkçe de en fazla kullanılan harfler parmaklara uygun yerlere dizilmiştir. Ancak F klavye modellerinde ise İngilizce kelimelere göre harf dizilişi yapılmıştır. Dünya’da en fazla kullanılan klavye türlerinden bir tanesidir. Özellikle, İngilizcenin yaygın olarak konuşulduğu ülkelerde sıklıkla kullanılan cihazlardır. Kısacası herhangi bir dile göre uyarlanmamıştır. 

Q klavyeler de Page UP, Pause, Delete, Home gibi tuşlar yer alır. Örneğin, pause tuşu, yapılan işlemi durdurmaya yardımcı olur. Page up tuşu ise herhangi bir sayfadayken ekranı yukarı yönlü kaydırmanıza olanak sağlar. Home tuşu ise bir metin yazarken satır başına inmenize yardımcı olur. Delete tuşuna ise bir kez basıldığında sağ tarafta yer alan karakterler silinmeye başlar. Klavyedeki tuşlarda birden fazla komut yer alır. Örneğin CTRL+ C tuşları kopyalama anlamına gelir. 

Klavye Kullanım Alanları

Klavye Mouse kulaklık set olarak ya da tekli bir şekilde satışa sunulan ürünlerdir. Çünkü her klavyenin kullanım alanı farklıdır. İhtiyaçlara göre klavye tercihi yapıldığında işiniz bir hayli kolaylaşacaktır. Örnek verecek olursak; gün içinde aktif olarak bilgisayar kullanımı sağlayan bireyler tuşların sert yapıda olması ellerin kısa sürede yorulmasına sebep olur. Bunun yanı sıra, tuşların yüksekliği, yazma işlemini kolaylaştıran malzeme kalitesi ve tuşlar arası mesafeler yazı yazma işleminizi kolaylaştıracaktır. Konforlu bir klavye için aygıtın ayaklarını da ayarlayarak kullanabilirsiniz. Ergonomik bir klavye tercih ederek, oyun oynarken, ofiste işte ve benzeri alanlarda rahatça bilgisayarlarınızı kullanabilirsiniz. 

Mekanik klavye modelleri ise oyun oynarken ellerinizi yormayacak olan ürünlerdir. Profesyonel bilgisayar oyuncuları bu klavyeleri kullanarak, oyunlardaki başarılarını artırabilirler. Çünkü en basit haliyle bile her bir tuşa bağımsız olarak basabileceğiniz ürünlerdir. Bu cihazların mekanik anahtar özellikleri de vardır. Mekanik klavyelerde her bir tuşa ait olan switch’e yer verilmiştir. Bu yapı ile oyuncuların daha düşük tepkime süresiyle oyunları oynayabilmesi mümkündür. Bunun yanı sıra, mekanik klavyeler oldukça köklüdür. Bu nedenle, geçmişten bugüne kadar geliştirilerek kullanıcılarla buluşturulmuştur. Gaming klavye olarak da bilinen ürünler ise klavye ışıklı özelliklerle imal edilmiştir. Oyuncuların, oyun içinde bütün ihtiyaçlarını karşılayan özelliklere sahiptir. Örneğin, makro tuşlarına birden fazla komut verilebilmesi mümkündür. Normal şartlarda, dört kez bir tuşa basılması gerekiyorken bu klavyelere bir kez basılır ve bu durum da oyuncuların performansına olumlu yönde katkı sağlar. 

Klavye Modelleri

Klavye mekanik, kablolu, kablosuz, USB, bluetooth gibi özelliklerle üretilmektedir. Aynı zamanda, oyuncular için ya da normal kullanımlara özel olarak üretilen klavye modelleri de vardır. Temelde kablolu ve kablosuz olarak ikiye ayrılsa da kendi içinde farklı tip nitelikleri olan ürünlerdir. Wireless, Bluetooth ve USB girişleri, ürünlerin kullanım şekillerini ifade eder. Çünkü bu klavyeler, bilgisayarlara farklı şekillerde bağlantı kurulmasına olanak sağlar. Kablolu olarak üretilen klavyeler, genellikle bilgisayarların USB girişine takılarak kullanılır. Bazı eski üretimlerde PS/ 2 girişine bağlanarak da kullanım sağlayabilmek mümkündür. Aynı zamanda, kablolu klavye tercih edilirken kablo uzunluğunun da önemi büyüktür. 

Kablosuz olarak üretilen modeller, alıcı ve verici mantığıyla çalışmaktadır. Özel bir kurulum gerektirmeyen kablosuz klavyeler, USB ile bilgisayara bağlanır. Bilgisayarın USB port kısmına klavye alıcısı takılır. Bu işlemle birlikte klavye çalışmaya başlayacaktır. Seçkin markalar tarafından üretilen klavyeler özel tasarımlarla kullanıcıların hizmetine sunulur. 

Kullanışlı Klavye Nasıl Tercih Edilir?

Klavye Mouse gibi bilgisayar aksesuarlarının tercih edilirken, ergonomik olmasına dikkat etmek gerekir. Uzun bir süre bilgisayar kullanmakta olan bireyler, el ve bilek ağrılarından kurtulmak için rahat ürünleri tercih etmelidirler. Yanlış tercih edilen klavyeler ve Mouse setleri oluşabilecek ağrıların başlıca nedenleri arasındadır. Görsel olarak hoş bulacağınız klavyeler, herhangi bir şekilde tuş ve genel çerçeve bazında ergonomik olmayabilir. Bu nedenle, özellikle el ve bileklerinizin rahat olacağı ürünleri tercih etmeniz gerekir. Örneğin, bilgisayar başında uzun süre yazı yazma, oyun oynama, çalışma ve vakit geçirme gibi durumlarda bilekler rahatsız olabilmektedir. 

Klavyelerdeki tuşlara basıldığında verilen tepki de ürünlerin rahatlığını belirleyen etmenlerden bir tanesidir. Örneğin, klavyede yazı yazarken veya oyun sırasında az bir miktarda iç bölüme doğru ilerleyen tuşlar, parmaklarınızın rahat hareket etmesine engel olur. Buna bağlı olarak da klavyeyi kullanırken performansınızda bir düşüş meydana gelir. Klavyelerin tuşlarının içe göçtüğü durumlarda kullanıcılar rahatsız olmaktadırlar. Dolayısıyla içeri yönlü olarak daha uzun mesafeye ilerleyebilen tuşlu klavyeleri tercih etmeniz gerekir. Doğrudan mekanik olan klavyelere yönelirseniz, daha avantajlı olacaktır. 

Sadece akıllı televizyonlarda ya da TV’lere bağlı bilgisayarlarınızı kontrol edebilmek adına fonksiyonel klavye tasarımları vardır. Numerik tuş kısmına yerleştirilen imleç yönlendirme alanına yer verilen all in one ürünler ise uygun çözümleri sağlayacak özelliktedir. Aynı zamanda, yumuşak tuş hassasiyetiyle kullanılan bu ürünler, hem kullanım kolaylığı hem de işlevsellikleriyle sıklıkla tercih edilen ürünlerdir. Kablo ya da bluetooth özellikli klavye modelleri içinden kullanım amacınıza bağlı olarak uygun ürünleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca bu tarz klavye ucuz oranlarda satışa sunulur. Bütçe dostu oranlar ile çeşitli klavye modellerine sahip olabilirsiniz. 

Klavye Bağlantı Çeşitleri Nelerdir?

Bütün dizüstü bilgisayar, sabit bir klavyeyle çalıştırılır. Ancak masaüstü bilgisayarlara USB ya da kablo ile bağlantılı olan klavyeler tercih edilir. Bunun yanı sıra, tablet ve cep telefonlarının haricinde klavye kurulumu ihtiyacı olacaktır. Gelişmekte olan teknoloji sayesinde, bu şekilde kullanılacak olan klavyelerin çoğu RF aracılığıyla ya da bluetooth bağlantılı olarak kullanılır. Bu gibi özellikler ise ürünlerin kablosuz bir şekilde kullanılmasına olanak sağlar. Kablo bağlantılı klavyeler ise cihazlardaki USB portları ya da PS 2 bağlantısıyla bilgisayarla iletişim kurar. Ayrıca dizüstü modellerde bulunan klavyeler haricinde bu ürünler kullanılamadığı için kablolu olarak kabul edilir. 

Bağlantı şekillerinin yanı sıra, klavyelerin yabancı ya da yerli üretimli modelleri vardır. F ya da Q klavye olarak bu ürünleri tercih edebilirsiniz. Tercih edilen modele bağlı olarak ise klavye fiyatları değişkenlik gösterir. Bu nedenle, klavyelerin teknik özellikleri fiyatlar üzerinde etkili olan detaylar arasındadır. 

F ve Q Klavye Nedir?

Klavyeler, tuş dizilimine bağlı olarak sınıflandırılan ürünlerdir. F ve Q klavye olarak bu aksesuarlar iki seçeneğe ayrılır. Ancak dünyada en fazla kullanılan modeller arasında F klavyeler yer alır. Çünkü İngilizce kelimelere özel olarak sıralanmış olan ürünlerdir. İngilizce konuşulan ülkeler dahil olmak üzere ülkemizde de sık sık kullanılan klavye türlerinden bir tanesidir. F klavyeler, tuş dizilimi olarak esasen ülkemizde kullanıcıların yazım hızını yavaşlatır. Ancak F klavye harf dizilimine ülkemizdeki kullanıcılar da alışmıştır. Q klavye ise Türkçe için özel olarak geliştirilen ve üretilen bir modeldir. Ancak ülkemizde, bu klavye türü nadiren kullanılır. 

Türkçe harflere uygun olarak üretilen klavyeler, harflerin kullanımları ve parmakların dizilimi göz önüne alınarak tasarlanmıştır. Türkçe bir metin yazarken Q klavye F klavyeye göre kullanıcılara daha fazla hız kazandırır. Dolayısıyla Türk kullanıcıların Q klavyeyi tercih ederek kullanım hızlarını artırabilmesi mümkündür. Ayrıca f klavye fiyatları da uygun oranlarda satışa sunulmaktadır. 

Ülkemizde, tercih edilen bilgisayarların hemen hemen hepsi Q klavyedir. Ancak son zamanlarda, F klavye kullanımının da yaygınlaştırılması için de çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Günümüzde, bazı resmi dairelerde, iş yerlerinde, okullarda F klavye kullanımı zorunluluğu vardır. Ancak genel olarak Q klavye yaygın bir şekilde kullanılır. 

Klavye Çeşitleri

Klavyeler, yerli ve yabancı olarak ayrılmaktadır. Ancak teknik anlamda da bu ürünlerin belli başlı üretimleri vardır. Örneğin, yapılarına göre klavyeler ele alındığında normal klavyeler, multimedya gibi seçenekleri sıralayabiliriz. Normal klavyeler ev, iş yeri ofis gibi yerlerde kullanılır. Multimedya klavyeler ise normal klavyelerin geliştirilmiş şeklidir. Seçenekler arasında optimum klavyeler de bulunur. Bu modeller ise tuşların atandığı işlevi değiştirmeye yardımcı olur. OLED displaylerden meydana gelen klavyeler, genel olarak oyun kullanıcıları tarafından sık sık tercih edilir. Seçenekler arasında USB ya da PS/2 portlu modeller de vardır. PS/2 portlu olan modeller, çok eski klavyelerde yer alır. Günümüzde ise yeni nesil bütün klavyelerde, bağlantı için USB portu bulunur. 

Multimedya Klavyeler 

Bu modeller, normal klavyelerin üstü olarak değerlendirilebilen ürünlerdir. Geliştirilerek multimedya özelliği eklenen ve multimedya tuşlarının eklendiği modellerdir. En temel görevleri ise media player açma ya da kapatmadır. Bunun yanı sıra, ses açma ve kapatma ya da web tarayıcı kontrolü sağlama gibi tuşlar da multimedya klavyelerinde yer verilen özellikler arasındadır. 

Bu ürünlerde daha basit kontrol edebilme şansınız bulunmaktadır. Aynı zamanda, internet içinde gezinti ya da ses seviyesini değiştirebilmek için bu ürünlere ihtiyaç duyulur. Çoğu multimedya klavye modelinde ses ve gezinti özellikleri standart olarak tanımlanmıştır. Bazı tuşlar ise kullanıcılar tarafından ayarlanarak kullanılır. Optimum Klavyeler

Bu klavye modelleri, tuşların işlevlerini tam olarak değiştirebileceğiniz modellerdir. Genellikle, oyun severler bu klavyeleri tercih etmektedir. Teknolojinin gelişimiyle birlikte, geliştirilmeye devam eden ürünlerdir. Bu klavyelerin bazı parametreleri de vardır. Örneğin, USB ya da PS/2 portlu olarak kullanılabilecek modelleri vardır. Portlu olarak tasarlanan klavyeler, eski tasarımlarda yer alan özelliklerden bir tanesidir. Günümüzde ise yeni nesil bütün klavyelerde bu bağlantılara yer verilmiştir. Bu modeller, günümüzde en özellikli ve fonksiyonel olarak kabul edilen üretimlerdir. Dolayısıyla her kullanıcının ihtiyacına kolaylıkla yanıt veren modellerdir. 

Günümüzde son derece sık ve yoğun bir şekilde kullanılan optimum klavyeler, tuşların işlevlerini değiştirdiği için beğenilen ürünler arasındadır. Optimum klavye modelleri, genellikle OLED displaylerden tasarlanmıştır. Bu özellikleriyle de bireylerin kullanım alanlarına en fazla hitap eden ürünler arasında yerini almaktadır. Bilgisayar kullanıcıları tarafından tercih edilen bu ürünler, işlevsel kabul edilen klavyelerden bir tanesidir. Bunun yanı sıra, oyun oynarken rahat hakimiyet kurma ve tuşların değiştirilebilmesi açısından etkileyici olan ürünlerdir. Optimum klavyeler, rahat bir kullanım deneyimi sunmaktadır. Günümüzde ise tasarımcıların yoğun bir şekilde tercih ettiği modellerden bir tanesidir. Aynı zamanda, bu modeller bilgisayar oyunlarında olduğu gibi daha spesifik bir kullanım oluşturulması için değerlendirilebilir. Bu nedenle de özel çalışma alanlarında da sık sık tercih edilen modellerdir. 

Normal Klavyeler

Bilgisayar teknolojilerinin bulunduğu hemen hemen her alanda kullanım sağlanabilecek klavye seçenekleridir. İş yeri, ofis, ev gibi mekanlarda kullanımı sağlanan ve normal bir şekilde tanımlanan klavyelerden bir tanesidir. Standart klavye tasarımlarında yer alması gereken bütün faktörleri içinde bulunduran ürünlerdir. Son derece pratik ve basit kullanımları vardır. Ayrıca ergonomik tasarımları sayesinde, her yaş aralığındaki bireyin kolayca kullanabileceği ürünlerdir. Bu cihazların tasarımları, standart özelliklere sahiptir. Standart yapılı olan bu klavyeler son zamanlarda en fazla tercih edilen klavye modellerinden bir tanesidir. Ayrıca kullanıcıların alışmış olduğu düzene de rahatlıkla uyum sağlayacak ürünlerdir. 

Klavye Fiyatları

Farklı amaçlara hizmet eden klavyeler, sadece tuşlu birer bilgisayar parçası değildir. Bunun yanı sıra, üreticilerin her türlü amaca ve ihtiyaca yanıt verecek olan imalatları vardır. Bu ürünler, kablosuz, kablolu, all in one, çoklu ortam destekli, mekanik, USB ve bluetoothlu olarak farklı modellerde üretilir. Üretim yapılarına bağlı olarak ise klavye fiyat aralıkları değişkenlik gösterir. Ergonomik tasarımlı olan özel ve ergonomik pek çok kategoriye ayrılan klavye modeli vardır. Gereksinimlere bağlı olarak belirlenerek tercih edilebilecek klavyeler, uygun fiyat aralıklarıyla satışa sunulur. Kendi işlevlerini gerçekleştirmeleriyle birlikte, bilgisayar kullanımlarının daha keyifli hale getirilebilmesi mümkündür. 

Klavyelerin tuş yapıları, basma sertlikleri, üretim yapıları, hassaslıkları ve benzeri durumlar da fiyat aralıklarını etkiler. Eğer bu ürünler, ofislerde kullanılacaksa oyun klavyelerinden yararlanılması gerekir. Dolayısıyla pratik ve dayanıklı olan klavye modellerini kullanmak gerekir. Birden fazla değişken özellikte üretilen fonksiyonel modeller de vardır. Örneğin, görselliğe önem veren kullanıcılar, çoğunlukla kablosuz modelleri tercih etmektedir. Özellikle, iş yerlerinde şık bir hava oluşturmak için kablosuz tasarımlar sizin için uygun olacaktır. 

Klavyeyle uyumlu bir mouse da ihtiyacınız için satın alabileceğiniz en ideal çözümleri sunar. Yazı yazmayı, oyun oynamayı ve çalışmayı seven bireyler için klavyelerdeki tuş basma hissinin bu kullanım alanlarına hitap etmesi gerekir. Buna uygun olarak üretilen klavyeler, farklı modellerde üretildiği için fiyat olarak da aynı değildir. 

Klavye Nedir Ne İşe Yarar?

Klavyeler, bilgi girişine izin veren cihazlardır. Masaüstü bilgisayarlarda harici olarak kablolu şekilde yer alırken dizüstü bilgisayarlarda kendinden klavyeli olarak satışa sunulur. Bu ürünler, fonksiyonel, özel blok, sayısal ve benzeri özelliklerle üretilmektedir. 

Klavye Bölümleri Nelerdir?

Klavyeler, harf, rakam ve işaret bölümlerinden oluşan bilgisayar donanım parçalarıdır. Sayı bölümünün en üstünde Numlock ve çeşitli hesaplama simgeleri yer alır. Bunların arasında ise imleç bölümü ve çeşitli emir butonları da bulunur. 

Klavyenin Tuş Grupları Nelerdir?

Alfabetik tuşlar, fonksiyon tuşları, sayılar, yön tuşları, özel görevli tuşlar gibi kategoriler klavyelerde yer alan kısımlardır. 

  • Klavye bağlantı çeşitleri nelerdir?

  • Dizüstü bilgisayarların tümü, sabit bir klavye barındırır. Ancak masaüstü bilgisayarların, tabletlerin ve telefonların harici bir klavye kurulumuna ihtiyacı vardır. Günümüz teknolojisi sayesinde, bu şekilde kullanılan klavyelerin birçoğu teknolojik cihazlarla Bluetooth bağlantısı ya da RF aracılığıyla iletişim kurabildiği için kablosuz özelliktedir. Kablolu klavyeler ise cihazlarla bir USB port ya da PS 2 bağlantısıyla iletişim kurar. Dizüstü bilgisayarlarda bulunan klavyeler harici şekilde kullanılamadıkları için, kablolu klavye kategorisinde kabul edilir.
  • F klavye ve Q klavye nedir?

  • Klavyeler tuş dizilimlerine göre sınıflandırıldıklarında F ve Q klavyeler olmak üzere iki gruba ayrılır. Q klavye, dünyadan en çok kullanılan klavye dizilimine sahiptir ve özellikle İngilizce konuşan ülkelerde oldukça yaygın olarak kullanılır. Esasen Q klavyenin tuş dizilimi, kullanıcıların yazım hızını yavaşlatmak ve bilgisayarların kilitlenmesini önlemek adına oldukça karışık şekilde hazırlanmıştır. Ancak, bu dizilim günümüzde Q klavyenin tüm dünyada kullanılıyor olduğu gerçeğini değiştirmez. F klavye ise Türkçe için özel olarak geliştirilen ve 1955 yılında kullanımı onaylanan bir klavye çeşididir. Türkçedeki harf kullanımları ve parmakların dizilimi göz önünde bulundurularak tasarlanır. Türkçe bir metin yazarken F klavyenin Q klavyeye oranla %11 oranında hız kazandırdığı ispatlanmıştır.
  • Türkiye'de kullanılan klavye türü hangisi?

  • Türkiye'de kullanılan kişisel bilgisayarların neredeyse tümü, Q klavye tuş dizilimine sahiptir. F klavyenin kullanımının yaygınlaştırılması için yapılan çalışmalar, istenen sonuca ulaşmamıştır. Günümüzde Türkiye'de bulunan bazı resmi dairelerde, okullarda ve iş yerlerinde F klavye kullanma zorunluluğu bulunur. Ancak genele bakıldığında, Q klavye çok daha yaygın şekilde kullanılır.
Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...
1/1
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Klavye

7325 ürün listeleniyor
Bilgisayar
Bilgisayar
Çevre Birimleri
Çevre Birimleri
Klavye
Klavye
Klavye & Mouse Setler
Klavye & Mouse Setler
Klavye
Klavye
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Marka
Toplam 48 / 7325 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?
hepsiburada sözlük
Bu Kategoride En Çok Merak Edilenler
Örgü KabloElektrik akımını iletmede kullanılan, üzeri yalıtkan bir maddeyle kaplı iletken tellere kablo denir. Bir kablonun uzun süre dayanıklı ve sorunsuz kullanımı adına dış etkenlerden korunması oldukça önemlidir. Örgü kablo türünde kullanılan kaplama yöntemi, kabloların en iyi şekilde izole edilebilmesi amacıyla kullanılır. Kablolar izole edilmedikleri takdirde elektromanyetik alana maruz kalır. Bu durumda kablodan geçen sinyal bozulabilir, kablonun içinde bulunduğu sistem aksayabilir ya da tamamen çalışmaz hale gelebilir. Kablolarda ekranlama olarak da adlandırılan çeşitli izolasyon yöntemleri ise bu tür durumların olma olasılığını ortadan kaldırır. Yüksek iletkenlik değerine sahip, kabloyu dış elektriksel cisimlerden koruyacak bir kılıf türü, arıza ve yıpranmaların önüne geçmede birebirdir. Kablolarda temel kaplama yöntemleri sargı, folyolama ve örgüdür. Örgülü kaplama yönteminin en büyük faydası kablonun fiziksel dayanıklılığını artırmak olarak öne çıkar. Örgü kabloda elektrik sinyali korunduğu gibi iletişim de çok daha kaliteli ve güvenli hale gelir. Esneklik kazanan kablo çok daha rahat hareket ettirilir ve sert bir şekilde büküldüğünde dâhi zarar görmez. Örgü kablolarda kabloyu kapsama oranı %40 ile %98 arasındadır. Bu da izolasyon kalitesini artırır. Örgülü kaplama yöntemi her çapta tele uygulanabildiği gibi özellikle otomasyon ve robotik alanlarında kullanılan kablolarda daha çok tercih edilir. Bir diğer kaplama yöntemi ise örgü ve folyonun bir arada kullanıldığı koruma yöntemidir. Örgü folyo kombinasyonunda izolasyon oranı %100'dür. Örgü ve folyonun birlikte kullanılması mekanik dayanıklılığı artırır. Bunun yanı sıra kablo içerisinde yer alan teller çok daha etkili şekilde kavranmış olur. Örgü kablolarda fiber örgü ya da tekstil örgü gibi kılıf malzemeleri kullanılabilir. Farklı renklerde olabilen örgü kablo çeşitleri hem dekoratif hem de hafif olmalarıyla da oldukça kullanışlıdır.
Detaylar
KablosuzKablosuz ifadesi temelde kablo olmadan veri alıp gönderebilme özelliğine işaret eder. Akıllı ev sistemleri, otomobiller, otomatik sulama veya endüstriyel otomasyon sistemleri gibi birçok uygulamada kullanılan kablosuz özelliği, internet erişimi için de yaygınca tercih edilir. Teknolojik cihazların birbirleriyle irtibatını sağlamak adına tesis edilen internet alt yapısı, karmaşık ve büyük bir ağdır. Ev ve iş yerlerinde kullanılan yerel bilgisayar ağları kablolu LAN ve kablosuz WLAN olarak ikiye ayrılır. Özellikle mobilitenin önemli olduğu dizüstü bilgisayarlarda veya akıllı cep telefonlarında kablosuz bağlantı özelliği yer alır. Bu haberleşme yöntemi modem üzerindeki antenlerle cihaz bünyesinde bulunan kart arasında gerçekleşir. Kablosuz haberleşmenin başarılı bir şekilde gerçekleşebilmesi için cihazla modemin uyumlu olması ve erişim şifresinin doğru bir şekilde girilmesi gerekmektedir. Wi-Fi şeklinde de anılan kablosuz özelliği dünya çapında bazı standartlar kapsamında geliştirilmiştir. Bu standartlar The Institute of Electrical and Electronic Engineers (Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü) tarafından belirlenir. IEEE 802.11b standardı 2.4 GHz frekansında 11 Mbps hızla veri aktarımını mümkün kılar. Daha sonra geliştirilen IEEE 802.11g standardında ise kablosuz iletişim yine 2.4 GHz frekansında fakat ortalama 22 Mbps hızla yapılır. 2.4 GHz frekansını kullanan kablosuz cihazların çok sayıda olmasından dolayı tek bir yerde aynı anda birçok kablosuz bağlantı olabilir. Bundan dolayı Wi-Fi internet bağlantısı elektromanyetik girişimden etkilenerek bozulabilir. Kapsama alanını genişletmek ve veri aktarım performasını artırmak amacıyla kullanılmaya başlanan 5 GHz frekansı 2.4 GHz yayın kalabalığından da kurtuluş sağlamıştır. IEEE 802.11n standardı da MIMO (Multiple Input, Multiple Output) teknolojisi sayesinde 2.4 GHz ve 5 GHz frekanslarını aynı anda kullanmayı mümkün kılmıştır. Dual band yayın da denilen bu yöntemle yaklaşık 130 Mbps veri aktarım hızına ulaşılabilmektedir. IEEE 802.11ac standardı ise sadece 5 GHz frekansında yayın yapmasına rağmen 1.3 GHz gibi çok yüksek değerde bir bant genişliği kullanabilir.
Detaylar