Bilgisayar kullanırken komutlarınızı ve yazdıklarınızı aktarmak için başvurduğunuz klavyeler, gelişen teknolojinin sunduğu imkânlardan sonuna kadar faydalanmaya başladılar. Geliştiriciler sayesinde yalnızca birer komut girdi ürünü olmaktan çıkan klavyeler, uzun soluklu bilgisayar kullanımlarında el ve bilek sağlığınızın yanı sıra konforunuzun da en iyi şekilde olmasını sağlayacak şekilde tasarlanıyor.

Klavye Fiyatları

Birçok amaca hizmet edebilen klavyeler, yalnızca tuşlu birer bilgisayar parçası olmaktan çok öteye gittiler. Üreticilerin her türlü ihtiyaca yanıt verebilecek şekilde dizayn ettikleri ürünler; kablolu, kablosuz, mekanik, all in one, çoklu ortam destekli, USB girişli, oyunculara özel ve ergonomik gibi pek çok alt kategoriye ayrılabilir. Gereksiniminizin ne yönde olduğunu belirleyerek tercih edeceğiniz klavye modelleri, kendi işlevlerini gerçekleştirmeleriyle birlikte bilgisayar kullanımınızın keyifli ve pratik olmasını sağlayabilir.

Tuş yapılarına, basma hissiyatına ve konumlarına önem veriyorsanız; üreticilerin sundukları birbirinden farklı ürünleri inceleyerek, kendinize uygun olduğunu düşündüğünüz ürünü tercih edebilirsiniz. Eğer ofis ortamında kullanılmak üzere klavyelere ihtiyacınız varsa pratiklik ve dayanıklılık gibi birden fazla değişkeni göz önünde bulundurmanız gerekir. Görselliğe önem veren kullanıcıların sıklıkla tercih ettikleri kablosuz modeller, özellikle iş yerlerinde daha şık bir ortam oluşturmanızı sağlayabilir. Ayrıca klavyeyle uyumlu bir fareye de ihtiyacınız varsa klavye ve mouse setleri sizin için uygun ve ideal çözüm olabilir.

Yazı yazmaktan keyif alıyorsanız ve klavyedeki tuş basma hissi sizin için önemliyse mekanik klavyelere yönelebilirsiniz. Dayanıklı yapıdaki bu ürünler, uzun yıllar kullanabileceğiniz türdeki bilgisayar parçalarından biri olabilir. Bilgisayar oyunlarına meraklıysanız tercih edebileceğiniz ürünler, oyunculara özel hazırlanan ve diğer klavyelere göre daha dayanıklı yapıda üretilen türden olmalıdır. Bu modeller; özel fonksiyon tuşları, ekstra özellik getiren yazılımları ve suya dayanıklılık gibi özellikleriyle ön plana çıkarlar. Ayrıca kimi oyuncu klavyelerinde sık kullanılan bazı tuşların özel kaydırmaz kaplamalarla çevrelenmesi, uzun süreli oyun seanslarında parmaklarınızın terleme gibi nedenlerle kaymasının önüne geçer.

Tercih edeceğiniz klavyelerin fiyatları; marka, model, beraberinde gelen ekstra özellik ve yazılım gibi değişkenlere göre farklılık gösterebilir.

Ergonomik Klavye Seçimi

Uzun süre bilgisayar kullanıyorsanız, en çok şikâyet ettiğiniz konulardan biri el ve bilek ağrılarınız olabilir. Yanlış seçilen klavye modelleri ve klavye mouse setleri, bu tür ağrıların başlıca sorumlularındandır. Görsel olarak hoş bulabileceğiniz kimi klavyeler, herhangi bir şekilde tuş ve genel çerçeve bazında ergonomik yapıda olmayabilir. Bu yüzden özellikle el ve bilek koruması olan ürünlerden yana tercih göstermeniz, uzun süreli yazı yazma veya oyun oynama süreçlerinden ağrısız bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlayabilir.

Klavyedeki tuşların basıldığında verdiği tepkiler de bu ürünlerin ergonomilerini belirleyen etkenlerden biridir. Yazı yazma ya da oyun sırasında az miktarda iç kısma doğru ilerleyen klavye tuşları; parmaklarınızın rahat hareket imkânını ortadan kaldırarak hem performansınızda bir düşüşe hem de zaman zaman oluşabilecek ağrılara sebebiyet verebilir. Bu tarz klavyeleri kullanmaktan rahatsızsanız içeri doğru daha uzun mesafe ilerleyebilen tuş yapısına sahip ürünler edinmeniz ya da doğrudan mekanik klavyelere yönelmeniz yerinde olacaktır.

Yalnızca akıllı televizyonunuzu ya da televizyonunuza bağlı bilgisayarınızı kontrol etmek için çok özellikli bir klavye arıyorsanız, numerik tuş kısmına konulan imleç yönlendirme alanı bulunduran all in one ürünler sizin için uygun çözüm olabilir. Yumuşak tuş hassaslığıyla gelebilen bu ürünler, hem kullanım rahatlığı hem de getirdikleri kullanım kolaylığı açısından sıklıkla tercih edilen ürünlerdendir. Bluetooth ya da kablolu özellikli klavye modelleri arasından, kullanım alanıza göre size en uygun olanını tercih edebilirsiniz.

Klavye Fiyatları

881 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Rampage
  2. Everest
  3. Logitech
  4. A4Tech
  5. Hadron
  6. Asus
  7. Platoon
  8. Microsoft
  9. Trust
  10. HP
  11. Inca
  12. PolyGold
  13. Frisby
  14. Gamepower
  15. Packard Bell
  16. Dell
  17. Rush
  18. Bloody
  19. Concord
  20. Corsair
  21. Razer
  22. SteelSeries
  23. Redragon
  24. Turbox
  25. Cooler Master
  26. GameBooster
  27. James Donkey
  28. GAMEMAX
  29. Hiper
  30. Acer
  31. Appa
  32. Apple
  33. Elba
  34. Raynox
  35. Tigoes
  36. Avec
  37. Dark
  38. Flaxes
  39. HyperX
  40. Addison
  41. Fantech
  42. MSI
  43. Rebber
  44. BLUECAT
  45. Cyber
  46. Gringo
  47. Kingston
  48. Lenovo
  49. Philips
  50. Thermaltake
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Kullanım Amacı
 5. Fırsat Ürünleri
 6. Bağlantı
  1. Kablolu
  2. Kablosuz
  3. USB
  4. USB Kablo
  5. Bluetooth
  6. PS/2 Kablo
 7. Klavye Tipi
 8. Dili
 9. Nümerik Tuşlar
 10. Touchpad
 11. Aydınlatma
 12. RGB
 13. Bilek Desteği
 14. Multimedya Tuşları
 15. Fonksiyon Tuşları
 16. Tipi
 17. Satıcı A-Z
Klavyeler Kategorisinde En Çok Merak Edilenler
Kablosuz Kablosuz ifadesi temelde kablo olmadan veri alıp gönderebilme özelliğine işaret eder. Akıllı ev sistemleri, otomobiller, otomatik sulama veya endüstriyel otomasyon sistemleri gibi birçok uygulamada kullanılan kablosuz özelliği, internet erişimi için de yaygınca tercih edilir. Teknolojik cihazların birbirleriyle irtibatını sağlamak adına tesis edilen internet alt yapısı, karmaşık ve büyük bir ağdır. Ev ve iş yerlerinde kullanılan yerel bilgisayar ağları kablolu LAN ve kablosuz WLAN olarak ikiye ayrılır. Özellikle mobilitenin önemli olduğu dizüstü bilgisayarlarda veya akıllı cep telefonlarında kablosuz bağlantı özelliği yer alır. Bu haberleşme yöntemi modem üzerindeki antenlerle cihaz bünyesinde bulunan kart arasında gerçekleşir. Kablosuz haberleşmenin başarılı bir şekilde gerçekleşebilmesi için cihazla modemin uyumlu olması ve erişim şifresinin doğru bir şekilde girilmesi gerekmektedir. Wi-Fi şeklinde de anılan kablosuz özelliği dünya çapında bazı standartlar kapsamında geliştirilmiştir. Bu standartlar The Institute of Electrical and Electronic Engineers (Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü) tarafından belirlenir. IEEE 802.11b standardı 2.4 GHz frekansında 11 Mbps hızla veri aktarımını mümkün kılar. Daha sonra geliştirilen IEEE 802.11g standardında ise kablosuz iletişim yine 2.4 GHz frekansında fakat ortalama 22 Mbps hızla yapılır. 2.4 GHz frekansını kullanan kablosuz cihazların çok sayıda olmasından dolayı tek bir yerde aynı anda birçok kablosuz bağlantı olabilir. Bundan dolayı Wi-Fi internet bağlantısı elektromanyetik girişimden etkilenerek bozulabilir. Kapsama alanını genişletmek ve veri aktarım performasını artırmak amacıyla kullanılmaya başlanan 5 GHz frekansı 2.4 GHz yayın kalabalığından da kurtuluş sağlamıştır. IEEE 802.11n standardı da MIMO (Multiple Input, Multiple Output) teknolojisi sayesinde 2.4 GHz ve 5 GHz frekanslarını aynı anda kullanmayı mümkün kılmıştır. Dual band yayın da denilen bu yöntemle yaklaşık 130 Mbps veri aktarım hızına ulaşılabilmektedir. IEEE 802.11ac standardı ise sadece 5 GHz frekansında yayın yapmasına rağmen 1.3 GHz gibi çok yüksek değerde bir bant genişliği kullanabilir.
Örgü Kablo Elektrik akımını iletmede kullanılan, üzeri yalıtkan bir maddeyle kaplı iletken tellere kablo denir. Bir kablonun uzun süre dayanıklı ve sorunsuz kullanımı adına dış etkenlerden korunması oldukça önemlidir. Örgü kablo türünde kullanılan kaplama yöntemi, kabloların en iyi şekilde izole edilebilmesi amacıyla kullanılır. Kablolar izole edilmedikleri takdirde elektromanyetik alana maruz kalır. Bu durumda kablodan geçen sinyal bozulabilir, kablonun içinde bulunduğu sistem aksayabilir ya da tamamen çalışmaz hale gelebilir. Kablolarda ekranlama olarak da adlandırılan çeşitli izolasyon yöntemleri ise bu tür durumların olma olasılığını ortadan kaldırır. Yüksek iletkenlik değerine sahip, kabloyu dış elektriksel cisimlerden koruyacak bir kılıf türü, arıza ve yıpranmaların önüne geçmede birebirdir. Kablolarda temel kaplama yöntemleri sargı, folyolama ve örgüdür. Örgülü kaplama yönteminin en büyük faydası kablonun fiziksel dayanıklılığını artırmak olarak öne çıkar. Örgü kabloda elektrik sinyali korunduğu gibi iletişim de çok daha kaliteli ve güvenli hale gelir. Esneklik kazanan kablo çok daha rahat hareket ettirilir ve sert bir şekilde büküldüğünde dâhi zarar görmez. Örgü kablolarda kabloyu kapsama oranı %40 ile %98 arasındadır. Bu da izolasyon kalitesini artırır. Örgülü kaplama yöntemi her çapta tele uygulanabildiği gibi özellikle otomasyon ve robotik alanlarında kullanılan kablolarda daha çok tercih edilir. Bir diğer kaplama yöntemi ise örgü ve folyonun bir arada kullanıldığı koruma yöntemidir. Örgü folyo kombinasyonunda izolasyon oranı %100'dür. Örgü ve folyonun birlikte kullanılması mekanik dayanıklılığı artırır. Bunun yanı sıra kablo içerisinde yer alan teller çok daha etkili şekilde kavranmış olur. Örgü kablolarda fiber örgü ya da tekstil örgü gibi kılıf malzemeleri kullanılabilir. Farklı renklerde olabilen örgü kablo çeşitleri hem dekoratif hem de hafif olmalarıyla da oldukça kullanışlıdır.
DSACategoryId/2147483646/3013120/1
Başa dön